Luleå HF

SHL · 119959 inlägg · 892 ämnen

« · 1957722 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Nope...topp sex...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Avslutningsvis - och en glimt av ett riktigt ljus i mörkret!

enkelP har börjat skriva på Hockeysverige igen.

Lite trevande efter en tuff tid och man är inte säker på hur det kommer att gå för honom.

Men landets bästa hockeyjournalist enkelP har varit extremt saknad och hoppas att du håller ut, håller i och håller på. Vi håller på dig!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Forsberg 1978: Tack. Svår uppgift för er idag - Fulunda i Scandal-i-Analium - men ni var nära ett tag, och det var starkt. Verkar ju vara en omdaning av Pölsan igång nu och kanske lika bra att slicka såren och hämta nya tag efter en svår säsong. Vi möts igen!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: He he, vet inte just hur mycket Frukthamstern sponsrar A-laget; kanske mer junisar och långsiktig utveckling och damerna. Men trottoarkantsförsäljning och nedsläckta julgranar håller ni och vi oss ifrån och det känns bra:-)

Yep, slutspelsladdning. Ju längre veckan går, desto mer kommer jag att fråga mig varför, varför, varför var vi så dumma att vi ordnade så att vi fick Läjkers i kvarten? Det lag förutom Warulfven som jag inte tror vi kan slå. Idag var dessutom Läjkers bättre än vi men vi hade medflyt och puckarna ramlade in.

Vill glädjas åt att vi fick lika många pinnar som er i serien, men på axeln sitter någon och viskar att det här var så illa som det överhuvudtaget kunde gå för Luleå: Läjkers opassar oss.

Nåja. Idag får det vara en glädjens dag! Skål. tammefan!

När det gäller kvartsfinalerna får det bli som slutorden av Scarlett O'Hara i Gone with the wind: I'll think about it tomorrow ... After all... tomorrow is another day!
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2019-03-14-kl-221118.png

500x0-skarmavbild-2019-03-14-kl-221126.png

500x0-skarmavbild-2019-03-14-kl-221136.png

500x0-skarmavbild-2019-03-14-kl-221143.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Lycka till håller en tumme på er, själv går jag och gräver ner mig tills september...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Brynäsgubbe: Tack! Måste troligen gå via Läjkers->Fulunda->Warulfven. En svår resa, men chansen att lyckas har vi för att vi fick en sådan välutbildad Bula från er:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Brynäsgubbe: Lär inte ske. Fbk tar hem det. Vi åker redan i kvarten mot Växjö.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jäkligt bra säsong våra båda lag har gjort skål för det :)
och vi behöver pengarna mera då vi inte har några trottoarer att sälja eller miljardärer som sponsrar :)
Nu laddar vi för slutspel

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
All in nu Luleå, ge Bulan det guld vi inte kunde.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Jag lägger väl snart upp sluttabellen med er i topp. Imponerande ändå att vi får tresiffrigt dvs samma poäng 101p som ni men torskar på mycket sämre målskillnad.

Jahaja. Det var seriespelet det. Nu blir det andra bullar av med slutspel och mycket är redan klart.

ÅTTONDELSFINALER
• Läjkers-Öret
• HV-Röglet

KVARTSFINALER
• Fulunda-Malmö
• Djurgårn-Apan
• Luleå-(Läjkers, troligen eller vinnaren HV-Röglet)
• Warulfven-(vinnaren HV-Röglet, troligen, eller Öret).

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Knegare: Noterar att vi har en chans att slippa Apan i CHL. Det behövs bara att Malmö, Läjkers, HV, Röglet eller Öret vinner Le Mans så slipper vi Apan:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Din tur i år ;)
Uppladdat:

500x0-screenshot2019-03-14-21-36-52-1.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Tackar det var på det berömda
Örebro farliga vet i tusan vi har 4-0 mot dem.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{8399}: Bye bye Brynäs 😅😅😅

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Knegare: Du talar om CHL? ;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Grattis till seriesegern förresten! Öret, Röglet eller HV i kvartsfinal för er. Synd att vi puttade ner Läjkers, de lär väl ta Öret i åttondelen så slipper ni farliga Öret.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Eeh...22 augusti...jinx...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Pest eller kolera?

