Luleå HF

SHL · 118068 inlägg · 891 ämnen

« · 1947447 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.



Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Missat matchen och min fråga på ett annat forum verkar ha raderats
Ingen hjälpsamhet där inte
Har bara en enkel fråga om vad det står mellan ett ganska mediokert Frölunda mot ett knektförstärkt formtoppat Skaik ?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mannekängen i målet som imponerade genom att kasta in en massa skott tidigare har därefter räddat en handfull lägen där Fulunda kommit helt nakna och ibland 2 mot 0, samt en straff.

Utan dessa insatser hade det helt klart varit tvåsiffrigt. Mannekängen med imponerande nästan 65% räddningar i första perioden är utan tvivel Apans bäste spelare för kvällen, låt vara i obefintlig konkurrens.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
För en gångs skull blir jag imponerad av ossianmonstrumet som levererar en helt korrekt analys av Apan säsongen 2018-2019, visserligen anger han det för dagens match men det gäller ju som sagt 40 andra matcher också:

"SÅ JÄVLA DÅLIGA! NOLL JÄVLA TÅGA, INTE EN PASS TILL RÄTT ADRESS!"

Helt rätt, ossianmonstrum. Det är Apan i ett nötskal denna säsong.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hmm, Möller fick ingång primadonnorna att kämpa i början av januari och de vann det mesta innan de mötte Luleå.

Matchen mot oss vann de förvisso också, men grejen är den att de försökte verkligen i första perioden - men blev helt utklassade av Luleå. Direkt i inledningen av andra lät Fläskberget "benen försvinna" och Apan fick in en felpuck till 0-1 och Luleå kom av sig några minuter samtidigt som Apan fick in två mål till efter flytstudsar. Sedan tog vi helt över igen, men nådde inte ikapp fast det var nära.

Jag tror att Apan i den matchen insåg att de inte räckte till även om de försökte och då tappade de stilen igen. Sedan dess har de med den idag spelat sju matcher och förlorat majoriteten av poängen.

Vi knäckte Apan och sedan dess tycks den ha givit upp med första perioden idag som lysande exempel.

På torsdag ska vi ned till APschtaan för match och då jävlar vill jag att vi tar hämnd för Fläskbergets fusk senast!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: He he, "Om ni inte passar er kryper jag ner i lådan! Då kommer ni att ångra er men då är det försent!" Kvänen är jättearg och nu vill han att pengarna ska stanna kvar i Kiruna igen, säkert: annars blir det lådan!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
En fantastisk andra period av Apan som "bara" förlorar andra perioden med 1-0. Ett rejält steg framåt!

Synd att Fulunda lägger av men förståeligt när det inte är något att spela om. Hade gärna sett att de kört på till typ 13-0 eller något.

Fulunda har iaf haft ett gäng frilägen i andra inklusive 2 mot 0 utan att måla.

Apan har inget spel i andra heller. Spelarna är lika j-a fastfrusna i isen, men skillnaden är att Fulunda lagt av att utnyttja det. Dessutom har Apan börjat bråka och tjafsa och bete sig illa i vanlig ordning.

Vilket j-a skitlag! Tycker att publiken ska begära pengarna tillbaka och att Fulunda i sin tur ska fakturera underleverantören ApPea för det, eftersom det måste vara bedrägligt förfarande att skicka dessa nollor till match.

En trevlig konsekvens efter idag kan bli att Apan ramlar ur topp 6. För att det ska ske behöver Fulunda lägga in ett par baljor till eller att Läjkers - just nu underläge 2-1 mot Malmö - tar minst en pinne. Ja t o m Pungen kan passera Apan, om de spöar Ulfven och hämtar in några mål. Teoretiskt sett även Röglet - som spelar i morgon - men då måste de måla loss på HV. Och Malmö ska ju förutom idag också lira mot Timrå på måndag innan de lirat lika antal matcher med de andra och kan på så sätt passera Apan de också.

Många lag som kan passera Apan men Apan kan klara några med målskillnad eftersom de fick en j-a massa gratismål efter billiga 9-0 på Malmö i höstas. Med hänsyn till det skulle vi gärna se att Fulunda gör sin plikt och vevar på för tvåsiffrigt. Det tror jag inte de gör; de har ju redan lagt av.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja och argast av dem alla är kvänen Pudas som långt efter avblåsningar går in och fulsmäller och ser så arg så arg och jättejätte farlig ut som bara en arg kvän kan vara.
Ser ut att säga någonting också, troligtvis hotar han med lådor och annat farligt.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ja, de är helt nakna.

