Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Dock önskar jag er lycka till i fortsättningen. Det lär behövars.
Ja, kul hade vi. Aldrig mer skulle vi till Karlskoga, men ack så vi bedrog oss...
är du full redan.. Har jag skrivit att Mora är bra, ta fram det i så fall skall jag hoppa från islingbybron direkt... :-)
Vi vinner
15 röster (31.9%)
Suddenseger
1 röster (2.1%)
Oavgjort
5 röster (10.6%)
Suddentorsk
4 röster (8.5%)
Torsk
22 röster (46.8%)
Skall vi gissa på att skellefteås darr börjar i nästa omgång :-)
nyz: minns du förra kvalet mot Bofors när du fick oväntat besök. Var för övrigt en trevlig resa fast jag ville ni skulle förlora. Ni vann stort trots sämre lag än i kväll. Finns inget hjärta för klubben längre. man får vara glad om spelarna känner hjärta för laget numera. :-))
Snabbt, enkelt och direkt ska det va´!
65selander:
nu vänder serien. än finns det tid att vika ned sig.
Grattis förresten. Till en skalp!
Upp med mungiporna ni vann ju. Kvällens vinnare är nog SAIK ändå.
vill själv att lif förlänger med österby och bergenström, ollas och flytar up juniorer+ ett par klass spelare
Sitter ni och firar en en ledning över Bofors, då är det nog kris... Tror att resten av GävleDala sörjer ;-)
26.21 1 - 1 EQ Leksand 12. BERGENSTRÖM, Jens
(29. LOTVONEN, Kimmo
5. ÖSTERBY, Magnus)
32.24 1 - 2 PP1 Leksand 20. STEEN, Oscar
Det är inte bara leksingar som kan skjuta pucken över sargen...
nej men leksand har haft alltför många p out denna säsong.. minns en händelse i ö vik....
Att Nemecec skjuter puck över sarg 5 sekunder in på Calle Steens holdingutvisning, och på så sätt grejar 3 mot 5 är ren otur. Eller..?
skoja inte men som vanligt är det en p out som gör att leksand blir 3 mot 5
leksand har 3 mot 5 sista 1 ½ minuterna i första perioden.. måste fixa detta
Metal: SR´s webbradio är väl bara på dom forna ES lagens arenor eftersom utrustningarna står där. Dom får då flytta en anläggning iaf om nio matcher ;-)
nyz: Min blåvite vän, i kväll vinner ni iaf och troligtvis så plockar SSK MIF i kväll.
Det betyder att vi nog kan räkna bort båda dessa herrar från nästa säsongs AS-trupp.
mattias - 74:
Då tar vi detta en gång till, nu lite långsammare... ;o)
Det bästa Leksand kan göra om man trillar ur, är att rensa bort de som levererar minst i förhållande till lönen,
Magsec, Ryggsec, och Slemsec, och allt vadenuheter, med andra ord.
och ersätta dem med de duktiga unga spelare man faktiskt har i föreningen - och låta dem mogna ett -eller två- år i AS.
Allt för att bygga upp en ny kärna, som kan tänkas hålla en längre tid.
En bra stöttopjäs i ett sånt lagbygge skulle kunna bli Niklas Eriksson.
Jaa - det är nog dags för Leksand att göra en "Frölunda".
MAn glömmer snabbt men Frölunda var ju i riktigt blåsväder för ett antal år sedan och tvingades sanera ekonomin ordentligt. MAn plockade upp massor av juniorer vid namn Kahnberg, Lundqvistx2, Tolsa m.fl. och lät dessa spela in sig i elitserien. Resten är historia.
Måhända har inte Leksand lika bra juniorer som Frölunda hade då men vill man få tillbaka det "gamla" Leksand med spelare som känner för klubben finns nog inga genvägar.
Stjärnorna på tröjan i all ära - viktigare är hjärtat innanför tyget.
mattias - 74:
Han skulle säkert bli en bra stöttopjäs i ett sånt lagbygge jag förordade - det jag vänder mig mot är Magsec, Ryggsec, och Slemsec, och vadenuheter.
Man kan ju börja fundera om han tar sitt jobb på allvar..