Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Hade det varit så oskyldigt som att Månsson helt enkelt bara missat avtalad tid eller inte blivit informerad om att Skogh ville ha en pratstund, ja då hade det väl knappst funnits ngn anledning för Skogh att bli så upprörd?
En oskyldig miss kan väl vem som helst råka ut för.
Men här verkar det ju ha varit frågan om ett medvetet nochalerande från Månssons sida. När detta dessutom förstärks med ett skratt rakt upp i ansiktet på Skogh, då kan jag förstå hennes upprördhet.
Månsson påstår dessutom att han inte varit medveten om att han skulle ha nonchalerat media. Trots att han efter Sjödins påpekande om att vara tillgänglig för en intervju, sa att han inte orkade eller hade tid.
Den enda godtagbara förklaring som skulle kunna försvara Månssons agerande är väl isf att han av ngn anledning missat att det finns en uppgörelse mellan media och spelarna om att vara tillgängliga 10 minuter efter match. Men inte ens detta försöker ju Månsson att dra fram till sitt försvar, så nog verkar det ha varit en medveten och klantig handling som Månsson begått. Han skäms (förhoppningsvis) över detta och gläds förhoppningsvis lika mkt över att Nyström kallar honom för stjärna....