Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Det är just därför jag vill ha ett medlemsråd bestående av medlemmar som bor närmare rent geografiskt. På så sätt kan man ha ett mer intensivt arbete, tätare möten och i det mer närma sig en "arbetsgrupp" än ett "råd".
Visst är de som idag representerar oss medlemmar i rådet även de medlemmar i Brynäs IF, men om de logistiska "problemen" på något sätt försvårar arbetet så måste man se över detta. Givetvis blir det ett problem att leta fram rätt folk men som en början kan man exempelvis ta kontakt med personer som har engagerat sig och kommit med förslag tidigare.
Det faktum att INGA motioner alls har lämnats in bevisar det ett solklart faktum att de frågor medlemsrådet driver INTE angår oss medlemmar. För gjorde de det så kan man ju tycka att det hade lämnats in motioner om detta. Frågeställningen kommer då automatiskt: Bedriver inte medlemsrådet några som helst frågor? Om de gör det så vore ju årsmötet ett utmärkt tillfälle att lufta dessa (när annars?) Eller ser sig medlemsrådet att "befinna sig över" den "vanliga medlemmen"?
Nej jag tar detta som ett klart exempel på att medlemsrådet i dagens regi INTE fungerar alls och är därför slöseri med tid och kraft.
Vidare så hade jag önskat att medlemsrådet kommit ut med en verksamhetsberättlese till årsmötet, detta har inte heller skett. Ännu ett bevis på att rådet inte drivs som det skall.