Nu börjar iaf Apan fuska och bråka. Djuse känner klubba i ryggen och väljer direkt att låta "benen försvinna" och sedan fram med alla apor att verkar arga, tjafsa och gnälla.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ja, de är helt nakna.

Nu börjar iaf Apan fuska och bråka. Djuse känner klubba i ryggen och väljer direkt att låta "benen försvinna" och sedan fram med alla apor att verkar arga, tjafsa och gnälla.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Typiskt apspel. De har pucken och den sparkade och tillbakahämtade ska gå framför mål och försöka vara "Tomas Holmström". Det står dock en Fulundaback ivägen och när lille Linus inte kommer förbi lyfter han klubban och börjar veva mot överkropp/huvud på Fulundabacken.

Kommentatorerna: "han visar energi"...

Vad fan är detta? Apan fulspelar och bryter mot reglerna och kommentatorerna "ser" det inte eller är så aprunkade att de inte begriper vad de ser.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleås lag är uppe nu och inte oväntat saknas Isac och vi hoppas att han snart är tillbaka från den hjärnskakning pga ren olycka han åkte på mot Malmö.

Bulan lyfter in Jonas mellan Emil och Einar och tar in Foppa mellan Harju och Mattsson i fjärde, samt the Gun Gunler som 13e.

Styrman står över match och Jalvanti går in.

Dessutom har man som vakter satt upp Lassi, Rubin - och Gusten Törnqvist! Hmm, vad betyder det här?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Ja, eller så håller Apan inne värsta fusket och påhoppet eftersom det ändå är meningslöst och sparar de värsta "trixen" till på torsdag?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Rytter: Jag såg det inlägg du skrev, som tanten tog bort eftersom det saknades rätt sektopesi.

Man kan ju uttrycka det så här: tantens insats som moderator är i nivå med Apans insats på isen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Forsberg 1978: Håller med du. Fantastisk CCCP-hockey av Apan, dysenteriernas dysteri leker!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Det mest pinsamma idag är att lyssna på kommentatorerna i SeMer som hyllar Fulunda och förklarar att de spelar fantastiskt bra.

Swikegård sitter och skäller och skäller på zebrorna och hävdar att det är zebrornas fel, det är ta mig fan som vore det ossianmonstrumet som uttalade sig.

Skärpning! Är ni så j-a dåliga på att förstå hockey att ni inte ser vad som händer?

Fulunda har inte visat annat än att när de möter ett lag som låter dem gör som de vill, så gör de det.

Det de skulle kunna kommentera är att Apan är ta mig fan det sämsta jag sett i år i SHL. Och med tanke på hur usla Apan varit många matcher i råd är det nästan obeskrivligt kasst.

Här är mina kommenater om första perioden:

• Zebrorna? Ja, är ni överraskade att zebror blir påverkade av Scandal-i-analium? Det här får varje lag möta och då håller Swikegård käften. Det handlar om att zebrorna dömer utvisning på Apan när de bryter mot reglerna och Swikegård tycker i vissa lägen att "så fult var det väl inte" men öppna för fan ögeon och se att så länge som Apan kämpar handlar det om att de slår med klubborna hela, hela jävla tiden på Fulunda när de är i närheten. Inte mer än rätt att de får betala för sin tro att de ostraffade ska få dela ut jockat hela tiden i stället för att spela hockey. Men Fulunda har ju inte utvisats? Nej, men det beror på att de inte behövt ta till något fulspel när de möter ett lag som inte spelar hockey.

• Apans försvar: Totalt j-a värdelöst. Det ser ut som "spelare" som aldrig spelat hockey. Det står bara stilla, på fel platser och låter Fulunda gär vad de vill.

(inom parentes sagt: skulle Apan fått låna Luleås backar skulle de antagligen som lag kunnat prestera på hög nivå. Men nu har vi usla backar, förorenade av folk från blygden som inte duger på allsvensk nivå ens. Och alla är instruerade av CryBert med ansvar för backarna och han är - som alla vet - helt värdelös förutom då det gäller att sticka kniven i ryggen på andra.)

• Apans anfall? Nej, nu är primadonnorna tillbaka i sin "vanliga form". Ingen har något att komma med, ingen försöker, ingen vill ta i. Förutom stackars Möller men en spelare gör inte ett lag.

• Mannekängen i målet? Han kastar ju in puckarna! Numera i SHL förväntas vakter i princip ta allt vad de ser. Mannekängen gör tvärtom: ser han pucken aktar han sig för att stå i vägen: en helt ny stil. Varför sätter de inte in reservvakten från Division 1-laget Lejon? Han kan knappast vara sämre.

