Luleå HF

SHL · 122151 inlägg · 893 ämnen
« · 382233 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Huge: Hmm. Vi kanske kör 5-6 drag för att se vad vi väljer för variant redan ikväll?

OkiDoki.

2.- d7-d6

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam: För korrekthetens skull: 2. Sg1 - f3

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: Väldig väldigt trevliga brynäsare som var upp måste jag säga. All heder åt dom att dom orkade masa sig upp hit.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Dags för nästa drag: Sf3

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
zigge: Zigge med mysteriet MooDoo. När serien började talade allt för en riktigt fin öviksinsats, och sedan drattar ni på som vilsna bananer. Och sedan, när skadorna kommer och alla räknar ut er som försvarslösa förlorare,bara vinner och vinner ni?

Ni är verkligen omöjliga. Rena MooDooismen!

Sv: Välkommen, HUGE!
lizzard: Ja, det är tydligen lite oklart mellan mig och "Kasparov" om det nya vadets innehåll.
Men jag har redan bestämt mig: ansökan om medlemskap skickas in omgående.
Lagt kort ligger.... :-)

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
nappen: He he, det är tufft att komma ihåg. Jag blev så sur när jag glömde förr, att numera lämnar jag in tips för alla femtio omgångarna direkt. Och sedan ändrar jag iofs när det närmar sig timmen före match, men glömmer jag, har jag ändå ett tips som deltar.

Det är en tung tvävling. Själv brukar jag aldrig lyckas nå de tio bästa, men förra året vann jag en vacker lulekeps, genom att vinna en deltävling över fem matcher. Den jag haft på mig för att, i kobination med ditt Oasislirande, fixa vinsten åt oss.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Grattis, Grattis o Grattis! Ja åxå till Lasagnen, som den värsta Gustaf. Jo, jag åsyftade ju förstås Pölsekross, ännu en MedLem, samt Tvävlinen. Men,tror Du LHF får mer än 50 kr i kassan?
Själv såg jag på Canalen en jämn,tät drabbning, där man är näst mest glad åt inga skador, o onäst åt de 2 poängen. Korven va igenkligen inte dålig, mer än på att göra mål.Men med en Jeesuus RiksMann i högform, så lär väl även NI få det småsvårt på Tirsdag. En sann Sven Duva, som står upp på den sista bron.

Sv: Välkommen, HUGE!
Får ställa mig till de andra och Hälsa dig Huge välkommen som medlem i LHF.

Sv: "Artisten" Ledin!
Vivix: Enligt Kickan så fick han en lårkaka, hon sa att han nog spelar redan nästa match om jag uppfattade henne rätt.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Duktig du är. ;)

Här är min fantastiska rad:
Pos Namn Ant Med Tot
164 P Nyman 19 4.3 81

Glömt att lämna in massor med gånger. ;)

Sv: "Artisten" Ledin!
Albert Hall: Klart du håller med mig, måste väl nästan alla med ögon göra;)

Tycker faktiskt att just inställningen, viljan att vinna, är något som Ledin, Mange och Renberg har gemensamt. Men på nått sätt är det så extra tydligt på Ledin hur kul han faktiskt också tycker att detär, vilket också gör det extra kul att se honom spela.

vet någon förresten hur illa det är med Mange?

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: Det ger sig om vinsten. Vi kan bestämma det efterhand, och komma överens om något juste.

jag kan lika gärna svara direkt, men det kan gå dagar och veckor mellan dragen framöver , så vem vet. Det kan hända att allt förändrats i hockeysverige när vi lirat klart?

Kul att du inte öppnade med dambonden. Det hade du säkert gjort om du varit Warulfv.

1. - c7-c5

Sv: "Artisten" Ledin!
Vivix:

Håller ju med dig Vivix, Ledin är oerhört underskattat!

Mange-Renberg.

Jag brukar jämföra Mange med Renberg. I dagsläget tro jag inte att jag skulle byta Mange med Renberg. Mange gör mer lagnytta än vad Renberg någonsinn gjort!

Sv: Välkommen, HUGE!
Liam Devlin: Skit samma, what ever....
Självklart antar jag utmaningen, oavsett om den gäller en ny brynäsmedlem eller en i sista stund avhoppande Luledito.... ;-)

Måste köpa ett nytt bräde genast, det gamla har förkommit ngnstans.

Jag börjar iaf med:

1. e2 - e4

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: Nja, det sa jag väl inte. Kräver du att jag vågar ett medlemsskap för att ställa upp?

