Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Det jag vet är att Insjön förlorat Stefan Malm och Anders Jobs till Borlänge SK och att Daniel Timblad och Andreas Lundell går från Leksand till KAIS Mora.
Roberth:
Avsiktligt spel över sarg kostar 2 minuter för fördröjande av spel. Undantag görs om man spelar över sarg för att det är en skadad spelare som ligger på planen.
Man får numera inte heller passa hem till målvakt i regionserierna, helt underbart, kommer passa Harnäs spel i Dala 3;an utmärkt, blir det lägga över sarg för alla gammla gubbar.
Orsas sporthall är väl inte så mycket större än blå hallen? Vi var där med Storsten för 2 säsongen sedan, fan lika som stadshusets gympagolv i Borlänge :P
Den är större enligt dibf.
Då hade ju Harnäs spelat en match mer, lite skillnad.
Aldrig att vi skulle spela i Borlänge, inte ens i Leksand.
Blåa hallen är mindre har jag för mej..
Det kan man säga , ja ! .
Harnäs- Insjöns 7-4
Insjöns - Harnäs IF 6-9
Totalt : 16-10 på två matcher.
Fåt väll se hur de går nästa år.....
.....Borde spela matcherna i Borlänge tycker jag, måste va jordens minsta innebandyhall. ToM mindre än Blåhallen.
Om det var massa skolungdommar från Insjön skulle dom väll ha lirat i korpen ? .
Vad för förening är det du representerar/står bakom egentligen? IBF Ludvika eller?
Okey, då borde dom lirat i korpen.
Men visst är det målvakterna som glänser i den där föreningen.
Vikinglinecup laget var inte Insjön. Det var Leksands Gymnasiums skollag, namnet Injsön kom av att merparten av spelarna står skrivna för Insjön.
db_04: Nej mina kulor ligger hos Krylbo Eller Kais Mora. Vad tror du?
Sämsta laget i Dalarna, var med i elitgruppen under Vikinglinecup trots spel i lägre divition, pinsamt. Ett hatlag i innebandy Dalarna, alla jag känner vill att dom tvångsnedflyttas. Känns som man är hemma i gaderoben å lirar när man är där.
1. Johan Andersson Jönköping ---> Storvreta
2. Niklas Jihdé Grashoppers ---> AIK
3. Mika Kohonen Hapee --->Storvreta
4. Hannes Öhman Balrog ---> Falun
5. Anders ´´Nisse´´ Johansson Balrog ---> Falun
Hoppas Falun åker ur, gilla ringet som har med Falun och göra
Hoppas Falun åker ur, gilla ringet som har med Falun och göra
Blir ett kanon lag i Falun i vinter tror ja.
Kikade på Ballrog idag när dom "gick" ut Sundborn och ledde med 6-1 i paus. Verkade inte för motiverade om man säger så. Nån som sett nån annan match ?.
Han nobbade Falun och antagligen kommer Hannes Öhman att göra honom sällskap! kanske!
Kul för dom, går nog långt kommande säsong också. Hade hoppats få se honom i FK Arena mer än en gång..
Bara att säga grattis till Storvreta.
DB_04: Fischerström är väl knappast den bäste backen som är aktiv idag. Jag har ingen större pejl på hur det ser ut i landslaget, men det känns som det var ett par år sen Fischerström dominerade just där.
Frisco: Martin Olofsson kunde sina konster han. Att trolla bort herr Fischerström var säkert inge större problem. För egen del följde jag Martin främst under hans tid som junior, då han vid flera tillfällen besökte Timrå sporthall med sitt ÖSK för kvalspel i J-SM. VM i Globen -96 var en underbar uppvisning i den lite högre skolan av Ö-vikssonen. Undrar hur länge han tänker fortsätta nu när han gjort comeback? Spel i Elitserien är väl knappast troligt eller blir det en slags avrundning där..?
I övrigt är Peter Fischerström lika hjulbent nu som för några år sedan då man såg honom bli uppsnurrad i Örnsköldsviks Sporthall.
Jaha, så var då damfinalen avgjord. Inför smått otroliga 9043 personer vinner IKSU en jämn och spännande final med 3-2, efter mål i förlängningen. Matchen som sådan var inte speciellt bra, mycket nervösa spelare såg det ut som.
Grattis IKSU till SM-guldet, roligt att se att Norrlandslagen försvarar innebandyhedern på damsidan. Förra året vann Örnsköldsviks SK damfinalen, i år IKSU från Umeå. Guldkusten är här för att stanna?
Till årets spelare i svensk innebandy har på herrsidan valts Peter Fischerström, 30-årig back i AIK.
På damsidan går priset till Karolina Widar, 24-årig center i Rönnby.
AIK får vänta på vilket lag som blir deras finalmotståndare i Globen. Det efter att Umeålaget Dalen vunnit semifinal 4 i kväll, hemma mot Warberg. En femte och avgörande match kommer spelas på söndag, då Warberg tar emot Dalen hemma.
I övrigt var det en lyckad kväll för Umeås innebandylag. IKSU:s damlag tog sig till final och kommer där få möta vinnaren av semifinalen mellan Pixbo och Balrog. Avgörande semifinalen spelas i Botkyrka på söndag.
Under Elitseriematchen mellan AIK och Pixbo igår segnade PixbosChristoffer van Manen ner, detta efter att han i första perioden klagatpå huvudvärk och onormal trötthet. Han blev i andra perioden beordradatt inte spela, men under det att han satt på bänken började hanhyperventilera och föll sedan ihop med bröstsmärtor.
van Manen fördes till Karolinska Sjukhuset där man uppger att spelaren efter omständigheterna mår bra.
Vilken vår vi har framför oss!
Jo men man kan ju i alla fall undra, för mig är det obegripligt, ungefär som om Krister Nordin skall spela för Djurgården i Fotboll ;)
Jasg gillar Jihde stenhårt, känner han att han vill testa på spel i AIK och stockholm, så varsågod!