Luleå HF

SHL · 120442 inlägg · 892 ämnen

« · 1599639 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

SkAIK-härvan rullar på....

Det finns förvisso grej efter grej att diskutera men det allra mest uppmärksammade på senare tid är förstås Berts uppträdande på presskonferensen där han körde fram så många besynnerligheter att det är utan motstycke.

Reaktionerna har varit kraftiga.

Borck, Sanny Lindström, Petter Rönnquist och de flesta journalister har fördömt det hela och väsentligen har man kräft stopp på sandlådan och upp med papperen på bordet nu!

Mot detta talar Wikegård, men han ger sig inte in i att försvara vad Bert sade utan fokuserar på att försvara att "bert får gråta". De som hört Wikegård ta ställning till allt och alla tidigare kanske förvånades då han vanligen brukar hävda att män ska vara män och tåla smällar och vi måste acceptera att det går tufft till, hockey är inget för veklingar. Så. Varför försvarar Wikegård? Det beror väl inte på att han och Bert är nära kompisar? Vilket de är.

Senast gav sig ett gäng poddande kvinnliga sportjournalister eller vad de är in genom att totalsåga Bert och a) påstå att SkAIK har ju nästan bara hyllats av media b) Berts attacker var helt missriktade c) lägg av med att påstå något och sedan hemligstämpla bevis d) att signalera att "gruvarbetarna från Skellefteå blir kallade lögnare" är patetiskt e) män kan gråta men inte för en sådan här sandlådegrej, det är fånigt.

Sanny och någon av de där kvinnliga sportjournalisterna berättar nu att de efter uttalandena dränks i attacker från SkAIK-supportrar.

Samtidigt, hur har SkAIK reagerat?

1. Bert tar tillbaka det mesta dagen efteråt och kommer med nya besked

2. Lasse J läxar upp Bert

3. SkAIK-ordföranden förklarar "vi förlåter Bert"

Alla är således tämligen överens om att Bert gjorde misstag. Men hur reagerar SkAIK-supportrar? De kastar sig över de utomstående som har åsikter. Att Bert, Lasse J och Nordlund har åsikter är OK. Men ingen utomstånde får tycka något?

Känns som att det där inte är utagerat. SkAIK-härvan lever vidare.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Man funderar på om det kan vara så att Skellefteås fall hemma mot Trottoarkantens IF idag beror på att spelarna inte mår så bra?

Jag menar: de känner säkert till sanningen bakom SkAIKs behandling av AF. Kan det vara så att de där SkAIK-grabbarna som, fastäm SkAIK ville ha dem kvar, gick till Trottoarkanten och Köplustan eftersom de inte ville vara kvar i en förening som behandlade hedersmannen Anders Forsberg så taskigt?

Kanske dags för nya avslöjande böcker i framtiden. Men inte skrivna av den nyttige idioten eller någon annan med sektmentalitet.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Nu vill alla lägga locket på efter Berts tårar.

Jag håller inte med.

Det enda vi får reda på är enligt den sparkade s k journalisten att Forsberg sagt "Om du tänker röra på dig till nästa säsong så vill jag gärna ha med ett finger i det spelet." vilket SkAIKs huvudtränare ska ha uttalat till en spelare.

Finns det inte mer kan ingen acceptera att det där är en värvning till MooDoo.

Men Bert har tydligt och klart mellan och efter tårarna förklarat att "AF har försökt värva spelare till Modo. Helt klart. Det har han gjort. Inget tvivel om den saken.". Ungefär.

I det läget finns det all anledning att fråga efter skäl till det offentliga påståendet och kan inte Bert/SkAIK backa upp det på annat än ovan angivna sätt borde det finnas goda möjligheter för AF att vinna ett skadeståndsmål om missfirmelse. 

Nu kommer knappast AF att göra rättsak av detta, men man hoppas att media har stake nog att följa upp det. Annars får Schtaan leva kvar med att många av oss utomstående har vår uppfattning och fortsätter tänka snett om Schtaans fyra ledare som utmanövrerade AF.

När det gäller Berts tårar anser jag fortfarande att skitsamma om han gråter, det är ingenting och han spelade säkert inte teater utan var nog ärlig i att så kände han det.