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Albert Hall: Förresten, det blev som vi räknade ut när det gäller tvävlingen. Jag passerade dig med 1 poäng totalt och ligger nu 8a, du 9a. Samtliga framför mig nollade denna omgång, så du är i gott sällskap. Bara Killerwhale lyckades ta ännu bättre än mig idag, nämligen 12 pinnar, mot mina 9, men det var verkligen en chansning som gick hem. Skönt att vara med uppe bland top ten igen. Synd att det är så långt uppe till Dysso och de övriga i toppen. 20-30 pinnar blir tungt att hämta in på nio omgångar. Men försöker man inte, vinner man inte...

Sv: Välkommen, HUGE!
Liam Devlin: Menar du att om jag vinner korrschacket så blir du medlem i mitt hjärtas lag?

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Dagens juniormatcher:
J18 - LHF-LIF 3-4
J20 - LHF-RBK 2-5

"Artisten" Ledin!
Nu är det dags att ge denne underbara spelare det beröm han förtjänar. Vilken inställning han har, hur orkar människan spela med sån intensitet hela tiden match efter match?

Om alla spelare spelade med hans inställning skulle guldet i det närmaste vara klart. Han må kanske inte vara lagets störste tekniker, men han har helt klart den bästa inställningen. På honom set det ut som om vi tagit SM guld varje gång han gör mål. Många spelare skulle nog kunna höja sig ett par nivåer bara genom att ta efter hans inställning.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Albert Hall: Nej, jag vet. Faktum är att värvningarna nästan alltid varit riktigt bra. OK, för några mindre lyckade, men räknar man upp alla som blivit stjärnor hos oss kan man bara njuta.

Jag gör som du. Räknar med att det blir bra till motsatsen eventuellt visats. Och visst måste man låta spelarna få lite tid på sig. Kapus, exempelvis, började några gnälla på redan i andra matchen, men se så snabtt och så härligt han visar att de värvat rätt!

Jodå, det har gått riktigt bra, Nu finns det en vecka kvar innan serien stänger. Vi skulle ju faktiskt kunna få in en ytterligare, även om det är rätt sent. Kanske, kanske inte.

Sv: Välkommen, HUGE!
Liam Devlin: Iofs så håller jag på ALLA lag som gästar Globen, då inget av Sthlmslagen faller mig på läppen, men nu får jag ju ett lag att hålla lite extra på när ni kommer på besök.... :-)
Hoppas det medföljer ngn sorts tidskrift och lite annat gottgott i samband med medlemskapet. Gärna en klubbnål också.

Önskar inget hellre än att ni får revansch i årets slutspel.
Hellre den käftsmällen än ett ev osäkert kvalspel... :-)

Verkar som om ni bör tacka Nylander och Miettinen idag för er nye medlem. Dom hade visst varsitt jätteläge i slutet att skjuta mig kvar som enbart Brynäsmedlem...

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: Förresten, Huge: jag kan ge dig en möjlighet till revasch genom ett korrschack.

Vi kör, utan tidsbegränsning och lägger svarsdrag här på snacket när vi känner för det.

Eftersom jag vann vår senaste kamp kan du få vit och börja. Eller, om du föredrar spela svart kan jag börja.

Du bestämmer!

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Jag vet inte vad du vet, elller tror om mig, men jag brukar faktiskt lita på kompetensen bbland värvaransvariga, mer än på de flesta andras andras mer eller mindre självutsedda kompetens! ;)

Ärligt talat, jag trodde Tellström skulle gå in och göra ett hygliggt jobb som forward våren 03 i nån av våra formationer. Sen trodde jag inte så mycket mer. Nu VILL jag att Tellströms kontrakt ska förlängas åtminstone ett år till. Dvs till våren 05.

Sv: Välkommen, HUGE!
Albert Hall: Ja, jag har begripit det nu. Vid vår första kontakt behandlade han mig som en nolla, och jag honom, men vi har nog kommit över det nu. Starkt av honom att våga ett vad i den match vi nyss spelat, det kan man verkligen beundra honom för. Jag vågade ju mig också ut på hal is förstås, men jag trodde aldrig att jag verkligen riskerade att faktiskt bli Brynäs-medlem. Jag visst att Luleå skulle ge allt för att vinna idag, men då hade jag inte räknat med att de skulle kunna pytsa inte mindre än fyra gånger på Hento. Det var en riktig överraskning som höll på att skrämma slag på mig. Å andra sidan hade jag väl aldrig trott att Korhonen skulle släppa in hela sex puckar heller. Fast den sista hade han väl inte mycket att göra åt, eftersom han inte ens var på isen då. Men, men, jag tippade ändå 6-2, så något hopp hade jag väl.

