Café

Grupper · 50541 inlägg · 1049 ämnen
« · 1048437 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Det finns idioter
mattias - 74: "Får jag inte tro det ?"

Jodå, du får tro vad du vill, oavsett hur fel det är.

Det enda som ska ses över är ägarna. Se till att de tvingas gå en utbildning och visa att de kan hantera dessa hundar.

Sv: Det finns idioter
Lumber Jack:
Du kan ju alltid försöka närma dig mitt Belgiska fullblod med en slaktmask, så ska vi se vad som händer... ;0)

Sv: Det finns idioter
Lumber Jack: :-)

Sv: Det finns idioter
Poffa: "Bingo! Alltså, det är inte fel på hunden, det är fel på den som äger hunden"

Prexis. Makthavarna i USA har rätt. Det är inte vapnet som dödar, utan mannen som håller i vapnet, därför så skall det vara tillåtet att vapen ligger herrelöst överallt i hemmen.

Ja, inte om man heter Saddam iofs.

Sv: Det finns idioter
Metal Guru: Tomten! Nä nu jävlar, fram med slaktmasken!

Sv: Det finns idioter
mattias - 74:
Belgisk mördarhund. Se bild.

Sv: Det finns idioter
Metal Guru:

vad har du för ras ??

Sv: Det finns idioter
mattias - 74:
Nej, det är en löptik.

Sv: Det finns idioter
Poffa: Precis, och det är inte vapen som dödar. Det är människor.

Sv: Det finns idioter
Poffa:
Min jycke löper just nu. Ändå går jag med henne utan koppel.
Fast nu har jag det åtminstone med.

Största problemet är ekorrar. För dem brukar hon se före mig.

Sv: Det finns idioter
Metal Guru:

Är det en fyllhund ??

Sv: Det finns idioter
mattias - 74:
Du behöver komma hem till mig på besök, och träffa min livsfarliga hund som uppfostrats att kasta sig över Leksingar, och slicka dem till döds i ansiktet.

Efteråt kan jag visa mina Maiden-singlar. ;0)

Sv: Det finns idioter
73Sjöbba: " Enl. egna obekräftade studier av hundägare så resonerar kanske 90% av ägarna att: Min hund är så snäll, den kan gå lös."

Bingo! Alltså, det är inte fel på hunden, det är fel på den som äger hunden.

Sv: Det finns idioter
Lumber Jack:

De flesta av förortskidsen har ju hundarna som beskydd och det är väl inte därför man har en hund ? Det är ett välkänt faktum att många kriminella element använder dessa hundar för allt annat än att kela med !

Sv: Det finns idioter
mattias - 74: Vadå förbjuda? Menar du att förortskidsen med taskig självkänsla från diversa obskyra macho(sub)kulturer ska måsta dra om kring på pudlar och golden retirevers? Det inger ju ingen respekt!

Sv: Det finns idioter
Poffa:

Jag utgår ifrån vad jag ser och hör på Tv och i media ÖHT. Att pitbullattackerna skulle vara mindre än att en Tax ger sig på människor ger jag som sagt inte ett skit för. Får jag inte tro det ?

I Norge och Danmark är hundarna föbjudna att äga och det kanske är dags att se över lagstiftningen i Sverige också ?

Verkar ju som om de flesta hundar av den här rasen biter folk trots att ägarna normalt sett skall vara " normala "

Sv: Det finns idioter
Poffa: Äh, bite me!

Enl. egna obekräftade studier av hundägare så resonerar kanske 90% av ägarna att: Min hund är så snäll, den kan gå lös.
Sedan kan en frestelse dyka upp och dom inte har kontrollen över hunden.

Att man inte läser så mycket om taxar lär väl bero på att det inte blir i närheten av dom skador som kan bli t.ex av en Pitbull eller Amstaff.

Sv: Det finns idioter
mattias - 74: Kan det vara så att det är din tro pga hur media skriver om det? Om en på svenska veterinärförbundet säger att det stämmer så får du väl trots allt tro på det?

