Café

Grupper · 50059 inlägg · 1048 ämnen
« · 601091 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Ny DM platta till hösten
Stigsson: Vad tycker ni om nya skivan? Jag vet inte jag... Två-tre låtar kvalar in som bra DM-låtar i min bok men resten känns lite svagare. Nu har jag bara ägt skivan en dag så det är kanske lite tidigt att uttala sig.

Jag ser fram mot att se dem live i höst! I likhet med U2 ett 80-tals band med en otrolig låtskatt att ösa ur.

Sv: Bästa boken?
Fredriks Strages bok "Mikrofonkåt" är kanske det bästa som skrivits någonsin om svenskt musikliv. Och då är jag inte jätteintresserad av svensk hip-hop egentligen. Det spelar ingen roll, det är briljant ändå. Och visst är jag mer wigger efteråt. Jag antar att Strages nya "Fans" är väldigt bra så köp och läs.

Vad tror ni om Mats Hårdhs blogg-bok då?


Sv: Hitta bilden!
Salle: Haha. Sugen var ordet. Tack för det och varsågod att önska!

Sv: Hitta bilden!
Freddan: Har inte hittat nån rörlig bild på Iprenmannen men [url=www.ipren.com/upload/Ipren-sommar.jpg]denna[/url] bild får en ju att bli "sugen" på en tablett eller två.

Sv: Hitta bilden!
Poffa:
Tackar. Ojoj, vad ska man önka då? Hmmm, varför inte en rörlig bild på den där iprenmannen. Han hade jag behövt idag.

Sv: Hitta bilden!

Freddan:

Du får dock nästa önskning, det är inte illa det heller. Vassego, önska.


Sv: Hitta bilden!
Poffa: Får nog ingen guldstjärna här eftersom jag inte får in bilden här men jag kan ju alltid länka.

Sv: Hitta bilden!

Portello:

Åhå, guldstjärna. Man tackar. Då vill jag se en rörlig bild på en figur som gör pull-ups.

Ready, Set, Google!


Sv: Hitta bilden!
Poffa: Guldstjärna för att det både är burk och flaska.

Önska på.

Sv: Hitta bilden!

Portello:


Sv: Hitta bilden!
knaskamilla: Då önskar väl jag då.

Vill se en bild på en flaska Portello.

Sv: Hitta bilden!
Poffa:

Ska man tolka det där som en bildönskning?

Eller är det bara så at det inte var någon som kände för att fortsätta önska?

Sv: Hitta bilden!

knaskamilla:

Jag kommer se till att du gör dina armhävningar. Så drop it.


Sv: Bästa boken?
claesw:

Ja, jag har nog redan tipsat om samma bok ett par gånger, men... Man and boy med Tony Parsons. Om man vill skratta: Saker min flickvän och jag grälar om (eller vad den nu heter) av Mil Millington.

Janet Evanovichs serie om Stephanie Plum är min favoritserie. Var osäker på om det var tjejböcker, men har satt Albert Hall på att läsa dem och se om de funkar på killar också. Hittills verkar han vara nöjd.

Lasermannen, av Gellert Tamas, brukar folk tycka är en av de bästa böcker de läst.

Håkan Nesser skriver väldigt bra. Torey Hayden skriver mycket intressanta böcker om barn med (oftast) mycket knepiga störningar som hon jobbat med.

Mannen utan öde är en bok av Imre Kertész som skildrar livet i koncentrationsläger på ett lite speciellt sätt, jag tyckte den var mycket bra.

Dean R Koontz läste jag mycket förut, han har en otrolig förmåga att skildra många olika händelser på olika platser, samtidigt, utan att man tappar bort sig i boken (plus att han har mycket vild fantasi).

Nu orkar jag inte tipsa mer.

Sv: Hitta bilden!
Salle:

Vadå, jag har ju presenterat bilden inom ett dygn - för alla som varit i närheten. Att jag inte var i närheten av en internetuppkoppling ska väl inte vara relevant...?

