Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Klart jag accepterar att det ser ut som det gör , man har liksom inget val. Man är ju forbollstokig men jag vill ändå ha en köpgräns inom toppfotbollen i Världen. Tycker inte du att det borde få finnas ex lönetak eller nån slags köpgräns inom fotbollen. Nasris lön skall f.ö ligga på 2 millar i veckan. Du hör ju själv vilka pengar det är frågan om . . . .
Jag är emot att spelare säljs om dom står under kontrakt det är jag fortfarande. Inget konstigt i det. Har du kontrakt som ex Kuyt har med Liverpool till 2013 så " skall " ingen klubb få köpa honom som Inter nu vill göra. Det är spelaren själv som valt att skriva på för si och så många år. Om en spelares kontrakt däremot gått ut så är det fritt fram och handla. enkel logik tycker jag !
Om så är fallet, hur påverkas detta genom att man fått en ny ägare som är beredd att ta City till nya framgångar?
City dikterar inte villkoren för att lyckas i fotbollsvärden. Liksom alla lag som inte råkade vara framgångsrika under de år då pengar på allvar började hällas över fotbollseuropa så har man en brant uppförsbacke innan man kan etablera sig i toppen. Den enda vägen dit är pengar, oavsett om du gillar det eller inte. Kan du inte acceptera att fotboll nuförtiden är big business rekommenderar jag dig att söka dig till någon annan idrott.
Så nu är du för en köpgräns? Det är väl ett framsteg antar jag för tidigare var du ju mot att spelare köptes och såldes öht.
Jag hävdar att sedan araben köpte upp City har dom tappat sin själ.
Men det är så den moderna fotbollen ser ut idag tyvärr, vill man vinna får man lägga upp arslet till någon shejk eller liknande som pumpar in sin deg i det öppna hålet.
Det är så det ser ut, rätt eller fel i dagen samhälle kan man diskutera. Pengar är vad det handlar om för att nå framgångar idag. Finansiärer utifrån utan klubbkänsla är det som styr idag. Fotbollsspelare är horor som går efter plånboken och ingenting annat.
Däremot måste det finnas ett stopp på hur mycket du skall " få " handla. Ex så är det ju inte mer än rätt att det du säljer spelare för skall du samtidigt få handla nya för. Enkel logik eller? Liverpool har handlat för ca 100 Miljoner pund men har samtidigt sålt för runt 80 - 90 så det går ju nästan jämt upp där. Arsenal som också har en jävla massa pengar har ju fått dom tack vare försäljningen av Nasri och Fabregas. Det borde finnas en köpgräns vid varje transferfönster. Håller ni inte med?
Ps. Ber om ursäkt för mitt ordval. . . . .
Citys bänknötare är inga bänknötare, de är fullfjädrade pl-spelare, somliga utav väldigt bra klass
Manchester City: 33
Liverpool: 38
Arsenal: 30
Manchester United: 33
Chelsea: 27
Tottenham: 31
Ja, Citys trupp är ju verkligen orimligt mycket större än de andra lagens.
Sedan förstår jag inte tugget om att City köper spelare för att ingen annan ska lägga beslag på dom...kan någon ge ett exempel på det?
Man jag tycker det är gulligt att icke-Citysupportrar bekymrar sig över hur Mancini ska hålla alla spelare nöjda...
Mycket vill ha mer heter det visst.
Tydligen är det så här med det faktum att några ville granska city för ekonmisk dopning.
Deras nya sponsoravtal inte verkar inte riktigt rätt.. Det handlar om summor på 4.1 miljarder kr under 10 år. Pga den nya regeln som säger att alla klubbar inte får spendera mer pengar på transfers än vad dom får in. Citys nya sponsoravtal ger dom alltså 410 miljoner kr per år i 10 år som dom köpa spelare för, bara från den sponsorn. Sen att deras ägare också är en av ägarna i Etihad Airways gör att misstankarna blir ännu högre. Så har jag fått berättat det för mig. Kanske Scim kan säga om det stämmer?
Fast har Real och Chelsea klarat sig så lär väl City också klara sig..
Haha sopan mansini sa ju att även fast man köpt nasri så behöver man ytterliggare spelare för att fylla upp truppen..???! Dom har ju snart ett pl-lag bara på bänken
Undrar vad som händer med Adam Johnson och Millner m.fl när Nasri och flera andra kommit in i klubben. Johnson är riktigt bra.
Nu verkar ju shittys filosofi vara att köp allt som går spelar ingen roll vad de kostar så dom andra lagena inte får den spelaren..
Fast De där tror jag inte ett dugg på.
De wenger liksom inte har fattat riktigt är ju att avsaknaden av rutin och kanske 1,2 el tom 3 ganska fysiska pjäser så vinner man inget!
De säger väl väldigt mycket att wallcott är 22 och tillhör de äldre gardet, och vad finns det att fylla upp luckorna med efter 2 stjärnor som fab. Och nasri?
