Café

Grupper · 50827 inlägg · 1049 ämnen
« · 1264337 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Tjabos dotter gängar sig...
mattias - 74: Det tror jag inte!
Min dotter är för ung för det.

Sv: Tjabos dotter gängar sig...

En hyllning till filmmusikskompositören och Star Wars.

www.youtube.com/watch?v=lk5_OSsawz4


Sv: Tjabos dotter gängar sig...

Metal Guru:

Det är visst nån dotter till kungen som skall gå fram till altaret snart... GÄSP!!


Sv: Tjabos dotter gängar sig...

Vad handlar den här tråden om?
Är det ännu en melodischlagertråd så loggar jag ut.


Sv: Tjabos dotter gängar sig...
scim:

Äh, vadå? Moral och moral, pekpinne och pekpinne. Min moral är allt för god för mig.

Fast när Tycko visar sig måste man svara. Låt oss stanna upp ett ögonblick och ställa oss några frågor.

Hade icke Karl-Bertils grymme faders hjärta veknat om han med egna ögon fått bevittna den glädje som hans son spritt ut över samhällets bottenskikt? Om han hade sett gatflickan Beda Larsson trycka sin randiga sidenslips till sin barm i julnatten, hade icke då hans ögon mjuknat? Hade han kunnat framhärda i sin ilska om han fått kasta en blick in den arbetslöse Harald Ljungströms hem, där barnen glada lekte med sina sex japanska servettringar av päronträ? Och hur skulle han ha kunnat harmas i sitt innersta om han fått vara, med när den ensamma änkan Lisbeth Blomkvist öppnade sitt paket och med tårade ögon beaktade en flaska Aqua Vera?

Dessa frågor förblir obesvarade; vi kan vara hålla för sannolikt att om de muntra tonerna från f. tunnbindaren Ernst Haraldssons leksaktrumpet nått fram till Tyko Jonssons öron, så hade han kanske inte denna julnatt somnat i vredesmod.


Men det var ju inte det tråden handlade om, utan om kungen skulle leda sin dotter eller inte.

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
Hahl Bundy: Haha, jag har så dåligt minne så jag minns inte ens om vi varit oense om något. Fast eftersom du håller på Timrå så kan jag väl iofs räkna ut att vi några givande diskussioner genom tiderna ;)

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
scim: Är det första gången vi är överens? :)

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
Hahl Bundy: Välkommen till mig i kategori 3 och 5 ;)

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
..hocken bryr sig?!
Lägg ner skiten!

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
hellge:

Kul att du får vifta med din moraliska pekpinne igen, hoppas det fick dig att må lite bättre?

Du kanske la märke till att jag hade ett OCH mellan orden i min avslutande mening?

Det finns väldigt många orättvisor i världen, ska vi ta och identifiera alla och koppla ihop med motsvarande -ism och beta av dom en för en tycker du?

F.ö. så uttryckte sig vår jämställdhetsminister exakt som jag gör.

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
Liberalism och mänskliga rättigheter är inte samma sak, väl.

Det finns en anledning till att liberalismen utvecklades med dess frihetsideal, sen tror jag också att det fanns en anledning till arbetare började organisera sig och bildade t ex fackföreningar och blev sossar, det fanns säkert också en anledning till att miljörörelsen tog fart och de Gröna bildades. På samma sätt tror jag att det finns en anledning till att tjejerna ruttnade på att inte få något inflytande, inga tillgångar, ingen rösträtt osv.

Historien hade inte klarat sig enbart med Locks, Mills och Smiths ideer, än fast de var fantastiska

Att bara vifta bort människors kamp så där känns lite, för att åter igen ta en bekant figur, det känns lite Tycko Johnsson över det hela.

Däremot hans son kan mycket väl vara en liberal, fast med hjärta.

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
hellge: Och två procent äger hälften av världens tillgångar, beslagta allt och dela ut rättvist till alla!

Jag är liberal och tror på lika, grundläggande mänskliga rättigheter för alla, det räcker.