Cocaine tootache drops på länken. Fungerade skitbra när barnen hade tandvärk, sen lekte de aktivt i ett dygn efteråt.

Den som känner för det får fortsätta önska.

Sv: Bästa gb´n på HS ?
Har sedan tråden startade funderat och överlagt med mej själv om vilken gb som är bäst. Försökt att se objektivt och inte lägga lagtillhörighet eller egna intressen i vågskålen. Gått in och ut på de olika sidorna, jämfört och vägt kunnande, saklig kritik, provokation och humor mot varandra.
Näää, kunde inte bestämma mej då många gästböcker är väldigt bra.

Vändningen kom nu på morgonen. Har varit utanför HS sedan onsdag eftermiddag och abstinensens bittra kalk har nu gett mej insikt!

Den bästa gästboken är tvivelsutan MoDos med tråden: Apropå ingenting....!

Har verklighen saknat den totalt sanslösa blandningen av floskler & sanningar, tokhumor & torr saklighet, råkapningar & medkänsla och sist men inte minst, glimten i ögat på alla oavsett lagtillhörighet.

Sv: Bästa boken?
Friman SR:
På drift är mycket bra!

Sv: Bästa boken?

Svårt att lista bästa böckerna, det handlar ju mycket om preferenser och dagsform. Knastjejen verkar ju läsa mycket, hon har nog intressanta boktips. Själv blir det ca 20 böcker per år.
Alltid lär man sig ju nå´t!

Blev nyfiken på Motleys bio, men inte kan den väl kvala in på all time high??


Sv: Bästa boken?
Här kan man skriva mycket, men en nästan dagboksliknande biografi som jag fastnade mycket för är Rapport från Brandbil 82 av Dennis Smith. Boken läste jag för 15 år sedan och den är skriven 1974. Den handlar om hans och hans kamraters liv på det 82:a kompaniet i New Yorks sämre beställda kvarter. Hur de dagligen fick rycka ut för att förhindra bränder trots konstant fara för sitt liv, inte bara från branden i sig utan också från innevånarna.

Sv: Hitta bilden!
Salle: Cooola ner den räkeln nu... Man behöver ju bara gör hundra ju.....;-)

Sv: Hitta bilden!
knaskamilla: Verkar vara rena rama Friskis & Svettisen på Rundvägen...

[bild]www.montville.net/valleyview/pushups.gif[/bild]

Sv: Bästa boken?
Böcker....
Jack Kerouac: På drift
Earnest Hemingway: Förväl till vapen
Earnest Hemingway: De gamle och havet
Juha Vourinen: Dilledagboken
Ulf Lundell: Vinter i paradiset
Anthony Burgess: Hemingway
Charles Bukowski: Min oskuld och Pearl Harbour
James Ellroy: Den svarta dahlian (Förmodligen världens bästa deckare)
Deborah Spungen: Inte som andra döttrar
Anthony Summers: Gudinnan (Sanningen om Marlyn..?)
Nick Hornby; Om en pojke
Mötley Cruë: Biografin The Dirt
Tracy Lords: Nattens barn

Biografier är ALDRIG fel..... Jag lovar att jag ska läsa alla biografier som för mig är intressanta med personer jag älskar. Men eftersom jag numer bara har ro att böcker läsa på semestern så får jag hoppas om ett långt liv som pensionär....;-)

Men för den skull, att läsa är aldrig fel för att det är så simpelt.. Ju fler ord man stoppar in i huvudet ju klokare blir man ju........;.)





Sv: Roliga länkar
Lite kvällsunderhållning.

[url=video.google.com/videoplay?docid=6670722173605416103&q=SNL]Seinfeld som historielärare[/url]


Sv: Bästa boken?
Nu läser jag ganska dåligt med böcker och oftast i genren thriller/deckare. Men den bästa bok jag läst måste vara Patient 67 av Dennis Lehane.

