{7827}: Kanske är det nedanstående? I så fall kan man förstås diskutera vilken av tolkningarna a eller b är rätt: a) någon som bedriver tidelag. b) någon som bär omkring på ett gosedjur.
Daddeh: Ja, han är pinsam. Nu gnyr han och säger att jag "hela tiden skriver att jag [hatbrottslingen] är nazist och Breivik-fan?"
Vilket förstås är en apsanning dvs lögn eftersom hatbrottslingen inte kan hålla sig till sanning eller använda fakta.
Fakta är att jag skrivit att nämnde hatbrottsling på Luleå Hockeys sida på Svenska Fans skrivit "Breivik - hela Norges man!" vilket jag dessutom styrkt genom att såväl ordagrant citera som länka till inlägget. Dessutom har jag presenterat lagar och definitioner på hatbrott och därefter visat upp exakt vad hatbrottslingen skrivit som uppfyller de kriterierna.
Han ljuger för att kunna gny och ynka sig, eftersom han intet har att hämta skulle han använda sanna och korrekta fakta.
Såg att Sofos kommenterade att "ddet är fel att tex publicera ihopklippta bilder där man framställer någon som bedriver tidelag." vilket ja håller med om. Undrar var det skett? Det har ju inte hänt i Luleåboken iaf. Visserligen har jag lagt in en bild som någon klippt ihop Fehlman som bär omkring på ett gosedjur, gissningsvis en present till något barn, men ett gosedjur och en påklädd Fehlman kan väl knappast uppfattas som något sådant? Fast konstverket sitter ju i betraktarens öga, påstås det.
Sven.Savage: Ja, det var på tiden. Om någon hela tiden surrar om Justin Bieber och postar bilder på honom så tar man ju för givet att den personen är ett fan...kan det runt utav vara så att den heilande fånen som åkte dit är trollet himself? :) Ytterst roligt att han är en sån skvallerbytta också...något han frekvent anklagat andra för att vara genom åren haha Hela hans senaste inlägg måste ju vara skrivet med gråten i halsen över orättvisan som utspelar sig i hans fantasivärld.
Till ett trevligare ämne då... ny kanadensisk back i Luleå. Jag gillar värvningen och tror den blir bra men vill gärna avvakta innan jag sågar eller hyllar värvningen. Har man spelat i Jokerit är man absolut ingen dålig spelare, fast har han skadeproblem? Han har missat en hel del matcher de senaste två åren. Precis som du säger så ser målvaktssidan (just nu) och backsidan väldigt bra ut.
Daddeh: Ser att Sofos - moderator på Apsidan - som nyss plockade bort hatbrottslingens "tummen upp för Auschwitz"-bild, nu också på sidan varnar hatbrottslingen efter ytterligare nazist-refererande inlägg.
Vi önskar Sofos all lycka till i hans svåra uppgift. Med kunskap om klassiska trollbeteenden räknar jag med att hatbrottslingen kommer att börja diskutera nyanser och gränser för vad som är acceptabelt vilket skenbart kan tyckas produktivt, men knappast blir så eftersom troll har för vana att bara dränka sidan och moderatorn i sådana diskussioner till dess arr vederbörande eventuellt tröttnar att använda sin fritid för sådana insatser.
Daddeh: Och nu stänkte Osten upp ett nytt Luleå Hockey Live och presenterade Daine Todd vilken blir den siste back vi tar in i truppen.
Todd kommer från två senaste säsongerna i KHL för Jokerit. Inte så stor kille och inga superduperimponerande stats men högerskytt.
Klart att man gärna skulle ha sett att Osten landat Gunderson men vi får väl ändå utgå från att Todd är skicklig nog att försvara en backplats.
Det skulle innebära att vi nu gissningsvis har följande backpar
Schira - Mikkelson Jaros - Melart Amnér - Todd
med landslagsjanne, samt Själin och Nässen att sätta in om det går tungt för någon annan, eller vid skada. Ganska offensiv backsida nu, utan någon back som väsentligen är defensiv.
Jag kan då tycka att förutsatt att nu inte Lassi skriver på för nordamerika senast 15 juni har vi klart ett fullt godkänt vakt-back-försvar och det torde bli klart bättre än som vi startade i fjol.
Det lär nog behövas. I fjol, med det ofärdiga laget, åkte vi dit i B2B mot Apan redan i omgång 3-4 och i år blir det B2B mot Apan i omgång 2-3 redan.
Jahaja.
Det verkar som att vi väntar på två forwards innan truppen spikas. En center och en vinge.
Sven.Savage: Det finns få smickrande ord man kan säga om honom. Han vill ju gärna ta på sig offerkoftan och grina som Bert istället för att vara en man och ta ansvar för sitt agerande. Vi som var med när trollet började visa sitt fula tryne under nicket Sten-Georg och säkerligen en massa andra nicknames vet ju att det var ingen annan än han själv som startade detta oheliga krig han tror sig vara rättvisans riddare i. Dåren spammade ju bokstavligen sönder Luleås forum på Svenska Fans med hatinlägg som började välla in helt utan anledning. Om jag inte minns fel så var det väl i samband med att Skeå för första gången i modern tid gick längre än Luleå i ett slutspel genom det gnetigaste spel Elitserien skådat. Förlorade varenda match med typ 2-150 i skott men lyckades ändå genom ett ofantligt flyt ta sig längre än de förtjänade. Lite som när Grekland vann fotbolls-EM 2004, fast Grekland var aldrig så totalt utspelade som Skeå var på den tiden. Påminde mycket om Leksands matcher mot Modo nu i kvalet. Får väl dra ett mail till den där moderatorn som stängde Skeåsidan tidigare om inte Sofos får lopphögen att lägga ner alla sina nazistreferenser som han verkar ha problem med att släppa.
Den spritt språngande hatbrottslingen fortsätter ge exempel på sin tankevärld. Nu läser han på denna sida om samarbeten mellan justa klubbar i Norrland. Och vad kan det tänkas spela an på, hos hatbrottslingen?
Nazisternas ageranden under andra världskriget.
