Fotboll

Grupper · 16966 inlägg · 42 ämnen

« · 1273905 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Serie A
mattias - 74: Milan är något av en elefantkyrkogård. Det finns gott om bra namn, men de flesta är på nedgång. Jag tror dock inte att de är chanslösa i jakten på ligasegern. Konkurrensen känns inte lika mördande som i England t ex och Inter kan nog vara lite mätta.

Sv: Serie A
Dragan 2k:

:-)

Zlatan kommer nog lyfta laget en del tror jag men samtidigt är väl inte Milan ens rankad som topp 3 längre i Serie A. Rätta mig gärna om jag har fel men visst räknas Juve Inter och Roma som bättre än Milan i dagsläget.

Sv: Serie A
Dragan 2k: Fast oavsett vilket beslut han tar så tar han rätt beslut just i det ögonblicket med de förutsättningar han hade då han tog beslutet.

Sv: Serie A
mattias - 74: Jag tror nog att Zlatan kommer gör bra ifrån sig i Italien men jag garderar mig med att säga att han komma att göra dåligt ifrån sig. Skulle tro på att det är en 50-50 chans att han gör bra ifrån sig.

Sv: Premier League
mattias - 74:

Odugliga Berbatov hängde en balja idag...

Sv: Serie A

Zlatan verkar i princip klar för Milan. Skall vi tro att detta är början på slutet av karriären eller vad tror ni andra. Han lär ju inte åstadkomma det han gjorde i Inter på långa vägar. Vad tror ni italienkännare här inne?

Redigerad kommentar


Sv: Superettan
Superettan här kommer vi. Åkebys minuspsyken misslyckas än en gång...

Sv: Premier League
Portello: Jag hade säker etta på tipset, men man borde ju veta att Tottenham kommer att fortsätta vara Tottenham, hur mycket Erik Niva än går i spinn över en random CL-plats. :-)

Sv: Premier League

Bra jobbat Tottenham. Så går det när jag ska testa på att slänga in pengar på "säkra" matcher.


Sv: FA-cupen/Ligacupen

Mattias -74:

- Third round draw
Brentford v Everton
Portsmouth v Leicester
Stoke v Fulham
Chelsea v Newcastle
Aston Villa v Blackburn
Tottenham v Arsenal
Millwall v Ipswich
Wolves v Notts County
Burnley v Bolton
Birmingham v MK Dons
Liverpool v Northampton
Scunthorpe v Man Utd
West Brom v Man City
Sunderland v West Ham
Peterborough v Swansea
Wigan v Preston

Sv: Premier League
Björn W: Instämmer helt, tycker vissa spelare såg riktigt bra ut och med #4 i matchform så har arsenal helt plötsligt ett lag som kan utmana chelsea och udt om guldet

Sv: Premier League
Berka: Det här börjar ju kännas om inte helrätt, så åtminstone lite smårätt. Arsjavin börjar komma i humör, Walcott har ett självförtroende trots allt, Chamakh erbjuder möjligheter till spel på huvud vid fasta situationer och vi har mannen som fixade VM-guldet till Spanien ännu inte i full matchform.

Squillaci kommer att erbjuda fler alternativ och konkurrens i backlinjen, men det återstår såklart att se om han faktiskt bänkar någon i en PL-miljö.

3 poäng borta mot Blackburn är 3 poäng plus jämfört med ifjol och ligaledning i några timmar. Bra dag.

Sv: Premier League
mattias - 74: jag som inbiten gunners fan hoppas ju naturligtvis på en 2:a =)

blackburns nr:4 samba, han verkar tro att det är rugby

Sv: Premier League
Berka:

Ja Högerbacken var ju inte direkt med på noterna när blackburnspelaren klev in från vänsterkanten. Kan gå hur som helst det här. 2 - 2 ?

Sv: Premier League
Bissett19: jo det var de, rena bjudningen från arsenals backlinje

Sv: Premier League
Berka:

1-1 målet var ju riktigt vackert...

