Luleå HF

SHL · 117727 inlägg · 890 ämnen

« · 1760105 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7827}: Hej Sofos. Visst är det trams och det har jag påpekat många gånger. Köpespelarsnacket blev passé redan efter 90-talet.

Det är bara två hatbrottslingar i Apboken och tidigare SvenskaFans som förföljt Luleå Hockey och ibland andra klubbar med "köper gnetfinnar, köper smålänningar, har inga egna spelare, har ingen hockeykultur, har inga anor, hjärndöd, hjärndöd".

I detta har de tyvärr haft visst stöd från Apan som signalerat värderingar "vi ska spela med en majoritet egna produkter" - vilket är ekonomiskt klokt - men tolkas och förs fram av apmonstren som att Apan är finare än andra som därmed är fulare och värda förakt.

Att Apans ledare vid SM-finalen mot Läjkers gick ut och förklarade att "om Läjkers vinner är de ett hot mot svensk hockey. Alla som hoppas på svensk hockey borde hålla på oss." var ett onödigt och förnderande övertramp, som gav sådana som apmonstren luft under vingarna.

Sådär har Aptrollen alltså hållit på i 5-10 år och vi har väsentligen skitit i det. Nu gör jag det inte utan kallar saker vid samma namn: om Apan köper spelare påpekar jag att det är köpespelare. Om Apan spelar med en majoritet köpespelare påpekar jag att Apan spelar med en majoritet köpespelare.

Personligen lägger jag ingen värdering i det. Jag stöder fullt ut om min egen klubb spelar men 100% köpespelare om alternativet är att degraderas till Allsvenskan. Vi talar modern hockey som har att följa de förutsättningar som gäller och som primärt beror på att nordamerikanska klubbar har köpt 100-200 svenska spelare i första hand alla våra bästa spelare.

Att Apan köper spelare lägger jag alltså ingen värdering eller synpunkt på. Jag bara konstaterar att så är fallet.

Men låt oss ta din kommentar: "Äsch, sluta med tramset om köpespelare hit och dit. "

Har du hört talas om att sopa rent framför egen dörr innan man klagar på ordningen i andras huset? Eller att se bjälken i eget öga innan man anmärker på grandet i andras?

Du borde alltså lägga in den där kommentaren "Äsch, sluta med tramset om köpespelare hit och dit." i egen bok innan du gör det i andras. Jag har inte sett dig lägga in kommentaren i Apboken, men utgår från att du nu kommer att starta med det.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: En kort roman av dig som vanligt... :-) Äsch, sluta med tramset om köpespelare hit och dit. Det är ju bara du och de två i Skellefteboken som håller på kring det! Jag tycker det ska bli kul och se vad som händer med detta nyförvärv!
Ja, du har helt rätt i att Skellefteå är dåliga på att ta fram "egna" målvaktsprodukter. Därför köper de.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Helt klart från egna led, då Finland logiskt ligger under Skellefteå om man kollar till SHL-lagen :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Frågan är om detta är en köpespelare? Rykten gör gällande att finnens farfars tvillingbrorsas kusins låtasmormor bodde i Skellefteå två veckor sommaren 1892.

Gör inte detta Ortio till en möjlig SAIK-produkt?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Köpeklubben Apan slår till igen!

Som alla vet har Apan aldrig utvecklat egna målvakter. De har inte ens någon målvaktstränare för pojkar, B-junisar och A-junisar utan anser att det räcker med instruktionen "ta pucken". Det är därför målvaktstalangen Filip Gustavsson lämnade Apan som 15-åring och gick till Luleå, där han fått en fin utbildning och utveckling.

Apan kunde inte bry sig mindre. De har ju allt köpt målvakter.

Och nu gör de det igen.

25-årige finländske målvakten Joni Orto har ni inhandlats av köpeklubben.

Orto draftades av Calgary som #171 2009 och drog redan som 19-åring över till nordamerika, gjorde några AHL-matcher, men lånades ut till TPS och Helsingfors första åren. Senaste tre åren har han dock befunnit sig på andra sidan Atlanten och lirat 37 NHL-matcher, 94 AHL-matcher och 4 ECHL-matcher utan att slå igenom och han har inte lyckats få kontrakt med någon NHL-organisation för kommande säsong och svarar därför på "komse, komse" från Apan.

Det innebär att Apan sparkar fyrtioprocentaren hanses.

Även om Aporna själva förklarat att "här är ingen orolig" har ju alla vi utomstående förklarat att målvaktssidan blir Apans fall och på lista efter lista för vaktranking har Apan placerats mycket långt ned, t ex #12 av 14 lag för vaktpar.

Men Apan har pengar och köper det de vill ha. Det var ju extremt klantigt av Aplasse J att vägra ge Jocke Eriksson kontrakt i våras och hålla fast vid fyrtioprocentaren men nu har nye Mikael Lindgren som sköter kassan missförtroendeförklarat Aplasses vägran, öppnat börsen och handlat på i "god" Aptradition: vakter KÖPER man.

Vad kommer då Orto att tillföra?

Ja, jag har ingen tidigare kunskap om grabben men för mig räcker det att han är en finsk vakt som funnits på den nivå han funnits. Finland utbildar mycket duktiga vakter (de lämnade vaktträning i form av instruktionen "ta pucken" för mer än 50 år sedan och har överallt speciella vakttränare ner i unga åldrar) och säkert kommer denne Orto att bli ett rejält utropstecken.

Klokt gjort av Apan förstås och i och med detta inköp ökar deras möjlighet att bli ett topplag i kommande SHL. Den tidigare i år inköpte vakten från Riktiga AIK får räkna med att i ökad utsträckning ta hand om båsdörren, sedan den köpevakt hanses man tänkt för den rollen fått sparken.

I det här läget gratulerar jag Apan till ett klokt beslut.

Plumpen i bägaren är väl Mikael Lindgrens förklaring:

"– Vi har känt oss nöjda med det målvaktspar vi haft, men då vi nu fick möjlighet att spetsa till truppen ytterligare med en spelare av Jonis kaliber så kunde vi inte tacka nej, säger klubbens sportchef Mikael Lindgren om värvningen."

Skitsnack, lögn och Apsanning förstås. Men inte speciellt oväntat från Apan, där sanningen är det man i första hand har ambition att dölja. Snart kommer väl nästa Apsanning "Fyrtioprocentaren hanses och Apan har i samförstånd beslutat avbryta samarbetet då Apan tyvärr inte kan erbjuda hanses det antal matcher han önskar och vi tackar för den tid som varit och önskar hanses lycka till i den fortsatta karriären."

För den som inte själv kan översätta Apsanningar till Riktiga Sanningar kommer följande översättning. Det här är vad Lindgren sa, igen-kligen:

"-Det har varit jättekris hos oss ända sedan i våras då Aplasse helt sjukt vägrade att anställa Joacim Eriksson som var ledig. Möjligen är det något personligt från Aplasses sida, jag vet inte, men i vilket fall lämnade han oss Apor i en j-a svår sits. Vissa menar att det var en medveten handling för att det skulle gå åt h-e för oss, så att Apschtaans folk skulle få uppfattningen att "på Aplasses tid gick det bättre" men jag vet inte.

Såfort jag fick ansvaret har vi med ljus och lykta sökt världen över för att panikvärva en ny köpevakt. Vi har haft bud liggande till alla lediga och successivt höjt nivån på den ersättning och den under bordet-handräckning vi erbjuder men ingen har nappat och det har verkligen varit kris med stort K hos oss.

Nu när NHL-säsongen kom allt närmare och alla NHL-organisationers vaktuppsättning satt sig insåg Orto att han inte fick plats hos Calgary och då vi kände oss tvungna att kasta in ett rejält bud blev det på den nivå som innebar att vi lyckades och han tackade ja.

Nu äntligen kan jag sparka "arvet efter Palasse J" erik fyrtioprocentaren hanses åt helvete. Lycka till du med att få ett nytt uppdrag - det går säkert bra, när du har ett CV där du går in i en avgörande SM-final och kastar in 60% av alla skott. För oss Apor var dock råttet mågat när du tar spade i en träningsmatch mot Luleå och laget krossas beroende på allmän depression av att ha dig i mål."

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Undra på att jag karakteriserar det lilla sidekickaoptrollet som mindre begåvad.

Här ägnar jag tid till att lägga fram fakta som visar att

a) Nej, Emil Pettersson är inte "på gränsen till att vara egen Approdukt" som det lilla Aptrollet påstod.

Emil är nämligen en komplett Timråprodukt, inköpt vid 22 års ålder av Apan. Således en köpespelare.

b) Nej, det duger inte att leta upp en 4-5 år gammal "vision" för Apan att lägga fram som fakta, vilket det lilla Aptrollet gjorde, dessutom plocka bort ord som inte "passade", och komplettera med de hockeyrelaterade uppfattningarna "hjärndöd, hjärndöd".

Jag visade upp färskare nu gällande Apvisioner och visade att den alltså förändrats, från den gamla, som Aptrollet ville visa upp som fakta.

Två gånger med korrekta fakta neddragna brallor på det lilla aptrollet.

Så vad svarar han emd?

"hahahaha Sven Savage är så avslöjad och bortkollrad han börjar ljuga än mer desperat."

Lilltrollet ljuger. Lilltrollet blir avslöjad. Jag visar sanningen och ger dessutom källor ända in i gällande Apdoktrin.

Och då svarar han så?

Jag förutsätter att alla förstår varför han betecknas som lågbegåvad.

Att "diskutera" med det hatbrottsliga sidekickstrollet från Övik är lika givande som att föra en intellektuell konversation med en ko. Låt vara med undantag för det jämförelsevis klipska uttrycket i blicken.

På kon.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Det lilla aptrollet, gammelgubben från Övik, har kollapsat alldeles när jag påpekar att den egna Timråprodukten Emil Pettersson knappast är att se som "på gränsen till egen Approdukt" om inte från Trottarkanten eller Pölsan.

Nej, han är en från Timrå, Timrå och åter Timrå och blir INTE på gränsen till Approdukt när han köps in från MooDoo vid 22 års ålder.

Aptrollet har svårt att svara på det så han kör i stället sitt vanliga "hjärndöd, lögner, hjärndöd" vilket kanske imponerar på honom själv;-)

Nu inser han dessutom att hans, och den andre hatbrottslingens påstående att APAN SPELAR ALLTID MED EN MAJORITET AV EGNA PRODUKTER är lönlöst att försvara. Inte ens aptrollets traditionella "hjärndöd, hjärndöd" duger, när jag visat fram fakta.

Så nu börjar han fabricera en egen s k Apsanning:

"Skellefteå AIK har alltså som VISION 5 av 10 spelare ska komma från EGNA VERKSAMHETEN.Bra det står som vision för det innebär om jag tolkar det rätt man kan göra undantag extrema år. "

Nja, nu ljuger du igen, aptroll.

I Apans beskrivning av "Vår värdegrund" anges som vision att "MINST 5 av 10 spelare ska komma från den egna verksamheten". Du glömde bort det lilla ordet "minst".