Illustrerande vad som rör sig mellan öronen på denne hatbrottsling i fråga om hockey. När vi andra tänker i termer som puck, boxplay, förlängning, slutspel och så vidare; då kopplar hatbrottslingen till nazistiska krigsbrott.
Ja, han har gått från vedervärdig till värre. Jag undrar om det inte signalerar att ett psykotiskt genombrott är nära förestående. Vi hoppas att den psykiatriska slutenvården har en fungerande beredskap i fråga om spännbälten, tvångströjor, madrasserade celler samt ett rejält förråd av neuroleptika för injektion samt lediga tider för elektroconvulsiv terapi.
Idag läser vi på Hockeysverige om Oliver Bohm, Frölundaback som efter januari i år inte fick speltid och i samförstånd gick till Malmö.
Men Frölunda ansåg att Bohm hade varit en del av Gludlaget ändå och även han listas som mästare och fick en Gludmedalj som tack för sina insatser.
En något annan bedömning än den Apan gjorde våren 2013. Då sparkade man huvudtränaren Anders Forsberg som fick 15 minuter på sig att städa ur skåpet. Forsberg hade då under dessa tre år haft huvudansvaret för att utveckla Apans hockey och sätta ihop ett fungerande lag - an insats som innebar att Apan ledde serien i stor still och strax därefter blev svenska mästare för första gången på 35 år, en bedrift de därefter upprepade ett år senare med samma, av Forsberg sammansatta lag.
Sektledningen i Apan motiverade att Forsberg fick sparken med att han hårt pressad av spelarna erkände att han skrivit på för ett nytt lag för nästa säsong. Inte så oväntat eftersom media galopperade av rykten om saken sedan en längre tid. Och eftersom Forsbergs chef - Lasse J - trots upprepade förfrågningar av Forsberg senaste halvåret - vägrat ge besked om fortsättning eller inte.
Men sektledaren, översteprästen, motiverade sparken med att "Forsberg skulle ha informerat Lasse J innan han informerade spelarna. Och någon Gludmedalj vägrade Apan ge till Forsberg...
Ser att hatbrottslingen på applanket - hårt pressad som han nu är när vedervärdiga inlägg efter inlägg av honom plockas bort, och när han därjämte redan är livstidsavstängd råtvå andra av snackets böcker - kommer med sin vanliga usla pamflett, färgad av en verklighetsuppfattning som vi vanliga människor uppfattar som minst sagt "särpräglad".
Nu lyfter han fram att JAG minsann attackerat honom på diverse sätt och räknar upp sätten.
V h notera att han inte kan belägga det han påstår med fakta t ex genom att citera mig, och anledningen är förstås självklar: det är inte sant, det han påstår. Ja, i någon mening är det väl apsanningar - det vi andra kallar vid det rätta namnet: lögner.
Javisst har jag påpekat hur vedervärdig hatbrottslingen är. Och det gör jag, genom att visa upp vad han "producerat", analyser detta och därefter presentera den självklara slutsatsen.
Att han är alkoholiserad bygger ju på hans egna erkännanden och att han är en hatbrottsling har jag visat genom att ställa hans attacker på grupper mot lagstiftning och definitioner på hatbrott.
Jag argumenterar ju understödd av fakta, sanning och baserar bedömningar på verklighet.
Hatbrottslingen, däremot, orerar och miljöförstör nätet med sin egen förvirrade sagovärld och egna påhittade, utan stöd av fakta, förolämpande påhopp på andra.
Att han nu blivit föremål för ett antal reglerande åtgärder här på hockeysnacket beror ju på att han inte bara fyllt sida upp och sida ned med irrelevant dravel och meningslösheter i syfte att förstöra för oss andra som intresserar oss för hockey, utan dessutom på att han i allt högre frekvens genomför handlingar som riskerar leda till rättsliga åtgärder.
Personligen tycker jag inte att ideellt arbetande moderatorer och andra inblandade, ej heller hockeyintresserade som använder sin fritid för att diskutera sitt lag med andra ska behöva stå ut med denne hatbrottsling.
Costanza: Jag hoppas du får rätt. Skulle gärna se t o m ännu fler lag inblandade för att optimera samarbete och gemensamma rationalitetsvinster bland klubbar i norrland för att stödja varandra utan att för den delen avveckla fortsatt konkurrens lagen emellan. Men i syfte att undvika att krossas av rookielag från Sydbotten som har möjlighet att gå in med en svensk motsvarighet till ryska oljemiljardärer av gangstertyp, sådana som har ekonomisk makt att helt krossa förutsättningarna för sportliga inslag i sport.
Helt korrekt är att det finns en Luleå-supporter som på senaste åren fått tillgång till rikedom och dessutom förklarat att han är inställd att ge stöd till sitt favoritlag. Men denne är ju fantastiskt exemplarisk i sin inställning: han förklarar ju att han på intet sätt kommer att lägga sig ett dug i hur klubben hanterar det hela. Hur mycket han är beredd att stödja fortsättningsvis vet ju inte jag eller vi men i vilket fall som helst har han ju tydligt visat att några gangsterfasoner kommer inte ifråga. Klok karl!
Vi skulle förstås vara tvungna avstå samarbete med klubbar som använder sig av medel som
a) ringer nattliga samtal till grundskolepojkar som är talanger fast tillhör andras klubbars naturliga upptagningsområde, i syfte att sno talangerna för att presentera dem som "egna produkter".
b) när de så dragit på sig ett överflöd av junisar, så att dessa ute ens som junisår, än mindre när de blir seniorer, inte får plats i klubbens representationslag och ber att få gå till andra närliggande klubbar - t ex i deras hemstad - förbjuds detta och får välja på att flytta 100 mil söderut alternativt gå till en speciell division 1-klubb i närheten...
Men även när sådana icke samarbetsvilliga klubbar uteslutits har vi ju i SHL och Allsvenskan Luleå Hockey, MooDoo, Timrå och Burkölen. En ganska stark samling.
