Paddan: I lagtävlingens seriespel gäller följande, vid hemmamatch så får man 2 frågor i sin valda favoritkategori. Jag har valt kultur som vårt specialområde...
Metal Guru: Skulle inbilla mig att det skett en del teknikutveckling sedan 1978. Grejen med kärnkraft är att det kyls bort 2/3 delar av den termiska effekten.
difzi: Bara en till anmäld, så har vi två fulla divisioner, och ni i den undre divisionen behöver då inte lida av att det slumpas omgångar. Tryck på era kamrater att delta.
Wayne Gresky: Ska vi tro på någon sorts favortifall redan i första omgången av slutspelet?
"Grupp sex (höhö) med den tidigare segraren Metal Guru, Herminatorn, mattias - 74, arf och gladh ser också tuff ut. I grupp tre finner vi några nya namn tillsammans med bl a Frisco och Huge. kan bli intressant att följa."
Ettorna och tvåorna i dessa båda grupper är lottade mot varandra...
Paddan: Ja det här med lagtävling rekommenderas varmt. Vi i vårt modolag har matchat hårt under försäsongen, kanske för hårt för formen ser vikande ut...Men krossen av en av förhandsfavoriterna till seriesegern kan vi leva ett bra tag på. :)
Då var gruppspelet i cupen lottat. Det ser stentufft ut! Stackars Portello stöter på Wayne Gresky redan i gruppspelet den här gången. I samma grupp finns även Salle, Linnea och Tycho. Det är nästan så man vill plocka fram det uttjatade begreppet "dödens grupp".
Grupp sex (höhö) med den tidigare segraren Metal Guru, Herminatorn, mattias - 74, arf och gladh ser också tuff ut. I grupp tre finner vi några nya namn tillsammans med bl a Frisco och Huge. kan bli intressant att följa. Imorgon spelas premiäromgången.
Sen pratar du för geotermisk energi som "lösningen" på energiproblemet för att i mattias-74-anda vända det med ditt elbils-uttalandet. Hur skall du ha det.
Höj blicken, Wayne Gresky: Vidga tunnelseendet. Problemet vi vill åtgärda idag är växthuseffekten, eller hur? Inte strömkonsumtion i Kållered.
Både du och Salle är bekymrade över hur Geotermisk Energi egentligen ska bli lönsam i Sverige. Det bekymrar mig inte ett dugg; vad vi gör i Sverige är jämförelsevis marginellt i det stora hela. Alla insatser för att få ned CO2-utsläppen är iofs bra, men om man kan välja på att göra si och få en marginell påverkan - eller så och få en redig minskning så är valet lätt.
Ska man minska koldioxidhalten i atmosfären så behöver vi göra något åt den starka drift som finns i tredje världen - Kina, Indien och hos alla andra - att kopiera västvärldens misstag med en hysterisk förbränning av fossila bränslen för att öka sitt välstånd.
Geotermisk Energi är 1) med avseende på kraftverken, mycket enklare att bygga gentemot kärnkraft - billigare byggnader, mindre säkerhet, ingen hispig USA som tror att en Geotermic Plant är en del i massförstörelseproduktion riktad mot Washington, etc
2) ungefär hälften så dyr som kärnkraftel (2005).
3) utvinnbar på de allra flesta ställen på jorden. Sverige är jämförelsevis ett dåligt ställe att vara på.
Så vad ska vi i Sverige göra då? Jo, vi ska lägga våra pengar på att utveckla tekniken på detta område, så att det blir lönsamt även på många ställen i Sverige. På så sätt visar vi omvärlden - däribland uländerna - att det även hos dem fungerar ekonomiskt och tekniskt. Skulle vi lyckas med detta, så har vi gjort en god investering för att globalt minska koldioxidhalten rejält. Plus att vi får exportera kunskap och teknik.
För inte tror vi att en global utbyggnad av kärnkraftverk skulle kunna få en sådan här spridning? Inte med USA i världen. Och inte när det redan idag är dubbelt så dyrt per kWh.
Se länk - läs sidorna 14-15. Och ja, det har hänt lite i världen sedan Bengt, Stefan och Sebastian gick i universitetet 2005. Men inte så mycket.
Salle: Är du full eller? Orkar inte skriva något nu. men vi kan ta den lilla lektionen i termodynamik imorgon istället. Vilken huvudsats är din favorit?
Wayne Gresky: Ojoj! Skall man skratta eller inte...
Det där med spillvärme från elprylar påverkar väl inte hur vi än värmer upp våra hushåll. Den får vi ju "gratis" då vi använder denna utrustning. men det är nånstans runt 20% av hushållselen som övergår till värme (enligt nån av de sidor jag skummade igenom för att hitta värme/hushållsels-siffrorna.
Sen pratar du för geotermisk energi som "lösningen" på energiproblemet för att i mattias-74-anda vända det med ditt elbils-uttalandet. Hur skall du ha det.
Och bara för att vara tydlig. Jo det går att driva elbilar med geotermisk energi. Dock så förlorar man ju energi i konverteringen till el så detta vore ju dumt. Använd geovärmen till att värma och elen för att driva saker.