Just nu lutar det mot att vi får Läjkers i kvartsfinal. Absolut det jag minst av allt skulle vilja ha.

Och Skulle Djurgårn få in 2-3 på er får vi Öret i kvart. Absolut det jag näst minst av allt skulle vilja ha.

Nu gör zebrorna årets missbedömning i Delfinen. 5 sekunder kvar och pucken rinner ut till icing eftersom läjken i närheten skiter i den. Dvs zebrorna ger Läjkers en extra chans genom tekning i vår zon.

Jahaja. Det här ser ut som en riktigt obra omgång 52; i synnerhet eftersom Apan klättrade orättvist högt. Och vi får en hemsk kvart. Troligen Läjkers, ett lag vi har jäkla svårt för även om vi vann idag med flyt. Eller Öret - om de slår Läjkers - eller om Warulfven silar i slutminut mot DIF nu. Inte bra i vilket fall...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
3.18 kvar i Luleå och Läjkers spelar 6 mot 5.

De behöver
• 3-3 för att ta plats 6
• 3-4 för att ta plats 4.

Men här kommer 3-2 för Läjkers iaf. Ytterligare 2.17 kvar för läjkrarna.

Samtidigt kvitterar Djurgårn 2-2 motWarulfven och 9.41 kvar i Karlstad...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Nu är ni nära serieseger

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fan, känns som att den viktigaste matchen nu spelas i Ängelholm. Jag slår över dit, 2 min kvar och 2-2.

VAD FAN ÄR DET HÄR? 1.30 kvar och Abbotten hade tagit vakten varpå Apan sätter 2-3.

Den såg jag inte komma. Oväntat att ta vakten i likaläge, när Röglet inte hade någon chans att klättra.
Apaan vinner 2-3. Apan är klar för plats 6 eller 5. Just nu plats 5 och plats i CHL.

Shit!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu skulle man behöva dra upp sex samtidiga matcher för att följa läget i alla viktiga matcher:

• Luleå-Läjkers 3-1 nu i PP
• Ulfven-Djurgårn 2-1
• Röglet-Apan 2-2
• Malmö-Öret 3-1

Ja, dessa fyra i alla fall.

Det verkar som att de andra streckraden inte heller de har chans och kan de inte växla upp innebär det ju att Öret tar plats 10 även om de torskar.

• Fulunda-Pölsan 4-2
• HV-Pungen 2-0

Men sammantaget otroligt obra med Luleås ledning t o m med farliga 3-1 nu, eftersom det ger den f-a Apan precis allt den önskat: Plats i CHL, kvart mot Djurgårn, semi mot Ulfven, final mot Luleå. USCH! Apan är INTE värt en sådan fribiljett.

Samtidigt håller Luleå på att ordna så att vi får Läjkers i kvarten - synnerligen j-a obra.

KOM IGEN RÖGLET!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Satan!

Den f-a Apan kvittrar 2-2 och springer rakt upp från plats 7 till plats 5, biljett till CHL, och direktkvart mot Djurgårn. Synnerligen olämplligt.

Tack och lov fortsätter Läjkers äga matchen i Luleå och ska väl kunna vända eller åtminstone ta den pinne som just nu tar Läjkers från plats 7 till plats 5 igen.

KOM IGEN NU, RÖGLET!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Swehockey rapporterar 5-17 skotten för Läjkers i andra och naturligtvis blir det då 2-0 i mål för Luleå som vänt till 2-1. Rätt simpla mål på Läjkers, styrningar framför mål och varför kunde vi inte fått in sådana enkla mot Ulfven?

Samtidigt vänder dock också Ulfven till 2-1. Så i toppen betyder det inget.

Vår ledning känns farlig eftersom den betyder att Apan tar kvart mot Djurgårn och CHL-plats om de slår Röglet.

Röglet har dock fortfarande ledning 2-1 på Apan, och eftersom Maömö har 3-1 på Öret innebär det att just nu har vi Apan i socialt slutspel mot Öret - eftersom HV har 2-0 på Pungen och Fulunda 3-2 på Pölsan.

Men där behövs bara ett mål för Pölsan så snor de platsen mot Apan av Öret, som lever farligt.

