Luleå HF

SHL · 120338 inlägg · 892 ämnen

« · 1156378 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Portello: Om det inte blir Luleå vad blir det då? Kan inte i min vildaste fantasi tro att han skriver på för SAIK efter det bemötande han fick där.

Fan, ni mönstar ett riktigt intressant lag. Tänker närmast på Abbotts, Olausson och Arlbrandt. Tror det var viktigt att båda skrev på för de känner nog en väldans trygghet tillsammans.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Portello: Arlbrandt klar betyder nog att Ledin eller Hedström tackat nej.
Bara hoppas att Arla och Olausson funkar ihop även i ES.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Salcin: Vete tusan om jag tror på Hedström i Luleå. Vet inte varför, det är bara en känsla jag fått. men den som lever får se.

Känns riktigt bra att vi har så stora delar av laget klart redan inför nästa säsong.Hellre det här än att vänta till efter vm och riskera en massa "nej tack".

Kul att Styrman skrev på ett nytt kontrakt.Blev väldigt imponerad av honom förra säsongen.Bara hoppas att han fortsätter att utveclas ännu mera nästa säsong.

Vad saknas nu? Två forwards samt en back va? Räknar med att Obsut sticker, så vem ersätter honom? Hoppas at "Osten" jobbar på en bra offensiv back.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Portello: Han är väl i USA också på semester för tillfället och beslut kommer efteråt.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Tikinmyheart: För att han inte är klar för Luleå? Och tack för grattiset.


Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Lindberg Råkkar: Först grattis till Abbotts. Varför dröjer Jontes namnteckning?

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Portello: Jag gillar oxå Saravo men han passar inte riktigt in med vad vi behöver på backplats.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Salcin: Pekka Saravo lämnar LHC i förtid. Ser personligen gärna Saravo i Luleå igen.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Lindberg Råkkar: Drömmen vore om de som är kvar blev Ledin,Hedström och Mattias Karlsson. Styrman räknar jag med att kommer kontrakteras.

I vart fall känns tonen kring LHF betydligt positivare iår än förra årets silly.
Gillar satsningen på unga svenskar som vill framåt.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Portello: Då återstår bara 3 forwards varav den ena förhoppningsvis blir Ledin även om det inte ser så bra ut på den fronten. En av de två andra blir säkert en junior. På backsidan antar jag Styrman kommer bli klar snart nu när han är hemma från U18-VM. Sen återstår bara Obsut eller likvärdig ersättare.

Bland de mest positiva sakerna är att "Osten" och LHF varit ute tidigt och rekat ersättare, sällan har väl så här stor del av truppen varit klar innan VM har börjat. Det enda negativa är att vi kommer behöva att dom där två toppspelarna som är kvar blir riktigt lyckade oavsett om dom heter Ledin-Obsut eller något helt annat.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Lindberg Råkkar: Så var det officiellt med Olausson i Luleå de kommande två säsongerna. En intressant värvning.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
65selander: blää

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Jesper Jonsson: Får väl gratulera till nytt förtroende för Roger x 2, eller?

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
robhed: Grattis får man väl säga

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Lövva: Det har trillat in en hel del mail kring det hela, så då tänkte jag efter gårdagens diskussion här att det var lika bra och göra något på sidan så alla förstår vad som krävs för ett offentliggörande.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
robhed: Mycket bra det som står på officiella hemsidan, lite svar på tal i frågan!

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
robhed: Då är det bara det vanliga att du är lat och låtsas ha en massa andra viktiga saker för dig :)

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
robhed: Skulle tippa att det släpps samtidigt någon/några nyförvärv presenteras.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Ingen semester här inte. Det var förra veckan, o då trillade det ändå in två killar. Ni får söka andra anledningar...

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Vad sega de är på luleås hemsida, står inget om Jo(h)nssons.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Nu verkar det även vara klart att Lidhammar stannar i Luleå. Riktigt bra om ni frågar mig.Hoppas verkligen att hans genombrott kan komma nu.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Lindberg Råkkar: Och nu har Sondell skrivit på för MoDo. Många som lämnar RBK. Roger Hansson lär ha det han gör.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Portello: Eller så har ElPinto kanske semester och ingen annan klarar uppdatera nyheterna på webben.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Jesper Jonsson: Idag har det värvats lite till diverse lag: Brynäs har värvat Eddie Läck samt Eero Somervouri, och Färjestad har värvat Sanny Lindström.

Återstår att se om även vi värvar någon idag. Jonsson är fortfarande inte officiell från LHF. Beror det på att dom ska presentera flera spelare samtidigt eller?

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Portello:

Abbott-Abbott-X(Ledin)
Chabada-Olausson-Raffl
Burra-Robin-Lavander
(Almtorp)X-Emil-Tornberg
(Lidhammar)X-(Berglund)X

Sandström-Jonsson
Berglund-X(Obsut)
Johnsson-Ejdepalm
Olsson-Styrman

Modig
Nilsson

Så länge inte Modig rasar ihop igen så borde vi i alla fall undvika dom två sista platserna i serien. Beror ju även lite på vilka X som fyller våra luckor.
Frågan är väl om denna lineup kommer göra mer motstånd än årets i ett slutspel. Snart har det gått ett decennium sedan vi spelade semifinal.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Lövva: Enligt bloggen på NSD verkar det som att Luleå kommer gå ut officiellt med att Jonsson och Olausson är klara samt att Johnsson förlänger.

www.nsd.se/blogg/bloggare.aspx?blogg=3960609

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Robin Jonsson klar för två år

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
spud: han langade ju bara upp pass till Obie som sköt

Vem skall han passa nu?
Dessutom valde ofta sandström istället och han kan inte passa.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Jesper Jonsson: Räknas inte krisse som en offensiv back?