Men det räcker inte.

SkAIK anklagas för att själva ryktesvägen och med hjälp av en suspekt s k journalist i bokform sprida förnedrande uppgifter om AF och när Bert pressas erkänner han att det är hans och SkAIKs officiella syn. Då finns det all anledning att 

a) klandra SkAIK

b) kräva bevis

och i det läget menar Bert att

a) alla är emot oss, media är för jävliga mot oss (vilket han dagen efteråt konverterar till att det är AF som är för jävlig)

b) några bevis kommer inte för de är hemliga

och så gråter han och säger att om någon har någon annan åsikt påstår moderaten Bert att gruvarbetarna i Skellefteå blir beskyllda för att vara lögnare.

Fullständigt upprörande idiotiskt, allt detta. Man kan skita i allt annat men sanningen är att media skrivit hyllkilometer med hyllningar av SkAIK, men i denna fråga köper man - helt korrekt enligt mig - inte SkAIKs påstående, speciellt som de gick som mygelskvaller ett halvår innan Bert erkände. 

Men jag förstår att han är pressad och gråter. Eftersom jag misstänker att en noggrann analys i själva verket visar att det är de fyra SkAIK-brtusarna som uppträtt skamligt mot AF och skulle det komma fram skulle de drabba Bert och de andra och kunna påverka laget. Så det är klart att han gråter. Troligen alltså för att han varit dum, inte för att andra är dumma mot honom. Och då är det nog krokodiltårar trots allt.

Det här uppförandet, från Schtaan, att utgångspunkten är att man aldrig gör något fel är djuot obehaglig. Misstänkt likt en sektmentalitet, inte trevligt.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Anders Klang: Ja, äntligen:-) Härligt att ha Rautio och landslagsjanne med ordentigt igen. Nu kommer vi!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Warulfven spöar Pungen med 2-4 och passerar nu Pungen i tabellen.

Alla s k experter påstår ju att Pungen, nu på plats 9, är stora hotet mot Schtaans Le Mat. Verkar ju som att Köplustan vill ha ett ord med i det laget. Eller kanske...Trottoarkanten;-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jos sätter en indianpass till Fogström som snyggt sätter 5-1.

Tycker nog att Honken har varit inte så där jättebra, Rautio hade nog räddat 2-3 av målen han släppt in, men Pölsans försvarsspel är just nu på väldigt låg nivå.

Med 2 sek kvar av match vevar Abbott och Bertilsson på varandra, även Abbott-brollan åker, och ena Abbotten 2+2. Pölsan får alltså fyra minuters PP, synd för dom att de bara hade 2 sek kvar av matchen.

5-1, även om Pölsan med lite flyt kunde fått in 2-2 under tredje och då kunde det blivit andra bullar.

Överlag bra försvarskamp av Luleå och landslagsjanne är imponerande, äter puck till höger och vänster.

Rautio höll i princip nollan. Det där 1-0-målet är ju oräkningsbart egentligen. David fick dessutom poäng för pass, Myllysvilja där.

Berguven intervjuas efter match, erkänner att han slarvade vid första, tackar medspelarna som hjälper honom enormt. David lika säker och stabil i intervjun som i spelet, imponerande han har vuxit på alla sätt.

Känns extremt fint att han är tillbaka och även att landslagsjanne är med igen och visar de andra hur man spelar försvarsspel:-)

I och med denna vinst passeras Luleå INTE av Pölsan i tabellen. Dock kvar på sjätte eftersom Trottoarkanten slog Schtaan och avancerar till tredje plats. Lakers och Trottoarkanten har dock spelat en match mer än vi, kanske är vi fyra. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
En trepoängare, glömde nästan bort hur bra det känns

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Olausson sätter en crosschecking i ruggen på Thuresson som står 1 dryg meter från sarg och åker obehagligt in i sargen. 2+10 på Olle för dagens i särklass fulaste tackling, oväntat av Olle som inte spelar fult normalt och tre minuter kvar med 4-1. 

