05.27 2 min BoHC T. Team BoHC TOO-M 04.36 2 min LIF 25. PETTINEN, Tomi TRIP 03.46 1 - 0 EQ BoHC 12. HULTQVIST, Mikael (10. TÄNG, Alexander 27. KARLSSON, Jens) 00.00 GK in BoHC 30. WESSLAU, Gustaf 00.00 GK in LIF 28. LÄCK, Eddie
mattias - 74: Tycker Leksand gör helt rätt som låter Läck stå...inte för att jag har något emot Belfour men visst ska vi satsa på våra egna talanger först o främst.
Borås..,håller med dig, inte förknippar man det med hockey precis. Djurparken och Elfsborg + postorderföretag är som du nämnde mest bekant med den staden.
Läck står, Jag begriper inte hur killen kan göra den ena kanonmatchen efter den andra. Ed måste vara om i fornstora dagar om han skall ta över 1:a spaden. Han berömde honom och sa att han kan bli riktigt bra.
Borås känns som Elfsborg, Anders Taco Svensson och Ellos för mig och inte hockey.
mattias - 74: Är det alltså första gången någonsin som LIF möter Borås..? Undrar om Brynäs har mött dem över huvudtaget? 0-8 är kanske att ta i men visst bör ni vinna, vem står i kassen Läck eller Belfour?
Att som Morasupporter inte erkänna att ni inte har bättre publik är ungefär som att som Leksandssupporter påstå att ni är ett bättre hockeylag än Mora. Det är ett felaktigt önsketänkande som kommer hålla sig tills motsaten bevisats.
nyz: Nej, hatar gör man väl inte, inte när det gäller hockey och hockeylag iallafall. Lite perspektiv på saker och ting bör man ha. Tvärtom ser jag gärna att både Mora och Leksand spelar i elitserien, något jag hoppas se redan nästa säsong.
mattias - 74: Det finns ju en kraftig skillnad i att ha som vana att dricka och göra det vid några enstaka tillfällen. Och vad jag hört och förstått är anledningen till att han inte spelar i NHL trots att han hade hyffsade siffror ifjol var rädslan för att han tagit det ett steg för långt, samt åldern som gör honom till en stark kandidat till avdankad. Men att han duger mot almtuna, sundsvall/timrå hockey eller rent av växjö tvivlar jag inte, det är ju mot sånt motstånd ni hör hemma nu.
Och lyncha honom gjorde jag väl knappast? Jag skrev bl.a att jag gillade värvningen, den är cool. Och ligger helt i linje med Leksands urtåg ut elitserien, gammal, överbetald samt utan anknytning till klubben.
Sen att ni redan har en kompetent målvakt som skulle må bra av rutinen av en säsong i allsvenskan gör det hela bara mycket roligare och mycket mer typiskt leksand.
Och hur jag festar har du ingen aning om, men som tips kan jag avslöja att jag aldrig har hamnat i ett krogbråk, och tänker nog inte göra det heller.
Bissett19: debatter är omtyckta men det är ju kanske att föredra att man tänker till och lägger sin lagtillhörighet åt sidan om inte ´´debatten´´ ska spåra ur
Jag bedömer inte honom jag bara tillrättavisar de som kallar honom för en avdankad alkis m.m
vad är en alkis egentligen skulle jag vilja veta? Är det en person som till vardags är en meriterad NHL målvakt och som får för mycket en kväll på krogen eller är det en som du och jag som festar nån gång ibland och hamnar i bråk på krogen ?
Är Niklas Persson en Alkis eller är tjeckerna i Mora alkoholister ?
Jag ställer frågan till Spud b.la.?
Förstår inte varför man väljer att lyncha honom för nånting som är gammalt som gatan ?
Belfour har varit en av världens bästa målvakter. hade så sent som förra året 90,2 % i Nhl som 42 åring. Inte illa av en gammal alkis eller hur ?
mattias - 74: På tal om avdankade Leksingar, Filip Larsson gör sin sista säsong i Nordamerika sen är hans kontrakt över, kanske han är sugen på att komma tillbaka till Leksand nästa säsong? Hellstens kontrakt går just också ut efter denna säsong.