Jag funderade ju lite innan matcherna om fortsättningen av SHL och bedömde att Apan under senare veckor var tillbaka till "höstform" och efter det vi sett kan vi nu tämligen säkert förklara att Apan kommer att kollapsa resten av serien också. Inte en chans att de kan mygla sig kvar bland topp 6. Frågan är snarare om de "lyckas" ramla ned till plats 11 och missa slutspel. Just nu känns det inte omöjligt, snarare i högsta grad troligt.

Jaha. Nu började andra och Fulunda gör direkt 6-0. De kunde redan haft tvåsiffrigt, igen-kligen mot en Apa som uppvisar en "hockey" som men måste fundera på inte är det allra sämsta man sett någonsin i Elitserien SHL? I konkurrens med när swikegård ledde Vilda Väsby i början på 80-talet.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: 5-0....Som neutral åskådare på en match utan Luleå är den perioden nog den skönaste jag skådat denna säsong.
Apan står där i sin fulla nakenhet och Daltons blick avslöjar att han insett att hans hockeyfilosofi var föråldrad redan för 10 år sedan.

Man blir glad!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
HokkZorz:

Varje normalt inlägg i saik boken tas bort, med yodas antydningar till nazistiska symboler får stå kvar.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
HokkZorz: Hahaha...jaaa...absolut :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Man hoppas på tvåsiffrigt :D

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Forsberg 1978: Jaaaa...grymt klapp klapp av dynastiernas SKAIK X-D
Men dom spelar på samma nivå som deras "duktige" Kapten X-D

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: HAhahaha..det är skrattretande. Vad Frölunda skåpat ut SKAIK. WTF, 5-0 till Frölunda efter första X-D
Kan det bero på att de är mentalt nedtränade?
Nu ska dock fortsättningen bli mer spännande....hur många gånger kommer Frölundakeepern bli rammad? Hur många pungJockar kommer att utdelas på Frölundaiter?
Fortsättning följer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ett tips slå på 4:an där spelar dynastiernas dynasti en hockey likt sovjetisk klapp klapp spel... en fröjd för ögat titta på😂😂😂

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Dagens omgång som vanligt delat och de första matcherna blir Malmö-Läjkers samt Fulunda-Apan. Båda av visst intresse.

Den först nämnda för att se hur bra Läjkers är nu samt om tunga raktpåspelarna i Malmö kan trycka sig in och måla inför hemmapubliken.

Men jag väljer nog den första. Det mest intressanta förstås att bedöma läget för Apan: är de på fortsatt väg att tappa och bli i "höstform" eller kan de få till ett tillräckligt kämpande för att utmana Fulunda och kan aporna leverera i stället för att utifrån mata skott i magen på vakt? Med all sannolikhet stor chans för att Tim Söderlundh nu gör sin bästa match för säsongen när han ska visa Fulunda vad han kan, igen-kligen.

Lite intressant också att se fulspelskampen. Apans återuppväckande har ju bestått av tvenne inslag. För det första att primadonnorna skärpt sig och börjat åka in i banan. För det andra att många av kompletteringsaporna blivit allt argare och drar sig allt mindre från att tjafsa, bråka och fulspela samtidigt som Fläskbergets filmningar och fusk blivit allt mer frekventa och han har ju också utbildat många fler apor som blivit duktiga på att låta "benen försvinna".

Men Fulunda är inte ett lag som lägger fingrarna emellan när det kommer till fulspel - laget kan som få andra lag addera rejält med fulspel när de lägger den sidan till. Så hur kommer de att agera när Apan kommer med sitt fulspel nu?

För att ytterligare spetsa till det har man skickat de två största aprunkarzebrorna - herrar Öhlund och Björck - till matchen och hur kommer Bodens-Älvsbyn bidrag till landets yppersta zebranivå att hanetra sin inneboende ryggmärgsreflex att favorisera Apan och blunda för jockar och fläskisar att hantera det tryck i Scandal-i-analium som "lyckats" få nästan alla andra zebror att helt packa ihop och låta publiken avgöra?

Det här kan bli en intressant match :-)

Apan dyker upp med i princip ett helt köpelag. även om de i alibisyfte plockat med sig fyra spelare "från blygden". Dessa fyra är ju så kassa och ofungerande att de aldrig fått vara med, om det nu inte var för att de kom från blygden:

1. Linus Lindström. Testades länge som förstacenter under säsongen men det blev snabbt tydligt att han höll - ine en men två nivåer under - och snarast var i allsvensk-Division 1-klass. Till slut var man tvungen att sparka honom, men när nu supervärvningen Jensen smittades av psykbrytet och blev avstängd, köpte man tillbaka denne Lindström och låter han gå som 13e för att inte få speltid och förstöra.