Kanske man t o m efter prövning kunde utvidga till några Div-1-lag i motsvarande område, sådana lag som är inställda på fungerande samverkan. Asplöven har ju visat sådan inställning. Kanske Kiruna, Sundsvall och där i "nedre norra" finns ju flera till.
Man kanske ska maila Osten och föreslå att han funderar på saken. I första hand kunde ju föreslås ett möte mellan hockeyklubbar i Norrland, dvs sådana som avstått från att stjäla talanger från andra norrlandsklubbor samt som avstått förbjuda egna junisår och spelare att gå till andra norrlandsklubbor.
Jag kommer ju ihåg att MooDoo, Timrå och Burkölen diskuterade och skissade på ett sådant samarbete så grunden finns ju förberedd. Bara att bjuda in Luleå också. Plus kanske några fler, ovan nämnda.
Någon kanske noterat att Apan inte finns med i resonemanget. Och anledningarna till det är ju glasklara.
Däremot utesluter jag inte att Apan i framtiden kan ändra inställning och gå med i vårt samarbete. Men det kräver förstås att de eliminerar de ledare och den inställning - värdegrunnnnnnnnd - de nu arbetar med. Min prognos är att Apan kommer med oss andra när de själva inte längre kan hålla sig kvar ens i allsvenskan typ. Och där de förstås varmt välkomna...
Sven.Savage: Mellan de klassiska lagen Luleå och MoDo finns en överskattad guldgruva och en sorgsen Bert. Äh, vi skriver nog samarbetsavtal ganska tvärt. Efter första kvarten, underskrift av Osten och Svarten.
Länge var en pizza en pizza men numera säljs inte sällan bedrövliga produkter där beteckningen pizza måste uppfattas som falsk marknadsföring för att inte säga rent bedrägeri.
"Kebab-pizza" exempelvis! Hur kan någon få för sig att man kan blanda ihop vad som helst och påstå det vara pizza? Var går gränsen? Kommer vi på framtida julbord att serveras Tomtegrötpizza, sillsalladpizza och lutfiskpizza och kommer man vid besök i den gävliga staden att erbjudas pölsapizza?
Faktum är att sannolikheten att erbjudas en riktig pizza tycks omvänt proportionell mot avståndet från napoli. I slutet av 1800-talet käkade det fattiga folket där ett platt grekiskt bröd som var lätt smaksatt och drottning Marguerite anställde 1899 en kock Rafelle Esposito för att baka pizzor till henne. Vid etstillfälle bad hon Esposito om en överraskning varpå han la tomater, mozzarella samt färsk basilika på pizzan, för att den skulle representera Italienska flaggans färger, röd, vit och grön. han döpte den till "Pizza Marguerita", ett namn den än idag bär. Och succén var given. Därefter utvecklade han nya lika goda pizzor. Men inte alltför långt från originalet förstås.
Dock ska påpekas att en definitiv gräns går vid Osten. Osten är en självklarhet på pizzan och därav följer att visst tusan är Osten italiensk på något vis. Uppvuxen i Bergviken i Luleå som jag utgår från inom en snar framtid byter namn till Piega de Montagna för att indikera kopplingen och med dina nyheter om kommande förändringar i MooDoo, symboliserat genom planet över din balkong, hoppas jag att redan under säsongen kan samarbetet mellan MooDoo och Luleå Hockey etableras och utvecklas på så sätt att vi kan utväxla spelare till nytta för dem liksom för våra klubbar. Vi hade ju Aspis i fjol, men de ramlade ur så bi behöver nytt samarbete.
Se där en utsträckt hand på riktigt! Jämfört med köpklubben Apan som i stället brandskattar MooDoo på talanger genom att erbjuda lönedrivande och överdrivna köpe-löner...
Ser att hatbrottslingen ynkar med att "han gick nog lite över gränsen" när han la in bilder på Auschwitz kompletterade med "tummen upp".
Ungefär som ett rattfyllo som kört ihjäl ett antal småttingar promenerande över gata vid grön gubbe. - Jag sa ju att jag är ledsen om ni helt missuppfattade situationen, eftersom jag var tvungen ta bilen för att snabbt nå en toalett då jag var nödig, kan hända den bäste. Kunde ha hänt vem som helst men nu tycker jag vi kommer överens om att dra ett streck och se framåt!
"Jag gick kanske lite över gränsen möjligen" heter det i hatbrottslingens "tydliga" avbön.
Grejen är den att i apled frodas tyvärr en sådan malign huliganminoritet, som så konsekvent, upprepat och magstarkt "råkar gå över gränsen" att det för dessa handlar om gränsöverskridningar från motsatt håll.
Deras grundläggande och dominerande karaktär är att uppföra sig helt förkastligt och de eventuella och fåtaliga gånger de "går över gränsen" är när de "råkar" uppföra sig anständigt, tycks det.
Jag menar med en historik inkluderande
• inlägg med hitlerbilder, utrotningsläger, uppmaningar till Breivikhyllningar samt deklarerande spelare i motståndarlag som "undermänniskor"... • hänga hängda dockor över spelare som inte skrivit på för Apan över infartsled... • nattetid mordhota och upprepade gånger skära sönder däcken på bilen tillhörande en chefredaktör • "journalister" som hittar på saker och publicerar om motståndarlags supportrar och sportchefer • ställa till med våldsam suparrest för spelarna under brinnande kval, därefter skylla allt på den yngste värvningen... • supporter efter supporter avstängd från hockeyarenor efter helande... • överfalla supporterbuss för motståndarlag med stenbumlingar... • dagen inför derby i lokaltidningen publicera följande uppmaning till supportrar för motståndarlag "Stanna hemma, idioter!" • spela avslutande omgångar i seriespel med en majoritet junisar med förluster som följd, vilket drabbar en annan klubb genom miljonförluster... • lägga ned damhockeyn när damerna ska spela i riksserien... • utan att skämmas årligen ta emot >10 miljoner från kommunen, som släcker julgranar och lägger ned lekplatser för att ha råd med det...
Ja, harrejavvlar, listan är bara startad men man kan ta upp ytterligare punkt efter punkt efter punkt...
