Luleå HF

SHL · 119944 inlägg · 892 ämnen

« · 1695557 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Nu har Zürich 3-1 på Berlin och det ser ut som att de kommer att gå rent i sin grupp.

Fint PP av förstafemman i Luleå men Micflikier lite för intensiv och får två minuter...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

2-1 på en kontring till Fribourg och nu sätter friburgaren, i detta fall Bykov, pucken i Danne Larssons närmaste kryss.

Jag vill nog mena att Friburg verkligen inte är dåliga. De toh ju bl a poäng hemma mot Lukko tidigare. Fribourgs otur är att de lottats i en grupp med Luleå och Lukko - två av de svåraste motståndarna man kan tänka sig i Europa.

Även om det kommer att dröja innan Luleå nått sin fulla potential detta år. När man fortfarande är van vid det exakta spel som gällde under fyra år med Rönken känns det verkligen som att vi inte alls har något spelsystem utan att grabbarna får gå ut och mer eller mindre köra som de vill. 

Så är det förstås inte, men den hockey som Fagervall synes vilja ha prioriterar offensiven på ett helt annat sätt, lite Apspel över oss nu. Jag kan nog tänka att jag gätna skulle sett det exakta försvarsspelet i första hand så kommer anfallsspelet. Men nu är ju Fagervall en bättre tränare än jag, tur det;-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Mål i de övriga matcherna.

Djurgårn-Zug nu 2-2

Zürich och Grenoble har tagit ledningen 2-1.

Grenoble måste vinna med 3 mål för att ha chans passera Espoo. Espoo inledde med 0-1 med nu har Grenoble alltså vänt till 2-1...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

På Hovet öppnas portarna efter 4,5 minut. 1-0 -> 1-1 -> 2-1 inom 90 sekunder.

Grenoble-Espoo liksom Zürich-Berlin står 1-1 efter första perioderna.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Chris11: Nja, dåliga och dåliga. Tycker nog att båda lagen haft chanser och det kunde väl nästan stått typ 3-3. Men dåligt försvarsspel håller jag med om, på så sätt att man inte kör safety first.

Och att inte spela mer än jämnt med Fribourg kan förstås ses som dåligt, även om Fribourh knappast är ett blåbärsgäng. Skulle nog hålla sig kvar i SHL t ex.

Ska man säga något positivt om Luleå är det att passen sitter oftare än tidigare, att spelarna hittar varandra oftare, även om vi inte imponerat genom några imponerande fina kombinationer. Inte ännu i allafall.

Så samspelet har set betydligt bättre ut men grundspelet i försvar lämnar en hel del i övrigt att önska. Gäller att få backarna att bli trygga i sina roller, och då är det inte bra att försvarsjätten Sigalet fortfarande saknas, en man som kan sprida lugn omkring sig och påverka de andra positivt. Likadant behöver forwards hitta sina uppgifter inom försvarsspelet och det kommer att ta tid, den saken är klar.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Riktigt kass utvisning på Schira. I puckkamp är han starkare än motståndaren som inte står på benen och Vips! är Schira utvisad. Denne domare är van vid damhockey eller också har han blivit rikare i swissfrancs.

1-1 efter första, Fribourg inleder andra i PP...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Det är ett under att ställningen är 1-1 bara

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: ja herregud vad dålig Luleå är. Man blir alltså totalt utspelade mot Friborg (?)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Luleås lag, förresten:

Forwards
Toni Rajala - Jacob Lagacé - Jacob Micflikier
Anton Hedman - Johan Harju - Peter Cehlarik
Johan Forsberg - Jonathan Granström - Lennart Petrell
Emil Sylvegård - Christopher Mastomäki - Karl Fabricius
Victor Ekarv

Backar
Brendan Mikkelson - Craig Schira
Ilari Melart - Marcus Oskarsson
Jan Sandström - Per Savilahti-Nagander
Christian Jaros

Målvakter
Daniel Larsson
(Joel Lassinantti)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Luleå spelar galopphockey, en stil som swissarna är mer vana vid och de får också motspel. Nyss full villervalla i Luleås zon och till slut pricksjkuter en Fribourgfinne pucken i Larssons bortre kryss.

1-1.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

När det gäller vilken lina Rajala skulle spela med visade det sig att han gick in i vinnarlinan när Bill Sweatt får vila, enligt Fagervall för att vila ljumske.

Fortfarande saknas Sigalet. Inte bra.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Grupp I

Oklart. Mannheim tar nog en plats och troligen tjeckiska Ostrava också men vitryska Neman har en liten chans. 

Skrev jag i natt. 