Åh, så fint det känns idag. Efter de knappa förlusterna mot Gläfsers och pölsan var man helt borta men nu har vi tagit 3 pinnar mot Gläfsers, 2 pinnar mot Pingen, och 3 pinnar mot Pölsan. En dag, som idag, känns det som att ingen kan stoppa oss!

Själv har jag njutit en egentillverkad Lasagne i glada vänners lag efter matchen. Jag tror det är den godaste Lasagne som någonsin tillverkats. Efter en sådan här hockeykväll blir allting 42.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Albert Hall: Tänk, Tellström skälldes ut som en värdelös nolla som redan floppat i burkölen, eller ver det nu var, och spm pensio skulle få en eller två matcher med Luleå. Men visst låter det som att han bara blivit bättre och absolut haar en viktig roll i dagens Lulehockey. Jättekul! Inte så roligt för boden att tappa honom då, men kul för Norrbotten!

Sv: Välkommen, HUGE!
Liam Devlin: Jag är inte särskilt orolig för Huge. Jag har alltid tyckt att han varit en av dom mest vettiga killarna på den sidan.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Om jag någonsin benänmnt Tellström för något annnat än Tellström så ber jag naturligtvis om ursäkt för detta.

För övrigt var Tellström bäst på rinken denna eftermiddag.

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: Utmärkt trevligt! Ditt raka sätt att utan snack acceptera förlusten idag hedrar dig. Och det kommande året som medlem i Lulehockey blir roligt. Lite får du en ytterligare favvoförening, och vem vet, nästa år kabske du blir kvar? Själv har jag noterat en klart vänligare inställning från min sida mot Gläfsers under det gångna året, efter min vadförlust mot El Maco, då jag åkte in under de TIKska fanorna. Det hela har absolut en förbrödande effekt!

Vad det gäller Pölsan har vi, som Lulingar, naturligtvis inte kommit över alla de, nästan infernaliskt ruskiga förluster vi drabbats av när vi mötts i slutspel. Sista gången blev vi utspelade, inte mycket att säga om. Men de två gångerna dessförrinnan kommer vi aldrig över, inte förrän vi fått ge igen med samma mynt. Det jag, som utomstående, kan beundra Pölsan för, är förmågan att ge allt. Den där känslan ni har, efter alla SM-guld, av att ni nog ändå alltid är bäst, kan, när den fungerar som bäst få hela laget att lyfta till att offra varenda nagel i syfte att vinna. Det kan man beundra, som utomstående. Luleå har ibland under åren gått riktigt bra just för att vi varit riktigt bra, och många spelare har varit beredda att offra allt. Men inte på samma sätt som Pölsan, där man tyckt att det mer eller mindre handlar om en kommunal psykos som innebär att varenda en går på tånaglarna till Kina, om det behövs. Det kan man bara uppskatta, även när det drabbar en själv.

Men, förr eller senare kommer lule att möta pölsan i slutspel och få chansen att betala tillbaka. Vi kan vänta på den ljuvliga tiden hur länge som helst.

Ja, detta om lule och pölsan. Du är varmt välkommen, Huge!

Sv: Välkommen, HUGE!
Liam Devlin: Skall bli ett sant nöje att få bli medlem i er fina klubb.
Har alltid gillat Luleås spelstil då den för det mesta liknat Brynäs dito.
Talongen skrives imorgon dag tillsammans med övriga räkningar för månaden.
Det är väl detta som kallas förbrödring.... :-)

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
björn power:

Anledningen till att jag sågade Hento var naturligtvis följande: jag har sett Hento stå runt 70 matcher. Live alltså. Många bra, många otroligt bra och många helt helt otroligt bra. Denna hörde inte till dessa. Som tur är gäller det Hento. Jag är inte orolig för Hento. Han kommer såklart igen.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Ang hento tycker jag ev. det var dom 2 första han får ta på sej, såg inte riktigt om någon var på den 1:a. Dom 2 sista har utespelarna lika stor del i, rena hönsgården i egen zon! Fenomenet med hento tror jag oxå är mänskligt, vem faan kan vara 100:a koncentrerad 50 omgångar ? Svar ingen, tycker tränarna borde ha den fingertoppskänslan att lufta Gusten vid någorlunda rätt tillfälle för att avlasta hento oavsett vad hento säger på matchdagen.