När det gäller hatbrottslingen på hockeysnackets Apsida handlar det inte om "råkar" utan om en malign företeelse av den typ som inte kan behandlas med silkesväntan. Här fungerar bara den radikala kirurgiska åtgärden att skära bort det onda från roten för att bli av med eländet.
Sven.Savage: MooDoo har helt klart en amerikansk Gambino-koppling som nu styrs från köket på Mamma Mia. Det tog ett tag, men sen började gangstrarna komma, Tuzzolino och Zuccarello. Stölder, hot, förskingring, spritsmuggling. I Umeå har de samma problem på Vezzo. Åt en bra stek i Luleå en gång, tror det var en italiensk finrestaurang i centrum. Fick samma vibbar. Inte är väl Osten italiensk?
Costanza: Helt säkert är det så - sardinerna angör höga kusten och det blir bara en säsong i Allsvenskan, med uppradade vinster och ett lag som från grunden spelar sig samman för att åter etableras rejält i Elitseiren SHL hösten 2017. Varmt välkomna tillbaka till SHL där ni hör hemma - SHL är inte SHL på riktigt, utan MooDoo:-)
Mamma Mia är helt riktigt dragplåstret, något av kärnan för MooDooismen. Dock kompletterar ni förslagsvis med Pelle Bäckman igen. Man kan inte nog påpeka hans viktiga roll, när han klev in på Mamman vid 19-tiden och skällde ut de junisår som ville stanna kvar längre - hem och sov nu, vrålade Per, ni måste vara pigga på träningen i morgon! Varpå junisarna molokna vandrade hemåt, med Pers saliv som gardiner i de snopna ansiktena. Men så resulterade det också i en handfull Övikspojkar som kom att toppa lista över lista borta i NHL;-)
Sven.Savage: Apropå flyg, en 737 från Sardinien på väg till Luleå passerade just över min balkong. Nyförvärv på gång? Vi hade en maffiaspelare som hette Tony Tuzzolino en gång. Gillade inte att vara bra, men trivdes på Mamma Mia :-)
Costanza: Yep. Apan tog en chans genom att signa den skadade Rit-Ola. Gav honom ett tvåårskontrakt trots att det inte alls var säkert att han skulle kunna spela och när. Efter att ha satsat på att rehabilitera Rit-Olan till sent in på säsongen blev han dock spelklar och kunde hoppa in och medverka senare delen av säsongen, enligt apbedömning var han då utmärkt under senare delen av serien. Och de väntade sig att chansningen skulle betala sig, eftersom Rit-Ola skrivit ett kontrakt helt utan ut-klausuler under avtalstiden fram till sommaren 2017.
Men Rit-Ola har gång på gång lämnat klubbar i sticket när han fått chans till erbjudanden han hellre velat ta. Faktum är att det nästan är regel, när det gäller Rit-Ola, att skita i tecknade avtal för att dra när han själv tjänar på det.
"Svårt öronskadad" menade han att fem bortamatcher i slutet av säsongen varit "jobbiga" men hela säsongen i övrigt hade det gått bra inklusive under kvartsfinalerna.
Alla inser förstås att så j-a svårt hade det inte varit att lösa det. Kände han sig påverkad någon timme efter flygtur kunde han ju tagit ett tidigare flyg, de tydligen <5% av gångerna det överhuvudtaget spelade roll. Eller tågat ner.
Hela cirkus Rot-Ola - inklusive det faktum att Apan KRÄVDE att han inte gick till någon annan SHL-klubb eller till Zürich - plus att han synnerligen tydligt genom sin agent fiskat under en längre tid efter avtal med högre lön trots att Rit-Ola själv, bara för några dagar sedan, ljög sig svartgul om att han minsann skulle vara kvar i Apschtaan - gör ju att man inser att Rit-Ola återigen lyckats premiera JAGET före LAGET.
Inte precis en karaktär som någon skulle önska hos en polare. Min känsla är att - trots att ingen säger det - han i fortsättningen är körd speciellt i SHL, eftersom han är så extremt opålitlig. Själv skiter han i det. Hans plan är förstås att nu utnyttja några år för att tjäna maximalt med stålar i Schweiz och - skulle han få chansen - i KHL där ännu bättre löner förekommer. Och för allt detta kan han just nu tacka Apan, som tecknade ett avtal och fattade beslut som gynnade Rit-Ola. Ett avtal som också skulle gynna Apan, men den delen fixade Rit-Ola bort. Genom att gny över "snurrar i öronen juh"...
Sven.Savage: Då var det klart med Fribourg för Ritola. Smart val. Nu får han och polaren Dick Axelsson bara 1h 40 min bilfärd till Zûrich för att ta några bira tillsammans.
2-0 till Penguins mot Sharks efter trösta perioden av första matchen i finalen om Stanley Cup.
Festen pågår och det här är långt ifrån över ännu.
Räkna inte bort viljan hos Sharks och tänk så kul det vore om Melker Melkman Karlsson fick ta hem bucklan till Lycksele.
I fjol fick kompisen David Rundblad göra det och jäklar vad kul om Malker lyckades i år. Smågrabbarna för vilket allt startade när föräldrarna tog ut vattenslangen och spolade is på Grönsaksstigen hemma i Lycksele för telningarna...
Vilken inspiration för andra smågrabbar. David och Melker kunde - det kan du med!
Daddeh: Helt rätt bedömning av dig, avseende den där metallmannen.
Jag tror att det är riktigt att vi mer erfarna markerar rejält för rookies som tror att det är fritt fram att kliva in och spela Allan. Många har börjat så, lärt sig och med tiden blivit vettiga deltagare i den hockeykommunikation vi syftar till.
Ofta kan det komma något som blev lite skarpare än avsett och då kan man artigt hantera det för att avstyra värre skit och i stället snabbt samsas, men ibland är det riktigare att ställa ned foten rejält.
Nu talar jag förstås om vanligt folk och vi har alla vandrat den vägen och gjort våra misstag utan att det varit vår avsikt.
