{9108}: Dra ut och rasta han eller så gör du likt jag Eurovisionen lagom IQ befriat, Känner den där nervositeten försvann med detta då ser jag detta istället!
Nu paus inför tredje. Efter första halvan av andra ökade Warulfen på ambitionen framåt och började etablera spel i vår zon och ta fram chanser. Kändes riktigt tufft där, som att före eller senare hänger de ett mål.
Men sedan fick Warulfven PP och direkt efteråt ytterligare ett PP. Det var billiga utvisningar och innan dess hade zebrorna blundat för ett tjugotal liknande eller värre. Och så sänker de plötsligt nån. Riktigt j-a eländigt. Den första utvisningen var svag och sedan var den andra mycket värre för att inte säga direkt felaktig. Det som syns är att Fröberg lyfter klubban på en Ulv och det är faktiskt helt tillåtet.
Kasst av de svaga zebrorna alltså, och psykologiskt BORDE de nu har låg tröskel för att ge Luleå PP som kompensation. Men vem vet, dessa nissar kan ingen prognostisera.
I vilket fall. Luleå var duktiga i första perioden men utan att lyckas ta fram så många riktigt bra chanser och utan att måla. Men i andra perioden var det klart mer spel för Ulfven som lyckades ta fram allt fler halvchanser där de med flyt kunde ha målat.
DansbandsWolf: Jag har varit max 2ggr sedan jag slutade jobba i Coop Arena då All star matchen vad, Så nej denna match skulle jag INTE vilja ens vara på utan att hjärtstartare och ambulanspersonal finns i anslutning!
{6908}: Sista matchen 08 när vi blev kvar i SHL tack vare ett övrrtidsmål av LHC mot Mora tog jag Nitromexpiller på läktaren för att klara persen. Gick inte på match först efter 10 år efter detta.
{9108}: Det som talar lite till vår fördel så är VI starka i 3:e perioderna och avgjort matcherna där, Men just nu Fotboll Tottenham Vs Arsenal måste fan lugna nerverna detta är FAN inte nyttigt!
{6908}: Inget lag verkar direkt förmögna att få in en puck om man säger så. Luktar OT och hjärtstartare. Hoppas man inte har något dolt hjärtfel. Menar du att du är nykter?! Det går ju förfan inte. Häv i dig fort som fan!
Warulfven: Det är en hel skum match nu detta vill jag lova, Det är inget av de sex matcherna innan nu är det öppnaspjäll i båda riktningar!
Återstår se en sak nu Luleås tredje perioder brukar dem punktera matcherna till vinster kan vi se ngt dyl denna gång, Men mina nerver är all over place just nu det är som att det fladdrar hela tiden funderar på dra lite Whiskey för lugna nerverna!
Dembo: Vette fan märkligt är det sedan än märkligare man petar in 2st sopor till domare, Björk från Boden och Nordlöf en Skellefteå supporter sedan barnsben och man tänker de är opartiska jo tjena!
mattias - 74: Förvånad var man inte att de skulle börja ta skit saker istället för att låta lagen spela om det hela, Man tar två skit saker när FBK pysslat konstant med samma saker logiken är borta!
HAHA pinsam utv Omark skall dock ha cred för att han inte gnäller som många andra gör när de blir utvisade, de vet att de inte tjänar något till att göra så
{9108}: Man ser Ponta har inte självförtroendet i avslutet sedan sjukdomen han hade, Killen har det jobbigt som sjutton med sina lägen nu är det lite Lex Einar på han!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?