Om man skulle frigöra all uppvärmningsel till att just driva annat så är vi ju totalt oberoende av kärnkraftsel, tror jag, då vattenkraften plus vindkraft odyl borde klar av det med marginal dessutom.
Salle: Värt att betänka är även att energi inte bara försvinner. Den energi vi använder i elektriska apparater förvandlas till värme.
En stor fråga är väl om transportsektorn ska drivas med el. Varifrån ska då den elen komma? Försök inte lura i mig att det går att driva alla fordon med geotermik...
Metal Guru: Sen har jag inga direkta siffror på hur det ser ut med elförbrukningen när det gäller värme kontra belysning och hushållsel men detta säger att det borde ligga på runt 75/25. Så det finns mycket möjlighet för elbesparing med andra uppvärmningsformer än el.
"Hushållen använder el till mycket. En elvärmd villa på 150 kvadratmeter och fyra personer konsumerar ca 25.000 kWh per år varav ca 6000 kWh är hushållsel och resten värme och varmvatten." [url=svenskenergi.episerverhotell.net/sv/Om-el/Elanvandning/]Från Svensk Energi[/url]
Växthuseffektmässigt är det väl ingen som helst skillnad på kärnkraft och geotermi. Både tillför inga som helst utsläpp av koldioxid till atmosfären. Om vi inte börjar sila mygg genom transporter och dyl...
Sen är jag fullt medveten om uranbrytningens miljöpåverkan både innan, under och efter deras nytta i reaktorerna men det påverkar ju inte "trådskaparens underliggande huvud-åsikt, en oro för växthuseffekten".
Ja vi har målat in oss i el redan. Men detta är helt och fullt pga vi värmer huvuddelen av våra hushåll (läs villor och småhus) med direktverkande el dvs elelement. Till detta finns det INGA alternativ än "de två hålen i väggen". Men om man skulle byggt vattenburet istället under de senaste 30 åren så skulle villaägaren enklare kunna konvertera till bergvärme, fjärrvärme, solvärme, pelletsbrännare mm. Utanpå detta så skulle man enkelt kunna komplettera med en elpatron för de extra behovet nån enstaka vintervecka eller så.
Metal Guru: Givetvis är ekonomiskt lönsam geotermisk energi den bästa lösningen. Går hela landets energibehov att lösa på det sättet är jag klart för. Dock är jag väl aningen skeptisk till om så är fallet...
Salle: "pga att elen var så billig när vi hade alla reaktorer igång."
Vi har alla tio reaktorer igång idag. Det är bara Bärseback som inte är med, och det av Danska skäl.
Vi har nog målat in oss i el redan, och det inte enbart av värmeskäl. Det är nog lika mycket Internet- och TV-skäl.
Om vi pratar återgår till trådskaparens underliggande huvud-åsikt, en oro för växthuseffekten, så är nog den geotermiska energin en klart bättre map möjlighet till spridning, en mindre miljöpåverkande och en ekonomiskt effektivare lösning än kärnkraft.
Metal Guru: Pratade under julen med en släkting som jobbar med energilösningar för hushållen. Han installerar allt från pelletsbrännare till solfångare osv.
Han var otroligt förvånade hur många som installerade värmepumpar i norra Sverige. Dels för att han ansåg att verkningsgraden inte är tillräcklig då när dom behövs som mest så har vi för kallt ute, dels för att vi inte gör oss eloberoende. Han ansåg att biovärme, på stor och liten skala, skulle klara av den största delen av landets uppvärmning men då vi "målat in oss" med elradiatorer sedan länge pga att elen var så billig när vi hade alla reaktorer igång. Men då skulle det alltså krävas att alla hushåll byggdes om till vattenburen värme och sånt är dyrt. Först då så skulle vi kunna göra oss kärnkraftsoberoende.
Dessutom ansåg alltför många som konsulterade honom om detta att en sån ombyggnad, med friliggande rör och ledningar, inte är snyggt så dom undvek det av den orsaken. :-/
Och när vi skulle börja prata om kärnkraft kontra tysk och polska kolkraftverk så hann vi knappt börja innan vi blev avbrutna av en fika och sen fortsatte vi aldrig. Men det märktes att sån här form av klimatpåverkande energiformer inte var hans "tekopp".
MEN, Det är ändå inte speciellt många Svenskar som känner till Ågesta-incidenten 1969. Och om det skulle vara allmänt känt, tror jag att fler skulle vara emot kärnkraften även idag.
Vi från Mora brukar vara ganska duktiga på konspirationsteorier; vad tror du ligger bakom att få känner till händelsen?
Geotermisk Energi. Island ligger av naturliga skäl långt framme, men du behöver inte vulkanisk berggrund för att utvinna denna energi. Du måste bara borra lite djupare.
Nästa säsong möts vi nog i hissen Frisco! :)
Förresten, nästa säsong startas automatiskt när denna är slut, vilket bör innebära att det sker inatt.