Men eftersom Ostrava spöade vitryska Neman tidigare idag är det nu helt klart att Mannheim och Ostrava går till slutspel och de spelar en helt avgörande match på söndag Mannheim-Ostrava där vinnaren tar förstaplatsen i gruppen.

Samtidigt som jag skriver det får landslagsjanne Sandström pucken i PP och drar in patentaren - 0-1 till Luleå!

Trevligt att även andra än vinnarfemman bidrar till produktionen för Luleå Hockey:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ser att Pölsans A-junisar och B-junisar mötte Apans motsvarande igår och Pölsajunisarna krossade aporna i båda matcherna. 

Tydligt att det gällde en anrik förening och utmärkt plantskola jämfört med en annan dagslända vars tid på toppen snart är förbi.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Övriga CHL-matcher ikväll:

Djurgården-Zug

Zürich-Berlin

Grenoble-Espoo

Ostrava-Neman Grodno

Djurgården är ju i princip klara tvåor och klara för slutspelet och vid 1p idag är det också teoretiskt säkrat.

Zürich match är tämligen betydelselös även om Berlin om de skulle vinna med 3-4 mål kan ha kvar teoretisk chans bli gruppettor liksom att om Berlin tar 0p har Rapace teoretisk chans sparka ut Berlin om de slår Berlinarna med sex mål i sista matchen...

Espoos match likande som Zürich, men tar de 3p har de kvar chansen att ta förstaplatsen av Litvinov. Plus att Grenoble kan vid vinst med tre mål ha kvar chans ta slutspelsplatsen av Espoo.

Ostravas match gäller lite mer. De kan förbättra sitt läge och chansen att ta förstaplatsen efter sista matchen mot Mannheim, men vid andra resultat idag kan vitryssarna fightas om slutspelsplats. Faktum är att vinner Neman idag och Ostrava på söndag slutar alla tre lagen på sex poäng och då är alla i händerna på CHLs (inte sällan mysteriösa) regler för särskiljande... 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Luleås bortamatch mot Fribourg idag sänds på SVT Play från 19.40.

Fr o m nu kommer ju Toni Rajala att medverka i samtliga Luleås matcher för säsongen, dvs de två avslutande idag och på söndag i CHLs gruppspel samt i fortsättningen i SHL samt CHLs slutspel. 

Det blir nog dagens mest intressanta; att se hur Rajala placeras, hur det fungerar och om vi kan få en andralina som levererar som förstalinan vinnarlinan. 

Rajalas tidigare medverkan i träningsmatcherna borta mot HPK och Kärpät var ju inte så imponerande, eller för att säga det rent ut: det var fiaskon helt enkelt. Linan ofungerade big time och Rajala syntes bara genom att han blev utvisad.

I de båda nämnda träningsmatcherna mot finskt motstånd - matcher vi förlorade efter att ha blivit utspelade - placerades Rajala med Harju och Hedman och gissningsvis fortsätter det så för att linan ska lära sig fungera tillsammans. Men ej säkert att det blir den linan säsongen igenom; vissa spelare fungerar helt enkelt inte i en lina och man kanske får fungera hur komponerade Warulfven in Rajala i fjol, då han var imponerande bra? Och om Wallmark framöver INTE får NHL-plats i Carolina och tar ett år till hos oss isf AHL, kanske han ska in med Harju och Rajala isf Hedman? Vi får se.

Luleås lag mot Fribourg har inte släppts ännu. Undrar om Sigalet äntligen kommer in nu?

Matchen idag gäller ju inget för Fribourg, som redan är utslagna från CHL och missar slutspelet. Gäller inte mycket för Luleå heller men framför allt viktig eftersom det ger oss ytterligare an chans att spela ihop laget. Senast hemma mot Fribourg märkte vi ju att grundspelet började sitta, jämfört med tidigare matcher då det allvarligt talat varit rena hönsgården, föutom då för vinnarfemman.

Och gissningsvis sover laget över i Schweiz ikväll efter matchen och reser i morgon lördag till Rauma, för att vara förberedda för matchen mot Rauman Lukko på söndag.

Men lite betydelse har ju resultatet mot Fribourg ikväll eftersom det har konsekvenser avseende förutsättningarna för våra eventuella chanser att ta förstaplatsen i gruppen (och chans till enklare sextondelsfinal):

Luleå tar 3p mot Fribourg
-> vi behöver 1p mot Lukko på söndag för att bli gruppetta.

Luleå tar 2p mot Fribourg
-> vi behöver 2p mot Lukko på söndag för att bli gruppetta.