Pölsan hinner förstås inte ikapp nu, men risk att de får in tvåan med sitt giftiga PP.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Abbott-brollan sätter 4-1:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Pölsan har tagit över i tredje medan Luleå mattats men nu tackar Mannberg för förtroendet i förstalinan, vaken frispelning av Abbott som sätter 3-1!

Trottoarkantens IF håller undan och vinner borta mot Schleffte med 1-2. Imponerande!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ser på SkAIK-Trottoarkanten på annan monitor. 1-2, fem minuter kvar, Schtaan får spela PP. 

Då åker Jimmie Eriksson på Alsenfelt mycket medvetet och sparkar omkull honom. Och Molgan törs visa ut Eriksson, trots att publiken och partisk kommentator otroligt enögd vill ha det till filmning.

Schleffte och då i synnerhet Jimmie spelar för j-a fult på att med klubba och kropp köra på motståndare och kommer nästan alltid undan med det. Snyggt av Molgan att våga ge dem korrekt utvisning där, och klantigt som fan av Schtaan att dumma bort läget helt j-a ondödigt, lagkaptenen Jimmie gör bort sig.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Lärling utjämnade nästan utvisningarna i andra, precis som vi väntade oss, men inte att anmärka på, Pölsan spelade renare i andra efter den mer "vilda" förstaperioden från deras sida. 

Nu har tredje börjat och lärling fick chansen att utjämna utvisningarna genom att ta ut Oscarsson för att han åkte på målvakt. Visserligen var det egen målvakt, men sådana detaljer brukar ju inte hindra en Lärling i högform...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Luleå är nu uppe i topp av PP-ligan med 24,10% medan Pölsan är tvåa med 22,50%

Pungen anges som trea, just nu med 21,37% men eftersom Pungen släppt in hela 6 mål i baken när de spelat PP (!) - Luleå och Pölsan har inte släppt in något sådant - har Pungen egentligen en PP-effektivitet på 16,24%.

Jag begriper inte varför man inte räknar mål i baken för PP-effektivitet, men det beror väl på att eftersom NHL inte gör det vågar inte SHL...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Schleffte har dragit upp farten i andra perioden men Alsenfelt är för j-a bra och Trottoarkantens IF har 0-1 inför tredje.

Nere i Linköping hann Warulfven upp till 0-2, men Pungen hinner tillbaka till 2-2 innan paus, bl a eftersom man inte kan neutralisera Lulelinan Arlbrant-Hjalmarsson när man ger dem chansen i PP.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hm, kollade om på Hedmans utvisning. Tycker som tidigare att allt var juste förutom - det upptäcker jag nu - att Hedman är så hög mot normalt höga Harju, att han med axeln tacklar Harjuhuvudet i plexit. Lättare att acceptera utvisning då. Men armbåge var det inte. Snygg räddning av Rautio i slutet av PP då Pölsan ska klappa in pucken högt i halvöppet mål men David Blixtplocken Rautio gör en halv inverterad Pajalaräddning:-) Eller var det lågt på benskyddet?

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Två minuter kvar av perioden och Pölsan får spela PP. Illa, risk för kvittering här.

Enterfelt fintar enkelt bort Cehlarik som slänger en slashing på honom och åker ut för "holding", sedan Enter åkt omkull men snabbt är uppe. Helt korrekt utvisning för slashing men Wolfram får det holding, imponerande.

Ordentligt tryck av PPPölsan och flera chanser från nära håll, där kunde kvitteringen mycket väl ha suttit men Rautio är både stabil och reflexsnabb, skönt att han är tillbaka. Jag räknade till 5-6 skott på mål under detta PP, men man registrerar bara 2? Konstigt.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vldigt avslagen andraperiod. Luleå har haft flesta chanser och skott men det har väsentligen varit rätt ofarligt.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
mattias - 74: Jäkligast med att få fram en stjärna är risken att han drar över Atlanten och plockar en Norris a la Erik Karlsson nästa säsong;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Väntar på ett livstidskontrakt ;)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Patrik Kanonen Hersley sätter 0-1 på Schleffte. Den där killen börjar nå Brendl-klass, vilken utveckling!

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Zappaholic: Jag är rädd för att du får rätt, vi känner Lärling, och ni har ju också ett giftigt PP.