2. Johan Alm, lanserad av Apan som kommande NHL-stjärna och fick faktiskt chansen i nordaemriak enbart eftersom han är storväxt. Men väl där blev det uppenbart att han inte kan spela hockey och han misslyckades totalt i två säsonger i AHL. Sedan dess kommit hem och eftersom han är så värdelös ville inget annat lag ha honom så han var tvungen komma hem till Apan där han imponerat genom att leverera matchavgörande misstag i en frekvens som innebär att han överlägset är den apa som bidragit till flest poäng, låt vara för motståndarlaget men ändå.

3. Filip Berglund som kom fram som lovande junisback men som i SHL-miljö med all sektmentalitet lanserad av Fläskberget och Psykbrytet Lindström - promoverade av CryBert - visat en utveckling där han år efter år inte utvecklas men invecklas och blir bara sämre och sämre. Nu får han fortfarande vara med, men som sjundeback i hopp om att han inte ska sänka laget där Berglund lyckats med det man trodde vara omöjligt - att t o m bli en värre back än Ahlm.

4. Adam Pettersson. Den siste från blygden. Ett riktigt no-name som nu satts att "centra" mellan köpespelarprimaddonorna Alvarez och Holloway. Ja, tillsammans med dem finns ju chans att "imponera" genom att inte vara sämst i linan.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7943}: Eller Guter som öste in pinnar för Kronan men som inte fick till ett skit för Timrå eller Luleå och enligt ödets onani säkert blir jätteproduktiv nu för Djurgårn.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Blister Brigade: Hitman har säkert lyckats lyfta Per Ledin på karriärens höst och sätter Malmö bröderna Sylvegård och Ledin i en lina blir den säkert lika effektiv som getinglinan Justin Williams, Nordqvist och Ledin var under lockoutåret 2005.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sex matcher idag:
Färjestad BK - Linköping HC
Mora IK - Luleå HF
Djurgårdens IF - Örebro HK
Frölunda HC - Skellefteå AIK
IF Malmö Redhawks - Växjö Lakers HC
Timrå IK - Brynäs IF

Om i morgon:
IF Malmö Redhawks - Timrå IK

Det innebär att därefter har samtliga lag spelat 42 matcher! Änk-ligen får vi en balanserad tabell och det känns fint inför de tio avslutande omgångarna då lagen har att positionera sig för slutspel.

Och den tidigare så jämna tabellen har börjat splittras upp, eftersom Warulfven och Luleå gjort ett litet ryck och lagt sex poäng mellan sig och övriga 9 lag i slutspelsdelen av tabellen; dessa nio lag ligger lika nära varandra som tidigare, i stort sett, även om det blivit ett litet trepoängsavstånd mellan lag 3-7 och lag 8-11.

Vi repeterar och börjar nedifrån.

BOTTEN

Pungen 62p
Röglet 62p
Malmö 61p
Pölsan 60p

Lag med viss potential men inte säkert att de kan aspirera om högre platser längre. Pungen och Malmö har ju långsamt men ändå tappat lite fart och det saknas indikationer på att de kommer att bli starkare framöver, även om nu Malmö tog in en kanonförstärkning igår kväll.

Röglet och Pölsan har ju under perioden av säsongen varit ömsom rätt misslyckade, ömsom mycket lyckade.

Trots att Jocke imponerat med spaden för Pölsan har de att lida för en del spelare som inte fungerat och även om de har andra som gärna vill vara arga och kämpa, finns det lite risk för att de redan befinner sig på den plats där de kommer att hamna till slut och missa hela slutspelet.

Röglet lite mer som tyder på att de kan gå bra, men det blir nog snarast för att med Malmö och Pungen göra upp om plats 8-10.

Kan mycket väl bli så att dessa fyra lag får släppa kampen om platserna 7, och uppåt, om nu inte något lag uppifrån helt tappar stilen. Det skulle i så fall vara Apan förstås.

MELLAN

Djurgårn 68p
Frölunda 68p
HV-71 67p
Apan 65p
Läjkers 65p

Lag med viss kvalitet som har förmåga att blanda sig slutspelet och gå långt. Just nu mycket som talar för att dessa lag kommer att kunna försvara sig i kampen om en plats bland topp 6, med undantag för att ett av lagen måste ta sjundeplatsen och lira åttondel. Lag för lag skulle jag för ögonblicket tänka att

Djurgårn har jag trott på hela säsongen och visst har DIF styrkor som skulle kunna göra dem till mästare. Men de har drabbats av en j-a massa skador på tongivande spelare. Nu tankade de visserligen hem Garrison, tung förstärkning, men möjligen kanske Josefsson skadades igen?! Lite osäkert att tippa hur säsongen slutar och fortsätter för gårdarna men i detta nu får möjligheten för DIF att blanda sig i och till slut vinna hela skiten som mindre, om än inte helt utesluten. Dock tillräckligt starka för att enkelt bli kvar bland topp 6. Om de inte drabbas av fler skador.

