Poffa: inte ofta man ser att det blir frispark för bakåtpassning. Inget bra ingripande av Milner där som tvingade Friedel att ta bollen med händerna. Får se om United kan spela upp sig efter det här.
Bissett19: antagligen väntade han sig att Ronaldo skulle gå på kraft igenom muren. Måste säga att det även var väldigt passivt agerat av utespelarna, det var ju bara en spelare som försökte rusa fram mot bollen.
Poffa: hehe, tur att du inte var lite snabbare på att skriva då så att du inte hade hunnit trycka på "Skicka" :-)
En bra helg för min del. Arsenal vann och Villa förlorade. Dessutom var det i går ett underbart vårväder och det blev årets första utomhusöl som uppladdning inför Arsenal-City.
Hade United förlorat i dag tror jag att de hade bommat alla återstående titlar, men nu kommer de att ta åtminstone ligan. Och nu bör även striden om fjärdeplatsen vara i det närmaste avgjord, de sex poäng som skiljer är i praktiken sju eftersom Arsenal också har 17 mål till godo på Villa.
Paddan: Wigan - Arsenal i eftermiddag. Vad ska man tro, vad ska man sätta för tecken på strukktippset? Äääh, det blir väl som vanligt: "Nill - Nill, to the Assenall."
Poffa: helgardera om du har råd. Arsenal har dels i vanlig ordning en bunt spelare skadade och risken finns också att de har en och annan tanke på Champions League. Arsenal ska vinna den här matchen, men så dåliga är inte Wigan att det går att gå in utan att vara fokuserad.
Och det där med tankarna på Champions League kan du även applicera på ManU, och där lägga till en osäkerhet på formen. Chelsea däremot har i praktiken redan slagit ut Liverpool så de två kan fokusera på ligan.
LL: Pool spelar tidig match och är inte med på tipset, så där behöver man inte bry sig. Värre är det då med alla dessa Championship-matcher. För att inte tala om allsvenskan. Nä, både Chelsea och Man Utd får bli singelstreck, medan Arsenal får ett X2.
Dream Team: Så skönt att de bara kan gå ut och spela ut i en sån här match! Man är ju alltid rädd för att en tung förlust ska sätt sig i skallarna hos spelarna, men det finns mycket vinnarskalle i årets Liverpool. Kom igen nu Sunderland!!!