Ligger Apan kvar där de är betyder det alltså att de dels missar CHL, dels tvingas spela socialt och DELS MÖTER LULEÅ I KVARTEN Oom de myglar sig vidare.

Det har vi inget mot.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Andra perioden i gång i Delfinen, men det var länge sedan jag så lite engagerades - jag tror ju att Warulfven aldrig släpper förstaplatsen nu och då skulle jag vara mer brydd om vi spöar Läjkers, Apan vinner och vi därigenom medverkat till att Apan får drömlottning Djurgårn, samt plats i CHL.

Trist att se att Läjkers kör Apfasoner. Lätt cross i rygg av Harju, men löjkens "ben försvinner". I samma byte Erik puttar bort Shinnimin Hollywood framför mål, varpå denne viker ihop sig "knockad". Zebrorna tar den ena.

Berglund kontrar naken men blir stoppad av en läjk som utvisas.

Fan, Luleå har nu haft en handfull chanser 2-3 neter framför mål, men vi lyckas inte måla. Luleåutbildade Viktor Fasth från Kalix har dödat oss flera matcher,

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Läjkers är nog i årdet lag vi har svårast att möte, även om det ocksåkan sägas om Warulfven förstås. Men läkrarna släpper aldrig till något för oss. Samtidigt som vi inte släpper till mycket för Läjkrarna. Men de har 0-1 efter ett bra skott, men ett skott som Lassi brukar ta. Tycker nog att han efter att ha varit omutlig en längre tid, släppt något mål av den typ han inte brukar släppain på senare tid.

Warulfven ligger under med 0-1 mot Djurgårn men har nu kvittrat 1-1 efter ett suveränt trickmål, där en Ulfv smäller ett skott på Rydahl mellan benen och efter den scrotum delay pungar Rydahl fram pucken, slänger sig och vispar in den innan smärtan slår till efter en sekund.

Röglet har 1-0 på Apan:-)

Öret 0-0 mot Malmö. Men Pölsan 1-2 på Fulunda, HV 2-0 på Pungen. Så just nu har Pölsan plats 10...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7536}: Har inte kollat på exakt vilka spelare som var med i matchen och sådant, men tittade på lagens rostrar för slutspelet.

När det gäller de spelarna har DamPungen klart fler spelare från andra länder. Intressant att notera att Luleå har fr a sex finskor plus 4 andra spelare från tre länder, medan DamPungen domineras av hela sju norskor men har också 10 ytterligare spelare från sju andra länder. Undrar om det talas någon svenska i DamPungens omklädningsrum?

LULEÅ HOCKEY

Karlsson, Carolin SWE Luleå HF
Omberg, Maria SWE Luleå HF
Fällman, Johanna SWE Notvikens IK
Stenberg, Rebecca SWE Piteå IF
Olsson, Melinda SWE Överkalix IF
Boman, Ida SWE Asplöven HC
Rannerud, Sandra SWE Bolidens FFI
Forsgren, Pernilla SWE IF Björklöven
Berglund, Lisa SWE Storfors AIK
Berglund, Ebba SWE MODO Hockey
Nordin, Emma SWE MODO Hockey
Ferno, Nathalie SWE Flens HC Flames
Grahn, Sara SWE IFK Hallsberg Hockey
Peterson, Linn SWE Mariestads BoIS
Hiirikoski, Jenni FIN
Alanko, Christa FIN
Nieminen, Petra FIN
Karvinen, Michelle FIN
Tulus, Noora FIN
Savolainen, Ronja FIN
Hoegh Persson, Josefine DEN
Glud, Silke DEN
Osawa, Chiho JPN
Jokai Szilagy, Zsofia HUN


