Stå på dig Mattias! Det skjuts för lite! Grova återfallsförbrytare har inget i samhället att göra, varför riskera hederligt folk lidande? Bättre förebyggande åtgärder i tidig ålder, ingen permis, hårdare och längre straff, INTE bättre mat än för skolbarnen/åldringar är ett första steg. Inför kamerabevakning på speciellt utsatta offentliga platser, typ centralkiosken i Orsa ;) I solklara fall där återfallsbrottslingar fortsätter att förstöra liv så är jag på din sida Mattias.
Söderöver: Vem har sagt att man centrerar ekonomin till några få personer?, det verkar ju vara vänsterns paradlögn! Rika personer har inte blivit rika av att sitta och titta in i väggen, man har startat och utvecklat företag, skapat ... | Läs mer
Bättre förebyggande åtgärder i tidig ålder, ingen permis, hårdare och längre straff, INTE bättre mat än för skolbarnen/åldringar är ett första steg.
Inför kamerabevakning på speciellt utsatta offentliga platser, typ centralkiosken i Orsa ;)
I solklara fall där återfallsbrottslingar fortsätter att förstöra liv så är jag på din sida Mattias.