Zappaholic: Mycket trist för de inblandade lagen att ligan inte har tillgång till bättre zebror utan att de inblandade lagen tvingas spela med sådana pulver.
Vi har ofta sagt det och kan säga det igen. Använd del av SeMer-miljarden till att hyra in några NHL-domare som kan visa svenska rookiezebror hur mn ska agera som domare.
Känns som att björkgröningen och ex-apan helt tappat matchen och dels får vad fan som helst av spelarna som inte vet vad som gäller, plus att zebrorna kan välja att besluta lite vad som helst.
Mycket tacksam över att vi fått bättre zebratilldelning, speciellt Nord förstås, och att lagen får avgöra medan zebrorna håller en mer stabil och undanskymd insats.
Perro: Ja, harrejavvlar. Det skulle vara svårt att stå ut med. Vi får hoppas att kalsongejakulatorn fått slut på tvättade killingar och tvingas tacka nej, om nu SeMer har den dåliga smaken att låta apfanset kommentera.
Sven.Savage: FriSören blir det INTE dem tar ut 4st där gissar jag: Grosshandlare Sjökvist Micke Nord Holmen Kan bli även Älvsbybon på reservlistan iom närhet till Luleå, Gröningen är diskvalifiserad likt FriSören! Dem brukar rulla på 3st sedan en backup!
Sven.Savage: Nu jävla flöjtas det hejvilt av zebrorna från inget till man tar allt, Känns små oroligt att dem ska köra samma stil i Morgon undrar om Fiskrenset får klippkort på botbänken då??
Realisten: Om Berguven. Ja, han kommer nog inte att leverera sin bäst säsong nu, men han håller en stabil lägsta nivå och kan fortfarande leverera fint målvaktande när han tänder till.
Att han inte konkurrerar med vakter som Lassi är väl klart men han är knappast värvad för det. Däremot en utmärkt andravakt och det är som regel den uppgift han haft under senaste åren.
Zappaholic: nykter nja men vi har haft majoriteten av domsluten mot oss och plötsligt dömer de korrekt och skriker alla losers om vilka fördelar vi fått. Dock spel mot ett mål.
Zappaholic: Ja du förvånad eller?? SHL vill ha Färjestad Vs Fiskrenset i finalen men men i morgon så kan SHL få sorg då åker Fiskrenset, Sedan så känns väl Rögle så där lagom loja lite spooatorsk eller så har Abbotten problem att få igång sitt lag!
{6908}: För att inte tala om apans patetiska entre genom en målad plywoodskiva accompanierad av ett playback spelande hatdrocksband i mittcirkeln. Fniss.
Sven.Savage: Ja du Svenne vårt intro är i en helt annan division än dem övrigas, i Warulfens lya lite eldkastare av gas utöver det tamt intetsägande skit...
Jaja så bara hoppas dem nöter och gnider lite extra på varandra så det blir ett krig och att energin tappas av lite, Gärna ngr förlängningar si så där 2-3 extra perioder per match skulle sitta som smäck!
eltifoso: Precis så gick snacket 97 också ------------------------------------------------------------------------ -97 var det som "tur" var, för er, "bara" först till 5 :)
Sven.Savage: Berguven klar för Timrå! Grattis till det nya kontraktet, Berguven, och grattis till den fina vakten, Timret. ------------------------------------------------------------------------------------------ Jag vet att David Rautio är från Luleå och att han var en någorlunda hyfsad andremålvakt hos oss när "det begav sig. Dock anser jag att 37-årige Rautios "bäst före datum" sedan ett bra tag tillbaka i tiden är utgånget. Inte tror jag att Rautio kommer att lyfta Timrå till skyarna. Jag skulle bli mäkta förvånad om han blir annat än en backup till deras nuvarande keeper, eller möjligen backup till någon annan.
Missförstå mig rätt Sven, men ska jag vara riktigt ärlig är jag förvånad över att Rautio i dagsläget överhuvudtaget blev rekryterad av ett SHL-lag, även om det nu råkade vara av Timrå. Inget ont om Rautio, men sett till hans nuvarande kompetens blir jag väldigt förvånad om han står mer än 10 matcher kommande säsong
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?