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
scim:

Lätt för dig att säga som har snopp. Tjejerna äger bara 1-2 procent av världens tillgångar. Så att säga att det är onödigt kan tyckas lite hårt.

Killarna äger 99% av världens förmögenheter. Det borde väl i så fall kunna sammanfattas att sunt förnuft är det ont om.

Jag har full fårståelse för att tjejerna organiserar sig då vi vägrar att dela med oss.

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
hellge: Jag tror inte att vara passiv republikan och nästan lika passiv ateist påverkar min kulfaktor åt endera håll, förutom underhållande diskussioner emellanåt...fast det kan väl gälla diskussioner om feminism också även om de är väldigt sällan förekommande.

Jag är självklart för lika lön för lika arbete (som jag iofs kan tycka är ett slag i luften emellanåt), men det tycker jag kan sammanfattas med sunt förnuft. Feminism är ett onödigt epitet.

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
hellge: Vem har motsatt sig det?

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
scim och lumber:

Men har inte republikaner och ateister tråkigare än feminister?

Kan vi få höra ett utlägg vad som är så hotfullt med brudarna. Är det inte lite snålt att inte låta tjejerna ha det lika bra som oss snubbar? :)

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
Lumber Jack: Jag tillhör nog din kategori också ;)

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
hellge: Jag sällar mig till kategori 3, 4 och 5 isf. Dvs, de som inte bryr sig, ateisterna och de som anser att monarkin (åtminstone på sikt) borde avskaffas.

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
hellge: Jag är som ateistisk feministisk republikan emot allting!

Sv: Tjabos dotter gängar sig...

hellge:

Allt som kan reta upp feministerna är av godo. Nästan allt i alla fall.


Sv: Tjabos dotter gängar sig...
Fast ateisterna har nog inte deltagit i just denna debatt. Däremot bör kanske en tredje part vara med - republikanerna, de som inte vill ha någon kung eller drottning alls och vill avskaffa monarkin

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
hellge:

Redigerad kommentar


Sv: Tjabos dotter gängar sig...
hellge:

Sen hade jag tänkt att visa den här fina bilden direkt i tråden, men mina fingrar är allt för trubbiga.

www.hockeysnack.com/image/file/700/900/knugen.jpg

Sv: Tjabos dotter gängar sig...
hellge: Sedan har vi oss som inte bryr oss överhuvudtaget.

Om jag måste opponera mig så är det väl isåfall mot att de ska låta sin union slutas av någon Jeppe som predikar att alla lever på nåd av en fantasifigur som skickar oss att brinna i evighet ifall vi inte tror på honom.

Tjabos dotter gängar sig...
Tjabos dotter ska som sagt gänga sig och det verkar bekymra fler än Silvia och Tjabo.

Sveriges stora snackis är om Kungen ska leda Viktoria in eller om hon och Daniel ska gå tillsammans

Det stora kriget verkar vara ett skyttegravskrig, i den ena graven har vi de som säger:  - Men kom igen, att ni orkar. Det måste väl vara något som hovet, Viktoria, Daniel, Kungen och de andra borde få bestämma själv. Det är väl ingen annan som ska få lägga sig i hur de ska göra.

">

I andra skyttegraven har vi de som menar att det är en tradition som kommer av att fadern förr var kvinnans förmyndare till den dagen hon giftes bort, då blev hennes make förmyndare istället för fadern. De menar att det är rest av en kvinnosyn som vi borde ha lämnat bakom oss

Vidare menar de också att Viktoria, kungen och Daniel verkar ha överkonsumerat Hollywoodfilmer eftersom där överlämnas alltid bruden av pappan. Det strider alltså mot svensk tradition.

Den slutgiltiga domen har varken hovet, kyrkan eller pressen. Som alltid är det Hockeysnacks café som slutgiltigt bestämmer. Så frågan är.  Ska kungen leda sin dotter, eller kan svenska kvinnor går själv utan en man som ledsagar?