När det gäller hatbrottslingen eller hans tidigare aktive idol, Fehlman, kommer det nog att ordna sig med tiden. Inte genom att resonera med sådana, de är alldeles för maligna för att det ska vara meningsfullt.
Fahlman är numera borta. Sitter och ugglor på en reklambyrå, för alltid förvisad från en journalistisk gärning efter alla sin klavertramp för att inte korrekt använda rätt ord: lögner. Kan vi bara bli av med äcklet hatbrottslingen - och då förtvinar med säkerhet hans talanglöse sidekick också - är min prognos att kommunikation med Apan och med Apsupportrar kan normaliseras fullt ut.
Och slutligen, när det gäller hockeysnacket, beklagar jag att se att hatbrottslingen fortfarande inte blivit permanent avstängd från Apboken också, liksom han redan är från flera andra böcker här på snacket.
Förra veckan satt han och övade på copy-paste och la in ett antal inlägg där han hämtat bedömningar från media om vårt kommande World Cup-lag.
För att simulera intresse för hockey.
Stärkt av denna "framgång" sitter den förbannade galningen och klistrar på en hockeysida in en bild av ingången till koncentrationslägret Auschwitz, och vid entrén har han klistrat in en bild på en nisse han påstår liknar en sportchef i en annan klubb, och denne ler glatt och gör tummarna upp!
Med detta, och med vederbörande hatbrottsling för några veckors inlagda bild på ett nazistmöte från andra världskriget med inklistrad sportchef manipulerad med Hitler-mustasch och med hans "cred" från SvenskaFans där han på Luleå Hockeys sidor bl a uppmanade till hyllningar av den norske massmördaren Breivik, inklusive hans terminologi där spelare för andra lag är "undermänniskor" och "ondingar"...behöver man inte så mycket mer på fötterna för att inse att vederbörande hatbrottsling för alltid satt en sista potatis och endast livstids bannlysning kommer på fråga.
Jag vill påstå att även på de mest illaluktande rasistsidor på nätet skulle hatbrottslingens inlägg te sig starkt tveksamma för att uttrycka det milt. Och här sitter han på en HOCKEYSIDA och saboterar för alla oss andra som vill tala hockey med likasinnade?
Till det kan läggas den sammanställning av hatbrottslingens inlägg förra slutspels "skallkrossning, biring, tio miljoner spermier i analen..." m m han smutsade ned hockeysidorna med.
Själv försvarar sig hatbrottslingen med att "jag är bara trevlig och kul om hockey".
Är det verkligen så svårt att förstå att det finns bara ett sätt att hantera sådana äckel?
Ser att Johan Alm nu kollat av buden från andra klubbar och tagit enslutet att så mycket mer fick han inte och väljer därför att komma hem till Apan.
Det var ett dåligt beslut.
För oss andra, vill säga. Jag är övertygad om att detta är första gången på många år som Apan lyckas förstärka backuppsättningen och göra det rejält. Alm är precis vad de behöver och kommer med all säkerhet att bli en dominant i försvaret.
Jag tror t o m att vinsten av Alm är mer värd för Apan än förlusten av Rit-Ola. På senare år har Apan varit på väg tillbaka i gamla spår "full fart framåt" med linor som kastar sig mot motståndarmålet, men med ett försvar som blir allt mer inkompetent och till slut kommer att läcka som ett säl, i gammal "god" aptradition.
Att signa Alm är nog en åtgärd som kan motverka den utvecklingen. Även om den inte är tillräcklig, tror jag. Inte när de går till säsong med vad som kan bli seriens sämsta vaktkonstellation någonsin. Högrisk-Lindvall i kombination med fastfryste hanses.
Mattias Rit-Ola: "Jag kände att jag var tvungen att göra något, jag höll på att ruttna i Apschtaan, jag kände att jag gjort mitt där."
Nej, det var ett falskt citat. Det var inte "Apschtaan Ritola talade om, det var "AHL" och det handlade om när han bröt kontraktet i nordamerika för att dra till MooDoo för några år sedan.
Men visst kan det användas nu. Även om Rit-Ola "kommit på" att han får ju yrsel och mår illa. Så det är strikt medicinska problem hävdar han.
Kan man lita på det? Nja, för några dagar sedan hävdade Rit-Ola att han bombsäkert skulle lira för Apan kommande säsong. Till dess att Fribourg-Gotteron höjde budet, inser man.
Det man kan lita på, när det gäller Rit-Ola, är att man inte kan lita på honom.
Apledningen med fru allmänläkaren som stöd har skrivit in - när de går med på att Rit-Ola drar trots att han har kontrakt - att han INTE får gå till SHL och INTE får gå till Wallsons och Lasse J:s Zürich. "Det gör vi bara för att fansen inte ska tro annat", påstår de.
Vad är det för skitsnack? Skulle de skriva in sådana konstiga saker "för fansens skull"? Det var det fånigaste jag hört, det kan ingen som har fem fingrar tro på.
Naturligtvis skriver de in en sådan sak eftersom de inte litar på honom. Och det med rätta. För Mattias Rit-Ola tycks vara en av de mest opålitliga man hört talas om.
När det gäller lojalitet med laget och de andra spelarna kan man helt räkna bort Rit-Ola. Kolla bara på hans stats där det framkommer att en grabb som levererar så mycket poäng framåt ändå har minus i plusminus under sin karriär. Det har vi sett förr och det brukar betyda en enda saken: grabben skiter i LAGET men gör allt för JAGET. Rit-Ola är en sådan diva som hela tiden agerar på det sätt som innebär att han själv får bästa möjliga chanser att måla eller målassistera, men att laget i övrigt får lira boxplay, eftersom han är för fin för att bry sig när han inte har puck, det skiter han i. "Det var de andras fel. De är värdelösa. Jag gjorde ju två mål, samtidigt som min femma släppte in fyra.".
Kolla igenom grabbens karriär. Han har tillhört hur många klubbar som helst och spelar i stort sett aldrig klart kontraktet utan drar en bit in på säsongen. Jag kommer ihåg honom i MooDoo, i en match mot Luleå, då han var helt enkelt magisk. En fantastisk spelare, när han är på humör. Och senare, i en annan match, var han så j-a värdelös att det var oförklarligt. Kollade upp, och han gick uruselt i MooDoo då. Och de släppte honom under brinnande säsong till Trottoarkanten. Väl där, vaknade han igen och öste in baljor.
