Luleå HF

SHL · 121782 inlägg · 893 ämnen

« · 384126 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
nappen: Mot Modo ska man ta ledningen. Nu blire svårt...

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Satan! J-a skitMooDooister att ta ledningen, naturligtvis direkt efter det att kommentatorena förklarat att MooDoo är riktigt kassa i PP, och naturligtvis en j-a felträff som turligt studsar in.

Jaha, dags för Rönnmark att kompensationsutvisa, eftersom han antagligen plockade fel, när han plockade luling tidigare, men: ut med Fagemo också!

Sluta nu, Rönnmark. Höj nivån så det blir hockey för tusan!

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Ajaj..

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
JOY: Ah, rönkenkedjan ligger på igen! Fast nu tar de ut mange? Vafan, det var ju vi som hade trycket - vem dömer?

Jaha, rönnmark ja.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Låter som att Luleå börjar bra i alla fall.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Jag tror det blir en målrik match som Luleå vinner med 5-3.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Oasis spelas för fullt nu. ;)

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Och nu gissar jag att det är dags för en gammal favorit att hjälpa till: Välkommen fram, Guldtråd. Nu gäller det...

Mot MooDoo!

Sv: Fransson
nappen: Appselut! Jag hämtar kepsen, du laddar med Oasis?

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: Hmm. Förstafemman börjar inta position. Försvaren arbetar för att täcka upp vid blå linjen. Var kommer attacken? I mitten? På kungssidan?

6. ------ Lf8 - g7

Sv: Fransson
tk75: Nej, det är nog lika bra att man vänjer sig.
Usch, börjar kännas lite nervöst nu. Men känns ändå som att det kan gå vägen idag.

Sv: Fransson
Vivix suck ska detta me skador aldrig ta slut ??

Sv: Fransson
Liam Devlin: 4e gången ikväll? :)

0-2 chansar jag på, som Miiiister Andersson själv sagt.

Sv: Välkommen, HUGE!
Liam Devlin: Dags igen för ett nytt drag i tungviktsmötet:

6. Lc1 - e3

Sv: Fransson
zigge: LHF045! Det måste naturligtvis betyda något riktigt viktigt. Jag matade in data i mitt speciella skrockprogram, det som för tre matcher sedan informerade mig om hur nödvändigt det var att jag bar lulekeps under matcherna och nappen lirar oasis, varefter vi bara vunnit.

Nå, väl inmatat, bearbetades det hela och resultat kom nyss. Det blir 1-5 i kväll. Kom ihåg var du läste det först!

Sv: Välkommen, HUGE!
Poffa: Jodå! Om man nu kan kalla det öppet, när det är sicilianskt, men att välja draken borgar ju för att det lär bli action.

Men något dag-drag i taget lär väl inte störa andra så mycket, så visst skall det väl gå här? kanske blir en extra bok så småningom...sportsnacksportschack?

Sv: Fransson
Liam Devlin: Nu har vi MooDooister vår egen SatsEtiker, #7 !!
Såå, Ni har åxå en fingerskadad? Vi med, men när han återkom, målade han direkt, SHORT-HANDED!! Aldrig har väl just ben. SHORTHANDED passat så bra, på en tum-skadad (Inch-injured??).

Ett OMEN i morse, så säkert som något: Jag fastnade på parkeringen bakom en mindre bra chaufförska, o vad ser jag för reg-nr??
Jo LHF045 !! Så Då vet vi alla! Men huru tolka? MODO's siffror först, elr LHF's`? Blir det verkligen 0-45 ?? Elr blire 4-5 , till MODO? Dvs 5-4?
Elr kanske 45-0 till MODO? Men inte ens en Dålig Hento kan väl...Vem e andre-målis ikväll?
Frågerna är många, fast vi har tecknen!!

Sv: Fransson
Liam Devlin: Jag glömde ju kommentera Tjurgårn och Lulehockey. De lagen är mest stabila i hela serien när det gäller plockade pinnar under seriens gång, och Lule är faktiskt i särklass mest stabilt: vi har 14+13+13+14 pinnar per tiomatchperiod. Men nu gissar jag förstås att det blir >14 under de sista tio matcherna. Bland annat för det att det är vår vår nu.

Och dessutom, när det gäller kvällens match, kommer säkert målvaktera att vara ännu mer avgörande än vanligt. Hento måste gå någorlunda jämnt med moståndaren...varför, varför står det nästan alltid bara finnar och motar våra puckar? Det är ju vi som skall ha bästa finnen, av principip! Men inte f-n gör hento annat än en normal, och därigenom utmärkt insats ikväll. Och det kommer att räcka. För så bra är vi. Bara att acceptera!

