Tv-tipset
Metal Guru:
Det handlar om vad som gör folk upprörda. Jag är upprörd över att vi ger fristad åt människor som i så stor utsträckning fortsätter med sin hedersrelaterade kultur med rötter i 1200-talet.
Du å din sida blir upprörd över rondellhundar och ståupppajasar som roar sig på religösa och etniska grupperingar.
Sedan påstår jag också att det hedersrelaterade våldet i Sverige har en mycket större omfattning, än det finns konstnärer och ståuppkomiker som roar sig på bekostnad av kulturella olikheter.
Så frågan är, vem har rätt att göra någon annan upprörd?
Jag skulle snarare vilja vända på det och säga att problemet är ATT folk blir upprörda. Jag blir inte alls speciellt upprörd av endera uppeldade påvefigurer, rondellhundar eller Jeff Dunhams dockteater.
I dessa tider verkar den mest aktade mänskliga rättigheten vara den att få känna sig kränkt, istället för att skaka på axlarna och gå vidare med livet. Livet är för kort för att bli upprörd över allt som inte råkar passa.
Du skrev att folk blir kränkt av vissa saker.
Jag skrev att saker och ting som man står nära blir man berörd av när det händer något, man rycker inte på axlarna.
Islam t.ex står många muslimer väldigt nära.
Det kan väl inte vara så svårt att förstå?
Ens barn, ditt barn, det var ju du som exemplifierade, så big deal.
Poängen av vad jag skrev var att man inte ska bli upprörd över saker som saknar mening, dit hör brinnande påvar och rondellhundar. Även om jag skulle varit djupt religiös (vilket jag lyckligtvis inte är) så skulle jag absolut inte kunna göra något åt dessa aktiviteter (förutom möjligtvis genom att be då), så varför slösa energi?
| På SVT 1 Kl 2300: Robert Plant & Alison Krauss (Pop och rock) Innerlig musik med den lite udda duon Robert Plant (från Led Zeppelin) och countrysångerskan Alison Krauss. De har gjort stor succé med sitt gemensamma album "Raising Sand ". Liveframträdanden varvas med samtal med Plant, Krauss samt bland andra musikern och producenten T-Bone Burnett. |
Alisandali:
På SVT 1 Kl 2300:
Robert Plant & Alison Krauss (Black Dog)
http://www.judgejudy.com/
Sitter och ser på SVT:s nya Roasting-program Grillad.
Trodde att roasting skulle innebära att det var EN personen som skulle häcklas på ett roligt sätt. Men än så länge har grillarna mest pratat om varandra och huvudpersonen Per Moberg har mest suttit som nån slags utfyllnad i en fåtölj,
Skulle jag varit Per Morberg så skulle jag blivit besviken.
Jag hoppas jag inte skrivit så otydligt att du tolkat mig som du skulle få det.