Nu möter Arsenal -udt på lördag och åker med största sannolikhet på en torsk vilket i sin tur bör betyda att guldrömmarna är borta!
Nä surwenger och Arsenal skulle gjort dessa affärer klara för en månad sedan och redan haft ersättare klara för att som det är nu möta pool och udt med minst 3 st som aldrig spelat ligafotboll förut är ett skämt!
Big deal? du bryr dig alltså inte om laget skulle ramla ur.
Jag hade fan tagit självmord om det varit Liverpool ;)
Ponera att himlen är grön.
Ja i värsta fall så står väl City där med skägget i brevlådan, gör en Leeds och ramlar ner i League 1. Big deal, vi har varit där förr.
Har inte Wenger nästan 1 miljard att använda på nyförvärv? Bör väl kunna göra något vettigt , vill till att han värvar nu innan sista Augusti om inte laget skall göra sin sämsta PL säsong under Wengers ledning. Ser oroväckande ut. En vinst ikväll är ju ett måste om man säger.
scim:
Ponera att Citys ägare tröttnar på sitt projekt med att värva ihop ett världslag och blir utan titlar trots allt inom några år, vad händer då? Som det ser ut nu så ser dom stabila ut av det man sett i ligan men min erfarenhet säger att du skall inte ha för " många " stjärnor i ett och samma lag. Kolla Real Madrid. Sedan vad jag tycker om att de värvar som de gör är en annan sak.
Man Citys senaste investering. Av känd anledning har vissa uppgraderingar i fasciliteter länge varit ett önskemål, varför City nu låtit vaktmästeriet på stadion ombesörja de nya behoven som uppstått vid sidlinjen (se länk). Vaktmästarens egna ord: "Synd bara att den målades i fel färg, för övrigt hoppas jag att fönstret snart stänger, vi går på knäna". Längst ned i bild ses konturerna av en belåten Mancini
Hämtat från Liverpools svenska fans forum ;)
Hence:
Det räcker alltså inte med att man kvalificerar sig rent sportsligt, och samtidigt ekonomin är i sådant skick att man tillåts avancera?
För egen del är jag imponerad av en mans arbete av att med en röd tråd styra en förening från bottenlag i div4 1995 till där de är idag. Och om de når också det sista steget i serietrappan, då har de i min bok gjort sig mer förtjänta av den platsen, än de som blir av med den.
Kan du btw nämna ett lag som bygger sin verksamhet på egna produkter i allsvenskan eller superettan, så att jag kan kolla upp hur de arbetar?
Kul och se Norwich första halvlek mot Stoke. Ledning 1 - 0 i halvtid och bra fotboll av dom.
Hence:
Först och främst: Tradition är jävligt överskattat av en del. Det är mycket viktigare vad du gör NU, än vad du gjorde för 75 år se'n.
Tradition är defenitivt en komponent, men endast en komponent som är underordnat mycket annat.
Se'n - inlånade spelare från serien ovanför, är det ett speciellt fenomen i Ängelholm, som är okänt utanför fotbollens nordvästskåne?
Och publik.
Jaja. Nu förstår jag. Du är Leksing?
De som har mest tradition, har störst publik och vann mest för 75 år se'n - de är de som ska spela i högsta serien?
Föresten jag var kompis med viasat fotboll på fb men nu hittar jag inte åt dom, har dom bytt namn eller vad?
Många av mina FB vänner vill ha offside på Andra målet. Det är ingen offside eftersom Suarez går ur offsiden i samband med målet.
Fan vad skönt med en vinst på Emirates!
Är det verkligen 2 offsidemål? Första ser skumt ut men jag tror inte det är det nån som kan reglerna om hur reglerna är. Om Suarez står i offsidesituation och inte tar bollen är det verkligen offside då? Andra är absolut inte offside eftersom inte Suarez inte för bollen utan Meirelse även om Suarez står i offsideposistion.
Sen är han rätt oslipad och kan bli med rätt coaching riktigt vass
Filmar är väl synd och säga att han gjort flera gånger, dock händer det.
Suarez däremot filmar rätt ofta. Carroll får jävligt mycket stryk också och många gånger får han domslut emot sig för hans storlek.
Redigerad kommentar
Han är nog inte jättepoppis hos domaren just nu och bör hålla sig lite i skinnet
Fruktansvärt tragiskt att se arschavin, inte haft 1 rätt på 45 min.
Pool är bra med hemmåt och är giftiga i sina kontringar, och är klart bäst efter 1:a
Carroll är tragisk

Å kom inte å påstå att man inte kan nå toppen utan pengar för det är rent bull!!!
Har du en bra organisation, värvar billigt men smart och har en bra ledarstab och en stolthet att få representera klubben så kan du gå hur långt som helst.
Jag håller med mattias, införskaffa en köpgräns iform av eget kapital el liknande för att stävja dessa storhetsvansinnen som bl.a. Barca och city håller på med!
Tyvärr är inte fotbollen idag i första rummet!