Jaha, där kommer chansen. Hedman åker ut efter tackling på Johan Tjuren Ferdinand Harju. Armbåge? Nej, det där var feldömt. Hedman går med axeln men tungviktare mot tungviktare åker Harju mot sargen, ser ut att slå i huvudet lite och faller, men det ser ju helt juste ut. 

Typisk Lärligutvisning alltså.

Vi lyckas stå emot, fortfarande 2-1. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

För att vi inte ska inbilla oss att vi är något och blir högmodiga behöver vi påminna om hur en tabell formulerad fr o m omgång 16 ser ut idag:

1 Skellefteå AIK 7 19
2 Frölunda HC 8 18
3 MODO Hockey 8 15
4 Leksands IF 8 15
5 Växjö Lakers HC 9 13
6 HV 71 8 13
7 Färjestads BK 7 12
8 AIK 8 11
9 Brynäs IF 7 9
10 Linköpings HC 7 6
11 Luleå HF 7 4
12 Örebro HK 8 3

En bidragande orsak till Luleås formgrop är förstås att vi saknat Frallan hela tiden, landslagsjanne nästan hela tiden och Bella har stått 5 av de 7 matcherna för oss.

Nåja, nu har vi bara Frallan fortfarande borta (förutom Forsberg, som Olle bröt benet på) och tyvärr blir Frallan borta ända fram till ET-slutspelet som det verkar. Nå, kanske vi kan lyfta till "normal Luleå-nivå" nu ändå, eftersom vi tycks ha fått en back - Gunnarsson - som kan skjuta från blå.

Andra perioden igång. Pölsan börjar friskt, har puck och drar fram ett antal skott men Rautio är stabil:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage: Jag såg inte heller varför det skulle bli utvisning där. De höll lite i varann och såg ut att ha det helt ok tillsammans. Men med Wolfram tutandes i pipan förvånar inget.

Ni är giftiga i PP med Knasen som styrande...där får vi se upp bättre. Nu väntas lite kompensation av Lärking i andra, hans vana trogen.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Zappaholic: Men såvitt jag kunde se motade Honken puck som därefter såg ut att ligga fri framför honom och Ledin försökte slå på den fria pucken. Vet inte om Honken hade hinnit blockera innan Ledins klubba nådde fram? Hur som helst ett läge där alla SHL-forwards väntas hugga, konstigt vore det annars. Att pölsabackarna markerar säger jag inget om, men beroende av omständigheterna -som var svårare att se på TVn, kunde det blivit utvisning eller inte utvisning.

Men hur Wolfram hittade att ta ut Granström och Klasen förstår jag inte? Upptäckte du varför? Kanske berättade de om sin syn på den andres syster/mor för varandra?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Warulfven ser ut att ha dominerat borta mot Pungen, 0-1 efter första.

0-0 i Skellefteå som möter Trottoarkantens IF. 10-10 i skott lite oväntat, Schtaan brukar ju normalt ha typ 50-5 i skott under förstaperioderna hemma.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Lustigt, Pölsan har hela fem f d Luleåspelare i laget. Sweatt lirar i andrafemman med Nordquist, Harju, Jacobsson och Kihlström och i tredjefemman centrar Enterfeldt. 

Trist att se Enterfeldt och Kihlström spela i Delfinen men inte för hemmalaget. Ungefär som det känns när Pungen kommer på besök med Arlbrandt och Hjalmarsson. Hade vi haft de fyra kvar i Luleå är jag övertygad om att vi skulle kunnat ligga före Skellefteå idag.

Nu ser man Brodins 0-1 i repris. Pucken kommer ju vispad utifrån sargen, nästan nere vid förlängda mållinjen, och går in vid närmaste stolpen typ 75 cm upp. Måste ha funnits en lucka där som var max puckens storlek + 1 mm. Verkar dessutom som att både en pölsa och en lulespelare kan ha skymt David där, han var nog vare sig beredd eller såg den där pucken.

10-5 i skott efter första men Luleå har dominerat kraftigt. Trots allt bara 2-1 och värre vändningar än så har man sett. Fast idag har vi ju inte Bella i målet....