Sv: Det finns idioter
73Sjöbba: Självklart, men återigen. Det är inte hunden som ska förbjudas. Det är ägaren som inte klarar av hunden. Det handlar om uppfostran och att hunden vet vem det är som bestämmer.

Vad det gäller krav på koppel så finns det mig veterligt ingen generell sådan. Däremot kan varje enskild kommun införa sådana krav.

Sv: Det finns idioter
Poffa:

Jag har iaf inte läst om nägra Taxar som överfaller människor. Pitbullattackerna blir fler och fler.

Sv: Det finns idioter
mattias - 74: Vet du, jag litar mer på den där studien än på din hemkomponerade fundering.

"Johan Beck-Friis på Svenska veterinärförbundet berättar att studien stämmer med hans erfarenheter."

Sv: Det finns idioter
Poffa: Sedan lär ju ett bett från en pitbull vara ca. 100 gånger värre än från en knähund.

Sv: Det finns idioter
Poffa:

den där brittiska studien ger jag inte mycket för, det är knappast taxar som biter människor i Sverige eller hur ??

Jag har iaf inte läst eller hört nånting om Taxattacker i Sverige . Har du ??

Pitbulls är farliga oavsett om ägarna är bra eller inte det har man ju sett och hört om vid ett flertal tillfällen.

Sv: Det finns idioter
mattias - 74: Om hunden kan komma lös och bita någon har ägaren gjort ett fel. Så enkelt är det. Har man inte 110% koll på hunden så ska den vara i koppel.

Dessutom, kollar man i den här artikeln så ser man vilka hundar som biter folk mest. Inte direkt kamphundar i topp.

Sv: Det finns idioter
Poffa:

det har ju hänt att även de s.k bra ägarna har haft svårt att kontrollera dessa hundar eftersom de har kampinstinkten i sig. Det har man läst i debatter m.m Tycker nog problemet med dessa hundar är ytterst allvarligt.

hunden i det här exemplet kanske inte hade bitit nån tidigare och då tyder det ju på att det inte är ägarnas fel eller ?

Sv: Det finns idioter
mattias - 74: Förbjud inte hundarna, förbjud folk som inte kan hantera dem att äga sådana hundar.

Sv: Det finns idioter
Lumber Jack:

Ytterligare en allvarlig incident med s.k Kamphundar. Vad är det som gör att just dessa hundar inte går att uppfostra på rätt sätt eller hur man skall uttrycka sig.

Jag vet att det finns bra ägare men nog är det tråkigt att man skall vara rädd själv när man ser en pitbull? Skall det vara så ?? Min hundrädsla blir värre och värre trots att jag har försökt göra sig av med den genom åren. Det hela startade i 4:e klass när en schäfer kom fram och bet mig utan vidare som dessutom sprang lös. Sedan dess sitter det i.

Borde dessa sk Kamphundar förbjudas??

Schäfer rottweiller samt dobberman är 3 andra sorter som jag har en oerhört rädsla för. Ibland händer det att jag går en omväg om jag är ute och går eller springer i skogen när man möter folk som har hundarna lösa i skogen, det får man väl inte ha ?? Skall man känna så här och vad kan jag göra ? Vill bli av med den här rädslan .

Sv: Goda röda viner, ett rent nöje
Salle: Håll käften.

Sv: Goda röda viner, ett rent nöje
Poffa:

Nu när det snart är sommar och snart semester, så skulle lite vintips kanske kunna passa? Jag, som är lite kunnig när det gäller vin, har några tips som jag tänkte dela med mig av.

Först och främst hur skiljer man mellan röda och vita viner: Lättast skiljer man dessa båda vintyper från varandra om man skvalpar ut en skvätt på en vit bordduk. Det vin, som lämnar en lila fläck efter sig, är ett rödvin. Riktiga kännare kan på bara smaken avgöra om vinet är vitt eller rött.

De vita vinerna smakar i regel ättika medan de röda smakar stämpelfärg. Man kan alltså genom att suga på en vanlig kontorsstämpel och sedan jämföra smaken med ett vin, konstatera om detta är rött eller inte.