DAMPUNGEN

Winberg, Pernilla SWE Limhamns IS
Sjöstrand, Annie SWE IF Troja/Ljungby
Johansson, Linnea SWE IF Troja/Ljungby
Ramboldt, Emilia SWE
Eklind, Ida SWE Skärblacka IF
Berggren, Malou SWE Skellefteå AIK
Wernblom, Moa SWE MODO Hockey
Murén, Emma SWE Hammarö HC
Nordlöf, Lisa SWE Göta Traneberg IK
Jansson Almgren, Linn SWE Västerås IK Ungdom
Martin-Hasson, Kim SWE Hammarby IF
Brunvold, Marthe NOR
Morset, Ingrid NOR
Christophersen, Nora NOR
Jörgensen, Thea NOR
Kruse Johansen, Emilie NOR
Tendenes, Lene NOR
Haug Hansen, Madelen NOR
Suonpää, Eveliina FIN
Tapani, Susanna FIN
Söndergaard Jensen, Nicoline DEN
Andersen, Amalie DEN
Stacey, Brooke CAN
Marchment, Kennedy CAN
Stalder, Lara SUI
Altmann, Denise AUT
Istocyova, Tatiana SVK
Morin, Sidney USA

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
KulaShaker: Jepp lägst vinner! :-)

LHC: 14 av 20 = 70% importer
LHF: 9 av 21 = 43% importer

Tokgubben PorkaBoork hade inte många rätt men i antalet importer i SDHL/lag har han en liten poäng.
Att ställa ett lag på isen med mer än 50% importer är i min bok knas. Missförstå mig icke för visst skall vi ha importer i ligan men när rostern ser ut som flaggspelet på en partybåt blir det pajasvarning. Jag är för en begränsning av importer till låt oss säga max 10/match. Kanske en hög siffra men man måste börja någonstans. Skulle betyda att fler juniorer skulle få speltid och i förlängningen gynna svensk damhockey.
Max 10 under årets serie hade drabbat lag som SDE och LHC, LHC inte minst nu i slutspelet...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7536}: Praktiserar du Ap-räkning vad gäller Linköping? För vad jag kan se är väl förhållandet vad gäller spelare 11-9 till er favör. Om nu lägst antal vinner.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7536}: Ja du har rätt broder. Vi får acceptera läget men hoppas DamPungen får komma upp igen efter helgen. Lite tufft nu när vi vant oss vid att ha båda lagen toppande tabellerna en längre tid och på två dagar tunga förluster för båda. Men bättre att det kom nu än senare och vi hoppas att vi kan vända på båda gendersidorna.

Var i alla fall trevligt att se Maria Omberg och Sara Grahn intervjuas och dessutom som kronan på verket Blommans duktiga dotter:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Vi får vara stora i nederlagets stund och säga grattis till en rättvis vinst för LHC.
Se vad 14 utlänningar av 20 spelare gör skillnad men om det för svensk damhockey framåt vete fan.
Tycker att våra 9 av 21 är på anständighetens gräns men nu finns ju inga begränsningar så go ahead.
Skillnaden igår mot tidigare är att vi även då plockade in världsstjärnor lagom till slutspelet så ej i år, rätt eller fel visar sig om några dagar.
Nej nu vill vi se en uppryckning och tvinga ett hårt ekonomiskt prövat Linköping till ännu en dyr resa norrut ännu är inte finalserien över. Kanske får vi hjälpa till att skramla ihop till flygbiljetter som vid tidigare finaler det vore kul. :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Yep. Troligen hade de fått tag på samma taktikbok som herrarna använde i tisdags.

Vi hoppas de byter bok till nästa match!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Såg segt ut, dålig fart idag. Lite pojklagsaktigt. Flickor som mötte kvinnor!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jahaja.

Det var som fan.

DamPungen slår oss med 0-3 och det är minst sagt rättvist efter en match som DamPungen varit det överlägsna laget, medan Luleå Hockey varit en total besvikelse idag.

Känns inte som att Glader lyckats speciellt idag utan snarare att han totalt ägts sönder av Östling.

Finns bara en sak att göra. Bryta ihop. Och komma igen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Är det sant? DamPungen Pernilla Winberg får åka in i slottet och runt backarna, vispar skott från nära håll och returen pangas in av annan DamPung.

0-3

6,5 minut kvar...

Känns som tisdagsmatchen mot Ulfven...kört, kört, JÄTTEKÖRT!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tio minuter kvar och Luleå har börjat spela hockey slash DamPungen har börjat prioritera försvarsspel nu.

Kraftbryt nu.

Kom igen nu Luleå! KÖR PÅ NU, LULEÅ!