Sv: Fransson
Vivix: Hmm, ett fingerbenbrott brukar inte hindra från spel, om det kan immobiliseras tilräckligt för att inte äventyra läkning, eller riskera utvidgad skada. Men visst är det möjligt att det sätter ner franssonkapaciteten lite, det beror på exakt var och hur frakturen är belägen.

Det här är verkligen ett år att minnas. Skuggan, Petter, Junkka, långa perioder också Åkerström. Och dessutom 2-3 stycken extra imför var match. Just nu halva eller hela frågetecken för mange och bulan, och så bidde det ett finger extra, såklart. Bra att det inte uppstod vid konservburksöppning iaf, ett farligt moment i det farligaste av rum: köket.

Ändå har vi mycket att vara tacksamma för just nu. Vi har ett lag där alla verkar beredda att ge allt. Med sådana vänner går man gärna in i hetluften. Tänk om det var hos oss som hos Warulfven!

Det blir en tuff match i kväll. MooDooisterna har ju också en svår situation, strecknära och skadedrabbade, precis som vi.

Men var har vi MooDoo, egentligen? Det är en fråga man alltid ställer sig, men nu mer än någonsin. Senaste veckorna skulle det gå åt helvitte för laget, visste alla, men de verkar slingra sig ur det hela och vrida sig till pinnar här och där ändå. Ser man på t ex Pölsan och Korven, så har de, efter de inledande tio omgångarna, därefter bara tagit mindre och mindre antal poäng. och beskriver alltså en stabil och nedåtgående trend. Det tredje stabil laget i full fart mot träsknivå är naturligtvis Warulfven. Räknade tidigare ut att warulfven, satsestetiskt sett, kommer att ta två pinnar sista tio matcherna; just så usla är de.

Den absolut mest stabila uppåtgående trenden är faktiskt, lite i skymundan, Soppan. De har, varje tiomatchperiod det här året, tagit fler poäng än de tog perioden innan. Ganska uppenbart hur de blivit bättre och bättre, och de har absolut chansen att flytta ned något av lagen framför sig till plats 11. Det lag som kan bli aktuellt, av satsestetiskta skäl, är naturligtvis Pölsan.

Teglet har andra halvan av serien presterat som ett topplag och kommer säkert att fortsätta så. De har en god chans nå slutspel, men tiden rinner snabbt nu i slutet.

Blixtlåset och Styvben visar faktiskt exakt samma. Utmärkta första tio, dassiga, match 10-20, men därefter har de båda bara blivit allt bättre.

Pingen är egentligen svårast att bedöma, som siffertrillare. De har ju varit helt suveräna, efter den första trevande inledningen, men är det på väg att tappa nu? Kanske, Kanske inte. Ja, Timrå är det väl lika med. En massa bra insatser i rad, och sedan blahaa blaha, sedan kommer di igen, och...sen blire bala igen. Konstigt.

Och MooDoo tillhör väl de där svårbedömda. Igenkligen. Skall de bli kassa nu. Men de verkar ha skitit i den informationen och tar pinnar ändå.

I kväll blir det spännande. Rätt svårt att veta hur det skall gå, faktiskt. Igenkligen talar ju mycket för MooDoo, för trots vår föregående match mot Pingen, är vi ändå fortfarande i särklass sämst på bortais, dubbelt så kassa som de som är näst sämst. Men. . .jag är inte säker på att det spelar någon roll i kväll. Jag tror att lule inte längre är beredda att vika ned sig, vare sig hemma eller borta, oberoende av hur många som är skadade. Och mot ett lag med den inställningen tror jag att MooDooisterna får det j-a svårt.

Jag tror vi vinner.

Sv: Fransson
Albert Hall: Ja, verkar som det vilar någon slags förbannelse över oss. Måtte bara bussen ta sig fram utan missöden.

Sv: Fransson
Vivix: Nog är det väl själve fan!

Fransson
Nu har Fransson brutit ett finger också! Men spelar tydligen ikväll ändå.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
Lövva: Frasse i all ära men jag ser hellre Tom Koivisto i Luleå som Petters och Junkkas ersättare!!