Till fiskrätter, såsom fiskbullar och matjessill föredrar de flesta vitt vin, medan man till kötträtter såsom falukorv och sylta bör ta ett rött vin.

Portvin är ett vin som man serverar i porten. Har man inte någon port, kan man bjuda på det i trappuppgången eller i hissen.

När man serverar torra viner bör man se till att det inte är tvärdrag eller att någon av gästerna råkar nysa, ty i sådana fall dammar vinet omkring i lägenheten eller på uteplatsen..

När man serverar ett torrt vin är det därför lämpligt att ha en dammsugare i beredskap.

Om man själv ska bära hem sina flaskor från systembolaget gör man klokt i att köpa ett lättvin, så man inte får för mycket att kånka på.

Till vilt bör man välja något vildvin, medan man till grillat och annat vidbränt kött serverar brännvin.

Renstek sköljer man ner med renat.

Saker som är svåra att säga när du druckit för mycket vin:

- Oöverträffat

- Innovativt

- Preliminärt

- Kvastskaft

 

Saker som är väldigt svåra att säga när du druckit för mycket vin:

- Västkustskt

- Konstitutionerad

- Substantiera

- Tillvägagångssätt

 

Saker som är i stort sett omöjliga att säga när du druckit alldeles för mycket vin:

- Tack, men jag vill inte ha sex ikväll.

- Nej tack, ingen mer sprit för min del.

- Ledsen, du är inte riktigt min typ

 

Hoppas ni får användning av mina goda råd!


Sv: HS Summit?
Metal Guru: Du får komma till Gbg om 2v. Då lär du va inne om du ska lyssna på Maiden. Finns inga hotellrum att få tag på pga det...

Sv: HS Summit?
Metal Guru: Iron Maiden är väl ungefär lika inne som Wham, Toto och Simply Red? Vill man vara inne i Stockholm ikväll beger man sig till Berns och kollar på Cat Power. Tyvärr är jag 50 mil bort.

Sv: HS Summit?
mattias - 74:
Sa inte att vi skulle köpa. Jag ville bara visa att vi är 'inne'.

Sv: HS Summit?
Metal Guru:

Du gillade ju inte Nymetall ??

Sv: HS Summit?
Alisandali:
Vi ska kika efter Maiden-plattor.

Sv: HS Summit?

Nu drar jag ner till Fjollträsk och hoppas möta upp ett par av er från HS på Lördag i Hagaparken .

Fredagen är redan räddad genom att jag och Metal Guru kör en vända i stans skivbörser .


Sv: 3 från 1 idag
Lumber Jack: Haha!. Ett historiskt inlägg i debatten. Lika bra som läspande hårdrockare som pratar mycket och gärna.

Sv: 3 från 1 idag
scim: Vi får helt enkelt plocka in en objektivröst för att avgöra det hela, c:a 3.59 in i inslaget.

www.youtube.com/watch?v=crxsXWYWvN8

Sv: 3 från 1 idag
Poffa: En annan låt som är helt suverän live är faktiskt Afraid to shoot strangers. Finns en fin version på A real live one som är inspelad i Globen. Mycket röj var det på den spelningen kan man säga. 

Ska man räkna upp topp 3 så tror jag min lista skulle se ut så här. 

Rime of the ancient mariner

Hallowed be thy name 

Seventh son of a seventh son 

med en stark utmanare i 2 minutes to midnight.  

Sv: 3 från 1 idag
Att Iron Maiden skulle vara hårt eller svårt i dagens musikvärld är väl knappast sant. Mycket för att musiken på senare tid blivit tyngre, hårdare och svårare. När det väl begav sig, början och mitten av åttiotalet, så räknades dock Maiden som rätt hårda. Musiken har ju utvecklats. In Flames har många anhängare i Sverige, hade de spelat samma musik på åttiotalet hade det aldrig gått hem bland de breda massorna.

Det som jag tycker är lite lustigt är dock att många (de som vill får ta åt sig) har fått för sig att de enda som har bra musiksmak är de som lyssnar på band som inte har för stora skaror anhängare, band som spelar svår musik som inte spelas på P3 och så vidare.

