1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 776073 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 879759

Sv: A proposito de nada
GävleLasse: "anledningen till att jag upplever dig som obstinat i frågan är att du först menade att jag byggde mina teorier efter att jag läst artikeln."

Det som rör till det hela är att jag från början egentligen ifrågasatte ditt resonemang om att det ENBART skulle handla om pengar.
På den punkten var jag kanske lite otydlig.
När du sedan skrev att "det var som jag trodde", så antog jag att du menade just att det enbart skulle ha handlat om pengar.
I det läget hade ju inte heller jag läst artikeln, men efter att ha läst vad Sjödda sagt så verkar det ju som att det i huvudsak handlar om pengar.

Fast 100% säker kan man ju aldrig vara. En tänkbar stötesten kan ju vara det utlovade sportchefsjobbet och att det gäller ngt kring detta, som man inte är överens om.
Det kan ju även handla om Sjöddas ev fortsättning inom föreningenm, men då i ngn annar roll än den som sportchef.

Annars är väl en trolig förklaring till att det drar ut på tiden den, att lönekostnaderna sannolikt ökat rätt så markant. Vi hade ju 2 spelare på artistkontrakt och deras ersättare sas går nu på ordinarie kontrakt, så bara där måste ju lönekostnaden ha ökat en aning.
Lägg till Brendl som säkert inte är billig.
Allt sammantaget gör väl att man kanske tar sig en rejäl funderare ifall det är värt pengarna som Sjödda begär, om man ställer det emot vad man får i utbyte, sas.