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ledin gjorde mer än att bara försöka nå pucken. Han får ju räkna med att bli bortplockad när han står och hugger framför mål, men se det ville han inte gå med på utan vräker ner en brynäsare över Honken. En tvåa på Ledin, tack

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ja, David Rautio Berguv är tillbaka och det känns för j-a skönt. Även om han inledde med att göra en "Bellissimo" men även solen har fläckar.

Länge fick man inte veta varför han var borta efter Koskenkorva-kuppen men nu sägs det att det var ljumskar. Låter obra, sportsmän som har problem med ljumskar brukar ha fortsatta problem med ljumskar. Hoppas att han slipper det. Rautio har ju haft oturen drabbas av trista skador t ex förra året var borta - var det inte två ggr? - för hjärnskakning, orsakad genom puckskott på masken på träning.

Lustigt, nu verkar domarna ha tappat kontrollen, är det Wolfram som tog nu, säga vad man vill om Lärling men så kass brukar han inte vara.

Skott på Honken, pucken ligger lös, Ledin försöker nå den. Den kastar sig f d Luleåspelarna Kihlström och Jacobsson på Ledin och brottar omkull honom. Jag tycker gott det skulle ut en till Pölsa där, men trodde domarna skulle skita i det. Men vad händer? De tar dubbelutvisning på Klasen och Granström! Var hittade de dessa utvisningar?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Efter Pölsans inledande chock-mål har Luleå totalt tagit över, vissserligen i kraft av 3 PP, men har dominerat stort i 5 mot 5 också. Ändå bara 2-1, får gärna ramla in några till för att få till en lugn okämpande pölsa.

Trots att Pölsan har fyra tillbaka har de tydligen hela sex spelare fortfarande på skadelistan, tungt för dem. 

Faktum är att också Tommy Jonsson, tränaren, sjuknat och påstås vara kvar på hotellet i Luleå. Kan det vara vinterkräksjuka? I så fall kanske andra pölsor är inkunerade och i närkamperna smittas just nu typ 20 Luleåspelare? Hoppas att Tommy bara ville vara först ned i Chlamyida-grottan;-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage: Ja! Det blir mål igen i PP! Mål på 2/3 PP-försök idag. Gunnarsson har klappat in båda två, utmärkt som fan att äntligen se en back måla på slagskott i våra PP - avsaknad av sådan under Frallans frånvaro har ju inneburit att motståndarna rejält kunnat neutralisera vårt PP. 

Även om Ledin får målet för styrning.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

tjugo8: Tack! Lycka till själv "lagom" mycket.

Noterar att Pölsan får tillbaka fyra spelare ikväll samt att Starkbaum kliver in i båset. Känns obehagligt, som att de ska lyfta en hel del efter en mindre bra period ett tag pga alla skadade.

Fast mindre bra är ju utmärkt jämfört med Luleås för j-a dåligt.

Ocj vad fan händer? Rautio släpper in ett "Bellissimo-mål". Shit. 0-1.

Och omedelbart därefter visar Granström vad han tillför nu när han är tillbaka genom en oerhört ful charging. I PP följer nästa pölsautvisning, när Andreas Thuresson trycker klubban i ansiktet på Abbott.

Luleå gör mål, men strax innan har Honken räddat en puck och slagit undan den efteråt så domarna hävdar att han haft den under kontroll och dömer bort målet.

Luleå får därför spela 5 mot 3 och gör mål. Men det målet såg misstänkt ut eftersom en Abbott skymde för Honken genom att stå placerad inne i målgården flera sekunder. Dock var en pölsa på honom och crosscheckade honom, kanske han tryckte in honom, jag kan inte säkert bedöma det. Fast kanske var målet alltså inte korrekt men domarna kanske isf inte torde döma det. 

Fan, pölsorna fortsätter spela över gränsen, nu levererar scott en armbåge och åker ut.

Jag tror att Luleå behöver få in pucken nu för att gå upp till 2-1. 

Eftersom Pölsorna åkt på tre utvisningar (helt korrekta iofs, de kunde åkt på 1-2 till) men Lärling är känd för att jämna ut antalet utvisningar och Pölsan är riktigt bra i PP.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage:

Lycka till idag!

