mattias - 74: Du behöver komma hem till mig på besök, och träffa min livsfarliga hund som uppfostrats att kasta sig över Leksingar, och slicka dem till döds i ansiktet.
De flesta av förortskidsen har ju hundarna som beskydd och det är väl inte därför man har en hund ? Det är ett välkänt faktum att många kriminella element använder dessa hundar för allt annat än att kela med !
mattias - 74: Vadå förbjuda? Menar du att förortskidsen med taskig självkänsla från diversa obskyra macho(sub)kulturer ska måsta dra om kring på pudlar och golden retirevers? Det inger ju ingen respekt!
Jag utgår ifrån vad jag ser och hör på Tv och i media ÖHT. Att pitbullattackerna skulle vara mindre än att en Tax ger sig på människor ger jag som sagt inte ett skit för. Får jag inte tro det ?
I Norge och Danmark är hundarna föbjudna att äga och det kanske är dags att se över lagstiftningen i Sverige också ?
Verkar ju som om de flesta hundar av den här rasen biter folk trots att ägarna normalt sett skall vara " normala "
Enl. egna obekräftade studier av hundägare så resonerar kanske 90% av ägarna att: Min hund är så snäll, den kan gå lös. Sedan kan en frestelse dyka upp och dom inte har kontrollen över hunden.
Att man inte läser så mycket om taxar lär väl bero på att det inte blir i närheten av dom skador som kan bli t.ex av en Pitbull eller Amstaff.
mattias - 74: Kan det vara så att det är din tro pga hur media skriver om det? Om en på svenska veterinärförbundet säger att det stämmer så får du väl trots allt tro på det?
73Sjöbba: Självklart, men återigen. Det är inte hunden som ska förbjudas. Det är ägaren som inte klarar av hunden. Det handlar om uppfostran och att hunden vet vem det är som bestämmer.
Vad det gäller krav på koppel så finns det mig veterligt ingen generell sådan. Däremot kan varje enskild kommun införa sådana krav.
mattias - 74: Om hunden kan komma lös och bita någon har ägaren gjort ett fel. Så enkelt är det. Har man inte 110% koll på hunden så ska den vara i koppel.
Dessutom, kollar man i den här artikeln så ser man vilka hundar som biter folk mest. Inte direkt kamphundar i topp.
det har ju hänt att även de s.k bra ägarna har haft svårt att kontrollera dessa hundar eftersom de har kampinstinkten i sig. Det har man läst i debatter m.m Tycker nog problemet med dessa hundar är ytterst allvarligt.
hunden i det här exemplet kanske inte hade bitit nån tidigare och då tyder det ju på att det inte är ägarnas fel eller ?
Ytterligare en allvarlig incident med s.k Kamphundar. Vad är det som gör att just dessa hundar inte går att uppfostra på rätt sätt eller hur man skall uttrycka sig.
Jag vet att det finns bra ägare men nog är det tråkigt att man skall vara rädd själv när man ser en pitbull? Skall det vara så ?? Min hundrädsla blir värre och värre trots att jag har försökt göra sig av med den genom åren. Det hela startade i 4:e klass när en schäfer kom fram och bet mig utan vidare som dessutom sprang lös. Sedan dess sitter det i.
Borde dessa sk Kamphundar förbjudas??
Schäfer rottweiller samt dobberman är 3 andra sorter som jag har en oerhört rädsla för. Ibland händer det att jag går en omväg om jag är ute och går eller springer i skogen när man möter folk som har hundarna lösa i skogen, det får man väl inte ha ?? Skall man känna så här och vad kan jag göra ? Vill bli av med den här rädslan .
knaskamilla: Sen finns det de som betalar 1100 kronor för en hamburgare också. Lite dyrt för snabbmat, även om den innehåller lite finare ingredienser.
Lumber Jack: Kan för övrigt berätta att denna ICa har har en förträfflig Chark. Utan att gissa så trodde jag att det var Ester som var i farten men det var väl gamla S.Pålsson med kompisar ;-)
Scim: Jag håller med dig efter att ha läst det där. Vilket jävla trams. Inte är det undra på att vissa får slita häcken av sig för att hålla Sverige flytande, när det finns typer som dessa ute i arbetslivet.
scim: Det här påminner mig om den fascinerande artikelserien i vintras i DN om det allt ökande antalet anmälningar, om diskriminering, från elever som studerar på lärarhögskolor. En student tyckte exempelvis att det var helt oviktigt att vara kunnig i svenska för att kunna jobba som svensklärare och anmälde lärarhögskolan för diskriminering.
Det är ju ungefär som den här personen som fick sitt musikintresse att klassas som ett arbetsnedsättande handicap (eller hur det nu var). Kort sagt ren idioti.
Ja, man gör ju allt för att inte trampa på några tår. Fallet är ju smått komiskt, en man känner sig diskriminerad när han nekas utföra sin diskriminerande handling. Vad kom först, hönan eller ägget?
Lumber Jack: Ett sånt daltande. Kan man inte ta andra människor i hand kan man inte sköta sitt jobb, heller. Helt rätt att han inte får någon ersättning.
Salle: Ganska snyggt att man sen försöker framstå som offer då han faktiskt väjade för en motorcykel. Då bilen bytt ägare för 2 dagar sedan så känns det mer som, nu ska vi se vad den går för...... Oj
Min jycke löper just nu. Ändå går jag med henne utan koppel.
Fast nu har jag det åtminstone med.
Största problemet är ekorrar. För dem brukar hon se före mig.