mattias - 74: Har sett 5-6 fantastiska felbeslut från kuben bara under de tio minuter jag har sett. Inkonsekvens och ständiga kompensationsblåsningar, bedrövligt........
spud: Ok vi får se vad som händer. Jag tror att något som så ovanligt att klubbkänslan och Sannys sociala nätverk går före i detta fall. Går han till FBK står mitt hamburger erbjudande kvar I promise. En 200 gr men en hel räksallad är vad du kan räkna med.
Tikinmyheart Varför inte? Han är 29 år, har väl vad jag vet inte några större skadebekymmer i bagaget. FBK har en tradition av att ha en stomme att bygga laget kring under flera år.. Nog tror jag han och Rundqvist kan komma överens om ett längre kontrakt.
Om man tittar på fannys historia så har han inte spelat så jävla många matcher/säsong. Så jag kanske hade fel,är han skadebenägen? Eller så borde det han funnits möjlighet för honom att vårda sin kropp.
spud: Ok, visst har du rätt i mkt men det jag frågar mig är, kommer verkligen FBK att erbjuda Sanny ett kontrakt som är på minst tre år?
Voila, jag bjuder gärna på en hamburgare istället men maten i banken är SUPERB. Jävla synd att man måste genomlida alla svart/röda tröjor och suppoertershoppen innan man hamnar i resturangen.
Tikinmyheart: mm, men då kommer ju frågan. Varför har han inte redan skrivit på för TIK? Finns ju inget som hindrar honom. Och det finns inget som hindrar TIK att offentligöra honom som TIK spelare, snarare tvärtom, de får lättare att rekrytera när de får tillbaka honom. Men FBK däremot, de har en orsak till varför de inte kan offentligöra honom då de fortfarande spelar.
Och om det är så att han inte bestämt sig, ja då är det nog fördel FBK efter att han fått uppleva guldfesten ikväll.. Och killen har haft et halvår på sig att fundera, så vart han ska spela nästa år, ja det vet han nog.
Synd att jag så sällan äter lunch på banken, men en hamburgare är ju alltid rätt. :)
spud: Va gott en hysterisk VF fan i den sk expertpanelen och en domare som gör allt för att spänningen skall fortleva vad gör vi då dunkar dunkar in 3-2 målet. JJJJJJJJJJJJJJJjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Med lite hjälp av Andersson så lyckades vi besegra HV men jag är lite orolig vi behöver bli betydligt bättre för att hedra en av svensk hockeys största profiler genom tiderna. Kom igen JJ och co
Det jag menade är att det skiljer minst ett par klasser i motstånd. Ingen trodde att SAIK eller Brynäs skulle få mer än max 1 match mot er. Personligen så hade väl jag hoppats på det men det är väl ingen skräll :)
Hv har visat upp ett stabilt spel i slutspelet hittills.
Hv känns ruskigt stabila. Jag tror inte på 7 matcher. Säg max 6 !
Ganska väntad matchbild. HV är ett jäkligt bra lag och igår hade de det där extra flytet som avgör matcherna. Sedan var inte Sören Persson konsekvent, vilket ledde det till pp och matchavgörande 3-1 målet.
Max 2 rundor kvar och det ska avgöras vem FBK ska möta i finalen.
HV eller Indianerna - Som jag ser det är Indianerna det sämre laget och de vi skulle ha lättast för. Plus att det är alltid skönare spö dem. HV däremot ett tyngre och speedigare lag. Sedan har de junisen Tedenby + Liv. Det blir nog HV eller...?
Fysisk hockey: Jag håller med dig jag tror också at HV har en högre potential. VF har för många spelare som har passerat bäst före datum samtidigt som de unga är för orutinerade. Om några år kanske VF blir en motståndare att bita i. Förnedring är aldrig roligt i längden, i en match ok (8-1) men inte i 4 raka därför vill jag nog ha HV.
Det känns trist att slå ut SAIK. En gammal anrik och sympatisk hockeyklubb. Den ovationen fansen gav spelarna efter tredje matchen är riktig kärlek till klubben.
HV eller Indianerna i final. Hmm... tar helst Indianerna. Alltid lika gott att spöa lillebror, men jag tror det blir HV som är ett bättre lag. Och då är det verkligen fifty fifty om slutsegern.
Jag måste ödmjukast be om ursäkt. Jag hade fel i mina svar. SAIK gjorde en mycket bra sista match för säsongen. Saik supportrar ha en trevli och varm sommar så hörs vi nästa säsong
jag har slut på dasspapper så den kommer väl till pass!