Luleå tar 1p mot Fribourg
-> vi behöver 2p mot Lukko på söndag för att bli gruppetta.

Luleå tar 0p mot Fribourg
-> vi behöver 3p mot Lukko på söndag för att bli gruppetta.

Fast allvarligt talat skulle jag tro att vi missar förstaplatsen eftersom Lukko sannolikt vinner hemmamatchen mot oss. Dels eftersom Lukko var imponerande starka i matchen i Delfinen, då vi vann på straffar, men ärligt talat var Lukko bättre än vi. Och dessutom att bortamatchen på mindre rink i Rauma är en svår uppgift för alla lag, och i fjolårets gruppspel ägde Lukko ihjäl oss hemma; de tog snabbt ledningen med de två mål de behövde för att vinna gruppen - genom imponerande fysiskt spel samt utomordentligt PP - och därefter dödade de resten av matchen hur lätt som helst.

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ser att Uffe Bodin på Hockeysverige har en blänkare om NHLs rookieturnering, där åtta lag skickar sina yngre spelare för att visa framfötterna. 

Där har vi 12 spelare från föregående säsongs SHL.

Tre av dessa - Lukas Wallmark, Daniel Zaar och Dean Kukan - kommer från Luleå Hockey. 

Men ingen från Apan.

Luleå Hockey - nya plantis?

;-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Japp, sen tittar han ännu djupare i lådan med billigt radioaktivt rödtjut :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Vinfyllot Ulf-Ture får ett tuppjuck framåt natten - troligen sedan han tömt den vanliga lådan med billigaste rödtjutet - och öser in skitinlägg efter skitinlägg. 

Tidigare idag påpekade jag att här på Luleåsidan följer man intensivt en omfattande omgång med avgörande resultat för många grupper i Champions Hockey League - där Europas bästa klubbar deltar för att utse mästarlaget. Samtidigt som det hatas, hatas och hatas på Apsidan.

Vinfyllot Ulf-Ture blir förstås knäckt över att läsa den reflektionen och hatar ännu mer.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Läget i Champions Hockey League. 

Många slutspelsplatser är redan klara och placeringarna också även om det återstår 1 eller 2 matcher i varje grupp.

 

Grupp A

1. Linköping

 När det gäller andraplatsen avgörs det genom sista matchen på lördag Bern-Linköping. Om Bern tar 2 eller 3 poäng blir de tvåa. Men vid 0 eller 1 poäng för Bern tar Helsingfors plats 2.

Grupp B

1.     1. Tappara
2. Djurgårn

 Troligen, men återstår Djurgårn-Zug i morgon samt Tappara-Zug på söndag. Vid maxutdelning för Zug kan de passera gårdarna, men risken är i stort sett obefintlig. Likaledes kan Djurgårn passera Tappara om de tar 3p mot Zug medan Tappara tar 0p. Den chansen är lika obefintlig den.

Grupp C

1.     1. HV-71
2. Salzburg

 Redan klart.

Grupp D

1.     1. Apan
2. Liberec

 I stort sett klart, med liten chans för Liberec att passera Apan, om de tar 3p i morgondagens match Apan-Liberec.

Grupp E

1.     1. Davos
2. Färjestad

 Redan klart.

Grupp F

1.     1. Litvinov
2. Espo

 Troligen, men Grenoble-Espoo i morgon samt Litvinov-Espoo på söndag återstår. Om Grenoble vinner med 3 mål mot Espoo, och Litvinov tar 3p av Espoo passerar Grenoble. Den möjligheten är ju skitliten. Ett annat altenativ är att Espoo tar 3p i båda sina avslutande matcher och vinner mot tjeckiska mästarna Litvinov med minst 2 mål; då passerar de Litvinov. Chansen finns, men den är liten.

Grupp G

1.     1. TPS
2. Düsseldorf

 Redan klar.

Grupp H

1.     1. München
2. Kosike

 Redan klar.

Grupp I

Oklart. Mannheim tar nog en plats och troligen tjeckiska Ostrava också men vitryska Neman har en liten chans. 

Grupp J

1.     1. Kärpät
2. Wien

 Redan klart.

Grupp K

1.     1. Lukko 
2. Luleå

Troligen, men ordningen avgörs först på söndag då Lukko-Luleå spelar. Innan dess har Luleå mött Fribourg borta (i morgon) och, beroende av resultatet mot Fribourg, kan Luleå ta förstaplatsen om man tar 1-2-3 poäng av Lukko. Gissningsvis tar dock Lukko förstaplatsen.