Matchen idag höll på att bli som förra hemmamatchen, dvs vi är bra mycket bättre men torskar ändå men som tur är vrålkämpade grabbarna in 3-0 i sista vilket var helstrongt.
Pölsan var f.ö bättre idag än förra matchen i Coop, rappare skridskoåkning men samma gamla pölseliga slag,tröj å klubbdragningar. Löjligt att plocka fabbe för slashing i slutet när han släppt nästan allt och litet till tidigare.
Idag var jag extra stolt över grabbarnas kämpamatch, trots 2 tunga skador i början av matchen och snöpliga baklängesmål fixade man att lägga pölsan på rygg i denna minst 6 pinnars match, hell grabbarna på isen !!

F.ö träffade jag ett gång trevliga pölsasupporters på hokkypuben innan match och de ska dom ha all heder av (tror nog ett flertal fick problem att "övervakna" matchen iofs ;) Deras trummis ska oxå ha ett erkännande, hamrade nästan alla 60 minuter och förhöjde stämningen i Coop.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Oj, vilken underbar seger. Helt klart säsongens skönaste och viktigaste. Jag har knappt hämtat mig än. Vilken härlig moral Luleå visade trots att man hela tiden fick kämpa i underläge.

Luleå dominerade från början till slut men missade massor av chanser medan Brynäs fick lätta mål hela tiden. Det kändes väldigt tungt i pausen mellan 2:a och 3:e perioden men Luleå gav aldrig upp utan bara fortsatte trycka på och tillslut vände det. Vilken enormt skön känsla när Nordqvist satte 5-4 upp i krysset och Luleå var i ledning för första gången. Sedan när Luleå fick en utvisning efter 17.24 så fick Brynäs till en ganska bra press och jag vågade knappt titta men tillslut fick Rönnqvist tag i pucken och åkte över röda innan han la pucken i tom kasse hur kyligt som helst.

Kul att Fagemo och Kapus fick göra mål idag. Fagemo är helt klart på gång, han jobbade stenhårt hela matchen och Kapus visade också bättre takter än tidigare. Han hade förutom målet två bra målchanser till b la ett friläge som målvakten räddade.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
LL: Besökte just Pölsans bok. Där är det inte speciellt uppåt. De mest optimistiska tror att de missar slutspelet, medan de flesta räknar med kvalspel, tillsammans med Korven nu.

Nåja. Vad är väl en bal på slottet? Dags att börja arbeta ihop en trevlig middag nu. Öppna en flaska rött och låta den andas. Hälla upp ett glas, plocka fram råvarorna, och njuuuuta.

Skål, tammefan!

Sv: Välkommen, HUGE!
Liam Devlin: Så här på stående fot så kommer jag inte på något som jag skulle kunna tänka mig att slå vad om. Men de övriga lulingarna brukar vara väldigt hjälpsamma vad gäller uppslag så jag får väl vänta och se vad som kan tänkas bli aktuellt.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Januarimånad hittills: 14/24 pinnar. Bättre än vad jag hade hoppats på.

Sv: Välkommen, HUGE!
Paddan:

Nu har du ju blivit varse hur Lules stora supporterskara ytterligare utvidgats, genom nytillskottet Huge.

Du känner inte för att slå vad om något?

Jag kan informera om att du inte är helt chanslös. I fjol förlorade jag ett vad mot El Maco, och har sedan dess varit motsträvig medlem av TIK08, ett medlemsskap som lär gå ut om någon månad. För övrigt har mitt vadhållande konsekvent ökat antalet bland de Älskligaste av Älsklingar. Är det din tur snart?

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Albert Hall: Hoppas inte Mange och Bulan blir borta fler matcher nu.

Av hockeylive att döma lät det som att danielsson höll en hög, men ändå jämn nivå, och att lagen fick avgöra matchen själva. Pessimistkonsulten menar att han släppte lite väl många slash av pölsor för att få godkänt. Vad tycker du?

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Jag tror jag hade ett fegtips. 3-2. Fast jag är inte säker eftersom jag tippade förra måndagen...

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Albert Hall: Mycket härligt, Albert!

