Luleå HF

SHL · 120695 inlägg · 892 ämnen

« · 1104398 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Kvällens match
Livet SKA vara fullt av prövningar, Gusten vaktar ikväll, hoppas han är bered att "stå på huve't" för ytterligare en skön hemmaseger.

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson: Det fanns läge att flyga ner matchdag till Ängelholm, men då hade man behövt skjuta på matchen 2 timmar och det var inte Rögle intresserade av.

Så då blev det flyg till Arlanda och buss ner till Ängelholm istället.

Sv: Kvällens match
Bolivar: alltid ngt

vi behöver ngn som kan spela med bartecko
men helst skulle det ju vara en avslutare nte en framspelare

Sv: Kvällens match
Nu är Miettinen klar för comeback. Kul, även om det säkert tar några matcher innan han har matchtempot uppe.

Sv: Kvällens match
Metal Guru: nej men från tjockhult tilll ängelholm

Sv: Kvällens match
Det är klart man är besviken på dagens förlust, men alla lag förlorar ibland och nu mötte vi ett lag som verkligen var utsvultet på segrar. Ändå kul att se att spelarna blir så griniga för det visar att dom är riktiga vinnare och inte accepterar att förlora. Det är bara att hoppas att killarna kommer igen redan på tisdag mot FBK.

Sv: Kvällens match
Et tu Brute: Hehe. Det är väl en mil mellan E4 och Ängelholm. Och mellan E4 och Luleå är det några kilometer.

Sv: Kvällens match

Metal Guru:

Är inte Rögle-Luleå en av få matcher som inte är E4-derby?

Jag har då iaf aldrig hört talas om dem hemma på min gata i stan :-)


Sv: Kvällens match

Jesper Jonsson:
Buss Luleå-Ängelholm?

Ja, är det E4-derby så är det.


Sv: Kvällens match
LL: bara det att vi har svårt för de dära måstematcherna vi baa skall vinna.

Sen vinner vi massa matcher som inte spelar ngn roll.


Sen om det stämmer att de åkte buss till ängelholm så kan jag förstå varför dde torskar. Var det Robs Ide eller? ängelolm har ju flygplats o allt

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson: ja, att vi skulle behålla serieledningen serien ut var det knappast någon som trodde. Prio ett är fortfarande att hålla sig kvar, allt annat är bonus. Nu tror jag iofs inte att det är någon större risk för att vi inte ska hålla oss kvar, det ska till ett extremt ras om det ska ske - däremot kanske vi är på väg in i en formsvacka, jag såg bara tio minuter av andra perioden men det såg ut som lite mental soppatorsk den bit jag såg.

Sv: Hur går det för Luleå Hockey den här säsongen?
Albert Hall: Var egentligen inte menat som personlig kritik till dig, du fick namn: för du skrev det utförliga inlägget.

Läget är fantastiskt roligt, synd bara man sitter här som en grinolle för vi för andra gången på massor med matcher lämnat en match med noll poäng.

Sv: Kvällens match
distanserad: sist blir nog svårt
finns så mångs kassa tjockhultslag i serien

men söderut iaf blir det nog

Sv: Kvällens match
distanserad: Luleå kommer igen! Harju gjorde ett tröst mål!

Sv: Kvällens match
4:a. Snart är ni sist. Igen.

Sv: Kvällens match
alfnisse: Hmm! nu ser det ut som får tosrk 3-0 :-(

Sv: Kvällens match
alfnisse: aha okej

Sv: Kvällens match
tk75: Även Luleå bytt målvakt ! efter Modig nickat ett hårt slagskott!

Sv: Kvällens match
Portello: rögle byter in Jürgen Penker

Sv: Kvällens match
På Swehockey står det att Rögle har bytt målvakt. Skada på Nihlstorp eller?

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: Hur är det, har vi blivit nollade i någon match ännu? Ser att vi nu är enda lag som inte har gjort mål i den här omgången.

Synd att Harju missade straffen, vi får hoppas att han sätter några mål i period tre istället.

Sv: Kvällens match
Bolivar: Trist med domare som har helt olika nivåer för lagen, fast man måste ju sätta sina chanser oxå.
Nu blir man utvisad för en kollkision med målisen när han är utanför sin målgård.
FYFAN FÖR SÖREN PERSSON

Sv: Kvällens match
alfnisse: Han hade ju pucken under benskyddet när den Röglespelare som stod vid stolpen sparkade till Modig samtidigt som han själv föll.

Sv: Kvällens match
Aliline: Ingen harmoni i Luleå nu! om man bortser från att alla är irriterade på domaren.

Sv: Kvällens match
0-2 :( blir svårt att vända detta.

Sv: Kvällens match
Bolivar: 0-2 modig blir galen för något fick tio min

Sv: Kvällens match
Bolivar: 0-2 modig blir galen för något fick tio min

Sv: Kvällens match
Bolivar: Jag fattar inte riktigt varför Modig vart skogstokig vid 2-0?

Sv: Kvällens match
Aliline: Det tyckte nog Rögle också. Dom tog TimeOut nu. Omark var nyss fri, lurade Nilstorp men missade precis buren.

Sv: Kvällens match
synd. bättre spel av Luleå i 2a.