Sv: Premier League
Portello: Blackburn måste vara det laget i pl som är sämst på att spela attraktiv och ren fotboll.
snart en halvlek spelad och inte en passning på mittfältet, bara tjongbollar och inkast, sen spelar dom som grisar, vansinniga tacklingar och stämplingar bakifrån.

Tattarlag

Sv: Premier League
Björn W:Äh, har slängt in lite cash på de lagen. Därför jag hoppas på dom. Just nu sitter jag och håller på Blackburn. Bara för skoj skull! :)

Sv: Premier League
Portello: Kan du bli mer osympatisk? ;-)

Sv: Premier League
Portello:

Först ut är Blackburn - Arsenal

Sv: Premier League

Idag håller man tummarna för Tottenham, Man Utd samt Chelsea!


Sv: Europa League
Dragan 2k: Ja, helt klart:-)

Sv: Europa League
sylf: 1-0 till mig:-)

Sv: Europa League
mattias - 74:

Tveksamt....

Sv: Europa League
Dragan 2k: Hmmmm.........

Sv: Europa League
mattias - 74: Hur trött ska inte Zlatan vara på att vara "stjärna" i Sverige då?

Sv: Europa League
Bissett19: Själv tycker jag synd om Shlatan eller vad han heter. Stjärna i ett sådant land som Sverige. Han har det inte lätt.

Sv: Europa League
Bissett19:

Keane platsar nog i vilket Serie A lag som helst.

Sv: Europa League
mattias - 74:

Ja det är ju riktiga superstjärnor du radar upp....

Sv: Europa League
mattias - 74: I stort sett alla länder spelar fotboll. I Finland bor det lite över 5 miljoner invånare, på Irland och i Georgien strax under 5 miljoner. Du kunde ju imponerats av Uruguays alla framgångar istället. Det bor en miljon färre människor där än i Georgien.

Sv: Europa League
Wayne Gresky:

Varför får vissa små små länder fram bra fotbolsspelare? Vad beror det på?

Redigerad kommentar


Sv: Europa League
mattias - 74: Hur tänkte du nu?

Sv: Europa League
Björn W:

Mycket bra inlägg.. Nu ställer ja en till fråga, vad är orsaken till att Länder som Finland Irland och Island fått fram spelare som Gudjonsen, Litmanen eller Keane? Kaladze som spelade i City var väl Georgier tror jag, Snacka om att han måste vara trött på att vara stjärna i ett jävla skitland.

Sv: Europa League
Wayne Gresky: Jag sitter ju faktiskt och försöker jobba lite här innan ett tertialbokslut, men okejrå...


San Marino, Andorra, Luxemburg, Färöarna, Nordirland, Malta, Armenien, Wales, Estland, Albanien, Montenegro, Liechtenstein, Kazakstan, Island, Makedonien, Slovenien, Azerbadjan, Moldavien, Georgien, Lettland, Litauen, Ungern, Irland, Bosnien-Hercegovina, Finland, Polen...

...är de man borde ta på rak arm - notera slumrande giganter i europeisk klubbfotboll som Ungern och Polen. Nu är inte heller detta något bra mått på att svensk klubbfotboll skulle vara "skräp", utan snarare på att vi inte haft någon dominant klubb såsom Rosenborg eller FC Köpenhamn.

Det är långvarig dominans i sin inhemska liga och förmåga att binda upp talanger på längre tid som ger förutsättningar för att ta det sista steget till Champions League. I Sverige hade vi 8 olika mästarklubbar under 00-talet.

Att Allsvenskan numera överlag håller på att bli en bättre liga än Tippeligan samt att Norges fana endast hålls uppe av ett vacklande Rosenborg tror jag även du håller med om.

Allsvenskan struntade i arenautveckling, inomhushallar och lade för tung vikt vid fysträning i januari. Nuförtiden bygger vi arenor som är väl i klass med Danmarks, inomhushallar och anställer unga katalaner som assisterande tränare i Allsvenskan.

