Metal Guru: Kan väl lägga till att Meyer dog under oklara omständigheter 1998, och mycket från hans lab 'försvann' efteråt. Det finns de som menar att en elak och girig oljeindustri var inblandad nånstans i bakgrunden.
Jobbade några veckor i Kaohsiung, Taiwan runt millennieskiftet. Jag höjde något på ögonbrynet när jag klev ut från mitt 27 (eller 34, eller vad det var) -våningshotell, och på andra sidan gatan fanns det ett litet konfucianism-tempel (?), där hela sidan var utsmyckad, och all sirlighet sökte sig till mitten - där ett praktfullt hakkors befann sig mitt i centrum.
Wayne Gresky: Känner en som jobbar på en vårdcentral i Södertälje. Hon berättade att dom hade dagligen muslimska flickor med grava hemorojder. sv.wikipedia.org/wiki/Hemorojd
Jag ställde mig frågan Varför? Svaret vart att även muslinska flickorna ville ju ställa upp för sina pojkvänner, precis som svenska flickor gör. Så dom släppte till en tum längrebak. Just bara för att dom skall ha mödomshinnan kvar till bröllopsnatten.
Salle: Tack så mycket!;) Hellraiser har jag sett men det var 100 år sen, är sugen på att se de igen. Lite av en favorit för mig är ju Jason Voorhees i Fredagen den 13:e serien, ruskit skön karaktär.
Och som du sa en läskig film i ett mörkt rum med surround-sound slår inte fel;)
1408 är den bästa skräckisen som gjorts i modern tid, tillsammans med The ring, The Grudge och Silent hill. jag håller också med dig om att klassikerna är bäst!
Poffa: Sova och sova? Jag har lagt mig ca. 03:00 och upp 07:00 sista 3 dagarna. Jag har suttit och dribblat med en CD/DVD spelare som jag inte blir klok på. Den talade om att den hade digitala bilder, fast det inte ens satt en skiva i. Vad är en DVDRAM för nått? Den påstår att den är en sådan. Uppgraderade den i går natt, då får man ju riva ut den andra DVD spelaren för det fick bara hänga en enhet på IDE linan. Så nu säger den inget om bilder, men den är fortfarande en DVDRAM
Vad faan är RAM??????? GSA-4163B den senaste i en rad av Super Multi brännare från LG som klarar alla DVD formaten, "plus", "minus", "RAM" och nu även Dual Layer som gör det möjligt att lagra ända upp till 8,5GB på en sida. GSA-4163B bränner DVD-R/+R med maximalt 16x hastighet och kan således bränna en full DVD+R på ca 5 minuter. Den kan också bränna DVD+RW med upp till 8x hastighet. Till saken hör, den är 3 år gammal och har inte trilskas förut.
Så har man då spelat sig igenom GTA IV och jag måste bara säga att detta är det bästa spel som någonsin gjorts. Vilka fantastiska detaljer, vilken inlevelse och vilken underbar spelidé.
Helg Ernest: Swastikan är inte nödvändigtvis mer värdeladdad än en vanlig majstång, det beror på när och var i världen den användes. Men vissa tolkar det som att det per automatik är en rent nazistisk symbol, oavsett sammanhang.
Cartman: Appropå Stig. Eller som Jeremy Clarkson säger The Sthiiiig. The Stig måste väl vara "Svensk" eller finns det andra nationaliteter som heter Stig?
puffe4: Till din stora förvåning har jag sett de sex filmerna Peter Sellers medverkade i åtskilliga gånger, och några av dem tillhör mina absoluta favoriter. Sedan blir jag illamående över hur de fortsatte mjölka konceptet efter hans död, men det är en annan fråga.
Skulle liksom inte förvåna en.