1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 746728 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 715191

Sv: A proposito de nada
70 Rodrigues: Liksom att det inte finns ngt belägg för att det blev sämre.
Oavsett vilket, så var det väl en av anledningarna till att Boorken inte tog upp sparkningarna öht, mer än att han nämner att det gick tungt ett tag efter sparkningarna.
Oavsett om han sagt att sparkningarna gjorde att laget blev bättre eller sämre, så hade hans påstående blivit ifrågasatt.
Vilket kanske var en av anledningarna till att han öht inte nämnde sparkningarna.
Att jag sedan personligen tror att sparkningarna gjorde att laget blev bättre, var ju en anledning till att jag svarade på ditt och Clupsports påstående att laget tydligen hade blivit bättre med Miettinen och Wahlberg kvar.

"Det enda vi med säkerhet kan fastställa är att Boorks filosofi och Sundlövs lagbygge inte rimmar!!"

Jag tror att du fått på hjärnan att Boorken och Sundlöv på ngt mystiskt sätt försöker motarbeta varandra och köra sina egna race.
Exakt vad är det som inte rimmar?
Boorken har väl en filosofi och i denna ingår vissa spelartyper och karaktärer. Liksom de flesta tränare har en filosofi som grundplåt i lagbygget. Sedan är det väl sportchefens roll att försöka få hit dessa spelare. Märkvärdigare är det väl inte.
Ser öht inte att ngt inte skulle rimma i detta fall.
Ja, mer än deras efternamn då....