Grupp L

OkOklart och avgörs först på lördag genom Trinec-Kaipa. 3p till Kaipa->1. Kaipa, 2. Stavanger. 1-2p till Kaipa->1. Stavanger, 2. Kaipa. 0p till Kaipa->1. Stavanger, 2. Trinec.

Grupp M

1.     1. Storhamar
2. Sparta Prag

 Troligen, men på lördag spelas Sparta-Geneve och skulle Geneve då ta 3p passerar de Sparta.

Grupp N

1.     1. Frölunda
2. JYP

Redan klart.

Grupp O

1.     1. Växjö
2. Ingolstadt

Redan klart.

Grupp P

1.     1. Zürich
2. Berlin

      I princip klart, även om det återstår två matcher Zürich-Berlin samt Rapace-Berlin. För att Rapace ska ta andraplatsen av Berlin måste de vinna inbördes matchen med fem mål plus får inte Berlin ta poäng av Zürich. För att Berlin ska ta förstaplatsen av Zürich måste de först slå Zürich med 3-4 mål och sedan ta tre poäng av Rapace.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Vilken flyt-Ulfv!

Räddade sig kvar efter mål vid 59.40. Annars hade de åkt ur som de gjorde förra året, men kom här med ett råflyt ungefär som Apan, när de lyckades vinna mot JYP i kvarten i fjol. Nej förresten, Apans flyt var många resor värre. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Nope, Ingolstadt fick in 5-3 men det var ett mål för lite. Det innebär att Växjö rankas före Ingolstadt eftersom Växjö vann sjätte finalmatchen i Sverige, medan Ingolstadt förlorade sjätte finalmatchen mot Mannheim i Tyskland.

Underliga äro CHLs rankingsregler:-(


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Hm, Ingolstadt har just nu 4-2 på Läjkers. Om sedan tyskarna spöar skottarna i sista (det gör de naturligtvis) och resultatet står sig 4-2 här så slutar både Ingolstadt och Läjkers på 9p. Gäller samma principer som när Luleå förklarades tvåa efter Lukko i fjol, trots att Luleå hade bästa resultaten av de 42 lagen, betyder det att Ingolstadt och Läjkers är precis lika i inbördes matcher samt att senaste säsongen kom båda trea i nationella serien samt gick till final. Men...Växjö van finalen, det gjorde inte Ingolstadt.

Så om Läjkers inte förlorar med mer än två mål är de gruppvinnare redan.

OJ, fyra minuter kvar och Läjkers sätter 4-3. Då måste Ingolstadt få in två mål till, annars är gruppresultatet klart. Det går förstås inte.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och nu blev diskussionen "akademisk" eftersom slovakerna vann straffarna. München gruppetta, Kosicke grupptvåa.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Jo, du har helt rätt. Jag ska försöka vara snällare;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Straffläggning Kosicke-Klagenfurt.

CHL-kommentatorn har förklarat att även om Klagenfurt vinner straffarna måste de ta 2p mot München i sista för att passera Kosicke.

Det stämmer ju inte.Isf slutar både Kosicke och Klagenfurt på 4p och i inbördes matcherna har då Kosicke 4p mot 2p för Klagenfurt.

3p måste österrikarna ha mot tyskarna, alltså, om de nu vinner straffläggningen.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Var snäll mot Barbro. Det är inte lätt när man har huvudet i arslet mest hela tiden och därmed postar huvudlösa inlägg på SAIK-sidan. Skit är skit hur man än vrider och vänder på det.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jag sitter och följer spännande och avgörande matcher i CHLs gruppspel. 

På apsidan sitter vinfylloalteregot Barbror Farbro och hatar Pölsan eftersom de har en tränare och en spelare som kommer från Luleå.

Olika intressen...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Klagenfurt når 1-1 mot Kosicke och nu blir det sudd. Men österrikarna måste ta bonuspinnen mot slovakerna, annars är de utslagna. Och även med bonuspinne måste de därefter vinna 3p borta mot klara gruppvinnarna München i sista för att passera Kosicke.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ojoj, Storhamar har 3-0 på Geneve i andra perioden och går mot en klar gruppseger. Hur bra är norrmännen?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
TPS förlorade straffläggningen vilket innebär att grupp G är avgjord med TPS som etta och Düsseldorf som tvåa.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Liberec slog tidigare idag Nitra med 2-0 vilket innebär att Apan och Liberec är vidare och Apan vinner gruppen om de tar mint en poäng i sista matchen i gruppen på lördag: Apan-Liberec.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Köplustan vann naturligtvis, 1-4 blev det till slut. Men JYP är också klara för slutspelet, doch som grupptvåor.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Pungen leder fortfarande med 1-2 mot Helsingfors, c: 3 min kvar av tredje. Håller Pungen detta har de vunnit gruppen fast en match återstår. 