DamPungen är värda att vinna den här matchen, men stjäl den gärna av dem!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tät situation framför Luleås mål och alla DamPungenspelare jublar men domarna har inte blåst och Luleå gåt till attack, varefter damPungen tar en utvisning för puckut.

Var pucken inne? Tyckte nästan det, men omöjligt att se av de vinklar vi fått se.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Några minuter spelade av tredje och Luleå har börjat bättre. Nu PP för Luleå och chans att komma tillbaka in i matchen?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tredje perioden nu. KOM IGEN NU, LULEÅ! FÖR BÖVELN!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jaha, det här var tungt.

Först får herrarna stryk av Warulfven i säsongens viktiga match hittills.

Sedan blir damerna utspelade av DamPungen i säsongens viktiga match hittills.

Luleå? Hallå? Var är ni?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Två perioder spelade och DamPungen har ledningen med 0-2 vilket är minst sagt rättvist. Tycker att DamPungen spelar exakt som de ska medan Luleås brist på spel är en gåta. Linorna har knappt etablerat något spel, mest ensamåkningar och bortkastade puckar, samtidigt som backarna gång på gång är helt vilsna.

An någon anledning är Luleå inte ens med i matchen, speciellt DamPungens högra press ger DamPungen nya lägen samtidigt som Luleå inte lyckas alls med några uppspel.

Alldeles för lojt av Luleå - jag SA ju att jag inte vill se någon mer lojalitet!

FÖR TUSAN!

Nu räknar jag med att du skäller som en bandhund i omklädningsrummet, Glader och är förbannat oglader!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nope. Inget resultat av PP. Man ser i stort sett inga korrekta passningar mellan Luleås spelare utan felpass, bortpass och som bäst skott från blå i stället för att spela sig fram i bättre chanser.

Senaste minuten TRE frilägen för DamPungen och bara Sara Grahn har sett till att det inte står 0-3, 0-4 eller t o m 0-5!

Känns som att Luleås lag totalt kollapsat av någon anledning?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Halva matchen spelad och det ser inte bra ut. Var är Nordin? Var är Karvinen? Var Hirikoski är vet vi för hon har drällt misstag hela matchen och är snarast sämst på isen...världens bästa back?

Nu iaf PP för Luleå. Kom igen nu! Spela Luleå Hockey-hockey, tack!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
5.22 spelade och Luleå har INTE skärpt sig från förra perioden. Spelet är nästan bara placerat i Luleås zon, och nu mer det mer så eftersom DamPungen får PP.

Dock omöjligt att inse vad utvisningen var för - "delaying the game" i samband med tekning?

Och naturligtvis sätter Pungen 0-2 i detta PP...

Allvarligt talat. Som Luleå uppträtt i den här matchen vete fan om de ens kunnat rå på Baluba-laget DamApan!

Skärpning nu! Kan inte Ågi kliva ned från läktaren till båset och med grymmaste basrösten kräva att "IN MED STORSTAKEN!"

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ledsen att behöva säga det, men SVT har en person som ansvarar för att intervjua spelare och ledare och personen i fråga tycks fullständigt okunnig om sport och hockey. "Hur känns det?" skulle ha varit en höjdarfråga av denne...

Nå, nu ska vi köra andra perioden!

KOM IGEN NU, LULEÅ!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jahaja. 0-1 till DamPungen efter första perioden och det är rättvist efter det spel vi sett.

Luleå måste skärpa sig rejält nästa period, det har inte märkts att spelarna VILL vinna av det spel vi sett i första perioden. Nu kan vi inte längre vara försiktiga och hoppas att andra gör jobbet - in och ge järnet nu i andra perioden!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
17.45 och nu får Luleå spela PP. Slutspelets bästa PP mot slutspelets bästa box.

KOM IGEN NU, LULEÅ!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
15.06: DamPungen sätter 0-1 och det är inte orättvist.

Luleå har börjat lite lojt och låtit DamPungen vara lite mer aggressiva. Det måste vi få ändring på och köra på hårdare framåt.

Nu vill vi inte se mer lojalitet!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleå klarar av boxen.

Kraftbryt nu efter 11.25.

Varit förvånansvärt mycket DamPung och därmed ganska jämnt fram till nu.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
PP för Dampungen nu...

« · 1957722 · »