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
matsby:
Det är ju förvisso sant men å andra sidan så i en nervig kvalserie så kan ju allt hända. Inte minst om det skulle bli Darladerby mellan Leksand å Mora. Sen att Skellefteå har darrat hittils beror väl mycket på att dem är nere i en mindre svacka för närvarande. Dock så är jag övertygad om att de tar sig ut dem under de kommande omgångarna. Så de är förmodligen den starkaste kandidaten att kunna rubba något av ES lagen. Fast visst får de två elitserielagen ta på sig att vara STORfavoriter.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
Lövva:
Personligen så tror jag inte att något lag underifrån är så pass
starka så de skall kunna snuva något av elitserielagen på en plats nästa säsong, det ser ju ut som alla lagen kan slå varandra i superallsvenskan i år, och det tyder jag som en svaghet istället för att alla skall vara lika bra.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
matsby: Om han nu är en dyr lössning så lär väl AIK vänligt få kliva åt sidan. Tror inte de tycker de är värt att lägga dyra pengar på en spelare när de nyligen har förstärkt det skuldtyngda laget. Med eller utan Franzen i laget så skulle jag bli väldigt förvånad om dom spelade ES nästa säsong. Tycker inte direkt att de har imponerat den här säsongen så vare sig de värvar Franzen eller ej så tror jag ES är väldigt långt borta för dem.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
Lövva:
samma sak sägs det i vår GB, antar att han är en dyr lösning iaf.

har vi hållit oss så här länge så kan vi lika gärna köra på, ingen idé att panikvärva nu, bättre att spara pengarna då.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
Portello: Jo det var det. Men nu när det blev defentivt med Junkka så kanske det kan vara på plats.

På tal om ingenting så såg jag att Burra har bytt klubb till Jokerit.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
Lövva:
Var det inte du som så sent som igår inte ville ha någon värvning?

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
matsby: Precis, det var det jag reagerade också på. Vilka övriga alternativ kan han ha? LHC möjligtvis. Fast det känns tveksamt. Så jag tycker defentivt Luleå skall kolla upp möjligheterna.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
Lövva:
Tror knappast att AIK kan skaka fram pengarna som lär behövas, de värvade ju en tjeckisk back för drygt en vecka sedan, vet inte om han börjat spela ännu.

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge & Liam:

Kommer ni fortsätta spela öppet i den här tråden? Nu har man ju börjat följa ställningen (inte sådär himla spännande ännu, ni spelar ju sicilianskt) och man vill ju gärna följa matchen till slut.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
Lövva: Ja, den 31:a är är deadlinen.

LL:Visst skulle det vara spännande att se Strömwall på isen. Han skulle absolut hålla, kan Nordmark spela nu så kan Strömwall det också.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
Albert Hall: Helt klart vore det bra med en värvning. Ok, om en back går sönder så kan man ju alltid plocka ner Tellström som back, men vad händer om två backar blir skadade?

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
Albert Hall: jag fortsätter att propagera för en synnerligen kostnadseffektiv lösning - Johan Strömwall in som anfallare och Johan Tellström tar klivet ner som back om det behövs.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
Även om nu Franzen väljer att gå till AIK eller någon annan storstadsklubb så är det ju värt att höra av sig till honom. Sen har vi ju ett bra alternativ också i vårat granland öster om oss.

Visst är transfer deadlinen den 31:a?

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
lizzard:

Inte bra. Att försöka slutföra säsongen med ett slutspel som avslutning med bara sex backar känns inte särskilt stabilt. Tänk om ytterligare någon back går sönder! Eller, hemska tanke, två eller tre!

Nej, något måste göras. Fler backar måste till. Det bästa vore ju naturligtvis en värvning från t.ex finska ligan, men jag kan även tänka mig ett lån av en hygglig back från någon allsvensk klubb som inte har så mycket att spela för. I västa fall så måste vi börja spela in någon från A-jun.

Hm, Bäärnhjelm...?

Junkka spelar ej mer denna säsong
Allt enligt officiella hemsidan..

Sv: Morgondagens match
Lövva: Tvivlar på att Franzen.Tror han hamnar i Stockholm eller någon annnan större stad.

Sv: Morgondagens match
Det sägs ju att en back är påväg in till Luleå. Ett alternativ vore väl Rikard Franzen som ´har fått sparken från Hanover. Han borde ju ha lite och tillföra. Enligt AF så är trolig klubb för honom AIK

Sv: Morgondagens match
Laguppställning mot MooDoo

Målvakt: Daniel Henriksson Gusten Törnqvist

1:a Backpar: VB Johan Fransson HB Pavel Skrbek
2:a Backpar VB Roger Åkerström HB Jonas Johansson
3:e Backpar: VB Tuukka Mäntylä HB Jan Sandström

1:a
VF Magnus Nilsson CF Jonas Rönnqvist HF Karl Fabricius
2:a
VF Richard Kapus CF Johan Tellström HF Jonas Nordquist
3:e
VF Hans Huczkowski CF Kamil Brabenec HF Linus Fagemo
4:e:
VF Pierre Berggren CF Emil Lundberg HF Per Ledin


Lite osäkert om Magnus spelar tar beslut på Tisdag, Bulan är tveksamt om han spelar.