Undran 1: Inte konstigt att får Hedman lämna Abbotts?

Undran 2: Inte konstigt att Abbotts inte pratar svenska i intervjuer...? 7:e året i Norden o lagkapten...Behärskar de inte språket...?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:Jojust, Gnag-Larsson hade drygt 3 min kvar till sin första nolla, men vad händer? Tränarn ropar "Se UPP för Strömberg!", Larsson ropar "va??" , Socker-Conny förstör Noll-chansen.  Vems fel va de då?????

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage: Hehe, dä ä LUGNT, vi har Rambellini , samt Linus där bak!

Nä, en skitmatch, dåligt tempo, massor av missar, enl VHtränarn är det spelschemats fel! O skadornas, de har ju tom plockat in sånt som Rögle ratat!

O TIKarna lyckas förlora mot alla nordliga Löv, ikv då endast sekunder återstod.

Nu VINNER ni väl imorron kväll, hör ni de?!?!?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

MooDoo har ju haft ledningen under 56,5 minuter av matchen, Lakers haft oavgjort under 3,5 minut. Borde inte det innebära att MooDoo döms som vinnare? 

Det finns visserligen inga domare på plats. I stället har förbundet skickat dit zebrorna Mikael Nord och Stephan Bauer. Ta chansen! Säg till zebrorna att nya reglerna innebär att MooDoo ska dömas som vinnare och hävda att det har ni från säker källa; sekretariatet i Scandal-i-Analium!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tre minuter kvar i Växjö. NEJ! Där kvittrade Lakers. 1-1. Sorry MooDoo. Tuff kamp om 3-4e platsen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

7-0 nu.

Helt sjukt hur Öret kollapsat. Under första 11 matcherna spöade väl Öret i stort sett samtliga slutspelslag från i våras men sedan har de tappat allt. 

Sådana kollapser har man ju sett förut i Elitserien och vanligen har det varit Trottoarkantens IF som stått för sådant. Men det här börjar ju likna någon sorts bottenrekord?

Oj, där klipper Conny Strömberg in 7-1! Tre minuter kvar av match, Öret kanske hinner vända på det hör?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
6-0 för Gnaget nu. In med sju mål till så passerar ni både HV och Warulfven i tabellen!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

zigge: Ja, du har ju rätt, iaf efter hur det såg ut igår. som man saknade Thern-Schwatz...

Men ibland när anfallsspelet fungerat har ju mittfältarna varit "på" som fan. Fick känslig att de var för ängsliga igår, att inte backlinjen skulle fixa Ronaldo och kontringar, och därför vågade man inte gå på i mittfältet, plus dessutom så kassa de var i passningsspelet, 99% av passningarna var inte där de skulle komma, samt att handlinsgförlamade rörde de sig inte och sökte upp fria ytor, den som hade bollen hade ingen att spela till.

Och mycket riktigt, när man väl lyfte upp spelet och folket överraskades Portugal och med de två Zlatan-målen på fasta situationerna man då pressade sig till gick aööa på framåt (kanske skulle de där varit försiktigare) och de öppnade förstås för kontringar där Ronaldo var överlägsen och ägde sönder sveriges backar totalt.

Halv omgång nu. MooDoo och Lakers tar ut varandra, men MooDoo leder 0-1, Gnaget krossar Öret 5-0 och Köplustan rycker under Schtaan i toppen 3-1 på HV. EN period kvar.

Jag känner mig osäker på om Luleå har något att hämta i kommande slutspel. Som det just nu ser ut tror jag de som kan ha möjlighet utmana Schtaan om Le Mat kan bli eventuellt Köplustan eller MooDoo. Just idag skulle nog ingendera orka, men som de uutvecklats under serien finns chansen man blir ännu starkare till våren.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:Hmm, var det eg bara backarnas fel? Vad har vi för mittfält? Eg, vad har vi EFTER Zlatan? Inte mycket...jo OK Isak i målet får godkänt. Men Elmander? O de få minuter tex J Dumas fick, får en ju att undra, vart e vi på väg?  Olof M hade nog KNAPPAST vänt denna match, även en konserverad Majstorovich o Chippen, i form som förr, hade behövts! Nee, Portugal var/är ju bättre, på i princip ALLA positioner, tyvärr. Bara osis vi inte lottades mot Frankrike elr nåt annat skitlag...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Bläddrade tillbaka lite och fann att följande skrev jag i början av september, innan Sverige skulle möta Österrike i kvalgruppen till VM:

Min gissning idag är a) 30% chans att vi slår Österrike b) 20% chans att vi i så fall därefter slår en av de andra tvåorna.