Sv: Bästa boken?
Bästa boken har jag ingen aning om men bästa böckerna är givet Robert Jordan - Sagan om drakens återkomst (Wheel of Time)

Sv: Bästa boken?
Per HApps: Bästa boken lär ju vara Tom Clancys Täcknamn Rainbow. anser jag i alla fall, boken är lång och intressant.

Sv: Bästa boken?

knaskamilla:

"Jävlar, vad dåligt filmen måste vara..."

Bra svenska, ditt knas.


Sv: Bästa boken?
slashpuppie: Svårt att göra film av en så underlig bok sen tycker jag alltid böcker är bättre än film ( nån annars som kan nämna en bok som gjorts film av som blev bättre??). Hade inga förväntningar på filmen eftersom jag redan insett att det aldrig skulle gå att göra den i närheten av så bra som boken är.

Sv: Bästa boken?
knaskamilla: ja, med tanke på hur bra boken är så blev jag riktigt besviken. Filmen kunde ju blivit såååå braaa!

Sv: Bästa boken?
slashpuppie:

Jävlar, vad dåligt filmen måste vara...

Sv: Bästa boken?
Ann: På tal om böcker önskar jag att de yngre människorna läste lite mer. Deras svenska kunde varit mkt bättre. Något jag stör mig på tex. är när de skriver "dem" i tid o otid. ex. "vad glad jag blev när dem gjorde mål". Ser ofta dessa typer av meningar. Vad får de lära sig i skolan. Inte hur och när de ska böja ord iaf...som tex ordet "de"

Vad gäller bästa boken då.... Kan ju tipsa om "Liftarens guide till galaxen". Ni som bara sett filmen, boken är femtusen ggr bättre!

Sv: Bästa boken?
Stigsson: Lägger in ett boktips ja me..

Män är från Mars Kvinnor från Venus...av John Gray...Läs o lär!! :))

Sv: Bästa boken?
Absolut inte den bästa boken jag läst men den är ändå så pass bra så att jag kan rekomendera er att läsa "Män som hatar kvinnor" av Stieg Larsson.

Sv: Hitta bilden!
Paddan: Det var inte snällt mot Jardemyr , på Söndag kommer han upp till Borlänge . Kanske jag berättar för han då , så då sover du nog inte så bra sen :) .

Sv: Hitta bilden!
Paddan:

Han såg nästan ut att behöva meducin, men du får inte godkänt för den.

Sv: Hitta bilden!
knaskamilla: Äh, jag gör en vild chansning


Sv: Hitta bilden!
Salle: Såg knaskamilla fick rätt för en sko , men tänkte ändå visa en "H-D" utan motor :) .

Sv: Hitta bilden!
Salle:

Åh, äntligen! Då önskar jag mig en bild på tandvärksmeducin byggd på knark.

Sv: Hitta bilden!
knaskamilla: Det bär emot men den måste jag nog godkänna. Skon är en HD-produkt även om den antagligen är tillverkad med tillstånd av HD i nån skofabrik. Jag måste klura lite på önskan till nästa gång.

Önska!

Sv: Hitta bilden!
Frisco: Jag kan erkänna avslutsfelet i Modo-GB men här är jag rätt ute.
Det du länkade var ingen Harley-Davidsson. Det var ett par glasögon tillverkade av UVEX som hade en HD-logga.


Sv: Hitta bilden!
Salle: Åhhh. Påhittade regler. Ungefär som dina felaktigheter i Modoboken;-)

Sv: Hitta bilden!
Frisco: Det där är ett par HD-glasögon från UVEX. Inte godkänt.

Sv: Hitta bilden!
knaskamilla: En glasöga.

Sv: Hitta bilden!
Frisco:

Det där var väl ett par Harley Davidson, inte en...?


Sv: Hitta bilden!
Frisco: Jag vill se en Harley-Davidsson. Fast det skall vara en ICKE motordriven HD. 

Sv: Hitta bilden!
Salle: Snygg bild.

Flower Tower.

ÖNSKA!


Sv: Hitta bilden!
Friman SR: Jag vill se en bild från ett torn.

« · 601091 · »