Frölunda tycker jag är ett rätt anonymt lag även om de säsongen igenom legat bland topp 6 och oftast högt upp där. Det är klart att ett lag som haft råd att köpa in Lasch och Rakshani alltid är farliga och dessutom ganska stabilt med spelare rakt igenom även om de övriga är ganska mittemellan utan att sticka ut och imponera. Hyggligt hög nivå förstås och därför högt i SHL och Europamästare men räcker det för att ta strid om SM? Kanske, men jag skulle mer tro på Fulunda som ett lag som helt klart blir kvar bland topp 6 men inte säkert de når bortom semifinal, även om det finns chans/risk.

HV-71. Mycket svårtippade. För någon vecka sedan utnämnda till blivande mästare av en del media efter starka insatser men så följder HV upp sådant med rätt platt i andra matcher. Kan vara ett lag som tappar framöver, men troligen ett lag som försvarar en plats bland topp 6 och kanske t o m ett lag som får ihop det och blir riktigt starkt? Svårbedömda!

Apan. Också ett svårbedömt lag. Efter den misslyckade höstsäsongen kom de ju ut och plockade pinnar av topplagen som fan länge i januari. Under den tiden har jag inte just sett dem mycket men har intrycket av att det var Möller som drev på och fick andra med sig. Ändå vet jag inte... Luleå mötte ju Apan och torskade men allvarligt talat tycker jag att Luleå var skyhögt bättre än Apan, som var förvånande svaga. En del spetsar som ibland kan lyckas, men ett rätt obefintligt och taskigt fungerande lagspel. Efter den starka inledningen av vårsäsongen har det ju på senare tid gått tyngre och då har Apan tappat nästan hälften av pinnarna. Utifrån är det lätt att förstå att det är något - eller troligen rätt mycket - som inte fungerar på isen och inte heller i omklädningsrummet för Apan. Tror inte att de kan komma samman som ett lag utan snarare att det är möjligt att de ramlar ihop igen. Jag är säker på att eftersom laget är så felbyggt och har så många spelare som inte fungerar och andra som skulle kunna fungera i en bra omgivning men har svårt att få till nu; att Apan av de skälen inte har någon möjlighet att konkurrera som ett av de bästa lagen serien ut och sedan i slutspelet. Kvartsfinal som bäst. Med viss risk för Apan att de får ta Svarte-Petter dvs plats 7 och tvingas till åttondelsfinal. Och - om de tappar stilen igen - att de sjunker ännu lägre.

Läjkers. Ett lag som lurat i vassen under säsongen och man har länge väntat på att "nu kommer Läjkers" men de har inte riktigt fått till det, inte tillräckligt. Ändå är de nu strax under toppen och med tanke på att Sam hallam alltid får Läjkers att bli bäst när det behövs som mest och att de dessutom landade Versteegh tror jag att Läjkers kommer att samla sig framöver och för det första vara helt säkra för en plats bland topp 6 och jag skulle inte bli förvånad alls om de dessutom kan klättra högt i tabellen innan det är dags för slutspel. Om Läjkers får ihop det - och det kan de mycket väl få - är det inte omöjligt att de hämtar in de 9 poäng på 11 matcher de behöver för att nå Warulfven eller framförallt Luleå.

TOPPEN

Warulfven. Ja, vad säger man. Starkt lag redan när serien började och har sedan drabbats av en massa skador och fått spela med decimerat lag länge. Ändå har de imponerat allt mer och har nu inför avslutningen tagit ledningen. Lite av uppfattningen om hur bra Warulfven är, igen-kligen, har jag från matchen vi torskade med 1-0 nere i Karlstad i slutet av 2018. Luleå var väldigt starkt och spelade mycket bra. Men när Warulfven väl tagit ledningen styrde de enkelt bort oss från farligheter och det kändes som att de skulle ha kunnat göra det tio perioder till utan att vi lyckats måla. Till skillnad från t ex Apan har Warulfven ett alldeles utmärkt fungerande lag som alltid kommer att hålla en mycket hög grundnivå match efter match och om de nu fram emot slutet har tillräckligt bra spelare tillbaka för att stanna och inte blir av med fler... Ja, då talar det mesta för att Warulfven till att börja med vinner serien och därefter inte går att stoppa i slutspelet förrän som tidigast när de möter Läjkers; om nu Läjkrarna lyckats lyfta tillräckligt.