Sammantaget 6% chans att vi når VM 2014.

Det är kört. 

Och egentligen var det förstås halvkört redan när vi presterade så kassa resultat att vi rankades så att vi riskerade lottas in mot något omöjligt lag, och sedan helkört när vi lottades in med just Tyskland, samt slutligen totalkört när vi förlorade bortamatchen mot Österrike.

Arrrrrrgh!

Min bedömning är att vi nu - trots Zlatans peakår - tappar ett helt antal år från att vara med i världssparkbollen som följd av att Hamrén inte lagt allt jävla krut på att fixa till en backlinje och ett försvarsspel, och dessutom gnäller jag på de som tog ut nämnde Hamrén och låtit honom köra detta system ned i graven. 

Finns bara en slutsats att dra...

 

AVGÅ ALLA!

Det hade väl varit enklast om vi tappat poäng mot Österrike och därmed varit borta. Nu hankade vi oss vidare ända in till tjugo minuter kvar av sista playoff-matchen, har precis vänt 0-1 till 2-1, portugiserna är i gungning och får vi in ett enda mål till är vi i VM!

Och så går det åt helvete. 

Värst är ju att komma tvåa och göra det först väldigt sent, när det nästan är klart. Och nu är vi precis där.

Och hela tiden har det varit denna brist på en fungerande backlinje som ställt till det för oss idag var det förstås den bristen som sänkte oss när Ronaldo fick springa igenom på två kontringar och sätta 2 raka. 

Visst, Sverige var tvungna ge allt i defensiven vilket betydde att man blev vidöppna för kontringar och Ronaldo är definitivt bäst i världen på det. Samtidigt såg det inte ohållbart ut. Före tvåan kunde man ställt honom offside, det hade vilken allsvensk backlinje som helst fixat. Och före trean kunde den back man slog passningen förbi hunnit kasta sig och ut men benet för att bryta. Men nej. 

Hamren har ägnat de här åren till att se till att Zlatan spelar och dessutom att det fungerat. Men han borde definitivt fixat en fyrbackslinge värd namnet och i första hand ordnat ett mittlås. Kunde han inte ordnat det på alla år?

Mest irriterande att lösningen fanns inom räckhåll. I Köpenhamn. Där lirar Olof Mellberg fortfarande och är på en nivå att han definitivt kunnat gå in och styra och ställa där bak. Jag vet, Hamrén har ju SMSat Olof och fått nej, typ. Men eftersom det var så extremt nödvändigt borde han fått uppdraget att ordna det eller avgå. Zlatan är ju polare med Mellberg, han kunde hjälpt till. Hade Hamrén ha förstått det skulle vi spelat VM till sommaren. Nu gör vi det inte...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Och även om man alltid förstått att hockey är sport och sparkboll bara sparkboll lurades man att sitta och hoppas på Sverige.

Men fy för den lede. Visst är Ronaldo duktiga men vårt problem var förstås att vi kommer med den sämsta backlinje vi någonsin haft. Speciellt mittlåset som var öppnare än en glädjeflicka fredagen efter avlöningsdag. Vid flera tillfällen kunde man ställt Ronaldo offside om man varit vaken. 

Lagerbäck, kom tillbaka! Allt är förlåtet!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
zigge: Huge säger samma sak om han alltid sagt: Rahm har många gånger fått oförtjänt och överdriven kritik.
Varför skulle jag ändra mig bara för att han fått sparken?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage: Helt rätt, som alltid, nästan: Dvs det är en Härnösands-pöjk o en Lungviks-(Kramfors)-pöjk.