Svensk klubbfotboll är mycket mer intressant i nuläget än för 10 år sedan, då riskkapitalbolag, direktimporter från Kongo-Kinshasa och 70-80 år gamla stockholmsarenor var top-of-the-line.

Själv har jag biljett till Swedbank Stadion och den sista matchen i år mellan MFF och Mjällby. Den blir allt mer het, men jag tänker inte sälja den på svarta marknaden ens. :-)

Redigerad kommentar

Redigerad kommentar


Sv: Europa League
Björn W: Svensk seriefotboll är faktiskt skräp. Vilka länder har inte haft ett lag i CL:s gruppspel sedan Sverige senast hade det?

Sv: Europa League
Wayne Gresky: Och det relativa i den här frågan innebär ju att en majoritet av Europas fotbollssupportrar och klubbar faktiskt bryr sig.

Att det sedan varit en fluga under några år för svenska landsortsbor att förneka sina tidigare sympatier för (i stor utsträckning) stockholmslag, säga att svensk fotboll är skräp och numera måla upp en fasad av att enbart bry sig om sina engelska/spanska/italienska favoritlag är ju en underlig kulturell svensk särart som säkert tål en etnologisk studie. :-)

Redigerad kommentar


Sv: Europa League
Wayne Gresky:

All svensk fotboll är fjant.

Sv: Europa League
Björn W: Allting är ju relativt. Visst kan det ge lite klirr i kassan för en svensk klubb att vara med, men det är inga astronomiska summer som det går att bygga en dynasti på. Svenska Cupen kan ju ge ett rejält tillskott till en div VI-förening som får möta ett allsvenskt lag, men Svenska Cupen är fortfarande än fjantturnering.

Sv: Europa League
Wayne Gresky: Kvalar man in till gruppspelet i CL får man väl en rätt rejäl summa nuförtiden? 60-90 mkr eller likande väl?

Sv: Europa League
Wayne Gresky: Men att med regelbundenhet ta sig till gruppspelet i CL är en sak som är förunnat lag från ett fåtal ligor. Med kringintäkter som du får vid lottning mot klubbar som Liverpool, Juventus, Atlético Madrid m.fl. får du en avsevärd påspädning av kassan i relation till den normala omsättningen för de flesta klubbar från länder under topp 15 på rankingen.

Sv: Europa League
Björn W: Om jag fått siffrorna rätt så tjänar ett lag som tar sig till gruppspelet i CL mer än totalsegrarna i Europa League. Europa League känns ungefär lika spännande som Anglo-Italienska cupen gjorde på sin tid.

Sv: Europa League
Wayne Gresky: En lyckosam kampanj i Europa League kan lägga en bra grundplåt för att finansiera en fin trupp under nästa säsong i majoriteten av Europas fotbollsligor. Det är väl mest i de 3-4 ligorna som koreanerna och indierna bryr sig om som man inte bryr sig om Europa League. :-)

Sv: Europa League
Wayne Gresky: Instämmer

Sv: Europa League
mattias - 74: Nej de verkar ha gjort om tävlingen. Bara fyra lag i grupperna i år. Men vem bryr sig egentligen om den där B-turneringen?

Sv: Europa League
mattias - 74: He blir nog bra!

Sv: Europa League
Wayne Gresky:

Tydligen är inte så faller i år.

Sv: Europa League
mattias - 74: Så har det varit tidigare iaf.

Sv: Europa League
Hence:

Nån påstod att det är bara enkelmöten i gruppspelet. Stämmer verkligen det?

Sv: Europa League
mattias - 74: Och Utrecht som sista lag. Trevlig liten stad; och fin ursäkt att besöka Holland igen. ;) Bra lottning fotbollsmässigt för Pool. Grupp A och B ser annars riktigt intressanta ut ur neutral synvinkel.

Sv: Europa League
Hence:

Steua Bukarest och Napoli. Ganska ok grupp. City fick Juventus, undrar vad Scim säger om det :)

« · 1273905 · »