Luleå. Lite av en dark horse för mig. Just nu skulle jag kanske tippa att vi har chans att hänga på Ulfven i topp men vi riskerar också att tappa och hamnar vi med getingboet under kan det sluta lite hur som helst avseende plats 2-7.

För Luleå talar förstås att Bulan har fått ihop ett förbannat fint spelande lag som säsongen igenom hållit hög nivå och ofta kunnat prestera åtminstone perioder då vi med fart och lagspel helt kört över vilken motståndare som helst som bara fått försvara sig. Men har inte målen kommit har vi fått betala för andra perioder då vi blivit stillastående eller när vi lagt oss på "försvar" men - i stället för att försvara oss effektivt genom att jaga livet på motståndarna - i stället blivit stillastående och då blivit pinsamt straffade. Men med Bulan som boss bör det ju bli allt säkrare ju längre tiden går och i senaste matchen mot Malmö imponerade Luleå genom att köra Luleåhockey matchen igenom och inte fastna på hälarna alls under tre perioder.

Mot Luleå talar kanske att dels har vi fått leva med skador - värst av allt genom att ha tappat Cehlin - men också andra långdragna t ex försvann Farley (och Guter) länge och senast fick Isac kliva av och jag gissar han blir borta ett tag nu. Vidare att även om vi säsongen igenom och nu kanske å den positiva sidan har spelare i alla linor nästan som kan leverera mål, men å den negativa sidan inte har någon säker lina som nästan säkert kan komma att måla varje match. Väldigt många spelare som kan komma att bidra med produktionen framåt men samtidigt kan samtliga komma bort så pass att även om Luleå har ett klart spelövertag så får ingen in pucken.

Som sagt. När det gäller Luleå blir det att vänta och se. Och hoppas.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2019-02-15-kl-215732_0.png

500x0-skarmavbild-2019-02-15-kl-215744_0.png

500x0-skarmavbild-2019-02-15-kl-215816_0.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Blister Brigade: Tänk dig bröderna Sylvegård tillsammans med Ledin, snacka om sidekick de får i honom! Ska bli intressant att se hur detta faller ut..

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Blister Brigade: Jo det är lite typiskt, se bara på Farley som lämnade MoDo för att gå till oss och hur han har fortsatt i Luleå! Det är bara ett exempel bland många andra "klassiska" exempel.. Ett miljöombyte betyder mycket mer än vad man kan förstå!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: lite förvånad att Malmö tar in Ledin, kul för han men är han inte slut på den här nivån tror han hade hjälpt Boden bättre, kanske det var Hitman som skrämde bort han?
Uppladdat:

500x0-fbimg1549061258357.jpg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7943}: haha visst är det lite typiskt, jag hade stora förväntningar på aaltonen men tyvärr gick det inte, tycker vi borde behållit honom men tyvärr så fick han lämna och det är lite klassiskt att då fan kommer målen!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7943}: Yep. Frikortet signerat av swikegård och sanny, som snackar bort grova övergrepp av psykbrytet lindström med "He he, den jocke, den jocke..." och ger lärlingen order om att inte rapportera.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7943}: 35 matcher för superköpet Aaltonen för Apan - 1 mål.

1 match för Pelikans - 2 mål.

Något får en att tro att han inte trivdes i sekten? Eller - som det kommer att heta i apsanningar framöver - Apan utvecklade och tränade upp Aaltonen som fortsatte i Liiga och dunkade in två mål per match.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7943}:
Detta förklarar en hel del varför "vissa" klarar sig bättre än andra!!
Uppladdat:

500x0-3_2.jpg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:
Aaltonen 2 mål och 1 ass i debuten i Pelicans!!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Deadline för inköp till SHL-lagen har precis passerats. Blev inte mycket alls på slutet, som många verkar ha trott.

Dock landade Öret Jhonas Ehnroth vilket lär betyda att Morsan kan ställa in sig på att lira kval tillsammans med Timrå.

Lite mer imponerande att Sylvegård köper in Per Ledin. Samtidigt har Daniel Larsson signats som tredjevakt för Pers lag - innan han gick till Malmö - Boden i ettan.

Nu kommer förstås ossianmonstrumet att gå bananas när han hjälte - han har ju Per som avatar - kommer med i SHL igen.

Ossianmonstrumet brukar ju surra om "Glud-Jimmie" för Fläskberget som varit extravikt vid två SM i svag konkurrens.