Nu ljuger sig Apan svartgul för att påstå än det ena sen det andra. "Mattias blir yr när han flyger" menar fru allmänläkaren och alla apsupportrar köper lögn... jag menar Apsanningarna.
För de som är intresserade av sedvanliga sanningar, sådana där tråkiga kreativa sanningar som definieras av att de är sanna, kan ni läsa följande korta sammanfattning:
Rit-Ola skrev på ett för honom gynnsamt avtal med Apan. Han var då svårt skadad och kunde inte spela alls, men "köpte" sig till en rehabilitering som Apan stod för. Det tog nästan halva säsongen. När det väl var fixat gick han in i laget och öste in poäng. När så skedde kunde Apan börja hämta in vinsten. De hade fått en spelare som de själva fick avlöna och satsa rehabilitering på under lång tid, med förhoppningen att han skulle bli frisk och sedan kunna "betala tillbaka" under 1,5 år. Så blev det också.
men då hade inte Apan räknat med den "pålitlige Rit-Ola". När den nissen utnyttjat Apan tillräckligt och under några månader skyltat med "nu är jag helt frisk, nu levererar jag som tusan" hade han blivit attraktiv igen och buden haglade in.
Men nu var det ju den lilla saken att Rit-Ola skrivit på för två säsonger för Apan, för att betala tillbaka för att Apan satsat stora pengar på Rit-Ola i lön och i rehabilitering.
Så då "kom Rit-Ola på" att bli yr och sitta och ulk. "Jag är ju sjuk juh!" "Jag måste få flytta till Schweiz för att femdubbla min lö....jag menar, för att kunna åka tåg, juh!".
För de som tror på det kan jag också ge er följande: Det var en gång en flicka som hette Rödluvan. En dag när....
Nej, förresten. Jag kopierar i stället in vad jag skrev för några dagar sedan. För en erfaren bedömare är det bara att läsa igenom Rit-Olas CV som jag sammanställde, eller för den delen läsa direkt från Eliteprospects. Och då vet man. Då förstår man att den här lille grabben kommer att göra allt han kan för sig själv men inte för laget och i den ambitionen ingår att han är fullständigt opålitlig och kommer att ljuga om vad som helst. Så länge det gynnar honom.
I det här fallet tycker jag synd om Apan som skörtats upp av denne bedragare, denne svindlare Rit-Ola. Sedan tycker jag att det är fånigt för att inte säga ohederligt när Aporna och Apsupportrarna blundar för verkligheten och sitter och nykar "ojojoj, stacks jitolapojken, inte nja när man äj yj"...
Här har vi det tidigare inlägget av mig. Jag kunde för den delen leta upp vad jag skrev förra året, när Rit-Ola ritade på för Apan. Hur rätt fick jag inte.
Inlägget:
Rykten sprids allt mer frekvent om att Rit-Ola är på väg att lämna Apan. Senaste veckan har det sagts att han går tillbaka till Trottoarkanten när de nu gick upp igen, men senaste dygnet hävdas att det blir NLA och Lausanne.
Huvudpersonen själv lägger locket på och menar att han har Apkontrakt utan utklausul för nästa säsong.
Men det är inte konstigt att rykten går om Rit-Ola, som är en ovanligt solidarisk spelare, dvs med de lag han spelar för: med sig själv är han säkert solidarisk.
Nu senast var han skadad till Apan och borta nästan halva säsongen men de har haft tålamod med honom och till slut lossnade det varpå han oskadad levererade ganska friskt med pinnar (inklusive att köra på Nilstorp vilket tog Apan förbi semi).
Men tackar han och tar emot för Apans hygglighet? Nja, knappast. Nu är han ju oskadad med god aktuell levereras i CV:t varpå han kan få mer betalt och mer förslag och då är solidariteten med laget inte i första hand. Påminner en del om hur eländig han blev i MooDoo avslutningsvis för att komma ifrån det skrivna kontraktet och när det lyckats gick han in och gav järnet så det stänkte om det för Trottoarkanten.
Jag vet inte, men det känns inte som en spelare som man så gärna har i ett lag på något vis. Om man inte hyllar Jaget före Laget.
Rit-Olas karriär är en uppseendeväckande läsning.
Han körde hemma i Borlänge till han gick ut grundskolan. Sedan körde han med Förlundas junisår 1,5 säsong, men mitt under säsong drog han till Trottoarkanten, där han blev kvar knappt två säsonger, men under andra säsongen, då han blev senior, blev han utlånad både till allsvenska konkurrenten Arboga och Dvi 1-laget Borlänge.
Sedan drog han över Atlanten 4-5 år, men Detroit, som draftad honom, släppte knappt upp honom i NHL utan höll honom med Griffins i AHL mest hela tiden och sålde därefter av honom till Tampa. Väl där fick han lira oftare i NHL än i AHL under ett år, dock utan att imponera och under hösten av andra säsongen drog han hem och då till MooDoo.
I MooDoo blev det drygt två säsonger men under hösten av tredje började han vara borta, lågprestera o s v varpå han släpptes till Trottoarkanten.
Väl i Trottoarkanten gick han alltså alldeles utmärkt, men det blev ändå kval och då försvann han skadad efter några matcher. Trottoarkanten åkte alltså ur och då drog Rit-Ola.
Han drog till Apan dit han kom skadad, men efter lång rehab hoppade han in och levererade alltså. I kontraktet med Apan har han alltså låst upp sig nästa säsong också, utan utklausul, och det var med all säkerhet en bedömning av stor betydelse när Apan signade honom trots att han var skadad.
Men som synes har han en vana av att lämna sina klubbar; en vana som jag tror sätter honom i särklass som kappsändare och dragare bland hockeyspelare. Ofta med mönstret att leverans ser man första året, sedan tröttnar han.