Fotnot: Tjabo är romani och betyder pojke. Det är också smeknamnet på Kung Carl XVI

Redigerad kommentar

Redigerad kommentar


Sv: Musik.
Min polare Petters band, en riktigt jävla bra låt!

www.youtube.com/watch?v=5dDlERem3-c&feature=related


Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
mattias - 74:

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.

Frisco:

Jag kan erkänna att jag gick på det.. Trodde faktikst den där var på riktigt. Hörde själv att det vatr reklam men att själva klippet var riktigt.. Här kommer sanningen :)

Fan nu känner jag mig bortgjord :)

http://www.youtube.com/watch?v=KBPyQntPab8&feature=player_embedded


Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
mattias - 74: Det är ju reklam:)


Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
Wayne Gresky:
Jag tycker att om jägarna vill visa det minsta konsekvens och trovärdighet i sina djupt rotade åsikter om vargens snara utrotande från svensk fauna, skall de genast börja skydds-skjuta av sig själva.

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
Wayne Gresky: Exakt, jfr. Obelix (c;

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
Metal Guru: Det förstår jag. Jag tror att 10 av 10 jägare föredrar vildsvinsstek framför vargstek på matbordet. En stor vildsvinsstam som kan jagas är något positivt för jägarna (såvida dessa inte även får sina odlingar förstörda) medan vargen bara snor jaktobjekt.

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.

NuMo:
Nu när vi övergått till jägarupprördhet, vill jag bara nämna att jag förstår inte hur jägare kan vara så frustrerade över vargens härjningar bland jakthundar (för det är inte så många andra hundar som blir skadade av varg), när t.ex hundar som blir skadade av vildsvin är dels betydligt fler, dels får betydligt värre skador.

Om man nu inte ska räkna numerären av jakthundar som blir påkörda - eller skadskjutna - av jägare.


Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
Metal Guru: Jo, det är fakta. Konstigt att inte jägarna värnar mer om "människorna" som springer omkring i skog och mark och blir uppätna av Varg och Björn år ut och år in. Det är bara deras stackars jakthundar som är värda något.

Vad sägs om jaktmarker ungefär som på nöjesparkerna? Jägarna står bakom ett stängsel och skjuter på det vilt de väljer (Gnu 150 kr. , Älg 2000 kr, vildsvin 1500 kr. Bäver 3 kr., Räv 100 kr, Giraff 4ooo kr löpmetern, Varg minus 10ooo kr osv.)

Då slipper de riskera sina hundar ute i "NATUREN".

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
NuMo:
Ja, jag tycker jägare bör skjuta av jägare, med tanke på att jägare dödar mer hundar än vad vargar gör.

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
Metal Guru: För att inte tala om hur många fler, som älgar skadar människor och hundar, än vad vargar gör.

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
NuMo:
Jag tycker att vi ska också bör prata biltrafik, för bilarna dödar betydligt fler barn än vad hundar gör här i landet.

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
Salle: Det är ju helt oväsentligt. Den bitnes "fel". Haha! Jag har nästan lust att bita dig.

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
Salle:
Bet inte den där Tyson nån i örat?
Provocerad eller oprovocerad?

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
NuMo: Visst!
Men ett barn som drar en hund i öron och svans är inte särskilt medveten om vad den gör. Men den kan ändå bli biten...


Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
scim: Självklart!

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
Salle: Att provocera är ju att göra något medvetet. De idioterna får väl skylla sig själva, men felet är väl hehe! ägarna till hunden.

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
Salle: Olika för olika individer och olika för olika raser. Sedan blir ju konsekvenserna betydligt värre med vissa raser.

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
NuMo: Nä det menar jag inte.

Vad jag menar är att alla hundar, katter, djur, ja tom människor, kan provoceras till anfall.
Sen vad som krävs att nå till den punkten är olika för olika individer.





Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
Wayne Gresky: Det kan du ju ha rätt i. ;o)

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
Salle: Haha! Du menar att någon idiot gör allt för att bli biten av en pitbull? Du är rolig du.

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
NuMo: Du har missat hela poängen. Pudeln är en gnatförlängare för kärringar när deras eget bjäbbande inte räcker till.

« · 1264337 · »