Här hjälpte vi till så gott vi kunde. Nappen spelade Oasis, jag hade Kepsen på, och LL Offtaktikerade.

Vad tippade du i Tvävlingen?

Själv spelade jag 6-2, vilket ger mig 9 pinnar, om jag räknat rätt.

I totalen ligger jag, innan dagens omgång, 8 pinnar bakom dig. Trodde du på målsnålt, kanske? Hade du räknat med att både korhonen och hento skulle spika igen? Passerar jag dig?

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Glömde Kapus. Killen blir bara bättre och bättre. En lirare som ibland spelar med lite väl små marginaler dock. Fast idag tog han initiativ och gjorde massor med nytta. Det kommer nog att visa sig vara en rätt bra värvning till sist.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Oj, vilken härlig seger! Idag visade vi att vi aldrig ger upp. I dom två första perioderna så studsade allt som kunde studsa mot oss. Åtminstone kändes det så. Fast i första perioden var Brynäs väl så bra som oss. Vi hade mer puck och skott men Brynäs kontringar kändes hela tiden farliga. Period två var en konstig period. Vi var mycket bättre men ändå slutade periodfanskapet 2-2.

I den tredje så var det nästan bara ett lag på isen, vi körde slut på Brynäs och puckarna satt äntligen som dom skulle. Efter Nordqvists 5-4 mål så trodde till och med jag att det skulle kunna gå vägen Fast det var ruggigt spännande på slutet när Fabricius åkte ut och Brynäs tog ut den för övrigt utmärkte Korhonen. Men Rönnken var kall och avgjorde definitivt i tom kasse.

Bäst i Lule idag var i mitt tycke Tellqvist. Oerhört nyttig. Pånågevis verkar han ha fått ordentlig fart på rören också. Skrbek var nog bäste back. Inga misstag där inte.

Bulan och Mange utgick pga skador efter första perioden. Vi får hoppas att det inte var så allvarligt.

Hento gjorde den sämsta match jag någonsin sett honom göra. Han fullkomligt spred osäkerhet omkring sig. Inte bra alls...

Det var ett helt gäng Brynässupportrar i sportsbaren innan matchen. Stämningen var mycket hög och alla verkade ha trevligt. Kul!

Välkommen, HUGE!
Hej Huge!

Hoppas maten smakade bra. jag kan meddela att Pölsans spelare gjorde sitt yttersta för att förstärka klubbens ekonomi genom att tvinga in mig i klubben.

0-1
1-1
1-2
2-2
2-3
3-3
3-4

Men i sista perioden orkade de inte stå emot längre:

4-4
5-4
6-4

Bra kämpat, men det höll inte. vilket innebär att vårt vad avgjorts, och du får den stora glädjen att ansluta dig till det vinnande laget. I praktiken går det till så att du blir medlem i LuleåFans, och därigenom också i Luleå Hockey Förening.

Du är varmt välkommen!

Här följer formalia:

Bli medlem i LuleåFans, Luleå Hockey´s officiella supporterklubb!
Vuxen 100:-, Under 18år 50:-, Postgiro 602 92 90-1
Ange namn, adress, telefon, personnummer & mailadress på talongen.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: ja, se på fasen, skulle nu Gläfsers gå och förlora i morgon så har vi faktiskt en reell chans att nå ikapp dem. Dock har vi en mycket svår match på tisdag då vi möter MooDoo på bortaplan, ett MooDoo som bara verkar spela bättre ju fler spelare de får skadade.

Jag tror att Leksand gör bäst i att redan i dag börja förbereda sig på att det kommer att bli kval. Då tror jag att deras chanser att klara sig ökar avsevärt. Utan att ha kollat upp det närmare så känns det som om det är vanligare att lag som tidigt blir klara för kval klarar sig kvar än de som hamna i kvalet i någon av de sista omgångarna.

För vår del kan vi NÄSTAN släppa oron för kvalet nu. Helt klart är det inte, men det känns i nuläget inte direkt som någon akut risk för ett totalras genom tabellen.

Och säga vad man vill om Kapus och hans anonyma inledning - likförbannat har han nu 2+2 på fem matcher och bägge målen har varit väldigt betydelsefulla. Det där kan visa sig vara en bra värvning vad det lider.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
LL: Jo, det är ju sannolikt så att Soppan och Korven erövrar kvalplatserna. men långt ifrån avgjort ännu. Kul med en serie där det gäller så mycket så länge. Nu får vi också se hur det utvecklas i toppen. Kommer warulfven igen eller blir det de fyra lagen bakom som stormar förbi? Pingen verkar kanske ha kommit in i en svacka, dock. Så det kanske blir i första hand Tjurgårn, och i andra styvben eller blixtlåset som hotar warulfven om förstaplatsen.