Sv: Morgondagens match
Portello: Haha, det var en bra fråga. Men du vet, Lövvor kan :)

Sv: Morgondagens match
Lövva: Sorry. Men hur lyckas du att svara mig i en helt annan tråd än den ursrungliga? ;)

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: Utmärkt! Att du anammat terminologin. Snart saknas bara att du finner rätt namn på det där laget tjugo mil ovan Fjollträsk!

Håller helt med dig om att man vill ha rätta prylar när man spelar. Faktum är att jag hittade korrekta bräden för några år sedan, tror det var i ett varuhus eller så. Jag köpte två på en gång, för att ha ett hemma och ett på jobbet. Sedan letade jag länge innan jag fann rätt pjäser. gamla hederliga klubbmodellen, förstås! Överallt såldes bara allt möjligt dravel, jag tror man finner fler schackpjäser formade som hjältar från rymdimperiet, än riktig vara. Till slut fann jag klubbmodellen, tror det var i tradition i sturegallerian, fast den har väl numera lagt ned? För att göra lyckan fullständig behövde jag bara riktiga klockor och åkte upp en lördag till schackförbundets lokaler på ...brännkyrkagata, var det väl. Och...de sålde ut gamla klockor, som de repat, för trettio spänn stycket! Jag inhandlade raskt två stycken för det facila priset. Den ena lånade tyvärr vår IT-chef hem över helgen och sedan har den aldrig kommit tillbaka, och eftersom IT-apan kickats sedan dess, lär jag inte få se den klockan igen.

men, jag har äkta vara, alltså. Kul att plocka fram ibland.

Jag har noterat att vi möter ungefär samma lag nu i slutet av serien. Så fort vi mött ett lag hemma, möter ni det borta. Eller, om vi mött laget borta, möter ni det hemma nästa omgång. Det låter bra för er, först kör vi dem möra, och sedan får ni plocka upp spillrorna, i form av tre pinnar! Se där, plötsligt ökar pölsans möjligheter att, inte bara undvika kval utan även att krafsa på slutspelsdörren!

Sv: Välkommen, HUGE!
Liam Devlin: Fast jag saknar mitt gamla bräde, du vet det där klassiska i masonit och med gamla hederliga träpjäser utan ngn fjantig filt på undersidan.
Eftersom det heter SPORTsnack, så är det som sagt bara kul att inte bara det vita fältets schack får komma till tals.

Nä, Tikarna har 2 tuffa bataljer framför sig och om vi gör processen kort met Pingen och sedan likadant med Voodooisterna, kan vi mkt väl nafsa
Gläfsers i hasorna inför SHG.

Som du märker så har jag tvingats gå över till vedertagen terminologi vad gäller övriga lags namn. Grupptrycket hårdnar och man får väl ta seden dit man kommer.

Svarsdrag kommer.....

Sv: Morgondagens match
Portello: Mycke besviken, hur kunde du glömma Tella i det där sammanhanget?!?

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: Kul! Jag har själv ett bräde brevid mig, men däremot vet jag inte var jag lagt pjäserna. Borde väl leta upp dem snart, innan jag sätter bort mig. Men ett drag till törs jag väl mig på. Du kommer att känna dig hemma från förr, skulle jag tro:

5. - g7 - g6

Trevligt av oss att lira här i Huge-tråden. Tänk, om vi skulle spånat via mezz, bara! Då skulle inte alla andra få nöjet att vässa schacktakterna. Frisco, exempelvis, testar oss på en s k tokmatt. Han kanske kan spela? Vi kan väl låta honom möta vinnaren. Men det tar nog 3-4 månader, Frisco!

Lycka till mot Pingen i morgon! Som Luling borde jag väl önska er olycka till, eftersom en förlust för er ökar våra chanser att nå slutspel. Men jag tror på laget, och ser gärna både Gläfsers och Pingen tappa pinnar så våra chanser till än högre placeringar ökar. Tiken har inte många att gå på nu. Pingen har ju mycket mer, men när raset väl börjar, kan det gå riktigt snabbt!

Sv: Morgondagens match
2 minibussar och 2 bilar från Luleåfans sida.

Sv: Morgondagens match
knaskamilla: BS

Sv: Morgondagens match
Frisco:

Nå, hälften av Portellos önskningar vore ju rätt bra för oss, i alla fall. Jag tycker förresten synd om alla tretti lulingar som ska ner imorgon. Undrar om de vet att Portello i Kempis = lulingförlust?

« · 384126 · »