Lyssnar man på Kent, Takida, Iron Maiden, Kate Ryan, Sven Ingvars eller vad de nu må vara, då har man helt plötsligt tråkig musiksmak och man har fallit i den komersiella fällan. Sådana påståenden är trista.

Sv: 3 från 1 idag
Wayne Gresky: Instämmer, har aldrig förstått storheten med IM. Det som dyker upp i min hjärna när jag hör deras musik är lättlyssnat och relativt ointressant. De hängivna fansen verkar dock gärna påpeka att IM är hårt och svårt, men den övertaliga supporterskaran motsäger det på ett väldigt effektivt sätt.

Sv: 3 från 1 idag
Wayne Gresky:

Hehe

Spelningen de gjorde på Ullevi senast var ju en spelning där de endast spelade låtar från de 4 första skivorna för att de yngre fansen skulle få höra de gamla melodierna. Phanton Of The opera hade de inte spelat på över 20 år innan konserten på Ullevi. maiden har attraherat yngre fans genom åren samt att de har bibehållit sina gamla fans. Min gissning är att de spelar i minst 5 år till. Sedan skall man komma ihåg att i Sverige är dem större än i något annat land. Steve Harris sa i en intervju att han kunde tänka sig och bosätta sig i sverige när han går i pension. Skall se om jag kan övertala honom och flytta till Uppsala :)

Sv: 3 från 1 idag
mattias - 74: Nu blir ju alla Poffas favoritgrupper uppräknade. :)
Jag har sett konserter på tv för att försöka inse storheten...men misslyckats. Fansen har väl helt enkelt stannat i sin musikaliska utveckling i fjortonårsåldern.
Lite kul dock att Bruce är hängiven trainspotter. :)

Sv: 3 från 1 idag
Wayne Gresky:

Fjortisrock ?? Är det därför det är mestadels 50 60 och 70 talister i deras publik eller vad menar du egentligen ? Har du sett Maiden själv förresten . Maiden kallas kungarna av Heavy metal av många och vill du lyssna på fjortisrock så kan jag rekommendera Takida eller Kent!

Sv: 3 från 1 idag
Metal Guru: Jag håller med dig och Paddan. Jag skulle bra mycket hellre se Led Zeppelin live. ...Och sisådär 700 andra band också. Om IM är kungar av någon genré så är det fjortisrock med monstergimmicks.

Sv: 3 från 1 idag
Poffa:

Hallowed Be Thy Name är den överlägset bästa låten med Maiden. Bättre blir det inte.

Paddan: HAHA sicken lirare hittade en Queen klassiker också

www.youtube.com/watch?v=RwqjFmlYdNg&feature=related

Sv: Metal Guru's tråd med Udda Hårdrockscovers.
Volume 50.
Subject: Sweet Child of Mine (Guns 'n Roses)
Warning: Stunning Hand Farting Performance.

Sv: 3 från 1 idag
Tack Paddan:
Känns som om vi ska gräva fram en annan tråd...

Sv: 3 från 1 idag
Poffa: Äh, jag tycker de där Iron Maiden ser tråkiga ut. Typisk soffunderhållning.

www.youtube.com/watch?v=S1WKYmx4i1Q

Sv: 3 från 1 idag
Jävla taffelfinger. Jaja, den första länken funkade sådär. Men ni kan säkert hitta den själva på tuben.

Sv: 3 från 1 idag
HF: Jag kan tyvärr inte vara på två platser samtidigt, därför får jag stå över Stadion.

Mina favoriter? Okej då:

The Trooper
http://www.youtube.com/watch?v=ahNWc6OnNDY

Fear of the Dark (live är den sanslöst bra)
http://www.youtube.com/watch?v=28GaKoCuobU

Hallowed be thy Name
http://www.youtube.com/watch?v=iSTBlbylMzM


Fear of the dark är inte top3 vad det gäller bästa låtar, men den skapar ett sånt otroligt jävla drag live så man kan inte annat än ha med den.

« · 1048437 · »