Rad 3 är ok om det inte är bakom spelarbåsen, och det tror jag inte sektion N är. Det finns fördelar med att sitt nära också, man känner verkligen hur fort det går och hur tufft det är.
Fast själv jag tillbringar min tid i Coop arena på rad 11.
Albert Hall: Just ja, det var nog Paddan. Den tuneringen glöms ju alltid här i Sverige totalt bort fastän den inhåller säkerligen en hel del talanger. Spelare som bokstavligt bygger upp ett helt lag.
Ja, vi gör så i Luleå för att hålla nere kostnaderna. Om dom kan stå på grillorna så kan dom lika bra hjälpa till med dömandet. Egentligen så var det meningen att han skulle få ta huvuddomarsysslan för att också säkerställa en rättvis bedömning. Men nu var det ju nån tysk som behövde prya...
Albert Hall: Det är inte bara Trygg som har rosat han. Självaste Foppa sa nått liknande när han tog ut Ledin i elitseriens "allstarlag" för en tid sedan. Om foppa fortfarande tycker likadant vet jag inte :)
Per Ledin har fått ytterligare en hedrande utmärkelse, han har nämligen blivit utsedd till elitseriens skitstövel! Jag kan tänka mig att han är mycket, mycket nöjd över utmärkelsen.
Fast lägg märke till att flera av de undersökta tycker att han gör sitt jobb bra. Exempelvis Mats Trygg, FBK, som även har med honom i kategorin "Mest respektingivande".
Portello: Kvällens match får ju i sant vinna eller försvinna karaktär. Vid vinst så har vi ju häng på Mora och HV. Men vid förlust förpassar vi oss hela 11 poäng bakom Mora (plus en match mer spelad) vilket nog blir för svårt att ta igen.
Men som sagt, vid vinst skiljer det endast fem poäng till Mora. Och om Timrå gör sitt, i jakten på andra platsen, så får vi bara en diff mellan oss å HV på två pinnar.
Notera att endast två borta matcher återstår denna säsong, Djurgården borta på lördag samt Brynäs borta den 26:e.
Däremot är det ju en hel del hemma matcher kvar. Mora, HV, Fröunda, Malmö och Södertälje.
Det bör ju MINST vara 12 poäng på de återstående hemma matcherna och gärna något "bonus" poäng mot Frölunda. Poäng nere i Stockholm och Gävle kan också behövas fast det känns ändå som en bonus.
Upptakten blir mycket spännande med start idag. Idag är första dagen på resten av ditt liv...
Väldigt viktig match mot Mora ikväll.En seger är ett måste.Samtidigt får man hoppas att Timrå hemmaslår HV ikväll samt att Frölunda besegrar SSK på bortaplan.
För Luleås del så är både Ledin och Wallin tillbaka, vilket jag tycker är mycket skönt.Skulle vara kul om Branko skulle få göra sitt första mål ikväll, men absolut viktigast är ju såklart att vi vinner.
Linkan: Jag kan ha svaret på varför Obsut inte spelar så fysiskt. Han har ju en skada på ett revben, och ryktena säger att det bara gör ont nät han tacklar.
Rönken kan i sina bästa stunder prestera otroligt bra. Synd bara att han sjunker undan titt som tätt.
Portello: Märkligt. Men man kan ju undra om dom hade någon reporter där eller om dom bara tog för givet att han var dålig för att släppte in fem mål. Som vissa säger "en målvakt kan aldrig vara bra om han släpper in fem mål"
Oavsett då hur målen har kommit, oavsett vilka räddningar han har gjort tidigare, oavsett vilken hjälp han har haft av försvaret.
Som du sa, märkligt hur olika man kan se på hockey.
phillsky: Jasså, ja det låter ju bra..tyckte ändå Nagander skötte sig ganska bra mot Modo, men det enda krav man har på han e ju sarg ut och spela säkert och det fixar han ju..medans Obsut gled mycket i defensiven. Han MÅSTE spela fysiskt, då är han ju en av våra bättre backar!
Men det roliga med Rönken är ju att han ändå producerar omän inte lika mycket som första halvan av serien men han har ju kapaciteten att vara dubbelt så bra som han är nu!
Linkan: Jag såg träningen dagen innan matchen, och Nagander Obsut funkade rätt så bra. Dom verkade dessutom trivas mycket bra ihop. Obsut gav han tips och uppmuntrade hela tiden. Dom han även med like små lek i form av taclings lek samt brottning. Det roligaste var när Obsut fäktade klubban av nagander :)
Men Rönken han blir bara gåtfullare ju mer man tänker på det.
phillsky: Han ska krångla till dom lättaste passen till dom svåraste och så blir det bara fel fel fel!!!
Obsut var inte bra igår, men till hans försvar ska väl sägas att han inte var ensam, visst tror jag Obsut och dom mer rutinerade spelarna hämmas lite när man får spela med en junior...Men till nagges förvar ska väl okså tillägas att han spelade stabilt och enkelt!
Frisco: Det är ju pinsamt att inte människan lär sig. Först mot Timrå å sen igår. Och igår kunde ha blivit helt matchavgörande om Modo hade kunnat utnytja läget bättre.
Jag kan ändra mig till häftigt. Just när jag skrev det kom jag dock inte på något bättre ord än brutalt, sen insåg jag att det kan tolkas på flera vis.
Var har du förresten läst Kents uttalande? Har inte sett det någonstans, skulle vara intressant att läsa.
Linkan: Instämmer. Några till som förkänar beröm är ju Lundberg, Fagemo och Koch. Men i övrigt var laget väldigt blekt å som sagt, Anitla räddade oss från en riktig stor förlust.
Jaså, det var Micke som stod för abuse-utvisningen även denna gång. Oerhört odiciplinerat och klantigt gjort av en ledare. Annars hade vi säkert vänt matchen. Micke får nog ta på sig tre tappade poäng.
Linkan: Ja jag fattar inte vad som har hänt med Rönken. Han lyckas ju inte med mycket nuförtiden. Obsut har väl i stort gort bra ifrån sig, hut han skötte sig igår vet jag inte. Han fick väl åka omkring och hålla koll på Nagander :)
Lövva: Mest ironiska var väl att Frallan fick pris som Luleås bästa spelare..iof var han inte sämst, men deff inte bäst!
Tycker att Branko, Antila och Staios ska hålla huvve högt, klart godkända! Annars är det med Rönken, Obsut mm Som mest gled i går! Kanske får stora lönekuvert?!
LL: meen, det finns verktyg. Sånna kallas för Rationalisering. (vaddå förlust. spelar roll då. den matchen gör varken från eller till. förresten torska brynäs värre. och den där näslundan hade väl som vanligt intriger med både gud och jehovan för att kunna måla på oss)
Albert Hall: Luleå drabbades av en utvisning i tredje perioden. Just när utvisningklockan skulle började ticka gjorde Luleå ett sent byte. Då åkte Lahti fram till Luleåbåset och varnade Luleå (helt korrekt eftersom Modo var hemmalag). Då fick Micke Andersson flipp igen, och skrek några mindre valda ord till domarn vilket resulterade i ett lagstraff. Så istället för att spela 4-5 i två minuter blev det nu 3-5 i två minuter. Luleå grejade upp det genom heroiskt spel men det tog på krafterna vill jag lova.
Mycket idiotikst gjort av Micke. Ställningen var då 4-2 till Modo och Lulelå jagade en reducering ochså drar han på sig ett sånt där straff igen....
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?