Om man nu ska tillåta de hatbrottsliga Aptrollen att hänvisa till en 4-5 år gammal värdegrund där det anges att

"Vi pratar med varandra och inte om varandra.
 Vi missunnar ingen framgång och berömmer gärna varandra."

Något som dessa två vinalkoholiserade hatbrottslingar inte en enda gång under massor av år gjort. Med undantag för att den vidrigaste hatbrottslingen kvällen när Apan vann sitt första Glud sedan Hedenhös, genom att slå just Luleå, förklarade att "Luleå var ett fantastiskt lag som kunde vunnit flera av finalmatcherna" innan han nyktrat till (alternativt fyllnat till) och översatte till att "skitlaget Luleå var chanslösa, skittrista och värdelösa".

Och snacket om "undantag extrema år" är bara just snack för den här och förra säsongen när jag kollat upp det hela har jag gång på gång visat att Apan spelar med en majoritet köpespelare.

Man vad betyder då "egna verksamheten" enligt Apans egna definition?

Jag behöver ju inte gå åratal tillbaka för att visa Apans påståenden utan plockar fram Apans årsredovisning som kom för bara drygt två månader sedan (länk).

Sidan 3, under rubriken "Långsiktig sportslig utveckling": "Minst hälften av spelarna i vårt representationslag ska komma från egna led." Avsnittet "Vision" står strax innan, men påståendet om "minst hälften" handlar inte längre om "vision" - som enligt Aptrollet kan hoppas över i extrema fall (som senaste åren) - utan att ett beslut för "långsiktig sportslig utveckling".

På sidan 6 anger Apans junioransvarige (ja, det är han som i egenskap av "lärare" på hockeygymmet uppträdde på ett sådant sätt att skolan fälldes för kränkande behandling av Skolinspektionen, som hotade att flytta hockeygymnasiets elever till Umeå): #Ett av föreningens mål är att fem av tio spelare ska vara egna produkter."

I årsredovisningen av 2014-2015 (samma länk) fanns fortfarande med i visionen att "...minst fem av tio spelare kommer från den egna verksamheten." men det har alltså eliminerats senaste året, vilket jag tolkar som att Apan nu insett att de inte längre kan ljuga ihop att de är "egna" när fakta visar annat. Men det lilla Aptrollet i Övik väljer en "vision" som är 4-5 år gammal för att försöka få stöd. Genom att ljuga, alltså. Du kan vällika gärna isf plocka fram visionen från 1921: Apan har bildats för att spela bandy.

För övrigt, om vi ser den kompletta formuleringen:

"Skellefteå AIK Hockey ska vara Sveriges ledande ishockey- förening. Vårt representationslag ska tävla om SM-guldet varje säsong i en fullsatt arena, där minst fem av tio spelare kommer från den egna verksamheten."

Jag som tycker att man ska skriva korrekt hugger förstås omedelbart ned på den tvivelaktiga syftningen. Vad menas? Ska en fullsatt arenan till häften bestå av åskådare från egna verksamheten? Eller ska totalantalet spelare - i hemma- och bortalag - komma från Apans egna verksamhet?

Nåväl. Egna led/egna produkter. Apan har definierat att det betyder spelare i juniorlagen som lyfts in i A-laget. Vilket Apan iofs kallar "representationslaget" för att verka fina, medan vi andra upptäcker att de därmed inte anser att juniorer eller damer representerar föreningen. Skamligt.

Ända sedan förra säsongen spelar Apan med en majoritet köpespelare, dvs spelare som inte tränats och utvecklats av Apan utan av andra klubbar och sedan köps in som seniorer av Apan. OK för att Apan nu skrivit om sin version eftersom de insett att de inte längre kan hålla det. Mem de kan lika gärna tala klarspråk och förklara "Vi spelar i fortsättningen med en majoritet köpespelare".

Något som rycker undan basen för de maligna hatbrottslingar som i åratal hånat och hatat andra lag som de skällt på som "köpelag".

Med det sparkapital som presenteras som att "Nu är Apan rikast i Sverige" - vilket underförstått ska uppfattas som att Aporna är smarta, men enbart beror på en villkorslös fruktansvärd kommunaldoping på >10 miljoner årligen - kommer de säkert som vanligt att tvingas och kunna köpa, köpa och köpa än mer och etablera en allt större majoritet av köpespelare.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Wilhelmsson: Tack:-) Tyvärr är nog det besvärliga i kråksången att när jag dragit ned brallorna på trollen njuter de oerhört och med byxorna nere vidtar självbefläckelsen.

Det enda rätta är förstås att nonchalera dessa vinfyllon. Här i Luleåboken kan vi ju göra det - eftersom de båda är livstidsavstängda här - och gör det också emellanåt.

Det stora problemet gäller - som du påpekar - Apboken. Där skulle man önska att om de nu inte blir avstängda även där, att det kontinuerligt informeras att om man vill slippa se aptrollens härjningar väljer man funktionen XX (instruktionen) för att se till att man inte ens behöver se aptrollen.
Uppladdat:

500x0-thumb_486.jpg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: ja vad säger man ? du drar ned byxorna på aptrollen gång på gång men dom fortsätter sitt enformiga mantra om lögner och hjärndöd.

Dom har för mycket fritid på den låsta anstalten, en tvångströja borde göra dom gott och även locka till sig alla andra vettiga SAIK skribenter som knappt vågar skriva på forumet.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
KHL har dragit igång. Lagen har än så länge spelat olika antal matcher men notabelt är att rookielaget Kunlun vunnit samtliga matcher de spelat och det är de ensamma om i hela KHL.

Detta aktualiserar "kravet" från hatbrottslingarna av Apsnitt: Champions Hockey League är en Kalle Anka köpeturnering som inte räknas förrän KHL deltar.

Javisst! Hatbrottslingarna aptrollen har rätt. Kinesiska Kunlun från Bejing MÅSTE vara med i CHL. Annars kan det inte räknas som ett Europamästerskap! Aptrollen har rätt, som vanligt. Hockeykompetenta ända ut i de tolv fingerspetsarna!
Uppladdat:

500x0-thumb_485.jpg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Aptrollet i Övik läser min sammanställning över ursprung för spelare i Apans trupp.

Motivet för sammanställningen är att kontrollera Apans påstående att "Apan spelar med en majoritet spelare från egna led". Apan har själv definierat "egna led = tas upp i A-laget från juniorlaget".

Själv har jag bara redovisat fakta, vilket aptrollet kommenterar "Lögnen verkar vara deras naturliga normala samtal där uppe och i undantagsfall är qataren ful i mun och talar sanning."

Han fixar inte det som vi andra gör: Skriva att det var inte korrekt och ta fram andra fakta som visar att jag har fel.

Jag förstår det. Eftersom jag har rätt.

Jag har ju redan pekat på att t ex Jocke Lindström som från 15-25 års ålder utvecklas av fr a MooDoo inte uppfyller Apans egen definition på "egna led" vilket retar galla på aptrollet.

Och så håller det på. Vi tar ett nytt exempel. Emil Pettersson, en spelare som jag skriver följande om:

"Emil Pettersson
Sundsvallspojke som utvecklas av Timrå och delvis MooDoo innan han som färdig senior köps av Apan. Köpespelare!"

APtrollet tänker annorlunda och förklarar: "...Jesper O,Hetta och Djuse är ju nya men deras närmaste och logiska SHL-klubb är Skellefteå AIK. Emil P Ånge? är på gränsen men Gävle och Leksand är väl närmare tror jag."

Aptrollet menar alltså att Emil är på gränsen till att räknas som kommande ur egna Apled, men storsint som han är, förklarar han att kanske Emil ska räknas som kommande ur Pölsans eller Trottoarkantens led.

Vi kollar fakta:
Emil Pettersson är född och uppvuxen i Sundsvall. och hans moderklubb är Ånge (sju mil utanför tätorten Sundsvall) som han spelade för fram till säsongen 2008-2009 då han var 14 år, fyllde 15 år på våren 2009.

Då gick han till Timrå. Emil blev kvar i Timrå sex säsonger och spelade för Timrås J18, Timrås J20 samt Timrås A-lag i såväl SHL som i Allsvenskan.

Sista säsongen i Timrå lånades han som 20-åring ut till MooDoo i två matcher och säsongen efter det - 2015-2016 spelade han hela året för MooDoo i SHL.

Och nu som 22-åring blir han köpt av Apan.

Vad kan man kalla Emil? Ja vi är förstås alla eniga om att han är en ren Timråprodukt, även om han spelade för MooDoo i SHL under sitt första seniorår.

Och det stämmer tämligen väl med vad jag skrev.

Men aptrollet tänker annorlunda och förklarar att JAG ljuger, och levererar "sin" apsanning; nämligen den att Emil är en produkt av närmast Pölsan eller Trottoarkanten, men på gränsen att vara en ren Approdukt.

Så där är det hela tiden. Jag presenterar fakta, utan onödiga kommentarer. Då svarar aptrollet "hjärndöd, hjärndöd, du ljuger" och kommer med sin "sanning".

Jag menar nog att det där sättet att uppträda är fullständigt tillräckligt för att vederbörande troll ska stängas av. Har svårt att se ett regelverk som INTE innebär omedelbar avstängning för sådant uppträdande.

Problemet rör dock inte Luleåboken för här är Aptrollet avstängt på livstid. Men Apboken, hallå?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Inte oväntat brann hela proppskåpet hos hatbrottslingarna när de upptäckte att jag lyft fram fakta och visat att Apan består av en majoritet köpespelare.

• Jocke Lindström utbildad av MooDoo och andra klubbar och ligor från 15 års ålder innan han kom till Apan tio år senare;

• Fläskberget Hollywood, utbildad bl a av Hästen och Tälje innan han kom till Apan som 22-åring;

• Gustav Lindvall, lämnade Apan som junis (och då vet vi redan att Apan saknar målvaktstränare för junisar) och utbildades av Sundsvall, MooDoo, Timrå, Västerås, Almtuna, Tingsryd och Riktiga AIK under 5-6 år innan han, som 25-åring köps av Apan;

Dessa tre är rena egna approdukter från egna apled, enligt hatbrottslingarna och alla som anser annorlunda är "hjärndöda, hjärndöda"...
Uppladdat:

500x0-thumb_484.jpg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Wilhelmsson: Men det du talar om är redan beslutat! Mindre framstående länder får in serieettan och nationsmästaren, länder som Sverige, Finland och Tjeckien får in hela fem klubbar typ ettan-tvåan från serien och slutspelet, samt om det är samma klubbar semifinalister och serietoppklubbar.

Det gäller fr o m nästa år, dvs ungefär som du föreslår, men de bästa länderna får fler representanter: det vore ju konstigt om Danmark och Sverige skulle ha fyra var? Så är det ju också i sparkbollens Champions för att se till att de allra bästa klubblagen får delta.

*Jag gick igenom hur det skulle gått för Luleå om dessa begränsande regler gällt under de sex år vi deltagit i European Trophy-Champions och samtliga år utom ett hade vi varit kvalificerade!

Personligen anser jag att eftersom KHL blånekar hela tiden - eftersom de oljegangstrar som äger KHL inte vill ha något CHL, eftersom de helt riktigt tror att det reducerar KHLs chanser att ta över hela världen - så skiter vi i dem till de vill vara med. De bjuds in varje år och nekar varje år, så vad fan ska vi göra; lägga oss ned och dö?

Du såg att publikintresset verkar ha mer än fördubblats i Sverige från i fjol till i år? Jag tackar SVTs satsning som inneburit att CHL fått medskjuts i landet, och bättre kommer det att bli. Tror jag.

*Jag lägger in inlägget nedan (ett jäkla elände att vi inte har trådforum, man blir tvungen lägga in samma sak flera gånger och därefter rinner det snabbt iväg från förstasidan.

"CHL

Vi ägare, bl a Luleå Hockey och de andra 25 europeiska toppklubbarna har ju bestämt att det CHL som nu pågår blir sista säsongen som de ägarklubbor som grundat turneringen har garanterad plats i slutspelet.

Samtidigt reduceras antal deltagare till 32 stycken, vilket är ett mer behändigt format för gruppspel och slutspel.

Men det innebär alltså att färre svenska lag än tidigare kommer att kunna delta.

Det som kvalificerar för deltagande 2017-2018 är resultatet i
a) CHL 2016-2017 (dvs om laget blivit Europamästare)
b) det nationella slutspelet våren 2017
c) den nationella ligan 2016-2017

Sverige kommer att delta med fem lag och ordningen bestäms av följande:

1) Eventuell vinnare av CHL.
2) SM-segrarna.
3) Ettan i grundserien.
4) Tvåan i grundserien.
5) Förlorande SM-finallag.

Därefter fylls eventuella överblivna platser (samma lag kan ju vinna både CHL, SM-slutspelet och grundserien) med

6) Bästa förlorande semifinallag (rankad efter grundserietabellen),
7) sämsta förlorande semifinallag
8) bästa förlorande kvartsfinallag och så vidare.

Det innebär alltså att när SHL färdigspelets är de två lag som kommer på plats 1-2 direkt kvalificerade för att delta i CHL.

Det innebär vidare att de två lag som möts i final om SM är kvalificerade för att delta i SHL.

I en ytterlighetssituation kommer inga andra svenska lag att kvalificeras till CHL på basis av placering i SHL eller slutspel. Men det förutsätter att regerande mästare är ett svenskt lag som inte nått plats 1-2 i serien eller nått final; samt att de två lagen som möttes i final inte nått plats 1-2 i SHL.

En annan ytterlighetssituation - som snarast är en vanlig situation är att de fyra lag som kom på plats 1-4 i grundserien också möts i semifinalerna samt att regerande Europamästare är ett av dessa fyra lag alternativt ett lag från annat land. I dessa fall blir lagen 1-4 från grundserien kvalificerade samt också det lag från platserna 5 och nedåt gått längst i slutspelet.

Hade dessa regler gällt för årets CHL skulle vi haft kvalificering enligt ordningen:

1. Frölunda
2. Frölunda
3. Apan
4. Frölunda
5. Apan
6. Luleå Hockey
7. Läjkers
8. Pungen

Dvs kriterierna 1, 3, 6, 7 och 8 skulle gälla.

Luleå Hockey har ju varit direktkvalificerat till turneringen - eftersom vi är en av de klubbar som grundat den - men hur skulle det gått om de regler, som gäller fr om nästa år, skulle gällt även tidigare?

2016-2017
Luleå skulle varit kvalificerade som 3e svenska lag (som semifinalist med bästa grundserieplacering)

2015-2016
Luleå skulle varit kvalificerade som 1a svenska lag (som Europamästare)

2014-2015
Luleå skulle inte varit kvalificerade utan kommit först på sjunde plats från Sverige.

2013-2014
Luleå skulle ha varit kvalificerade som 3e svenska lag (som SM-finalförlorare). Nej, förresten, som 1a svenska lag (som Europamästare).

2012-2013
Luleå skulle varit kvalificerade som 2a svenska lag (som SHL-vinnare).

2011-2012
Luleå skulle ha varit kvalificerade som 4e svenska lag (som bästa semifinals)

Så även om de nya strängare reglerna hade gällt skulle vi ha kvalificerat oss för Europamästerskapet varje år utom 2014. Det var Rönkens sista år, våren då vi havererade trots att vi hade tillgång till båda Linusarna - Omark och Klasen - men Limpan kom in så sent att laget inte hann ordna sig. Vi torskade redan i kvarten mot ett j-t stabilt Läjkers; dessutom ramlade vi från plats 4 ned till plats 7 i SHL genom att förlora sista matchen mot Pölsan.

Jahaja. Som synes har vårt deltagande i Europamästerskapet knappast berott på att vi är en av de klubbar som grundat hela skiten. Vi har nästan hela tiden varit kvalificerade på sportsliga meriter.

Men det var då det. Nu gäller nya bara nya och allt tidigare har spelat ut sin roll.

När man sett Luleås första match mot Berlin undrar man om vi i år når slutspelet och om vi nästa år ens är med i gruppspelet i CHL.

Om tre timmar är det nedsläpp i Delfinen mot SaiPa och i skrivande stund - med matchen mot Berlin på näthinnan - har vi nog inga större förväntningar.

Men...överraska oss, Luleå Hockey!"
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160828kl._1.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: själv har jag lite annan syn på CHL .. CHL står ju för Champions Hockey League... alltså mästarna eller man kan nog säga dom bästa av varje liga.

Då tycker jag att man väljer t.ex 4 bästa lagen från varje liga... det skulle väl vara mer sportsligt än att vissa lag får förtur oavsett hur lågt ned i tabellen dom hamnar i sin inhemska liga.

Tycker att en sådan liga/cup ska spelas efter sportsliga grunder och inte vem som startade ligan(har mest med pengar).

Visst är chansen stor att Luleå då skulle kastas ut ur ligan men det är ju helt okej om Luleå inte kan klara av det på just sportsliga grunder och inget annat.

Som det ser ut nu så känns den relativt ointressant och KHL måste vara med annars rinner som hela grejen ut i sanden.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
CHL utvecklas!

Ja, det är på inget sätt en konsekvens av gnällande Apor och dylikt utan ett beslut taget av ägarna - däribland Luleå Hockey - och det mesta beslutades redan när CHL grundades på basen av European Trophy.

Lite öppet har man hållit det hela för det fall KHLs europeiska lag skulle acceptera den stående och ständigt upprepade inbjudningen att delta.

Men KHL har valt att vägra för att i stället fortsätta bygga ut KHL till Kina och fler länder - sanningen är ju den att KHL hoppas att CHL ska kollapsa för att lagen ska välja att gå in i KHL i stället.

Vi går nu ned till 32 lag och länderna får delta med 2-5 lag, beroende av slagstyrka. Det kommer att spelas gruppspel med 8 grupper, 4 lag i varje, och de två första lagen i gruppen går till slutspel.

Ordning och reda tycker jag.

Dessutom planeras värdet successivt uppgraderas. I år får segraren 150 000 Euro vilket kontinuerligt ska ökas till 720 000 Euro 2023.

Förra året var snittpubliken 1 200 st i Sverige, nu är det uppe i 2 600!

Vår turnering är på väg att slå igenom ordentligt:-)
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160828kl._0.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Som alla vet är Apan extremt fånig med ett hemlighetsmakeri baserat på paranoida föreställningar. Nu har de iaf varit tvungna anmäla sin trupp till förbundet.

Anmärkningsvärt tränarna på rostern. Tidigare påstods Öberg plockas in för att ersätta Apwallson. Därefter har CryBert hävdat att "vi är alla coacher" på samma nivå. Men till förbundet har Apan anmält att det är Klockare som är huvudtränare.

Vi finner 29 spelare i truppenmen slarv-Apan har missat att anmäla Calof och Cumiskey. Ajaj. Vi lägger till dessa och får då 31 spelare.

Av dessa är hela 16 spelare inhandlats som seniorer av Apan. Per definition är det således 16/31 som är köpespelare.
52%. Majoritet. Köpespelare.

Till det kommer att en hel del av de s k egna spelarna knappast kommer att lira i SHL annat än undantagsvis. Vi säg ju senast hur Luleå spelade ut Apan när de satt in några av dessa småttingar.

Så andelen köpespelare kommer att vara i rejäl majoritet när SHL kör igång.

Apan formulerade denna sin själhyllning "VI SKA ALLTID SPELA MED EN MAJORITET SPELARE FRÅN EGNA LED" på den tid då de stal hejvilt spelare från Burkölen och Norrbotten och t o m sökte lura till sig nyss 13 år fyllda finländare. Men de gratisstölderna har nu stoppats och Apan fyller på sitt hockeygym med stölder från södra Sverige och Norge. Vilket inte ger samma effekt och Apan blir mer och mer dominerad av Köpespelare.

Av 15 s k egna spelare finner vi att en majoritet 8 st utgörs av sådana stulna talanger som lurats till Apan av kvällssamtalen "komse, komse" som vore det fula gubbar i andra luren. Dessa fulingar har nu flyttat till Schweiz för att fortsätta sitt värv där "komst, komst", "allez, allez", "andale, andale"…

Av de 7 som blir kvar har majoriteten andra moderklubbar. Bara 3 har Apan som moderklubb och en majoritet av dessa lär knappt få spela.

Återstår sparrisen Marcus Petterson och han drar väl till AHL under året kanske. Så återstår bara en Apa bestående av en främlingslegion…



KÖPESPELARE

Nedan följer 10 spelare som inte har någon bakgrund alls i Apan innan de inköps som färdiga seniorer. Dessa kan inte ens Apsanningar göra till egna produkter. Här handlar det om köpespelare.

1. Erik Hanses
Från Leksand och som 23-24 år till Apan. Köpespelare!

2. Emil Djuse
Från Östersund, som efter Östersund, Brunflo, Södertälje, Frölunda, Malmö, Mora, Frölunda, MooDoo, Timrå köps av Apan. Köpespelare!

3. Kyle Cumiskey
Kanadick som MooDoo etablerade i SHL och som Apan nu köper in från AHL. Köpespelare!

4. Andrew Calof
Kanadensisk köpespelare!

5. Jimmie Ericsson
Föddes och vistades som spädbarn i Apschtaan, men försvann sedan; en bakgrund som innnebär att maligna hatbrottsliga apsupportrar menar att han därför uppfyller definitionen att ”komma från egna led2 vilket betyder att plockas upp från junislaget, eftersom han har ”Skellefteåanknytning”. Men från Vita hästen och Södertälje, ett fläskberg som i 22-årsåldern köps in av Apan. Köpespelare!

6. Henrik Hetta
Köpespelare från Strömstad, Östersund, Brunflo, Asplöven, Olofström, Malmö. Köpespelare!

7. Oscar Möller
Spångagrabb utvecklat av Djurgårn och så vidare. Köpespelare!

8. Jesper Olofsson
Övikspojke som från MooDoo varit på fler ställen och nu köps till Apan. Köpespelare!

9. Emil Pettersson
Sundsvallspojke som utvecklas av Timrå och delvis MooDoo innan han som färdig senior köps av Apan. Köpespelare!

10. Pontus Petterström
Smålänning utvecklad av Leksand och Tingsryd innan han som färdig senior köps in av Apan. Köpspelare!



FRÅN APSCHTAAN, MEN UTVECKLAS AV ANDRA KLUBBAR INNAN DE SOM SENIORER INHANDLAS SOM KÖPESPELARE

Sex spelare som sparkats eller självmant dragit från Apschtaan och varit junisar och blivit seniorer i andra klubbar (dvs uppfyller Apans definition på att vara egna produkter för andra klubbar). Dessa kan därför på inget sätt påstås vara egna produkter för Apan. I så fall skulle t ex Lindvall påstås vara egen produkt för inte mindre en Å T T A klubbar. Nej, räknas man som "egen produkt" då man plockas upp i A-laget från juniorlaget kan man inte ändra det att räkna in fol med "Apanknytning" i nästa skede. Någon jävla ordning får det i alla fall vara i en klubbs självuppfunna hyllningar, även om det gäller en klubb av apsnitt.

1. Gustaf Lindvall
Född i Skellefteå men sparkas av Apan som 19-årig junis och utvecklas därefter av Sundsvall, Timrå, MooDoo, Västerås, Tingsryd, Almtuna och Riktiga AIK innan han köps in av Apan. Under hans tid hos Apan fick han ingen målvaktsträning då Apan inte haft vakttränare för spelare <20 års ålder, men nu har han fått riktig träning och köps av Apan när han fyllt 25 år. Köpespelare!

2. Adam Pettersson
Ursprungligen från Apschtaan men lämnar Apan som junis och lirar i Sundsvall innan han som färdig senior köps tillbaka till Apan och går direkt in i A-laget. Köpespelare!

3. Pär Lindholm
Från Kusmark, några mil från orten Skellefteå. Lämnar Apan som junis för Sundsvall, Piteå och Karlskrona. Köps åter till Apan som 23-åring. Köpespelare!

4 Johan Alm
Skellefteåspelare som lämnade Apschtaan som junis och utvecklades av Frölunda där han elitseriedebuterade. Köptes sedan tillbaka till Apan där han varvat med spel i Piteå och Västerås blev kvar några säsonger innan han enligt Apsanningen blev NHL-stjärna genom att enbart spela i AHL två säsonger till han nu köpts till apan. Köpespelare!

Alm lämnar alltså Apan och utvecklas av Frölunda till SHL-spelare, innan Apan köper tillbaka honom. Ja, det blir j-t svårt att följa Apdefinitionen ”egna led” om en spelare som en helt annan klubb lyfter till SHL-spelare innan han köps tillbaka till Apan ska kallas ”egna led”. Eftersom vi följer Apsektens definition blir vi tvungna konvertera även Alm.

5. Axel Holmström
Från Arvidsjaur, snodd till Apan.

6. Joakim Lindström
Ursprungligen från Apschtaan men söker sig till MooDoo som 15-åring för att utvecklas till hockeyspelare. Blir kvar i MooDoo i sju säsonger och är alltså enligt alla möjliga definitioner en ren MooDoo-produkt. Har därefter varit i alla möjliga länder och klubbar och vanligen misslyckats men köps ibland till Apan och lyckas där bättre. Nu inköpt till Apan igen. Köpespelare!



STULNA TALANGER
Här följer 8 spelare som Apan stulit från andra klubbar när pojkarna varit 15-19 år gamla. Dessa definierar de som kommande ur egna led dvs lyfts direkt från junislaget upp i A-laget. OK, det är så de väljer att definiera saken: Men då kan de för fan inte räkna de 8 i föregående grupp, som utvecklats av andra klubbar och inhandlas av Apan när de redan är seniorer.

1. Sebastian Aho
Umeågrabb, som Apan stal när han var 15 bast. Stöldgods!

2. Sebastian Olsson
Ursprungligen Åsele men utvecklad av Burkölen men stjäls av Apan i 16-årsåldern. Stöldgods!

3. Anton Öhman
Umeågrabb, som Apan stal när han var 15 bast. Stöldgods!

4. Andreas Wingerli
Lyckselegrabb som köps ned till Apan som 16-åring. Stöld?

5. Danielsson, Hugo
Från sumpan, Nacka och Djurgårn. Inköpt som 17-åring i fjol av Apan.

6. Dahlroth, Felix
18-åring från Boden. Till Apan ifjol som 17-åring.

7. Söderlund, Tim
Från Apschtaan. Söker sig till Luleå och utvecklas under två säsonger av oss. Inköpt som 17-åring i fjol av Apan.

8. Fredrik Lindgren
Från Arvidsjaur i Norrbotten, inköpt till Apan som 19-åring. Går in i junislaget och A-laget samtidigt, och i och med det uppfyller han inte Apans egna proklamerade definition ”Kommer från egna led = plockas upp i A-laget först sedan han fått värdegrunnnnd i junislaget. Köpespelare?



”EGNA PRODUKTER MED ANNAN MODERKLUBB”

Slutligen har vi några egna produkter. Det första gänget har andra moderklubbar än Apan men hygglig som jag är räknar jag in dem.

1. Filip Berglund
Från Apschtaan med moderklubb Bergsbyn.

2. Niclas Burström
Från Apschtaan med moderklubb Jörns IF som ligger 5 mil från orten Skellefteå men eftersom Skellefteås kommunalgränser är geografiskt jättelika blir han, i Apögon, en egen produkt.

3. Danielsson, Anton
19-åring, från Apschtaan med moderklubb Clemens.
4. Krekula, Simon
18-åring född i Stockholm, därefter Apschtaan med SK Lejon som moderklubb,


EGNA PRODUKTER

Och så avslutningsvis 3 spelare som är födda i Apschtaan och har Apan som moderklubb (dvs det som Apan genom falsk marknadsföring vill påstå att alla spelatre är, sedan de hittat på "apanknytning"). Tre spelare alltså, men Marcus kanske drar till AHL under året och de andra två lär knappast få spela många matcher i SHL.

1. Marcus Pettersson
Född i Skellefteå, moderklubb Apan. I detta nu vid 20 års ålder spelare för AHL-laget San Diego Gulls, men utlånad till Apan.

2. Lindström, Linus
18-åring, född i Skellefteå, moderklubb Apan.

3. Stålberg, Jonathan
19-åring från Apschtaan.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: Du har nog rätt att man får ställa in sig på att CHL är kört för oss i år, dvs att oberoende vad vi gör på Berlin nu på torsdag kommer SaiPorna att släppa de poäng till Berlin, som Berlin behöver för att ta sig till slutspelet. Å andra sidan har vi spelat tre av fyra matcher och tappat 8 av 9 poäng och då får vi acceptera att vi för första gången senaste sex åren ej får delta i slutspelet om European Trophy.

När man nu är där får vi i stället se fram emot SHL och i första hand de kommande dubbelmötena med Apan. Nu har i alla fall Tim Kennedy anlänt och kan spelas in i laget.

Jag tycker att anfallsspelet ser lovande ut. Inte alls framme, men det finns flera indikationer på att det kan bli bättre i år och med det också PP. Backarna deltar bättre, flera spelare är mer konstruktiva t ex Junttila och Emanuelsson, junisarna, Harju piggare, Kal-El giftig målnära och Tim tillför förhoppningsvis.

Däremot är vårt försvar remarkabelt kasst, trots att vi har många duktiga backar. De har varit överambitiösa vid blå och givit kontringar, och inte hittat positionerna i egen zon när vi blivit pressade vilket inneburit att motståndarna kommer alltför nära Lassi/Filip för att de ska kunna rädda allt. Men det räknar jag med ska ordna upp sig och gärna ASAP.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Horribel utvisning på Melart i slutet, och den på Mikkelson var än värre. Även om det var lite klantigt av Melart att ge tillbaka en smäll efter att ha tagit emot 2-3 stycken så var den filmningen bland det sämsta jag sett. Fyra domare som köper den rent av. Om det är något som är en fara för hockeyn så är det spridningen av detta Jimmie-virus. Tack och lov så har han ju blivit för tjock och långsam för att sprida sin "skicklighet" internationellt.

Jag vet att du gillar CHL men jag blir inte det minsta upprörd om vi inte går vidare. I själva verket så hoppas jag lite på det så vi kan vila och träna ihop oss istället för att flänga runt över hela Europa långt in på säsongen som vi gjort tidigare år.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Den vinalkoholiserade hatbrottsligen vill sammanfatta den hockeyvecka som varit, men "glömmer" den viktigaste matchen.

Snäll som jag är, hjälper jag honom med denna genom att citera Luleå Hockeys hemsida:

Luleå Hockey vände borta mot Skellefteå
Publicerad: 2016-08-31 21:39

Luleå Hockey vände och vann nere i Västerbotten då man förvandlade ett 2-0-underläge till seger 3-4 borta mot Skellefteå AIK under onsdagskvällen.

Norrbottningarna fick en tuff start på matchen. Hemmalaget Skellefteå hade övertaget i den första perioden och tog till slut också ledningen 1-0 blott två sekunder från pausvilan och knappt två minuter in den andra perioden kom också 2-0 genom spel i numerärt överläge. Då vaknade Luleå Hockey och det rejält då man vände och gick till den andra periodpausen med ledning 2-3. Målskyttar Viktor Amnér, Julius Junttila och slutligen Christian Jaros som i powerplay slog in pucken i öppet mål efter en ypperlig millimeterpassning från nyförvärvet Kael Mouillierat.

I den tredje perioden hade gästerna sedan bud på mera vid flera tillfällen och när man så fick chansen i numerärt överläge efter åtta minuter så kom också 2-4 genom backen Brendan Mikkelson. Hemmalagt lyckades sedan visserligen reducera till 3-4 men kom aldrig närmare så och Luleå Hockey tog alltså hem segern den här gången.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Inte oväntat poppar den j-a hatbrottslingen upp i Apboken för att håna Luleå ock skriver mer om denna match än föregående - då Luleå spöade Apan där hatbrottslingen av någon anledning "inte kunde uttala sig" eftersom han "inte sett matchen".

Vidrigt äckel, den där vinakoholiserade hatbrottslingen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Blister Brigade: Ja, för jävligt att torska 5/6 poäng mot SaiPa trots att vi varit det bättre laget båda matcherna. Den direkta orsaken i kväll var zebrorna som gjorde fiasko efter andra perioden.

Men grundorsaken till att vi förlorat mot Berlin och sedan SaiPa två ggr är utan tvivel att vårt försvar - speciellt backarna - inte alls fungerat och gång på gång blivit överspelat vid kontringar samt dessutom kalabalik framför eget mål. Här krävs skärpning!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Trist.. särskilt då CHL är viktigt för luleå då ni varit så dominanta i cupen tidigare, hoppas ni reder ut det och vi kan få nått bonusderby senare! :(

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Wilhelmsson: Ja, det är uselt.

Och pinsamt att vi inte kan hantera när motståndarna inte kommer åt oss och svarar med brutalt fulspel.

Jag tipsar Skuggan om följande.

När en motståndarspelare agerar fult mot oss - ut med varenda spelare på isen och sätt igång med ett rallarslagsmål. I första hand för att sönder och samman slå den spelare som stod för det fula, i andra hand för att markera för övriga motståndarspelare att vid fula överfall åker ni på stryk, i tredje hand för att få sådana skitzebror som vi hade idag att inse att om ni fan inte tar de utvisningar ni ska så blir det slagsmål, slagsmål och slagsmål under resten av matchen: ska ni fixa detta får ni ta mig fan ta korrekta utvisningar redan nu! BASTA!

Hade vi spöat upp den j-a SaiPen när han crosscheckade Rydahl över njurarna rakt in i sargen skulle zebraidioterna fattat att det var så j-a fel att inget annat än matchstraff kunde komma ifråga och dessutom hade både SaiPorna och zebrorna hajjat att Luleå Hockey inte accepterar vad fan som helst.

Nu känns det som att vi drog ned brallorna på oss själva och tacksamt tog emot pisk efter pisk efter pisk och nu inte kan sitta som följd av rodnade blödande skinkor.

FY FAN, DET HÄR VAR IN I HELVITTE FÖR JÄVLA ILLA!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: domarnas bedömning kan väl diskuteras men faktum är att vi har spelat 3 matcher och vi har nu 3 förluster, pp funkar återigen inte och vi blir som yra höns när vi utsätts för press i egen zon.

Mellanmjölk är precis vad årets lag består av, inte helt genom urusla spelare men inte heller några vassa spets spelare heller.

Vi vann väl skotten med 37-17 men det är en ringa tröst när vi helt saknar spets spelare som kan avgöra en match helt på egen hand.

Skuggans facit ser inte bra ut just nu.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fy satan vilka jävla SaiPa-svin som i förlängningen spelar hur j-a fult som helst eftersom de vet att det krävs nästa mord på Luleåspelare för att zebrasvinen ska reagera.

Luleå trycker på rejält i sudd och med fem sekunder kvar manglar en SaiPaback Foppa bakifrån samtidigt som SaiPa-vakten slår stöten i ansiktet på Foppa.

Då, först då, åker SaiPa på box men det är så j-a lagom då, men bara sekunder kvar och ingenting hinner förstås hända. Men alla brutala överfall under tredje perioden bludnade zebrasvinen för med följd att SaiPa tog 0-2 till 2-2 och stal den pinne som innebär att Luleå nu inte har det i egna händer. Om SaiPa lägger sig mot Berlin i avslutande matchen - som är betydelselös för SaiPa - är Luleå utslagna även om man skulle slå Berlin med 100-0 på torsdag.

Jaha. Nu blir det straffar om bonuspinnen. Ska vi ta denna pinne? I så fall måste Belin ta minst 2 kanske tre p i sista SaiPa-matchen.

Tar SaiPa bonuspinnen räcker det med 2, kanske t o m 1 pinne för Berlin i SaiPa.

Nu kör vi.

Junttila missar första.
SaiPa drar Lassi 1-0
Legacé missar, 1-0 står sig
Lassi räddar nästa.
Hajen! MISSAR!
Lassi räddar.
Sweatt missar!
Lassi räddar!

Varsin straff kvar, SaiPa leder 1-0.

Foppa missar...

SaiPa tar två poäng, Luleå får en poäng, efter skottvinst 17-36...

Fy satan.

Vi förlorade matchen pga att zebrorna kollapsade i tredje perioden och inte straffade SaiPa för deras brutala fulspel de plockade fram utan i stället tog ut Luleåspelare för tveksamma utvisningar.

Man blir...så jävla förbannad!

Efter denna fantastiska zebrakollaps ligger vi nu kärvt till. Vi har varit det bättre laget mot SaiPa i båda matcherna och får bara en j-a ynklig poäng medan de tar fem poäng! Satan, satan och SATAN!

SaiPa 3 2 1 0 11-6 +5 8 poäng
Berlin 2 1 0 1 4-5 -1 3 poäng
Luleå 3 0 1 2 5-9 -4 1 poäng

Kvar att spela:

Torsdag 8/9 Luleå-Berlin
Lördag 10/9 SaiPa-Berlin

Enda chansen för Luleå nu är att vi till att börja med tar alla tre poängen av Berlin på torsdag.

Men vi är ändå utslagna, om Berlin tar 2 eller 3 poäng av SaiPa på lördag. Och efter SaiPas fula överfallshockey i tredje och sudd väntar jag mig ingen sportslig insats av SaiPorna på lördag, eftersom de redan är klara. Gissningsvis ställer de upp med flicklaget.

Nej, det var en j-a olycka. Jag räknar med att Berlin tar de pinnar de behöver nästa lördag och att vi alltså för första gången inte ens får delta i slutspelet i vår egen turnering. Fy fan.

Det enda vi kan kräva nu är att vi åtminstone spöar Berlin med minst två mål eftersom det tvingar Berlin att vinna mot Saipa - 2 eller 3 poäng - för att vi ska bli utslagna.

Men att inte ha det i egna händer längre känns brutalt illa. Men inte oväntat - när vi faktiskt bara tagit en ynklig poäng efter 3 av 4 matcher.

HELVETES VILKA J-A SKITDAG!

...och sorry, eltifoso.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fruktansvärt uppträdande av zebrorna!
En minut kvar, Lassi räddar en puck. Då tycker en Saip att det är en god idé att slå 2-3 slag mot Melart, och Melart svarar med en högerkrok på Saipen, tror den träffar visiret. Efter en tid tycker då samma Saip att Oj, nu spelar vi döende svanen och Melart åker ut! Skulle han ha en tvåa skulle Saipen ha 2+2 för roughing och diving.

Och vad händer med 40 sek kvar, SaiPa 6 mot 4? Ett långskott med styrning och 2-2!

Ja, fy fan, j-a zebror. Luleå hade matchen med 0-2 och allt spel men därefter började Saipa spela brutalt med ett antal överfall som i princip gick ostraffade, samtidigt som de tog ut ett par utvisningar på Luleå som inte alls var utvisning.

Och nu har vi förlorat en poäng - vilket innebär att vi inte längre har plats i slutspelet i egna händer. Även om vi spöar Berlin med 100-0 är vi utslagna om Berlin tar 2 eller 3 pinnar av Saipa i sista matchen i Villmanstrand - som är betydelselös för SaiPa.

Och kanske vi t o m tappar två poäng? Strax övertid 3 mot 3.

JÄVLA DOMARJÄVLAR!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ja men va fan! Efter att ha blundat för ett antal brutala överfall av SaiPor hittar zebrorna nu en löjlig utvisning för att Mikkel nuddade en SaiPa med klubban. Jävla skitdomare att krisa ihop så j-a pinsamt!
7.30 kvar, 2 min PP för SaiPa.

KÄMPA, LULEÅ!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
PP över för Luleå utan att vi släppte in mål, trots ett par kontringar och mållägen för SaiPa.

Usch - en crosschecking i ryggen på Rydahl en halv meter från sargen och Rydahl ser ut att skada axeln illa.

2 minuter boarding! Stort misstag av zebrorna, det var inte bara boarding, det var crosscheking inklusive farligt spel och matckstraffet var givet.

8,5 minuter spelade av tredje och Luleå har PP. Shit! Luleå slår in 0-3 men en bråkdel av en sekund innan pucken går in tar zebrorna ut Bill Sweatt för interference på vakten.

4 mot 4 i 50 sekunder, därefter 1.10 PP för Saipa.

Melart glider in framför målet och blir crosscheckad i nacken varpå SaiPa-spelaren och Melart faller över vakten.

Men zebrorna blundar ihjäl sig.

Zebrorna hyggliga första två perioderna - inga utvisningar i andra - men nu i tredje har de komplett tappat matchen framför allt efter att ha missat matchstraffet på SaiPa-spelaren och därefter har båda lagens spelare blivit aggressiva varpå zebroprna börjar blunda hit och dit.

SaiPas PP över nu utan mål, 5 mot 5. 0-2 för Luleå och nio minuter kvar. Och...fan och fan och fan!

En lös inlagd puck från kanten en halv meter över isen och SaiPaspelaren styr in 1-2 på volley.

Nu får SaiPa vittring och detta efter att de börjat spela fulhockey medan zebrorna blundat. Nu blir väl SaiPa än mer aggressiva.

8.39 kvar och nu jävlar blir det nervöst.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fem minuter spelade av tredje och fortfarande 0-2, men nyss svag insats av Luleå och SaiPa når fram till stolpskott. Fast Luleå har PP!

HÅLL IHOP NU LULEÅ!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Andra perioden över och Luleå leder med 0-2.

Sammantaget ett allt bättre anfallsspel av Luleå, snabbare och mer kreativt än tidigare, dessutom allt bättre passningsspel och värt att betona att backarna deltar rejält i anfallsspelet, något som förstärker oss rejält och ger oss ett anfallsspel som blir allt svårare för motståndarna.

Men baksidan av myntet är ett ganska taskigt försvarsspel där SaiPa ibland kan sätta oss under tryck och våra försvarare inte riktigt hittar sina markeringar och positioner och framför allt inte är samspelta. I det spelet har SaiPa lyckats avlossa ett antal skott men Lassi är lika stabil som vanligt och har läst allt och plockar puckar lugnt och enkelt.

Men. Backarnas deltagande i anfallsspelet leder också till att det kan bli luckor för kontringar och SaiPa har på så sätt fått två frilägen på Lassi, där han dock varit säkerheten själv och SaiPorna har inte kunnat överlista honom.

Skotten efter två perioder 11-21 och det tycker jag relativt väl speglar matchen eftersom Luleå varit det generellt starkare laget under andra perioden.

Men med hänvisning till vårt försvarsspel - som lämnar mycket att önska - känns det här inte alls klart utan det finns risk att SaiPa med lite flyt får in några puckar i tredje. Ungefär som det kändes i Delfinen då SaiPorna lirade defensivt men utnyttjade de lägen de fick och luggade oss på tre poäng trots att vi skenbart ägde matchen något.

Viktig tredje period kvar. Kan vi hålla detta nu och ta tre poäng har vi goda chanser att ta oss till slutspel om European Trophy genom att ta revansch på Berlin på torsdag i Delfinen:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Och där stöd för ditt tips! Luleå får till tryck i SaiPa-zonen och dansar runt länge till dess att Junttila kommer in från kanten och med en SaiPa-back som skymmer lågt för vakten, drar Junttila in pucken i närmaste krysset.

0-2 för Luleå:-) Sex minuter kvar av andra perioden.

Junttila har övertygat hela inledningen av säsongen. Tror att han och Emanuelsson kommer att bli två rejäla förstärkningar - inte köpestjärnor som typ Rajala - men jäkligt betydelsefulla för att delta i allt vårt spel och lyfta det.

Under senare halvan av andra perioden har Luleå ägt matchen allt mer samtidigt som SaiPa nästan verkar trötta, men de går på bara tre femmor eftersom de har ett antal skador.

I detta nu ser det faktiskt bra ut för Luleå och chansen ökar till att vi genom att slå Berlin hemma på torsdag ska kunna ta plats i slutspelet om European Trophy:-)

På torsdag lär vi få se Tim Kennedy i match för Luleå för första gången dessutom:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
eltifoso: Tack för stödet även om jag blir tvungen ojinxa genom att hävda att med bara ett måls övervikt kan SaiPa peta in två i slutet och vinna igen, som senast i Delfinen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
0-1 efter första perioden och det är CHL-skarpskytten Fabricius som satt Luleås ledningsmål. En retur av finske vakten till Fabbe två meter ut - skulle det varit i SHL hade Fabbe skjutit och träffat vakten - men nu är det CHL och då drar han vakten och hänger in den:-)

Relativt jämn match men kanske lite överläge för Luleå sammanlagt. Luleås spel är betydligt bättre än t ex mot Berlin och det känns som att spelet delvis börjar komma igång. Försvarsmässigt ännu inte som det bör vara, men vi har hittills hållt tätt eftersom Lassi har spaden. Offensivt börjar det visa sig tendenser till kreativt spel av flera spelare och intressant att se att vi har flera backar som gärna trycker på framåt. Kan forwards utnyttja det samt dessutom centrarna är med och backar upp backarna kan det bli ett trevligare anfallsspel från Luleå än på länge.

Sammantaget. Detta Luleå är långt i från klart men en del tendenser som kan bli lovande framöver om vårt grundspel också sätter sig med stabilt försvarsspel och med linor som alla håller nivån uppe.

Halva andra perioden spelad, fortsatt ganska jämnt. Ska påpekas att zebrorna är ganska snabba att ta utvisningar men än så länge ser de korrekta ut. Anmärkningsvärt att i två lägen med avvaktande utvisning hittar zebrorna en utvisning på det lag som skulle ha PP med dubbelutvisning och 4 mot fyra som följd. Luleå hade ett PP där de inte ens kom in i zon första 1,5 men för övrigt ganska lovande rörligt och snabbt passande PP som lovar gott för framtiden; samtidigt som Luleås box ganska bra står emot SaiPas PP.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: idag vinner ni, för jag har bettat på er. Kör hårt och referera gärna om du ska se matchen

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Oj, lurades av tidskillnaden. Trodde matchen började 17.00 svensk tid.

Men matchen är igång och ställningen 0-0 efter drygt sju minuter,

KOM IGEN NU, LULEÅ HOCKEY!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och nu har Luleå Hockey släppt laget på officiella hemsidan. Trevligt att Luleå som de flesta andra lag agerar så här, jämfört med det hemlighetsmakeri som paranoida Apan pysslar med exempelvis genom att aldrig släppa ett lag förrän sista sekunden de är tvungna till det.

Luleå Hockey ställer upp med följande lag i CHL-matchen mot SaiPa

Forwards
Bill Sweatt - Christopher Mastomäki - Petter Emanuelsson
Johan Harju - Jacob Lagacé - Julius Junttila
Isac Lundeström - Andreas Falk - Anton Toolanen
Karl Fabricius - Johan Forsberg - Gustav Rydahl
Einar Emanuelsson

Backar
Brendan Mikkelson - Daine Todd
Ilari Melart - Christian Jaros
Jan Sandström - Craig Schira
Viktor Amnér

Målvakter
Joel Lassinantti
(Filip Gustavsson)

Lassi tar spaden och de tre spelarna är tillbaka som jag förmodade.

Dock är Kal-El borta vilket inte var bra och oklart varför. Någon förkylning kanske?

Högst intressant att se förändringar i linorna. Mest imponerande att Masto får gå upp och centra förstalinan. Masto var ju i fjol antagen som eventuellt platsande i någon av de senare linorna, men imponerande stort och var tämligen självskriven. Dessutom var han ofta så bra att han av allt döma borde fått chansen i ännu mer offensiva linor, men släpptes inte fram. NU händer det - nu får han chansen mellan Swett och Emanuelsson och det är mycket intressant - inte helt otänkbart att de gör succé. Bra drag av Skuggan att våga testa i början av säsongen!

Fabbe-Foppa får testa med Rydahl som tredje gubbe.

Harju-Lagacé-Junttila får köra och det kan gå bra - Junttila har imponerat mycket och får Harju skottlägen kan han lyfta på det han är riktigt bra på.

Och så tredjelinan med kämpen Falk mellan 16-årige Lundeström och 19-årige Toolanen:-) Härligt att junisarna får förtroende. Dessutom är unge Einar - han som klokt lämnade sektmentalitetens Mekka - med som 13e forward.

Lundeström - som vägrade övertalas av de nattliga telefonsamtalen "komse, komse" från Apwallman och Apjohansson - kommer definitivt att ha en självskriven plats i startuppställningen många år innan han blir senior. Kul att han får chansen att visa hur nära han är redan nu:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Intressant att notera hur ini helvitte värdelösa hatbrottslingarna på Apsidan är.

Luleå spöade Apan och imponerande att Apan lät sig skrämmas att krympa ihop och fega ur när vi körde på fysiskt.

Hatbrottslingarna låtsas som att matchen inte spelats. Den ene tycker att den inte visade något, annat än lite kreativa linjer hos Apan, medan den andre förklarar att han inte sett matchen.

Någon vettig hockeyanalys eller kommentar kommer de inte med, men det är ju helt förväntat. I stället har de hemfallit åt att sitta och skriva "hjärndöd, hjärndöd" vilket enligt dem är hockeysynpunkter.

Men alla vi andra, normala, vet vad vi såg: en Apa som tog emot smörj och bad om mer. En så uppgiven Apa utan någon som helst vilja mot Luleå har vi inte sett på 25 år.

:-)
Uppladdat:

500x0-apbildkopia_7.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jahaja. Champions Hockey League idag och Luleå Hockey spelar borta mot SaiPa i Villmanstrand.

Vi ligger ju illa till efter att ha förlorat båda de matcher vi spelat och inte har en enda poäng när halva vårt gruppspel avverkats. Läget i detta nu:

SaiPa 2 2 0 0 8-4 +4 6 poäng
Berlin 2 1 0 1 4-5 -1 3 poäng
Luleå 2 0 0 2 3-6 -3 0 poäng

Förutsättningarna är att ett lag ska slås ut och av de som går vidare kommer det lag som vinner gruppen att rankas på en högre nivå och därmed få en enklare resa i slutspelet.

Om två lag slutar på samma poäng lär det avgöras genom inbördes möten i första hand, sägs det, men det har varit så knepiga bestämmelser i CHL, som dessutom ändrats år från år och riktigt uselt att inte reglementet finns tillgängligt via hemsidan. Så vi får se, det ger sig.

När det gäller dagens match behöver SaiPa bara ta poäng för att säkert vara vidare till slutspelet. Vilket skulle kunna innebära att SaiPa i sin sista match hemma mot Berlin inte behöver ta poäng. Vilket komplicerar läget för oss.

Tar vi 0 poäng idag är vi utslagna om Berlin får 1p i sista mot SaiPa, även om Luleå spöar Berlin i Delfinen nu på torsdag med 100-0.

Tar vi 1 poäng idag är vi utslagna om Berlin får 2p i sista mot SaiPa, även om Luleå spöar Berlin i Delfinen nu på torsdag med 100-0.

Tar vi 2 poäng idag är vi utslagna om Berlin får 3p i sista mot SaiPa, även om Luleå spöar Berlin i Delfinen nu på torsdag med 100-0.

Tar vi 3 poäng idag blir vårt läge bättre. Då bör vi av allt att döma vara säkra på att gå till slutspel genom att slå Berlin nu på torsdag i Delfinen i vår sista match. Dock finns det då en risk att Berlin vinner borta och tar alla tre poängen av SaiPa i den avslutande matchen, vilket skulle innebära att alla tre lagen slutar på sex poäng. Vad som då avgör är alltså ej helt tydligt, men det borde vara målskillnad förstås. Men...jag har ganska svårt att tro att Berlin ska kunna slå SaiPa borta i en sådan match.

Efter första matchen mot Berlin kändes det ju hopplöst, ett Luleå som var helt vilse i kolan.

I andra matchen mot SaiPa hemma var vi dock betydligt bättre men inte stabila nog för att knyta ihop säcken.

Därefter följde matchen mot reservbetonade Apan där vi var under isen i första perioden men därefter skällde Skuggan tydligen ut mannarna i paus och i andra och tredje perioden körde vi över Apan rejält.

För varje match borde vi få ihop spelet bättre men framför allt har spelarna börjat visa energi och vilja och dessutom har spelarna börjat röra på sig för att få pass, samtidigt som passen börjat sitta allt närmare där de ska.

Ja, vi får hoppas. Hedman är avstängd efter tackling som träffat huvud - Skuggan uttalade sig att det var korrekt, vilket vi gillar, jämfört med CryBert-uttalanden i liknande lägen av typen "det var inget" alternativt "jag missade situationen".

Men det är möjligt att vi får tillbaka Petter Emanuelsson, Craig Schira och Gustaf Rydahl.

Eftersom Filip hade spaden mot Apan gissar jag att Lassi tar över idag och om backarna nu börjar spela rejälare och forwards tar sin gubbe i stället för att titta på sak det bli svårt för SaiPa att måla på oss...hoppas jag.

2.45 kvar till nedsläpp. Lite mer förhoppningsfull sedan vi spöade Apan.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Man får vara tacksam över det förhållandet att det finns tryckfrihet i Sverige och även om det inte garanterar fri spridning av ordet, finns det dock möjlighet.

Till skillnad från läget i Apschtaan, där Apan etablerat Norran som ett eget språkrör, en "tidning" som under en objektiv hatt ensidigt sprider sektens religion som överstemogulen beslutat om.

Ta nu detta med den spritt språngande Boorken, en man som levererat skandal efter skandal och på så sätt blivit persona non grata i alla sammanhang. Men gubbarna i förbundet genom Boustedt tyckte att till damer duger han väl.

Vilket han inte gör. Aftontrasna publicerade ju ett potpurri över ledande spelare med åsikter, som Boorken ända sedan 80-talets början sparkat när han kommit till klubbar. Att anställa Boorken är i princip att sparka lagets stjärnor för det är bara en fråga om när inte om Boorken sparkar dem.

Och nu i damlandslaget galopperar han vidare i ullstrumporna värre än någonsin.