Men Per är på en helt annan nivå. Förutom att han spelat i NHL har han tagit TRE SM, i högsta konkurrens.

Way to go, Per!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Ja, så kan vi ju inre ha det, men nu har vi en korrekt tabell. Fortfarande delvis jämnt kan man säga.

Fyra lag på plats 8-11 inom 2p.

Sedan ett minihopp på 3p.

Däefter fem lag på plats 3-7 inom 3p.

Och så ett lite större hopp på hela 6p.

Till två lag som tycks ha ryckt lite. Är vi vid mångsbodarna kanske, har det kommit ett ryck av två lag redan? Ja, då skulle jag föredra att inte ha pole position i alla fall, tvingas spåra och ta vindmotståndet.

Bättre ligga på rulle och samla krafterna för upploppet i Mora för att ta emot lagerkransen och kyss av Kullan samt pokalen Le Mans, som den heter i Apschtaan,

;-)
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2019-02-15-kl-215732.png

500x0-skarmavbild-2019-02-15-kl-215744.png

500x0-skarmavbild-2019-02-15-kl-215816.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Tyvärr är din tabell inaktuell😂 Men det positiva är att det börjar bli ett glapp ned till sjuan

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nope, det gick inte.

Ottawa hade mer spel och vann skotten med 12-6 i tredje perioden som dock blev mållös.

Detroit vinner med 3-2, efter skotten 29-42 0ch <90% räddade av Anders, inte superlyckat och 0 poäng.

Nåväl. Det är bara att bryta ihop och komma igen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Detroit ryckte upp sig sista fem, vann skotten där med 6-5 och satte dessutom 3-2 tyvärr.

Efter två perioder 23-30 i skott men 3-2 i mål och just nu bara c:a 85% räddade för Anders.

Hmm, vi hoppas att Anders kan mura igen och Ottawa vända i sista.

Annars får väl Filip Gustavsson, Luleå Hockey, göra NHL-debut;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ottawa ryckt upp sig i andra perioden. Knappt fem minuter kvar, 3-10 i skott för Ottawa samt 0-1 i mål.

Dvs 2-2 i matchen just nu!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Detroit - Ottawa 2-1 efter första 15-15 i skott.

Mest vidrigt att se Fläskbergets brorsa starta en fight. Det är tydligen vad han pysslar med - 13 fighter i år - som en relik från stenåldern, och som går en framtid som punchsäck till mötes.

Andra målet i slutet av perioden. En wing var på väg igenom men Jaros kopplade brottningsgrepp på honom och rev ner honom plus slängde sig själv framför målet.

Det blev straff. Igen-kligen onödigt av Jaros, han överarbetar fortfarande situationer vilket han kommer att lära bort. Han kunde nog låtit Anders ta hand om den.

Straffen gick i mål i femte luckan. Anders täcker så stor del av målet, så wingen siktade mellan benen. Där hade Anders spadbladet, men wingen lyckades lyfta den precis så högt som behövdes.

Inte så jättebra första period alltså.

Kom igen i andra!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hmm, efter nyår verkade det ju som att Apan skärpt sig och de vann 5 av 6 matcher, väsentligen mot starka lag.

Men sedan vete tusan om de verkar skärpta. I fortsättningen har de följande resultat:

2p Skellefteå AIK - Örebro HK 3 - 2 (1-0, 0-1, 1-1, 1-0)
1p Skellefteå AIK - Rögle BK 2 - 3 (1-0, 1-1, 0-1, 0-1)
3p Linköping HC - Skellefteå AIK 1 - 3 (0-1, 0-1, 1-1)
0p Skellefteå AIK - Linköping HC 2 - 4 (0-2, 2-1, 0-1)
3p HV 71 - Skellefteå AIK 1 - 3 (0-1, 1-0, 0-2)
1p Skellefteå AIK - Mora IK 3 - 4 (1-0, 2-0, 0-3, 0-1)

Man har alltså tagit 10 p - men också tappat 8 p genom att förlora 3 av de 6 spelade matcherna.

Och ändå har man mött bottenlagen Öret och Morsan, samt Röglarna och Pungen som ligger rätt lågt; egentligen bara HV som topplag.

Allvarligt talat: hur imponerande är det?

Undrar om inte Apan efter den korta uppryckningen under de frösta veckorna av januari, är på väg att återta "höstformen" igen. Medan primadonnorna gör så lite de kan.

Det känns faktiskt som om något är rejält fel hos Apan och att de är på väg att haverera igen, att de inte orkar göra sitt jobb.