Helsingfors får då hoppas att Bern tar max 1p i sista matchen Bern-Pungen. En match som då är helt betydelselös för Pungen...det lutar mot att Helsingfors kommer att missa slutspelet om European Trophy...

 

Yep, matchen slut och Pungen vann med 1-2.

Nu får Helsingfors sitta och hoppas att Pungen spöar Bern i sista matchen: Känner jag Pungen rätt, hoppas de förgäves...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

TPS-Düsseldorf 1-1 och sudd pågår. Det innebär att TPS vinner gruppen och dessutom att Düsseldorf är tvåor (även om det finns en teoretisk risk att de blir passerade av Linz, OM de missar bonuspinnen idag och sedan förlorar sista matchen borta mot Linz med fyra mål).


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Pungen leder fortfarande med 1-2 mot Helsingfors, c: 3 min kvar av tredje. Håller Pungen detta har de vunnit gruppen fast en match återstår. 

Helsingfors får då hoppas att Bern tar max 1p i sista matchen Bern-Pungen. En match som då är helt betydelselös för Pungen...det lutar mot att Helsingfors kommer att missa slutspelet om European Trophy...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Snyggast på Eurosport 2 i Jyväskylä: Isabella och Valentina.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

1-3 till Köplustan efter att de för tredje gången målat på åtta PP-försök. JYP måste ju vinna med två mål för att ta förstaplatsen av Köplustan, dvs 4 mål på de 8 minuter som är kvar.

Gruppspelet är alltså över, även om båda lagen ska spöa Sheffield en gång till, ocg Lustam vinner på maximala 12p och överlägsen målskillnad. De blir med stor sannolikhet rankade etta iav de 32 lag som går till slutspel. 

JYP är naturligtvis också klara, men som grupptvåa.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

CHL i full gång.

Köplustan leder faktiskt med 1-2 när tredje perioden början efter att ha haft 0-1 efter första genom ett självmål. JYP har varit starkare ju längre matchen gått men Köplustan har satt in Luleåtränade JG Johan Gostafsson i målet och han är utmärkt; däremot får han inte tillräcklig hjälp av lata Lustabackar som mest står och tittar på.

Pungen lirar också i Finland, mot Helsingfors, som hade 1-0 efter första, men Pungen vände till 1-2 efter andra; tredje nyss startad. Imponerande av Pungen men i tredje kommer Helsingfors att spela tufft, det gör de alltid när de behöver vända en match.

Kosicke har 1-0 på Klagenfurt i slutet av andra och håller således på att sparka klagarna ur CHL. Övriga matcher bara i början av första perioden eller ostartade.

Norran bevakar SK Lejon - Byske, en rafflande och hejdundrande tillställning, oklart om fiskdamm ingår.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ser att någon på Apsidan "gillar" att Norran kallar CHL för träningsmatcher.

Jag kollade upp Norran och visserligen finns det några artiklar de kräver betalning för som jag inte läser, men jag ser ju alla rubriker, ingresser och kan läsa de flesta artiklarna. 

Där de överallt kallas för CHL-matcher.

Men apsupporterns påstående är väl en s k Apsanning.

Det vill säga lögn.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

ellis: Hej, ellis. Jag förstår varför du undrar och du kunde också kommenterat stavningen till Glud.

Men det ska faktiskt vara så här.

När Luleå dök upp på snacket för drygt tio år sedan fanns en klassisk tråd "Vägen mot SM-Gludet!" som nyttjades år efter år, dock utan att gå i mål. 

Så småningom somnade tråden liksom denna plats in.

När jag beslutade mig köra här ett tag hösten 2012 tyckte jag det var lämpligt att anknyta till den tidigare tråden för att dra den i mål. Nu blev det inte så tyvärr. Efter att vi mycket starkt tvålat till både Köplustan i kvarten och Warulfven i semifinal lyckades vi inte upprepa det fina spelet i finalen mot Apan. Eller så var det Apan, som torskat två SM-finaler i rad som givit sig fan på att vinna. Det som hindrade oss den gången var, som jag uppfattar saken, bara det - att Aporna var beredda att kämpa hårdare än vi och även om det var jämna matcher där vi i flera fall var det bättre laget fick vi stryk med 0-4.

Jag hade egentligen bara tänkt skriva här en säsong men hur det nu blev fortsatte jag sedan, eftersom jag ville följa vägen in i mål. Då funderade jag också på att byta namn på tråden men beslöt annorlunda genom att tolka det så att Vägen mot Gludet startade den säsongen och förr eller senare är vi i mål.