Tänk att Robban Nordmark lyckas förstärka dessa styvben! Jag har inte datum klart för mig, men närsomhelst passerar gubben börje salming som elitseriens äldste spelare någonsin. Kul, när så många elitserierekord ståtar med lulespelare i topp.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Dags att summera in ställningen, i elitseriens nedre halva. Jag tror faktiskt det är dags att plocka med Gläfsers. De låg tidigare långt före oss, men nu är det inte många pinnar kvar. Så här ser botten ut numera:

6. Gläfsers 40 matcher -3 60 pinnar
7. MooDoo 41 matcher -18 58 pinnar
8. Lulehockey 41 matcher -13 57 pinnar
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
9. Pölsan 41 matcher -21 54 pinnar
10. Soppan 41 matcher -34 49 pinnar
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
11. Teglet 40 matcher -31 48 pinnar
12. Korven 41 matcher -28 45 pinnar

I morgon bl a Gläfsers-Styvben och Tjurgårn-teglet. Spännande matcher. Skulle Teglet vinna igen, t o m mot svåra Tjurgårn borta,
Ja, då tror jag att Korven är avhakade i botten för gott och får börja scouta Mooora inför kommande kval.

Spännande att se hur Teglet och Soppan fortsätter nu, av stort intresse för de fyra lag som ligger på plats 6-9. Något, eller några av dessa kan mycket väl få det svårt framöver.

Och allt talar för att det inte handlar om oss! Kapus blev precis så bra som man hoppades, eller? Hoppas bara att Manges skada inte är så allvarlig. Den stålmannen ligger bakom mycket av lules vinnande spel och vi har haft vårt för i år vad det gäller skador, tycker jag.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: jag tror iofs inte att det blir kval för Brynäs, men det är klart - helt på säker mark är de inte. Nu har MIF tagit fem ganska oväntade poäng på de två senaste omgångarna, och SSK har gått bra under en lång tid. Skulle SSK knipa poäng i går så skiljer det ju helt plötsligt bara fem pinnar till kvalet, och då kan det smyga sig in en del nerver. Men som sagt, jag tror att Brynäs klarar sig undan kval. De kommer att slåss om slutspelsplatsen. Det ser fortfarande ut som om MIF och LIF ska få kvala, tycker jag.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
LL: Det var riktigt tur att du drog in taktiken, den blev tungan på vågen.

Egentligen verkar lule ha gjort en kanonmatch och 6-2 hade bättre speglat resultatet. Inte för att man vet säkert, de fyra pölsamålenvar kanske otagbara för vilken målvakt som helst? Men fyra insläppta av tjugo skott är extremt ovanligt i elitserien och det första man gissar på är en riktigt svag insats av den målvakt som stått. Hento måste upp i sin normala form om vi skall klara det.

Tidigare under säsongen verkar hento ha fått vara minst halva laget, men nu låter det som att lules utespelare har vaknat rejält och varvar toppinsats med toppinsats.

Satan, där vann MooDoo extrapinnen mot Korven, genom att sätta 2 av 3 straffar. Annars hade vi passerat MooDoo i tabellen. Och naturligtvis sätter Soppan 2 av 2 straffar, och tar extrapinne mot Pingen.

Nåja, vi drog ifrån Pölsan något iaf. Jag tror att det finns risk för Pölsan. Teglet kommer att passera dem, och sedan har de bara Soppan och Korven att hoppas på. Soppan kan hinna ikapp. Fem pinnar bakom pölsan nu, och hela nio omgångar att ta in dem på.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: min off-taktik fungerade! WOOOHOOO!!! :-)

Fasen vad härligt det kan vara att bli överbevisad om sin pessimism ibland!

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Satan så otroligt skönt! Änkligen! Jag hade tippat 6-2 i Tvävlingen, vilket skulle blivit dagens resultat, om nu inte hento silat minst två, skulle jag gissa.

Men vi har vunnit!

Nu tycker jag tamigtusan att det är dags för torkel att skriva en krönika där han hyllar inställningen hos lules spelare!

Kapus - bara att applådera värvningen!

« · 382233 · »
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage