Signature: Ja,en härlig kille, Fredrik. Med honom i laget slapp vi i stort sett brutala överfall eftersom den som gjorde det i så fall fick svara för det mot Fredrik.
Kommer ihåg en slutspelsmatch mot Frölunda, då vi höll på att besegra dem i matcherna genom att spela hockey. Då började de utdela hjärnskakningar på Luleås spelare, och när Luleå protesterade utbröt ett rallarslagsmål i ett fullsatt Scandal-i-Analium inför orkaner från läktarna. Mitt i gröten hoppade en Frölundait på Fredrik och vevade slag. Fredrik blev förvånad och undrade vad denne höll på med. Efter några försök från Frölundaiten slog Fredrik en rak höger. Frölundaiten vinglade och stöp som en oxe. Alla Fröundaiter som sett vad som hände sänkte armarna, rallarslagsmålet avbröts. Lite senare i matchen utmanade Fredrik Joel Lundqvist på fight, eftersom det var kapten Joel, som eldat på massorna oh själv stått för att utdela ett par hjärnskakningar. Joel kröp ihop och gömde sig bakom domarna eftersom han inte tordes förstås. Och detta inför en fullsatt hemmaarena... Luleå städade sedan enkelt av i slutspelet ett därefter juste spelande Frölunda. Fredrik vann den slutspelsuppgörelsen för oss. :-)
Sven.Savage: Fredrik var en favoritspelare när det begav sig. Tyvärr kunde vi inte erbjuda honom ett stabilt lag och organisation så får mycket hamnade på honoms axlar. En hårding var han men tyvärr blev han (i en viktig kvalmatch) fult mosad bakom eget mål av en tackling i ryggen. Var en ex-djurgårdare som nu står i IKO båset om jag inte helt minns fel. För övrigt tror jag att han numera bor i Leksand med en lillasyster till en i mitt gamla hockeylag (not, vi spelade på en låg nivå). För oss var han en klippa liknande, Frögren, Timander, Tomas Jonsson, Tommy Abrahamsson etc
Bautin blev älskad eftersom han alltid reagerade när hans lagkamrater blev illa behandlade och markerade sin ilskna riktigt rejält. Det var härligt sett se.
Men Fredrik tog det ett steg längre. Han visade de som uppförde sig så illa vad straffet blev. Ännu mer effekt för att förebygga att det hände igen. Jag vet ju att Fredrik efter sina första år i Luleå spelade för er ett par säsonger 2003-2005. Fick ni inte användning för denna hans pedagogiska förmåga hos er?
Och så konstaterar vi att Luleå Hockeys stenhårda damer körde BtB med Göteborg och idag vann enkelt med 9-3. Och som vanligt våra finska sisustålkivinnor som levererar målen, i dag 8 av våra 9 mål av finskor.
Nu, när topplagen i SDHL kört lika många matcher, toppar vi 3p före DamPölsan. Känns riktigt bra eftersom 44% av serien spelats och innan säsongen befarade man ju att vi skulle hamna typ #4-6 kanske. Men då hade man inte fullt ut räknat med våra sisufinskor!
Perro: Ja, kollade upp den där Cooper. Som 18-åring hade han på 52 matcher 132 utvisningsminuter. Lugnade ned sig en del därefter, men dög aldrig att få chans ovanför AHL. I Sverige senaste åren och förra säsongen för Oskars återigen uppe på hela 100 utvisningsminuter på 52 matcher. Så det är tydligt att han släppt på respekten och återigen spelar allt mer ovårdat.
Tänk om vi haft kvar Fredrik Svensson att hjälpa denne Cooper att finna rätt nivå på vad som är tillåtet och otillåtet...
Sven.Savage: Satfläsk också, det är inte bra. Vi har haft nog med skador. Verkar som om Oskarshamn är denna säsongs slaktarlag. Jo kommer ihåg hur vidrigt smutsigt fusklunda spelade förut, helst mot oss. Hoppas vi slipper slaktaren Cooper nästa match mot Oskarshamn, han har lemlästat 3 av de våra på 6 perioder, det är 0.5 offer per period... skrämmande output.
{6908}: Mycket tråkigt att höra. Visa lag väljer att spela så att motståndarnas hälsa inte respekteras och det är riktigt obehagligt. Nu verkar Oskars ha blivit ett sådant lag och det är tragiskt.
För något år sedan var det Frölunda som körde så vidrigt når de gav oss drygt en hjärnskakning per spelad match under en säsong.
Sven.Savage: skador.. — Vi fick två skador i första perioden och blev lite kort om folk, bara fem backar. När det gäller Kim Johansson så fick han en hjärnskakning. Brendan Shinnimin fick en smäll mot undre delen av kroppen, säger Thomas ”Bulan” Berglund.
Forsberg 1978: Inte oväntat i Schtan, ser att FrISören var zebra och satsestetiskt ger han Apan fördelar.
Kommer dock ihåg för några år sedan när Norran hittat på att FriSören dömde MOT Apan och en veritabel kampanj startade med syfte att se till att FriSören inte fick döma Apan. Namninsamlingar runt femhundra underskrifter och våldsamma inlägg i nNorranoch på sociala medier där FriSören attackerades.
Allt fungerade bra och sammanslutningen mot FriSören och drevet rullade på som en ångvält.
Till dess att någon räknade ut att FriSören faktiskt var en sådan som dömde FÖR Apan, en aprunkare alltså.
Då blev det knäpp tust. Förutom utanför blygden där folk skrattade halvt ihjäl sig.
Perro: Håller med - och Läppen fint förslag - men tydligt hela säsongen att vi varit i behov av backförstärkning. Vore skitkul om han kan komma in och vara så bra som vi hoppas!
Och Frölunda sätter 1-4 i tom kasse och inner matchen.
Uppdaterad tabell baserad på poäng/match.
Djurgårn och Timrå fast förankrade i botten och tycks torska allt nu. Men har en förhoppning att Pungen kommer att hänga på som räddningsplanka.
Luleå har nu avancerat till toppsex, men ligger klart efter toppfemlagen där Röglet fortsatt leder ordentligt, genom att idag vinna tre poäng trots att man inte gör en bra match - styrkebesked det.
Osj02: Men Andreasson sätter ändå själv 1-5 med 12 sekunder kvar av matchen och snöpligt nog slarvar Lassi och en back med en puck bakom mål och tillåter en Oskar att få peta in ett gratismål till 2-5.
• Örebro HK-Växjö Lakers HC 2-1 • Skellefteå AIK-Brynäs IF 1-3 • Färjestad BK-Frölunda HC 1-3 • IK Oskarshamn-Luleå HF 1-4
Lutar förstås mot idel bortasegrar förutom i Örebro där hemmalaget bara har ett måls ledning- Läjkrarnas enda mål dessutom på ett långt pass där en länk skrinnar som fan och når föst 6-7 meter från mål och sedan sätter. Ehnroth hade ju hur mycket tid som helst för att gå ut och spela bort den pucken men han stod sovande och drömde.
Och fy fan. När zebrorna äntligen tar en utvisning är det inte på fulspelande Oskars utan på Erik Gustafsson som i egen zon lite lätt krossar rumpan på en Oskar som slänger sig framåt.
Kunde lika gärna ha blivit filmning på oskaren där och hade det stått Shinnimin på tröjan skulle Älvsbyöhlund tagit det.
Luleå spelar i alla fall av boxen och Erik Gusfassom, som satt i två minuter, fick mer vila än han hunnit med på hela matchen i övrigt.
Jag har ju brukat kolla upp Urkenforat då och då, finns ju några duktiga och kunniga där smat folk som har koll och kontakt med träningar och klubben i övrigt.
Men nu har det ballat ur rätt ordentligt och i matchtrådarna tycks skribenter i stort sett konkurrera vem som kan snacka mest skit om eget lag t.ex. gärna mot Bulan eller Limpan eller mot hela laget och klubben.
Känns tveksamt att det ens är Luleåsupportrar som håller på. Snarare kanske aptrollen som härjade här som sökt upp nya jaktmarker sedan hockeysnacket stängde apsidan och livstidsavstände alla trollens alternativa nicks.
Perro: Ja, den jäveln! Nu tycker jag att det är dags att Fredrik Svenss... jag menar Vilos Gallo fyrar av ett hånleende mot BärsärkCooper.
Fan, vad jag saknar Fredrik svensson. Skulle gärna se honom som sjunde back så gammal han är, för att väsentligen sitta av match i bås, men komma ut och spela när han behövs.
{6908}: Vi spelade ju ut Oskars efter noter under första perioden men de har tagit sig in i matchen - tog över i andra - genom fysiskt på gränsen till ovårdat och brutalt spel vilket zebrorna och Oskars cykloppublik inte har något alls emot.
En Oskar var på Shinnimins knä i slutet av första perioden och tyvärr har Luleåspelaren fått lämna matchen. Han gjorde ett försök i början av andra att spela men det höll inte. Hoppas det indikerar att det inte är en alltför svår skada dock.
Har inte fått se situationen i repris men utesluter inte att det var en ful knätackling av oskaren som zebrorna helt missade där. Tycker att zebrorna är jävligt elaka mot Shinnimin den här säsongen. Tillåter motståndare att göra både det ena och andra mot honom utan att de reagerat men har till råga på allt dessutom visat ut honom två gånger för filmningar vilket inte var rätt någon gång, möjligen lätta förstärkningar men de skulle han aldrig dömts för, skulle han haft ett annat namn på tröjan.
Einar har tagit Shinnimins plats i förstafemman. Pojken Wolf är ju bra, men kemin Omark-Shinnimin har vi tyvärr inte längre.
Osj02: Jo. Lassis insats den stora glädjen. Och det är skitkul att se.
Men nu gäller det att Bulan får spelarna att ta kontroll på isen igen för skulle det fortsätta som i andra perioden är det hög risk för att oskarna vänder och spöar oss igen - trots Lassi.
Oskarspubliken är möjligen den mest enögda vi kan hitta i SHL för nuvarande.
De är ju rookies i elitsammanhang i en ganska liten arena så man accepterar ju att de håller låda som cykloper, men det blir lite tryck på zebrorna, som dock stått emot bra, förutom då de dömde bort Luleås korrekta 0-1.
1-2 efter två perioder och detta tack vare Lassi som varit jävligt bra. Oskars sköljde över oss gång på gång, och även om de inte hittade perfekta målchanser spelar de på chans, d.v.s. slår puckar mot spelare framför målet rätt blint i hopp om styrning, studs eller peta-in-läge; dessutom halvblinda chanspass som ofta går till Lulespelare men skulle en Oskar komma åt kan det ge jättechans.
Svårt som fan att försvara sig mot sådan raggarhockey, i kombination med några spetsspelare.
He he. Efter liten kamp vid sarg och avblåst fyrar Gallo av ett femstjärnigt hånleende mot Oskars-bröderna Zohorna och de blir skvatt galna.
Tyvärr har Oskars kommit igång rejält i anfallsspelet, savlossar skott så snart de får chans, och svårt för oss att stå emot i försvarsspelet utan bra vaktspel av Lassi som har massor att göra nu kunde ostarna ha petat in flera mål till. Men Oskarsmål hänger minst sagt i luften.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Kommer ihåg en slutspelsmatch mot Frölunda, då vi höll på att besegra dem i matcherna genom att spela hockey. Då började de utdela hjärnskakningar på Luleås spelare, och när Luleå protesterade utbröt ett rallarslagsmål i ett fullsatt Scandal-i-Analium inför orkaner från läktarna. Mitt i gröten hoppade en Frölundait på Fredrik och vevade slag. Fredrik blev förvånad och undrade vad denne höll på med. Efter några försök från Frölundaiten slog Fredrik en rak höger. Frölundaiten vinglade och stöp som en oxe. Alla Fröundaiter som sett vad som hände sänkte armarna, rallarslagsmålet avbröts. Lite senare i matchen utmanade Fredrik Joel Lundqvist på fight, eftersom det var kapten Joel, som eldat på massorna oh själv stått för att utdela ett par hjärnskakningar. Joel kröp ihop och gömde sig bakom domarna eftersom han inte tordes förstås. Och detta inför en fullsatt hemmaarena... Luleå städade sedan enkelt av i slutspelet ett därefter juste spelande Frölunda. Fredrik vann den slutspelsuppgörelsen för oss. :-)