Dessutom är det en synbolik i detta. Jag menar att rubrikerna är tämligen meningslösa i ett klotterplank som detta. Det enda Forum som duger är förstås ett riktigt trådforum.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Måste faktiskt undra med er om det, som trådrubriken ju säger, fortfarande är säsongen 12-13 ni siktar på guldet? Mitt råd är att det är hög tid byta, va? För jag tror ni har stor chans förverkliga målet 15-16.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jo jag vet att dom som gästskriver där är vettiga så gott som hela bunten...men att hetsa mot känns nästan som att elda för kråkor. Kommer ju nästan aldrig ett vettigt ord från dessa alteregon...å skulle det möjligen komma nåt så följs det ALLTID direkt av skit mumbo jumbo dynga etc etc. Känns som att man argumenterar mot en som är som högst på en 10 årings nivå(inge ont om snorungar men ändå hoppas jag du/ni förstår).

Skulle ha varit intressant att vara där om det så gott som helt spånades om allt i å runt laget inför å under säsong. Om man skulle tvärspåna igenom senaste året så handlar det maximalt om 10% Skellefte...resten är om ALLT annat än just Skellefte AIK.

Å det är ju inte lönt att skriva den här texten på "min" sida för då blir man bara direkt påhoppad om att man inte hör hemma där å kan inget om hokky trots man varit där sen våren 2006.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Hela elva matcher i Champions Hockey League idag och många av dem med stort svenskt intresse.

JYP-Köplustan
Retur sedan Lustan vunnit hemmamatchen med uddamålet. Mycket möjligt att JYP tar detta med mer än ett mål och därigenom förstaplatsen i gruppen med enklare motstånd i sextondelen. Viktig match för Köplustans fortsatta CHL.

Helsingfors-Pungen
Mycket viktig match i den svåraste av alla CHL-grupper. Förutom dessa lag ingår ju också starka Bern. Var beredda på att Helsingfors kommer att ge allt för att vinna vilket innebär att de som vanligt kommer att ta till rejält fysisk hockey om de behöver.

Warulfven-Parduce
Nu ser det ju ut som att Ulfven kan ta andraplatsen efter Davos och därmed gå vidare. Men då måste de ta poäng idag, annars kan de tappa platsen till Pardubice.

För övrigt blir nog Ingolstadt-Läjkers samt Sønderjyske-HV inga överraskningar.

Däremot är många av de övriga matcherna, utan svenska lag, intressanta och avgörande för grupperna och spännande att se hur de båda norska lagen lyckas.

Storhamar-Geneve innebär ju att Storhamar kan säkra förstaplatsen i gruppen, men vinner Geneve kan de ta den platsen och samtidigt sparka Sparta Prag ur CHL genom vinst mot dem i sista. Storhamar är i vilket fall som helst klara för slutspelet - även om man kan räkna fram teoretiska möjligheter där alla tre lagen landar på sex poäng etc.

Stavanger möter Kaipa hemma och skulle vid vinst säkra plats i slutspelet men annars riskerar de att Trinec går förbi efter deras avslutningsmatch.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Knegare: Om Apsidan. MooDooisterna är i princip vettiga hela bunten. Att de hetsar på Apsidan är nog en följd av att trollet hetsat som fan mot dem när han haft chansen och därför svarar de. 

Tragiskt att Apan inte har någon vettig sida. Tidigare var den hygglig på Svenska Fans men den ballade helt ur när man inte fick kontrollet på vinfyllot Ulf-Ture vars härjningar ledde till att den väsentligen dog. Nu finns där bara en handfull oldtimers iofs vettiga och väsentligen bra folk, men de har lessnat och den håller på att dö ökendöden. Runt årsskiftet funderade de på att komma hit till snackets apsida och gjorde några försök, men gav snabbt upp när de såg hur vinfyllot Ulf-Ture hade förstört allt.

Northpower är jag tyvärr inte så imponerad av. Där skriver viseerligen ett antal kunniga och kloka men det är rätt usel fart på sidan.

Här på snacket har ju apsidan aldrig haft någon fart. Ni har varit några stycken som varit OK, men så lite aktivitet. Innan Ulf-Ture dök upp och helt fyllde sidan med skit.

Motsvarande för Luleå var under många år Forum på den officiella hemsidan som var ett föredöme, men även det dödades av ett troll, av Ulf-Ture-typ. Det trollet hette Pekka och angrep inte supportrar av andra lag, utan egna Luleåsupportrar trots att han påstod sig själv vara den ende riktige lulesupportern typ.

Därefter växte Luleåsidan på Svenska Fans ut och blev extremt intesiv under ett antal år men till slut dödades den som följd av att Svenska Fans beslutade om förändringar som innebar att användarvänligheten blev så låg att vi alla drog.

Numera finns Luleåhockeyforum, som är ett privat initiativ och även om där inte finns lika mycket som de två tidigare exemplen uppfattar jag att det fungerar utmärkt och samlar många kloka lulesupportrar.

Snackets Luleåsida har även det haft glansdagar med intesiv aktivitet men det blev nog aldrig speciellt många som skrev här. Sedan tynade den ju väsentligen bort. Nu har ju jag öst på med massor av inlägg under tre år varav det mesta vettigt förstås [;-)] även om jag senaste året passat på att jäklas med Apan. Jag inser att eventuella läsare kan få uppfattningen att jag ägnar all min vakna tid för sådant men allvarligt talat är mitt skrivande på snacket något som ligger synnerligen långt ned på min prio- och aktivitetslista. Däremot skriver jag så snabbt att det jämfört med andra blir massor av ord.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Knegare: Om junisarna...som du vet har jag stort förtroende för dig och utgår från att din beskrivning är mer korrekt än min.

Jag har själv inga som helst källor andra än det jag läst i media. 

Läget är väl egentligen följande:

1. Apan klättrar upp i Elitserien och inledningsvis vet väl ingen hur de kommer att lyckas. Men för varje år lyckas man bättre och bättre och en av förklaringarna är att man varje år lyfter in många junisar som fungerar utmräkt på seniornivå.

2. Övriga landet inklusive Luleå Hockey berömmer Apans arbete på juniorsidan och förklarar att man själva måste förbättra sig.

Så långt inga problem.

3. Men växlarna av det där som vinfyllot Ulf-Ture drar är olidliga. Dag efter dag sitter han i åratal och hånar och förnedrar alla andra klubbar och kräks över deras bristfälliga juniorverksamhet och kör sitt ideliga "köpeklubbar"-tema om alla utom Apan.

4. Till slut ledsnar man på att höra skiten av hatbrottslingen och letar upp alla mindre trevliga exempel på hur junisverksamheten fungerar hos Apan samt fokuserar på det faktum att en avgörande faktor bakom allt är att Apan satsat stenhårt på att rekrytera talanger från andra områden till Apschtaans hockeygymnasium.

Hade vi sluppit punkt 3 skulle vi antagligen sluppit punkt 4 också och vi andra hade nog väsentligt talat om punkt 2.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Å dessa Modoiter...vad gör dom där? Har gett upp "mitt" forum för det spårar i stort sett allt ut vad som helst som tas upp där. Att diskutera med ett troll å dennes alteregon ger ju inget.

Började här på hockeysnack efter Skellefte gått upp i elitserien via ett tips från en TIK:are som jag träffade mitt under brinnande kvalserie i Thailand. Men har gett upp Skelleftesidan...läser sporadiskt bla denna sida nån gång i veckan å kanske kommer att lägga in nåt ifall man har nånsynpunkt att komma med.

För trots allt så är det lättare ta nån diskution här än på Skelleftesidan...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hmmm...fått reda på historier om felhantering...då har vi definitivt olika information om hur juniorer från lövens orgination behandlas i Schtaan.

En av dom som jag brukar snacka hokky med har spelat elithokky i Ume(men har också nåt samarbete med Lule...exakt vad vettifan...säger inget bara flinar)har också en som som spelat juniorhokky i Schtaan som sagt inget som bevisar så kallad "felhantering"...snarare tvärtom...har snackat med dennes son som är barndomskamrat med frugans son å han med dennes hokkypolare från Ume som fått möjlighet till spel i Schtaan har inte sagt om att de blivit felhanterade i Schtaan.

Men däremot...har dom fått jääävligt mycke skit från de du kallar burkölen ifall de ritar på för Skellefte...även om dom aldrig spelat för löven utan bara spelat för Teg. Så det finns definitivt två sidor av myntet. Du har fått din information från...möjligen Schtaan Lule eller möjligen Ume eller då ja från nåt annat håll. Har jobbat med och jobbar med fäder till söner som berättat om duktig "felhantering" här i Ume...men de berättar också om att det börjar att förändras.