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: Bartecko ordnade oss en straff. Harju straffskytt men han missade tyvärr.

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: straff!!

Sv: Kvällens match
Bolivar: Väldigt loj och slö start i början, speciellt dåligt hare varit på tekningarna i egen zon som man har gett upp utan fight alltför ofta.

Framåt är det lite väl omständigt sen äre tyvärr rena lottot när Sören Persson dömer. Ingen som helst nivå där solklara grejjer får passera för att i nästa sekund blåsa för något helt obegripligt.
Lindgren trippad och Chabada nedbrottad i pp å sen när spelet vänder blir Robin utvisad för lite sargbök. Dessutom var ju linejemanna väldigt givmild vid Luleås blå flera gånger och släppte Röglespelare som var metern offside vid minst 3 tillfällen.

Bara hoppas på bättring i 2:a annars blir det till att åka hem med 0p idag.
För så här långt är då Rögle värda alla 3 poäng.

Sv: Kvällens match
Nej, det krävs hårdare jobb för att ta några poäng ikväll.

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson: Det brukar inte vara bra när man pratar om serieseger och SM-guld. Nu är det PP i alla fall.

Sv: Kvällens match
Bolivar: vad händer med segertåget? är det guldlasten som är för tung?

Sv: Kvällens match
Aliline: Ja, vi har inte varit in i anfallszon och nu BP. Snart dags för TimeOut

Sv: Kvällens match
skit start. :(

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Fransson åter i Lener's frysbox, Lener verkar inte alls gilla Fransson.

Sv: Hur går det för Luleå Hockey den här säsongen?
robhed:

Jag har aldrig, aldrig någonsin krävt någon tränares avgång. Om du hittar ett enda inlägg på valfritt forum där jag gjort det ska du få fem spänn. Kontant.

Sv: Hur går det för Luleå Hockey den här säsongen?
damnit, den filtrerade bort mina ironimarkeringar.

Sv: Hur går det för Luleå Hockey den här säsongen?
Albert Hall: Det är rätt skönt att tränarna klivit åt sidan, så de inte fått sabba lika mycket som förra året och i början av säsongen. :)

Sv: Hur går det för Luleå Hockey den här säsongen?
Albert Hall: Helt förståeligt.
Hur bör man beskriva ett lag som för dagen spelar lyrisk hockey, om inte i poetiska ordalag?
Fast det får gärna vara slut med lyriken efter att ni mött oss nästa gång...
;-)

Sv: Hur går det för Luleå Hockey den här säsongen?
Huge:

Jag prioriterade poesin framför logiken.

Sv: Hur går det för Luleå Hockey den här säsongen?
Albert Hall: "Om nu inte Bartecko är hela sanningen vad är då sanningen?"

Utan att förta klokheten i övrigt vad gäller ditt inlägg, så hade det räckt med att dra fram Barteckos återkomst, som den absolut största anledningen till att det lossnade för er.
För jag vill påstå att ordet "lossnade" är relevant, iom att ni innan Barteckos återkomst ändå spelade bra hockey.
Bara det att självförtroendet saknades, ngt som Bartecko definitivt lyckades återinföra i laget.

Mao: punkt nr 6 i ditt inlägg borde du ha lagt in som punkt nr 1 eller som ENDA punkt, iom att punkterna 1 - 5 logiskt sett är följder av just punkt nr 6.

Men då hade vi å andra sidan inte fått uppleva poesin och klokheten som generellt sett genomsyrar ditt inlägg... ;-)

Sv: Hur går det för Luleå Hockey den här säsongen?
Jag tackar bara ödmjukt för alla positiva omdömen om mitt inlägg som jag skrev i eufori igår kväll. Om det nu hade kommit något negativa hade jag tackat för dom med.

Under dagen har jag kommit på fler saker som jag tror spelar roll för att vi faktiskt leder serien efter 34 omgångar. Men det tar vi en annan gång.

Sv: Hur går det för Luleå Hockey den här säsongen?
LL: Välförtjänt utmärkelse till Albet Hall för ett briljant och upplyftande inlägg att läsa!

Sv: Hur går det för Luleå Hockey den här säsongen?
Albert Hall: Albert Hall
Jätte bra skrivet

Sv: Hur går det för Luleå Hockey den här säsongen?
Lindberg Råkkar: Snacka om vindflöjel!

Sv: Hur går det för Luleå Hockey den här säsongen?
Albert Hall: Väldigt bra analys, jag vill lägga till TRYGGHET som en egen punkt.
I år vet alla vilken roll man har i laget och på isen, spelarna vet vad man ska bidra med och alla ACCEPTERAR sin tilldelade uppgift.

Vi har spelare som Gusten, Lundberg, Lindqvist och Lidhammar som alla kanske har fått spela mindre än man kanske velat och platser man kännt sig hemma på och ändå inte negativt ljud utåt om detta.
Jag hörde Osten i en periodpaus berömma Gusten för just för sin laglojalitet å sånt är kul att höra.

Sen tycker jag nog Bartecko nästan är lika bra som första året han var här, även om det kanske inte syns i poängprotokollet så är han bäst på isen varje byte han är inne och dessutom jobbar han oerhört hårt även defensivt.

Vi får se hur långt detta bär

« · 1104398 · »