Åter till pressens röst. Media tar förstås upp Boorkens haveri och beskriver hur han kapitalt misslyckats. Uppe i landets hetaste damhockeystad Luleå hände man banderoller på läkarna som förklarade vad vi i Luleå anser om hans idiotiska tilltag. De Damkronor som återstår sedan Borken sparkat alla stjärnor har mött Finland tre gånger på några dagar. Och förlorat alla matcherna. Det är ju inte sä konstigt - de resultat som Borken levererat med Damkronorna sedan han sett till att bara ha med spelare som lyder blint, oavsett att de inte är så duktiga, räcker ju inte till.

Om detta skrivs det alltså överallt. Men inte i Sexpressen, som helt blundar för Borkens fiaskon och att damerna inte vill ha honom.

Däremot har Nyström förklarat att det förstås är spelarnas fel - eftersom han brukar supa med Borken.

Nyström borde dock tillägga att då är det även andra spelares fel i samband med Borkens konflikter som slutar med att han får sparken. Det är fel på Djurgårn på 80-talet, det är fel på Tre Kronor, det är fel på Pölsan och det är jättefel på norska landslaget liksom med Damkronorna som det är jättefel på. Det är fel på alla, nämligen. Utom på Borken*.

Om man ska tro på Sexpressen som döljer fakta och skämmer ut sig kapitalt i detta fall, av allt att döma pga vänskapskorruption.

*Jo, jag kallar eländet Bork. Han heter nämligen det. Boork har han själv hittat på för att han tycker det är mäktigare. Ungefär som fläskberget, som heter Eriksson, men kallar sig "Ericsson" för att folk ska tänka att han är elegant och glömma bort att hans mest unika förmåga är de vämjeliga mökar han avfyrar.

Porka, heter släkten egentligen, när den utvandrade hit för många hundra år sedan. När hatbrottslingen upptäcker det kommer han förstås att bli Bork-hatare, eftersom finländare är en folkgrupp han hatar. Tillsammans med kvinnor, utlänningar, och många andra...när man tänker på saken hatar han alla som bara ligger inne med fem fingrar typ.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20160903_kl._19.01.48.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
mApkyss har vunnit en match för Spartak till slut!

Inte bara vunnit, det sägs också att han varit bra i matchen där han räddade 32 skott och höll nollan när Spartak spöade Zagreb borta.

Jaha, där ser man. Det var väl kul för mApkyc efter alla tidigare förluster. Grattis på dig!
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160416kl._23.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jag snackade visserligen ner Nyström häromdagen när han kom med felaktiga fakta, som anslöt till den fekatiga uppfattningen att Trottoarkanten är "älskade över hela landet" vilket också är fel.

Men ämnet var att SHL ska tvinga Trottoarkanten och Rögle att spela i mörka tröjor på hemmais. I stället för klassiskt vitt.

Det är förstås ett beslut som är åt helvete. Ligan ska ge fan i vilka tröjor lagen spelar med i egen Arena. Vad blir nästa? Alla hemmalag spelar i svart, alla bortalag i vitt? Neh, fy fan. Detta borde bli en principfråga där "Ligans supporterförening" ser till att stoppa idiotin.

Någon sådan supporterförening finns väl inte? Nej, men det börjar kännas som hög tid att starta en. Supportrarna är ofta medlemmar i klubben och har genom detta makten att på årsmöten kräva att respektive klubb beslutar om en viss sak - annars tillsätter man en styrelse som gör det.

För denna idioti med tröjornas färger är inte det första. Beslutet att nyuppflyttade lag ska få 20% mindre av Cmore-sponsringen för att ge detta till nedramlande lag är lika idiotiskt det. För att inte tala om de världsfrånvända arenakraven.

Och så vidare. Det finns ett antal områden där ligan kunnat påverka hockeyn och förutsättningen för den i en annan riktning än de valt. Vilket de skulle insett, om de frågat supportrarna. T ex att snabbt ta fram kraftåtgärder för att förbättra rekryteringen till dugliga domare, samt se till att avveckla de som gång efter gång inte håller måttet.

De maktfullkomliga som över huvudet på de som är förutsättningen för allt - publiken - beslutar enväldigt, kan alltid säga: Passar det inte så slipp komma då.

Men nu är det faktiskt på det viset att medlemmarna har makten och kan använda sig av den. Om det behövs.

Och ska man hindra Trottoarkanten för att spela i sina vita tröjor hemma undrar man om det inte börjar bli dags att säga ifrån. En hypotetiskt sådan supporterförening kunde ju få namnet:

NU ÄR RÅTTET MÅGAT!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: Man såg ju ett mönster när de norrbottningar som testat Apan kom till oss. Landslagsjanne längre tillbaka. På senare tid Johan Forsberg, Petter Emanuelsson, Einar Emanuelsson. Lucas Wallmark var ju ursprungligen från Umeå, men lämnade nog Apan och sökte sig till oss av samma skäl. Och så kommer t o m Skellefteåfödde Filip Gustavsson.

När alla dessa lämnar Apvraket hävdar ju hatbrottslingarna att det handlar om "rejects", spelare som sticker eftersom de är sura då de inte platsar i bästigaste Apan.

Lite magstarkt att påstå något sådant om Wallmark numera i NHL. Landslagsjanne har ju snart platsat flest antal matcher av samtliga spelare i Elitserien SHL. Forsberg platsade i ett Gludlag hos Apan, Petter i två Gludlag. Filip nyss draft som nästan förste vakt i hela draften.

Snacket om "rejects" är för alltid skjutet i sank.

Så, varför lämnar så många Apan och söker sig till Luleå Hockey?

Kan det ha att göra med att de ledsnat på sektmentalitet och vill till en ren hockeyklubb?

Som vi tidigare gått igenom har ju stölderna av norrbottningar till Apans hockeygymnasium, B-junisar och A-junisar reducerats rejält och snart upphört.

Jag tror att allt beskrivet är del av samma fenomen. Norrbottningar speciellt söker sig numera till hela Norrbottens hockeyförening - Luleå Hockey - och köpelaget slash barnsnattarlaget Apan har passerat zenit och raset börjar.

I fjol fick de stryj av Burkölen före säsongen. I är lyckades de med nöd och näppa vinna - men i stället fick de stryk av MooDoo och Luleå Hockey.

Jag har ju sett samtliga matcher mellan Luleå och Apan sedan det allsvenska gänget kravlade upp igen. Och det har varit spännande matcher, de flesta, och sammantaget tämligen jämnt resultatmässigt med ett litet försprång för Apan.

Men den vändning som Luleå slog till med efter halva matchen nere i Apschtaan senast var något nytt. Luleå började spela fysiskt och Apan vek ned sig. Krympte ihop, blev försiktiga, ingen vågade ha pucken. De påstås ju bl a ledas av fläskberget och Jocke Lindström i år - två spelare som gjort bort sig i SKA - och båda dessa var med i matchen. Men såg någon till dem? Nej.

Luleå tryckte på och tryckte på och en förskrämd Apa försökte gömma sig men till slut hade vi total vänt matchen när vi fick stå och pumpa på fyrtioprocentaren.

Även om de plockar in de backar de saknade är de inte speciellt stora och nog kommer tacklingarna av Hedman, Melart, Jaros och de andra att kännas där också. En Apa som viker ned sig. I sin egen arena?

Det var något nytt:-)

Hatbrottslingrnas näring torkade in. Den ene påstår sig ha sett "kreativa linjer hos hemmalaget", den andra påstår sig inte ha sett matchen.

Personligen tror jag de två aptrollen börjar förstå att klockan börjar klämta.

Söker sig allt fler i från sektvraket och tillförseln sinar, kommer förlusterna:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Haha det är ju bara för pinsamt. Helt klart har VÅRAN unga målis kämpat med näbbar och klor för att bibevara sin form i apan och deras "ta bara pucken"-taktik. Så grymt snålt och marmondyrkade att vara för gnidna för att anställa målvaktstränare. Jag längtar så tills Skeås kommunpengar börjar sina och de inte ens har råd med tränare för backar och forwards heller. Då blir det roliga tider :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: ingen tombola, ansiktsmålning eller paraplydrinkar. Inget sånt som lockar ut aporna från kojorna

:-P

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Synnerligen pinsamt är att se att sektmentalitetens språkrör Norran samt hatbrottslingarna i snackets Apbok övertrumfar varandra med förvirrande påståenden att Filip Gustavsson är utbildad av Apan och har Apan att tacka för sin framgång.

Sanningen är den att Filip som 14-15 åring under två år bara spelade 26 matcher för Apan och fick en målvaktsträning som han med egna ord beskrivit bara bestod i instruktionen "ta pucken".

Våren 2014 funderade den 15-årige Filip över sin framtid. På eget bevåg besökte han Luleås hockeygymnasium och Luleå Hockey och fick se vilken träning de erbjöd unga målvakter och att de hade en heltidsanställd målvaktstränare för juniorer.

Då talade han med Apan. Kommer juniorerna att få en målvaktstränare? Nej svarade Apan. Du kan se framför dig fem år utan målvaktstränare. Men lyckas du sedan ta plats i A-laget får du träffa vår målvaktstränare Krister Holm. Mycekt duktig med egen erfarenhet från Division 2, Lejonström m m. Fast han har ju många andra uppgifter också, är videoansvarig och sådant så inte har han så mycket tid för vakter.

Samtidigt visste Filip att inga vakter från Apschtaan någonsin hade fått vara ens reserver i Elitserien/SHL eftersom Apan körde med köpevakter. Senaste åren hade de köpt in en hel hoper och våren 2014 hade de valt ytterligare en som det skulle satsas på. Erik Hanses från Trottoarkanten.

Nej, här har jag ingen framtid, tänkte 15-årige Filip. Jag vill bli målvakt och då får jg flytta 13 mil norrut, till Luleå.

Ett gott val, visade det sig. Några år senare har han i Luleå blivit yngste vakt i Elitserien SHL någonsin, fått plats i Luleås A-lag samt draftats som en av de absolut första vakterna i världen draftåret.

Man kan nog anse att Filip valde rätt.

Allt ovanstående är hedrande för Luleås vaktutbildning och skamligt för Apans (obefintliga) motsvarande. Holm och Apan valde att satsa på fyrtioprocentren Hanses i stället för på Filip Gustavsson.

Resultatet av det såg vi igår.

Att Norran och hatbrottsliga Apor därefter försöker slå sig för bröstet och stjäla äran för Filips framgångar visar med all tydlighet vad de är. Tjyvaktiga lögnare som vill stjäla äran av andra.

Ungefär som när Aplasse och CryBert via 30 silverpenningar stal äran för det lag som Anders Forsberg scoutat ihop och som tog två SM-Glud.
Uppladdat:

500x0-apbildkopia_6.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ja, och personligen tror jag att främsta anledningen till att Runken vägrade komma till Apan var att den 69-årige hatbrottslingen lovat honom en helnatt med hatbrottslingens 75-åriga storasyster. Fullt förståeligt att Runken skyr Schtaan som pesten efter sådana hot.

Det lilla apmonstret i Övik, gubben på långvården, anser att Runken nu blivit köpespelare.

Blivit? Det gjorde ju Apan som köpte Runken först honom till för länge sedan. Även om han sällan köps. vanligen sparkas, eftersom robotutbildningen hos sekten innebär att han inte duger på anra platser.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Sådärja där kom beskedet som släckte aptrollens förhoppning. Man blir glad och tar fram chips och Cola och inväntar bortförklaringarnas bortförklaringar :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Landskamp Sverige-Finland i Luleå för damkronorna. På läktaren banderoller med "Emma till landslaget" samt "Avgå Boork".

I Aftontrasan förklarar Säcken att "– Boork har en förmåga att ta bort ledande spelare som tycker och tänker, det har jag själv varit med om, säger Särkijärvi."

Intressant nog rapporterar Trasan ett antal fall för att illustrera det:

Boorks offer
Reino Sundberg, Djurgården 1981
Målvakten tillhörde VM-truppen den våren och åkte över till Nordamerika för att försöka spela till sig ett NHL-kontrakt. Beskedet från Boork var att han inte var aktuell som målvakt om han kom tillbaka. Något Sundberg gjorde och Boork stod fast vid sitt beslut och det blev ingen återkomst till Djurgården för stjärnmålvakten.

Claes-Göran ”Myggan” Wallin, Djurgården 1981
Djurgården tränade försäsongsträning på Kärrtorp i södra Stockholm, lagkaptenen Claes-Göran ”Myggan” Wallin höll till i Grisslehamn under somrarna och GIH-utbildad som han var tyckte han han kunde sköta sommarträningen själv. Det tyckte inte Boork och redan inför säsongen började tvingades Wallin bort från Djurgården. Det blev i stället division 1-spel med Hammarby.

Hans Särkijärvi, från Djurgården 1983
Särkijärvi var en av lagets ledande forwards och bara 26 år, ändå fick han besked om att han inte var önskvärd. Utåt sett var det ett beslut taget på sportsliga grunder. Särkijärvi hamnade i Södertälje där han 1985 var med och vann SM-guld efter finalseger mot just Djurgården. Samma vår blev han först petad och sedan tagen tillbaka till VM-truppen. Vem som var förbundskapten? Leif Boork.

Pelle Lindbergh Canada Cup 1984
Vår stora målvaktstjärna på den här tiden och alla såg honom som den givne förstemålvakten i superturneringen Canada Cup. Men Leif Boork var ny som förbundskapten och han vägrade garantera Lindbergh någon speltid. Boork valde i stället att satsa på Pekka Lindmark och Göte Wälitalo. I den andra finalen mot Kanada petade han dessutom Pekka Lindmark, som fick komma in efter 1–5 efter den första perioden.

Mats-Åke Lundström, Frölunda 1992
Mats-Åke Lundström var en av lagets forwardsstjärnor och gjorde bland annat 26 poäng på 38 matcher säsongen 1991/92. Men efter säsongen fick den då 26-årige forwarden beskedet att han var för gammal och inte värd att satsa på. Samstämmiga uppgifter menar att det i stället handlade om att han var för frispråkig. Lundström blev ettårsfall och tvingades till ett sabbatsår innan han hamnade i Modo och spelade SM-final. Året efter la han av med ishockey, då just Leif Boork kom som ny tränare till Modo.

Espen Knutsen, norska landslaget 1998
Norges stora fixstjärna hamnade snabbt på kollisionskurs med Boork sedan Boork tagit över som förbundskapten. Boork började med att stänga av tolv spelare från en landslagsamling, något Knutsen inte alls gillade. Det slutade med att Knutsen, och en rad andra norska spelare, helt sonika vägrade att spela under Boork. Något som i sin tur ledde till att Norge kom till hemma-VM 1999 med ett B-betonat landslag.

Vesa Viitakoski, Brynäs 2005
2005 tog Leif Boork över Brynäs. Det blev en minst sagt turbulent höst. Redan i slutet av oktober fick finske landslagsforwarden Vesa Viitakoski sparken. Enligt Boork för att han stod i vägen för unga lovande spelare.

Mikael Wahlberg, Brynäs 2005
En månad senare var det dags igen. Mikael Wahlberg kunde inte komma till en träning på grund av sjukdom i familjen. Han beordrades då att träna med juniorlaget vilket han vägrade. Sedan gick inte sprickan att reparera och några dagar senare kom beskedet att Wahlberg fått sparken, trots nästan tre år kvar på kontraktet. Det blev också det sista han gjorde inom elithockeyn.

Tommi Miettinen, Brynäs 2005
Samma dag som Wahlberg fick gå fick även en annan stjärncenter samma besked. Tommi Miettinen tvingades också lämna klubben med omedelbar verkan. ”Han ser sig själv som en stjärna som alla ska anpassa sig efter. Han anser också att han är för bra för att spela i fjärdekedjan”, sa Boork.
”Jag tycker synd om Boork, replikerade Miettinen.

Tina Enström, Damkronorna 2014
Riksseriens poängdrottning nobbade OS efter en schism med dåvarande förbundskapten Niclas Högberg. När Boork, som var assistent åt Högberg under OS, tog över meddelade han att Enström inte var aktuell för landslagsspel. Han var också kritisk till hennes fysiska status.

Emma Eliasson, Damkronorna 2016
Riksseriens bästa back, årets ishockeyspelare och under många år en klippa i landslaget. Men Emma Eliasson finns inte längre med i Damkronorna. Leif Boork valde att inte ta ut henne i truppen till Kanada-turneringen och just nu är landslagsdörren stängd för Eliasson. En anledning ska vara att Eliasson var en av de spelare som skrev ett brev med kravet om Boorks avgång.

Jenni Asserholt, Damkronorna 2016
Lagkaptenen valde att inte komma hem till två av de läger som genomfördes under sommaren. Något som inte uppskattades av Boork som svarade med att Asserholt inte är aktuell för landslaget framöver. Även Asserholt ska ha varit drivande i det brev som skickades till förbundet med kravet om Boorks avgång.

Det är alltså klarlagt att den nuvarande härvan inte alls beror på någon enskild spelare utan bara är ett nytt kapitel av Boork-gate. När han får makt över en trupp identifierar han snabbt de bästa spelarna och håller de inte käft och lyder blint sparkas de. Handlar det om att Boorken "hämnas" för att han själv inte lyckades bli hockeyspelare?

Det framgår med all önskvärd tydlighet att Boorkens ledarstil präglas av sådana allvarliga fel att de endast kan lösas genom långvarig psykoterapi.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nyström skriver i sexpressen under rubriken "SHL beter sig som idioter mot LIF: Leksands IF är tillbaka i högsta serien och kassörerna hos övriga 13 SHL-klubbar är förstås nöjda.
Inget lag drar mer publik på bortaplan....För nu har SHL lyckats hamnat i en strid med Leksand också.
Nykomlingen som alla lag klubbkassörer vill ha i ligan och som senast klubben var i SHL drog mest publik på bortaplan av alla lag (nästan 7000 åskådare i snitt)...."

Minnesgoda läsare kommer ju ihåg att Nyström - som annars ofta är OK - för några dagar sedan ställde sig på "fel" sida när det gäller Boork-härvan. Dvs han stödjer sin kompis Boorken och menar att Luleås och de andra klubbarnas damstjärnor har fel.

Efter ett så illa uppträdande sätter jag dit honom på "Lögnen om Trottoarkanten" också.

Det ovan citerade om Trottoarkanten tycks signalera att denna Trottoarkant är så otroligt älskad i hela landet, något som slöa journalister ofta påstår. Och nu "bevisar" Nyström det, eftersom Trottoarkanten senast de var med drog mest på bortais.Och alla andra klubbar vill ha med Trottoarkanten i serien eftersom de tjänar grova pengar på när Trottoarkanten kommer på besök, för då fulls läktarna eftersom alla som håller på andra lag också "älskar" "älskvärda" Trottoarkanten.

Hur ligger det till med fakta?

Säsongen 2014-2015 drog Trottoarkanten 6 907 åskådare i snitt på bortais. Genomsnitten för lagen var 6 024 åskådare borta, så Trottoarkanten tycks ha dragit 15% mer än de andra, i snitt? Hur ligger det till med den saken?

Nja, att Derbyt Trottoarkanten-Pölsan och vice versa drar folk vet vi sedan den historia lagen har mellan sig speciellt på 70-talet. Dessutom drar Trottoarkanten mycket i Fjollträsk och Göttlebörg eftersom alla utflyttade masar som bor i närheten då ansluter.

Under säsongen drog bortamatcherna mot

Brynäs
7680
7909
7909

Djutgårn
13117
13850
8094

Frölunda
9335
10741

Matchen som drog mest i Sthlm lirades annandagjul, den i Götet 3 januari; typiska publikdragardagar dessutom.

Räknar vi bort dessa matcher ovan drog Trottoarkanten borta i genomsnitt 5 677 åskådare. Mycket lite alltså och kollar man match för match ser man hur illa det är på bortaarenornas läktare. Trottoarkanten drar alltså sämre än de flesta lag på bortais, om man undantar i Gävle, Stockholm och Göteborg.

Nyströms påstående om att 13 SHL-klubbars kassörer jublar är alltså helt fel. 10 av 13 gråter "för nu kom den där Trottoarkanten som drar så lite folk upp igen".

Folk älskar inte alls Trottoarkanten runt om i Sverige. Om något har man ingen speciell uppfattning och efter debaclet då klubben köpte trottoarkanter av kommunen och annat lagvidrigt för att lura övriga landet på pengar är uppfattningen snarast att klubben är särdeles oälskad runt om i landet.

När Trottoarkanten dyker upp i Stockholm eller Göteborg finns där en massa nedflyttade masar och så j-a mycket har de inte att glädjas pt men Trottoarkanten gillar de. Så på matcherna går de för att träffa andra masar, tjoa, tjimma och ta sig lite under västen kantänka. Det är väl bra så.

Men den fullständiga missuppfattningen att övriga landet "älskar" Trottoarkanten som journalister fortsätter sprida i det evinnerliga är inget annat än en lögn framförd av okunniga eller i sämsta fall av medvetna lögnare.

Duktigt av Trottoarkanten att lyckas gå upp igen men snart försvinner de från Sverigeeliten för evigt. Jag kommer iaf inte att sakna dem, tvärtom efter all knätacklingar av Trottoarkanter som lulespelare utsatts för.

Här högg du i sten, Nyström, precis som i fallet med den gamle buffeln.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: He he, Den vedervärdiga hatbrottslingen blev så knäckt av förlusten att han fullständigt loggat ut och tagit fram sugröret och vinlådan för att däcka sig; ett mönster vi känner väl från tidigare tillfällen.

Nu "orkar" han inte ens kolla vad som skrivs om Apan eftersom han utgår från att det blir hån och hat som han själv skulle gjort.

När han nyktrat till något brukar han dyka upp med bortförklaring vilket i det här fallet blir att "Apan hade nästan inga spelare med utan vädrade bara junisar mot hjärndöd, härndöd"...

« · 1760105 · »