För övrigt så "off the record" så samarbetar Skellefte å löven på ledarnivå. Å på lövens supportersida är det banne mig hårdare nivå på diskutionerna om detta samarbetes vara eller icke vara...å gränsen mellan lövenledning å fans här i Ume är nästan på nord och sydkorea nivå.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Och på Apsidan, den plats här på snacket där "supportrar" som vinfyllot Ulf-Ture ocjh alteregofyllot Barbror Farbro inte "har tid" att se på apmatcherna eftersom de är upptagna med att skriva hatarinlägg om andra lag och andra lags supportrar - vad häder där?

Där är de nu upptagna med att hata MooDoo, eftersom Apan nästan torskade mot MooDoo igår. Som de hatar Pölsan, Läjkers eller Luleå när de spöat Apor. 

Nu kör de "favoriten" - att förklara andra lags spelare för icke-svenskar, reservsvenskar och undermänniskor med en vokabulär som efter 1940-talet är mest frekvent använd av anonyma hatbrottslingar på nätet.

Man väntar bara på att vinfyllot Ulf-Ture ska sluta diskutera den klena ersättningen med special teams och liknande och en flagranti släppa loss med skallmätningar och herrefolksreminologin...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Hm, det gällde Brutus "talang" för att snoka upp och värva divor. Mikko Lehtonen -21 på 8 seniorsäsonger. Rob Schremp -50 på 9 seniorsäsonger. Daniel Widring -121 på 13 seniorsäsonger.

Och nu kommer: Mattias Rit-Ola -20 på 8 seniorsäsonger

Känns inte som några toppenkompisar direkt?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Knegare: Nu vrids ilskan upp;-)

North Powers nuvarande ordförande Fredrik Rydén har hört om planerna – och han uppskattar dem inte. Men det är klart att vi inte tycker att det ska finnas ett samarbete mellan oss och de värsta rivalerna vi har. Det handlar inte om något hat i ordets egentliga betydelse, utan ett driv för att hålla intresset för hockey uppe. Det måste vara skillnad mellan klubbarna och man måste ha rivaler för att folk ska intressera sig. Vi tror att det här är en farlig väg att gå. Men vi tycker att man kunde ha hittat en annan väg att gå.

Man kan bara jämföra med det samarbete som Luleå Hockey har med Asplöven. Förra året tog vi in Joel Lassinantti sedan han fått matchas fram i stark allsvensk nivå och han går in och blir omedelbart bäste vakt i SHL. Nu i år tar vi in Jacob Lagacé, som naturligtvis skulle ha hamnat i em klubb nere i Sydbotten om inte vi funnits.

Sedan Aspis tog klivet upp i allsvenskan har transporten av spelare mellan lagen varit omfattande. Aspis får förstärkningar genom att de spelare som inte får plats för ögonblicket i SHL-laget Luleå kan få matchvana och vice versa kan Luleå erbjuda duktiga spelare och junisar på gränsen till SHL stark allsvensk matchträning.

Naturligtvis ser vare sig vi eller Aspis på varandra som konkurrenter, snarare som samarbetspartner. Och detta har helt klart gagnat oss båda.

"Det handlar inte om något hat i ordets egentliga betydelse, men..."

Apklubben har snott pojkar från Burkölen länge nog nu, tycker jag, och när de själva har ett sådant överflöd efter alla stölder och inte kan erbjuda rimliga framtidschanser till de spelare de snott, finns alltså denna extrema missundsamhet på gränsen till hat där spelaren aldrig får gå tillbaka till sin egen moderklubb, till den stad i vilken han vuxit upp och har kamrater och familj. Nej, han ska av Lasse Brutus J tvingas nöja sig med Division 1 och gå till Piteå, Brutus egen moderklubb, eftersom Brutus på så sätt vill låtsas att Apan och Pite samverkar i syfte att agera mot Luleå.

Jag tycker att det är äckligt och att unga pojkar luras in i omständigheter där de sedan manövereras - inte på bästa sätt för deras karriär - utan för att undanhålla ett "hat" med patologiska förtecken.

Jag tycker att Burkölen ska införa ett motdrag genom att lära upp de pojkar de utvecklar att "vill ni lämna oss i 16-årsåldern vill vi att vi går till MooDoo eller Luleå, men inte till Apan, den klubb som spränger alla gränser för att förstöra för oss, även om enskilda pojkar drabbas." 

Hur många Umepojkar har Apan felhanterat och försökt felhantera? Som jag känner till handlar det väl om tiotalet och då ska man veta att jag fått reda på sådant bara av slump och aldrig letat historier själv. Så i verkligheten rör det sig säkert om många fler.

Tillräckligt för att det ska vara dags för Burkölen att agera för att upphöra med att underhålla Apans rovtörst på pojkar de därefter presenterar som "egna produkter".


« · 1695557 · »