Men visst, kommer Starka Trädet igång ( väldans match-ovan nu, som tur är) KAN han bli väldigt farlig frampå vårkanten, nu har väl Pölsan nästan 2 femmor inne på rehab-avdelningen, men de kommer väl tebax ut på rinken?

VAD säger nu Huge, huru ska han försvara sparkandet av Rahm-träffen? Är det nu kanske helt RÄTT att fota han i arschlet? Från att förut varit helt fel?  Liite Bagdad-Bob - varning på Huge, kanske? :-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Pölsan sparkar äntligen Rahm och värvar ner Starkbaum från MooDoo, där han konkurrerats ut av två unga övikspojkar. Varning för Pölsan!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Fy satan. Dags för Sverige-Portugal om några timmar. Jag skiter rätt mycket i sparkboll numera, finns inte tid när man är hockeyintresserad. Men VM i sparkboll är en höjdpunkt och det vore otroligt kul om Sverige fick vara med när det bär av i sparkbollens hemland Brasilien. 

Nu räknar jag förstås med att Sverige inte har något att hämta där, men skulle vi gå dit kan man ju hoppas att vi under det dryga halvår som återstår kan ta fram en backlinje som, i stället för att varva matchavgörande misstag, kan närma sig den nivå vi alltid haft. Man kanske kan hyra in konsulten Lagerbäck, han skulle nog fixa saken. Med en sådan backlinje kan vi ha chans att slå vilket annat lag som helst eftersom vi har Zlatan.

Men jag tror att våra möjligheter är små att kvalificera oss. Vi kanske inte blir krossade ikväll, även om det visst kan rulla iväg till typ 0-3. Mer troligt kanske att vi förlorar platsen till VM genom 0-0 eller 2-1, värstingsiffrorna.  


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Dragan 2k och zigge: Man kan väl förmoda att Fahlman kommer att vara väldigt kortfattad när det gäller att diskutera hur det var när Skellefteå-supportrar avrättade en Jonte-docka i naturlig storlek genom att genomföra en hängning av dockan från en bro över den väg där Jonte i spelarbuss, Jontes mor på utflykt och andra skulle passera.

Däremot blir det minst ett kapitel, sannolikt många fler som handlar om att Osten Bergström förklarade för Jonte att han inte längre platsade utan skulle erbjudas gå till andra klubber i samband med januarideadline ett år. 

Historien om hur Jonte fick chansen att i Luleå Hockey utvecklas till en stor hockeyspelare, uppmärksammades och fick ett NHL-kontrakt och faktiskt gjorde succé därborta innan han pga sjukdom fick dra sig bort, den första delen av historien hur Luleå Hockey tog honom dit till guld och gröna skog, kommer att redovisas kortfattat i en bisats.

Jontes uttalande om Twin Peaks Skellefteå kommer förstås att förklaras en missuppfattning och i stället kommer Jonte att genom ledande frågor att framställa att staden Skellefteå och Skellefteå AIK var himmel medan staden Luleå och Luleå Hockey var....något annat. Och den som inte tror på de uttalanden som Fahlman tillrättlägger från jones mun i de frågorna, kommer att få stödjande bevis i form av ett antal "anonyma och oberoende källor" som F tagit fram genom "journalistiskt arbete" men av sekretesskäl inte kan röja...

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Dragan 2k: Va Fallosman med Jonte över till Americat? O följde han honom i Timrå? Eller är det Jontes anonyma fru som berättar?

Jag har tidigare tyckt rätt bra om Skeelet, men efter detta får man en fadd smak i munnen, inte pga att de sparkade AF, utan sättet, o att de FORTSÄTTER denna konstiga fars. Har INGEN i klubben vett att avsluta, sätta punkt, tysta dessa konstiga uttalanden o konstigheter? VAD vill de uppnå?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jag antar att du ser fram emot Fahlmans bok om Jonte Hedström som tydligen ska skrivas nästa år.

Vad blir sant eller ej? 

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:Tjaa, kanske vår vän Fahlman har en absolut säker, men väldigt anonym källa även till detta? Nån som jobbar i Portugals djupa gruvor?

« · 1599639 · »