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Lindberg Råkkar: obsut? du menar den där snubben du alltid klaga på?

Jo vi behöver en PP back. Vi har ju bara defensiva backar htttils vad det verkar.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Jesper Jonsson: Backuppsättningen kommer kännas riktigt vek om man inte lyckas resigna Obsut.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
björn power: förmodligen.

samt fylla ut hålen med allsvenskar

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
björn power: ..Radek ut..

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
LL: Lär nog bli budget, Robin in--Radek...


Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Portello: Olaussson stod det om i tidningen

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Portello: håller med, lite märkligt att man inte har hört varken det ena eller det andra om Phillipp.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Jesper Jonsson: Och så verkar det kunna komma ett nyförvärv till under påskhelgen? Vem kan det vara? Robin Jonsson? Niklas Olaussson?

Alltså, någon som hört något om Phillips vara eller inte vara? Tycker mig inte läst något om vare sig att dom förhandlar med honom eller att han ska lämna. Enligt mig borde det vara en av de första de skulle förlänga med.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Portello: Det låter som i dagens tidning att Pierre skall skriva nytt 2års.

Verkar ju bra som en start iaf.

Sv: Hejja Lule =))
Portello: Haha, 1-0 till dig.

Sv: Hejja Lule =))
Paddan: När Ecke har hittat dom skulle jag tro.

Sv: Hejja Lule =))
Albert Hall: Hade omark o harju varit kvar och osten hade värvat abbots då hade det varit ngt.

Du är det bara same same but diferent.
Hyrköp istället för egen verksamhet.

Sv: Hejja Lule =))
Albert Hall: Då undrar jag: När kommer bröderna Costello till elitserien?

Sv: Hejja Lule =))
Albert Hall: Vet faktiskt inte om man kan säga att Rögle -Abbotts vs Luleå -Abbotts är så värst stor skillnad på i dagsläget.

Våra tränare har mycket kvar att bevisa, lyckas dom inte bättre i år så är det tack och adjö. Första året fick man ta över ett lag som inte var speciellt välkomponerat och med en massa spelare dom inte varit med och tagit hit. Ifjol hade man i alla fall del i de flesta av värvningarna och man lyckades skapa ett fungerande försvarsspel. I år måste det fortsätta fungera samtidigt som man skapar ett anfallsspel som fungerar.
För något eget spel som fungerar offensivt har vi inte sett röken av än så länge under 2xRogers ledning.

Sv: Hejja Lule =))
Vad tråkig tråd ni skriver i.

Värvningarna av The Abbots är på papperet är i det närmaste de perfekta ersättarna för The Övertorneå Connection. Åtminstone med vår ekonomi. Osten visar klass som sportchef: tidigt ute, rätt analys om intresse från de berörda, rätt anlays av spelartyper, rätt analys av hur dom ser på sin hockey jämfört med hur resten av laget och tränare ser på samma sak.

Betyget skulle utan vidare vara 10 av 10 om det inte vore för en sak. Han skulle inte glappat på det där sponsormötet häromveckan. "Vi har redan ersatt Omark och Harju med två spelare som hela Europa är ute efter". Helt onödigt sagt, varenda hockeyhalvintresserad jävel som läser tidningar fattade ju vilka det rörde sig om med tanke på vilka rykten som gått etc. Detta satte abbotarna i en ganska jobbig situation där nere i regnet och leran.

Fast jag vet ju inte, han kanske bara la ut det betet för att få sponsorerna ännu mer på G. I så fall är det ju helt klart rätt gjort.

Att inte röglefansen fattar varför dom ska gå till Lule för samma penningsumma (eller mindre) än vad Rögle erbudit fattar jag att dom inte fattar. Men jag tror ju att det är ungefär så här:

- De kommer att få ledande roller i ett hyggligt lag
- De kommer att få väldigt bra tränare
- De kommer att slippa regn och lera och få riktig kanadensisk vinter

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Bolivar: Annars finns det väl rännor som isbrytarna ordnat från SSABs hamn, det är väl bara simma i dom.

Abbotts är en jättebra värvning, men det är två dvärgar så vi blir fortfarande inte tyngre eller större.
En annan rolig sak är att de utlånade frälsarna som skulle komma tillbaka till LHC och rädda nästa säsong alla verkar vilja fortsätta i Ryssland.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Jesper Jonsson: Härligt med Abbotts.
När isen gått så är det väl dags för Jante att börja simma.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
alfnisse: Häääärrrligt att det äntligen är officiellt, nu bör det gå lättare att fylla på med spetskompetens till resten av "hålen".

Bra jobb av osten mfl, bara fortsätta jobba på... ;-D

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Jesper Jonsson: Det känns just nu långt borta med att isen ska försvinna när snön åter vräker ner längs norrbottens kusten.
Känns som att sommaren är långt borta, men nu börjar det ju alla fall se ut som Luleå börjar med en bra start på silly säsongen.

« · 1156378 · »