De har bara 5 poäng ned till plats 11. Snart kan de vara där igen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Noterade att ossianmonstrumet fick frispel när Apan förlorade. Alla apsupportrar hävdade att det var en usel match av Apan som orsakade förlusten men monstrumet förklarade att dysenterien var bästigast och allt var domarnas fel.

I sitt rubbade tillstånd har han nu upptäckt att supertalanhen dömts till 30 dagsböter för att han var ute och vevade och rumpade i fyllan.

Det har väl alla gjort, tyckte Ossian om det där, en "lärpeng" bara, för det har ApPea sagt.

Samtidigt gick ossianmonstrumet bananas och ville ha det till att en lulespelare var dömd för dråp, fast det handlade om fortkörning. Och som ledde till 30 dagsböter dvs av rätten bedömdes vara av samma brottslighetsgrad som supertalangens festliga kväll.

Men då var det bara en "lärpeng" enligt ossianmonstrumet.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Jo, man får också ta med i beräkningen den ökade ersättningen från SeMer. Vad var den på, typ 17-18 millar extra?

Det betyder visserligen att de har extra för att gömma undan minusresultat vilket är synd när det gäller Apan. Går de plus minus noll dvs torskar alla dessa millar som tillkommit kommer naturligtvis apledningen att slå sig för bröstet och förklara sig för presumptiva nobelprisvinnare i ekonomi igen "vi har vänt utvecklingen från senaste två årens minus till "balans", Hallulujah!"

En fördel är dock att samtliga lag har det påslaget (med undantag från Timrå som inte får fullt utan får avstå en del till Kronan).

Men med det påslaget elimineras en del av det försprång som Apan haft genom kommunaldopingen. Kommunen kan knappast öka på, de blöder ju redan.

Så illa skött som köp- och säljklubben Apan varit kan man ju tro att deras möjligheter rinner ut på några år.

När de tar steget ner - gärna ersatta av Burkölen - blir en dag att fira!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Tyvärr har dom sparat kapital och en kommun som dopar föreningen så det lär ta ett tag innan skiten kånkar. Men ett stort minus i juni påskyndar naturligtvis den processen och inom 5 år har dom förhoppningsvis antigen kånkat eller ramlat ut ur shl.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Ja, det vore överljuvligt. De har ju trist nog tagit en hel del pinnar efter nyår, men som jag ser det genom intensivt fusk av Fläskberget som lurar zebrorna att döma för hans konsttrick "oj, benen försvann" gång på gång och det är bedrövligt.

Men det känns som att de kanske börjar mattas? Primadonnorna börjar bli bekväma igen. Lillinan med tim-swingerli-edström åker bara runt och får inte till något. Psykbrytet lindström försökte några matcher men tycks nu återvända till primadonnauppfattningen om sig själv.

Farligaste hotet mot en kommande törnrosasömn är Möller, som kämpar och står i för att få med sig de andra.

Det vore verkligen kul om de åkte på social åttondel och fick möta ett grymt gäng:-)

Och så trevligt det skulle bli med juste hockey i slutspelet sedan de tagit semester. Plus glädjen att vänta på deras bokslut i juni.

Hur mycket har Näsans galna köp- och säljfest kostat?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jag hoppas skaik missar slutspel. Ponera att dom hamnar utanför topp 6 och måste spela play in där dom misslyckas. Det skulle innebära att deras ekonomi tar stryk samt att man förhoppningsvis har sett jimmie för sista gången i shl. Vill helst slippa se jimmie i slutspelet så man slipper vomera.

Med den målsättningen jag nämnde vore det bra om dom åkte på ett knippe förluster nu så att dom blir lite slakare. Sen kan man tro att Växjö och Rögle går om. Lek så med tanken att det blir Malmö mot skaik i play in. Där kan Malmö mycket väl mala ner skaik med sin tyngd plus att dom har några jobbiga typer som kan krypa under skinnet på vissa primadonnor i skaik. Sen drar kvartsfinalerna igång utan skaik! Ojoj vad jag skulle njuta och gotta mig!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Morsan var ju nära att avgöra flera gånger och man var rädd att Apan sedan skulle få in ett flytmål - men när Dalton kastade in OS-linan visade det sig bara vad de är bra på: att stå och skotta misslyckad, men inte iddas hjälpa till hemåt. Slöjocke får ta på sig förlusten!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Morsan var ju nära att avgöra flera gånger och man var rädd att Apan sedan skulle få in ett flytmål - men när Dalton kastade in OS-linan visade det sig bara vad de är bra på: att stå och skotta misslyckad, men inte iddas hjälpa till hemåt. Slöjocke får ta på sig förlusten!

« · 1947447 · »