När man dessutom kombinerar detta med att påpeka att nämnde Rit-Ola under hela sin karriär ståtar med totalt rejält minus i plusminus-stats inser man att vi talar om en kille där den egna prestationen framåt och den egna lönen sitter inte bara i fram- och baksäte utan överallt; samt är typiskt för en spelare som lämnar "tråkigt" jobb som backchecking till andra drängar att hantera.
Nej, en inte alltför "trevlig" spelare att ha i en klubb, tror jag, och är inte säker på att Apan sammantaget förlorar på att släppa honom. Sådana nissar har för vana att leda till att övriga spelare inte har så stor lust att ge allt....
Metalman: Så du skiter i stort sett allt och drar iväg halvhjärtade förolämpningar och bryr dig inte om resten. Jag ser verkligen fram emot dina framtida inlägg här i Luleåforumet :)
Sven.Savage: Ja, det är fan helt otroligt att han inte förstått något än. Pinsamt av Ulf-Ture-gubben i översta medelåldern med stigande rosa hårlinje att bete sig som en trotsig liten unge som testar gränserna. Sedan när han blir straffad så gör han onlinevarianten av att gråtande slänga sig på golvet och banka med händer och fötter mot golvet. Hoppas Sofos kan få honom att skärpa sig annars är det bara en tidsfråga innan en annan moderator får hoppa in och stänga ner sidan igen. Var lite förvånad det pratades hockey där ett tag om world cup-spelarna men nu är det som vanligt i apstian där igen.
Kul att Janne fick förlängt trots allt. Jag trodde inte han skulle få någon förlängning alls. Luleåforumen är oväntat lugna, kanske bara var jag som hoppades på nån fler bomb :)
Och på Apsidan fortsätter hatbrottslingen att skämma ut sig.
Som alla vet fortsätter han att jäklas med moderatorn genom att testa gränserna för vad han får göra. Att han inte tilläts klistra på en bild med Ostens ansikte, med påritad Hitler-musctasch, på en bild av Hitler och andra nazister vet han.
Nu testar han att på en bild av ingången till Auschwitz klistra in en bild på en amerikansk komiker (som han förklarat liknar Osten) och denne gör "tummarna upp" under skylten "Arbeit Macht Frei".
Osmakligt är bara förnamnet och allvarligt talat: VAD FAN HAR EN SÅDAN HATBROTTSLING MED SÅDANA INLÄGG PÅ EN HOCKEYSIDA ATT GÖRA?
PÅ LULEÅS OCH PÖLSANS SIDOR ÄR HAN BANNAD FÖR EVIGT. DET ENDA RÄTTA ÄR ATT GÖRA DETSAMMA PÅ APSIDAN. HAN VAR, ÄR OCH KOMMER ATT FÖRBLI OFÖRBÄTTERLIG.
Vidare anser han ju att alla som har med Luleå Hockey att göra är "lappar, halvfinnar, ondingar och andra undermänniskor" för att använda hans egna ord.
Nu utnämner han Luleås Robert Hedlund till "halvfinne". Vi talar om en kille som är född i Oskarshamn och sedermera kom till Luleå där han blivit kvar.
Jaha. det blev väl lite just lite med tanke på våra förväntningar men i vilket fall bra beslut av Osten och Luleå Hockey att förlänga med landslagsjanne och helt rätt att presentera som gjordes.
Profilen på den eller de spelare som vi ska ta in? frågar Robert.
Osten svarar på frågan genom att inte svara på frågan;-)
Nu kommer landslagsjanne in och skriver live på avtalet.
Vi har haft ett bra snack hela tiden, förklarar Elitserien SHL:s kommande meste spelare någonsin. Landslagsjanne, född i Luleå, startade ju i pite. Tyvärr var ju pite på den tiden färgad av ledare som inte ville se samarbete med luleå hockey utan hittade på att bli farmarlag till AIK. Därför skickade de janne till Gnaget inledningsvis. Där blev han kvar några säsonger, innan han kom hemåt, men stannade nere i allsvenskan hos Apan en säsong innan han kom till Luleå.
Utan dessa njugga piteledare skulle janne varit hos oss hela tiden. Skönt att den där konkurrenssidan håller på att ebba ut, även om den sipprade upp på ytan senaste åren när den misslyckade junitränaren från pite var jänärall nere hos Apan.
En fråga från åhörarna till Osten: Finns det spelare som är klara för Luleå Hockey som ni inte presenterat ännu?
Osten: Eh...det KAN vara så.
Sammanfattningsvis. det var bara Janne idag, men man är på jakt efter ytterligare bl a på backsidan. Vi får vänta och se men det låter som att vi inte behöver vänta så länge på nästa LHF Live. Fredag redan?
Daddeh: Jovisst är det den sidan! Var ju Urken som drog igång den, när vi alla lämnade Svenska Fans, så jag bokmätkte den som "Urkenhockey" innan han beslutat om vilket namn den skulle ha;-) Är ju numera den bästa platsen att få inside information om Luleå Hockey.
Jo, det blir intressant nu och visst vore det trevligt om Osten presenterar något starkt namn som vi får ta med oss till sommaren. Är ju strax juni och känns sent att vänta på namn; Osten brukar ju vara så väl förberedd och man får namnen redan någon månad tidigare.
Metalman: Du reggar dig på Hockeysnacket förra månaden och klampar på med att förklara att jag inte kan stava och så vidare. När du får svar på tal är jag "dryg", tycker du?
Daddeh: Nejdå,du har fel på alla punkter,och jag har inte sett hur han har kommit fram till sitt smeknamn skiter iofs egentligen hur och kvalserien tjafset var mer ..ja ingenting egentligen
Sven.Savage: Mycket spännande indeed. Tror fan jag måste ställa väckaren och sedan sova lite till efteråt, om man inte blir för uppspelt eller besviken. Tänk om det bara är Janne Sandström som presenteras...ugh då kommer Luleåforumen koka över tror jag. Känns som det är många som avskyr denna väntan på Ostens bomber :)
Vad är Urkensidan för ställe förresten? Menar du denna: www.luleahockeyforum.com/? Annars vore det snällt om du delar med dig av länken då jag gillar att läsa om hockey och olika tankar.
Daddeh: Spännande! Läser på Urkensidan om de intensifierade spekulationerna inklusive Lundin som dock Robert Hedlund avfärdar som en spelare som blir i KHL eller nordamerika.
Kanske är det bara förlängningen med landslagsjanne som ska ut?
Lite imponerande om det är ety intressant namn att Osten lyckas hålla det hemligt till det är klart. Vare sig lokaljournalisterna eller skvallerbyttorna mädhåk och ros har skrivit något.
Metalman: Låt mig gissa...du känner dig kränkt av vad Sven kallar andra lag. Han har gjort det så länge jag kommer ihåg och visst är det väl kanske lite konstigt i början men man vänjer sig, annars så lever vi ju i ett fritt land och du kan skita i att läsa i andras lags forum om du får för högt blodtryck. Jag vill minnas det finns en ganska fyndig anledning till att han kallar Brynäs för Pölsan, men du verkar mer intresserad av att dra egna slutsatser, böla och sedan dra till med några taffliga kvalserien-hån. Du verkar vara en tråkig människa...
Sven.Savage: Lhflive imorgon kl 09.00 enligt Luleå hockeys facebooksida. Vette sjutton om jag orkar stiga upp så tidigt efter nattjobbande, men det ryktas iaf om en nordamerikansk back från KHL. Ska bli riktigt spännande att se vem det blir och om det kanske rent utav blir fler än en? Jannes förlängning ej inräknad.
Peja: Ja, visst är det så...Harju är nog inte riktigt rätt person med C:et, att han skulle ha haft ett A säger jag inte emot, men Granström hade varit den lämplige lagkaptenen gångna säsong i Luleå.
Peja: Vete fan om inte Grana hade fått uppdraget i Luleå, skulle han stannat? Nja, iofs skulle nog ledningen haft svårt att plocka bindeln av Harju, men vi supportrar skulle gärna sett en sådan förändring.
Tycker nog att Harju gjorde ett hyggligt jobb i intervjuer och dylikt och dessutom var han betydligt mer aktiv på isen än tidigare, även om det är långt ifrån vad man skulle önskat se av en lagkapten som ska dra med sig andra.
Landslagshanne, som nu verkar bli rekordhanne, har ju varit given länge men vägrar antagligen - någon annan förklaring kan man inte se.
Å andra sidan vägrade ju även Börje Salming, då det gällde att bli lagkapten i Toronto, så det är ju inte helt lätt alltid att hitta någon som såväl kan dra med sig spelarna och laget men samtidigt representera utanför pågående match och utanför is.
M.Lemiux: Jag har en teori. Lag som inte har riktiga ledartyper går inte långt i hockey. Det finns ingen given lagkapten i Brynäs. På samma sätt trodde jag inte på Luleå förra säsongen pga deras lagkapten. Ett lag där Harju är största ledartypen vinner inte SM-guld. Jämför med Joel Lundqvist/Jörgen Jönsson/Johan Davidsson etc.
M.Lemiux: Håller med. Som det ser ut nu. Blir Lassi kvar och oskadad är vi förstås trygga på vaktsidan. Och flera av backarna är ju mycket bra, samtidigt som vi nog har kompletterande forwards.
Men det känns som att det behövs mer. Skulle det ramla in en back a la Gunderson, skulle det ramla in några toppforwards med hela magmuskler...ja, då jävlar kan det bli något.
Sven.Savage: Ja, börjar vara på tiden att det händer nått på värvningsfronten, just nu ser vi bara ut att bli ett lag kring plats 8-10...men jag tror nog att minst en back till kommer att värvas och kanske två forwards, men det måste vara starka namn om vi ska slåss om topplatserna. Annars har Brynäs värvat mkt intressant, dom verkar bli farliga kommande säsong. Förvisso har de ju tappat Rödin och Scott, där Rödin blir svår att ersätta, men det kommer nog att gå bra för dem om det inte blir skadecirkus för tredje säsongen i rad.
Nu går vi i väntans tider! Det är faktiskt bara runt 70 dagar kvar till dess att det smäller!
I början av augusti inträffar en tradition i hockey-Sverige, och på kvällen kommer sektens överstepräst att basunera ut succén genom en apsanning som skickas ut som pressmeddelande. Det kommer "som vanligt" att heta att "ishockeyfeber råder i ishockeystaden och rekordpublik samlades för att följa laget under första isträningen!
"Isträning" är alltså bara lögn, förlåt apsanning. Någon träning är det inte frågan om och visserligen finns där is i arenan men den mest nyttjade isen lokaliseras till glasen med paraplydrinkar i läckert rosa eller elegant lila. Vidare bjuds på fiskdamm, banjomusik och ansiktsmålning - och det är fri entré! Småbarnen strömmar till speciellt nu när allt fler lekplatser lagts ned i Apschtaan för att frigöra medel för landets värsta kommunaldopning.
Men visst är spelarna där! Inte för att träna, men för att lalla runt. Nedan ser vi en i förväg förberedd bild för att visa upp att såväl fläskberget Hollywood som fiasko-Jocke kommer att delta!
Metalman: Nej, det handlade inte om Gnaget från början. Jag tog upp det som exempel på att saker förändras och att inget är absolut samt att när folk började använda begreppet "gnaget" fanns säkert inkompetenta språkpoliser som du där och förklarade att "det heter faktiskt AIK".
De gjorde sig lika fåniga som du.
"Jag "börjar glida in som ordpolis"?
Försök inte vända på steken. Det är dig själv du talar om, medan jag påpekat att skriver man så taffligt som du gör bör man vara försiktig med att klaga på andras språk.
Att därefter börja surra om "kvalserien för Luleå nästa vår" är definitivt att glida från ämnet och en klassisk reaktion att försöka byta ämne för den som förlorat ett argument.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
a) någon som bedriver tidelag.
b) någon som bär omkring på ett gosedjur.
Vilket tycker du passar bäst?
;-)