1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 743174 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 867954

Sv: Silly season 07/08
micke: "Det spelar ingen roll om så Frögren hade suttit bänkad hela säsongen. Bara för att jag nämnde att BIF kan värva bättre backar än honom så MÅSTE Huge komma in i bilden och tycka tvärtom - att Frögren är rena rama Lidström och skulle vara perfekt för BIF. Hade jag skrivit att "Kvinnomisshandel är förjävligt" då hade Huge varit tvungen att skriva ett långt inlägg om hur nyttigt och befriande det är att slå sin kvinna, bara för att tycka tvärtom..."

Du har ju fått det hela totalt om bakfoten.
Det hela startade med att ngn lobbade för Frögren och att han skulle kunna vara ett tänkbart nyförvärv.
Då klev du in och påstod att vi väl nu har nog med "lovande framtidslöften" som aldrig har blommat ut, dvs att Frögren inte håller måttet.
Detta ifrågasatte jag med att även motivera varför jag inte höll med.
Själv motiverade du öht inte alls din egen ståndpunkt, utan påstod bara att han är ett framtidslöfte.
För att ha varit ordinarie back de senaste 7 åren i FBK, och i den konkurrensen, så måste jag säga att han isf är en mkt unik framtidsman.
Min motivering är ju den att han med son rutin och fysiska styrka skulle gå rakt in i Brynäs backbesättning alla dar i veckan, men som jag även skrev: ser hellre en ännu bättre back än Frögren, om det finns ngn lämplig och tillgänglig.

Det är ju hela din argumentation om att Frögren skulle vara ett framtidslöfte och heller aldrig har blommat ut, som känns så okunnig.
Han är ju en av FBK absolut viktigaste pjäser, som jag ser det.
Dom hade väl knappast behållt honom i 7 år, ifall dom inte hade ansett honom vara viktig för laget.
Samma princip gäller för övrigt DJ, trots att du och andra tomtar gnäller på honom i parti och minut.
Jag lyssnar nog i dessa fall hellre på erfarna tränare än på onyanserade läktarcoacher.