Jag är chockad. Min morsa har aldrig tidigare varit så öppen. Om det nu inte var så att det faktum att hon knullade sin ungerske tandläkare var det som orsakade skilsmässan för 23 år sedan. Har svårt att tro något annat med tanke på min pappas (som jag växt upp med) reaktioner.
Jesper Jonsson: Shit. Jag borde ha druckit innan jag skrev det här.
Mina föräldrar skiljdes när jag var åtta år. Min farsa har alltid klandrat min morsa för det, då hon stack till Fjollträsk med sin ungerske elitgymnast/tandläkare efter att ha bitit av en plomb efter polkagrisbakning med mig och lillasyster.
Idag (många år senare) har hon gett mig en annan bild av det hela. Hon sa att min pappa, som var jävligt snygg i sin ungdom, var otrogen i stort sett hela tiden. Tur att jag aldrig knullade med Andreas, som är lika gammal som min syrra, jävligt snygg men som jag vet vars morsa (okänt när, för min del) har haft ett förhållande med min farsa. Han kan ju vara min halvbrorsa. Jag vet iaf ingen annan potentiell farsa till Andreas. Spooky.
Jesper Jonsson: Om Podlesak är/var halvkass samt halvmotiverad är ju svårt att svara på.Men att säga att han är halvskadad är ett understatement för att använda en utrikisk term.
Albert Hall: Mitt lag har tidigare i somras spelat Aroscupen för femte gången. Vi slutade fyra, och det är faktiskt näst sämsta placeringen under dessa år.
Hade gärna spelat PSG, men spelarnas (eller föräldrarnas) intresse har alltid varit riktat söderut.
Värsta motståndet vi haft var en match mot ett landslag (?) från Madagaskar. När de spelade mot oss ställde de upp i handbollsanfallscirkel utanför straffområdet, och passade runt tills vi blev tillräckligt yra. Då gjorde de mål. De vann cupen med hur mycket som helst i finalen.
Ja Piteå visar sig alltid från sin bästa sida vid Piteå Summer games. Otroligt varmt och skönt.I år var närmare 800 lag anmälda. de mesta visserligen från Norrland men många, många från resten av världen. I den åldersgrupp jag granskade närmare var det ett ryskt lag som dominerade. Även om dom inte dominerade riktigt lika mycket som ifjol. Den svenska modellen kommer alltid ifatt till slut.
Mitt lag åkte ut i kvarten för andra året i rad. Av åtti lag. På straffar för andra året i rad. Jag har aldrig sett dom losa en match i PSG, ändå inga riktiga framgångar. Livet är hårt.
Jesper Jonsson: Verkar vara nån ny idé de drabbats av. Fast lösbiljetter kan du få till Charlton, Fulham och West Ham, tror jag. Det finns redan en del upplagt, med ungefärliga prisindikationer. Fast West Ham har jag gått direkt till deras biljettkontor och köpt biljetter till nominellt pris matchdagen. De har ju sällan fullt.
Jesper Jonsson: Kolla boxoffice.se och steveperryman.se, såg väldigt dyrt ut och man måste då boka hotell via dem. I varje fall för Arsenal, Chelski och Hottentottenham. Kostade 3500 för Arsenal-Watford hos Steve. Vi får se vad boxoffice vill ha senare. Du kan ju alltid bli medlem i Arsenal, så kan du köpa biljetter *illfniss*. Fast fråga mig inte vad det kostar, jag har letat som en dåre för att hitta hur mycket medlemsavgiften är.
Magnus: Han får gärna komma tillbaka till Luleå.Tydligen trivdes han bra här.Men som du säger, lär vara många klubbar i europa som vill ha honom om inte han hittar ett annnat lag i NHL.
Branko Radivojevic får däremot se sig om efter något nytt då Flyers inte längre är intresserade av hans tjänster. Flyttar han till Europa lär han vara ganska het på marknaden, 25 år och rightare...poppis.
Jesper Jonsson: Då får du väl haka på fotbollsdårarna i oktober istället. En resa som inkluderar nya Emirates skall planläggas. Tidig vår brukar suga, då förrycks omgångarna i PL med alltför mycket FA Cup. Var där vid den tiden någon gång (februari) och då byttes planerade Fulham - NUFC mot Fulham-Derby i cupen istället. Förvisso billigare biljetter, men lite väl beigt...
Albert Hall: Måste säga att jag blev imponerad av Morön.Deras målvakt gjorde flera bra ingripanden och deras ena mittback var riktigt bra i luftrummet. Brassarna var såklart överlag det bättre laget men matchen slutade faktiskt mållöst.
den ena parten dröjer med pk och då kommer den andra parten me dpk och säger han signat med första parten. Stabilt skulle jag säga. Sabba överaskningen totalt.
Brassar är alltid roliga att kolla, men faktum är ju att de flesta lag från utlandet är toppade och innehåller spelare från flera olika lag. De har inte samma "alla som vill ska spela lika mycket" filosofi som vi har i Sverige. Bra eller dåligt? Ja, inte fan vet jag.
Jag tror att det är en unik presskonfa på gång. För först gången någonsin i hela världen så kallar en klubb till presskonferens och förklarar att en spelare gått till en konkurrerande klubb!
Jesper Jonsson: Haha, Kärringplanket är som alltid när det gäller Jontediskussioner riktigt skojsigt att läsa. Om Jonte varit klar för Kärringarna vore det väl mer troligt att Kärringarna kallade till pk i stället för Schtaan? Få klubbar ids väl samla till pk om man bara har något som är negativt för klubben att komma med.
Fast Jonte har ju visat upp sig i Kärringtröjan, så i Kärringfansens ögon har han jantagligen ett oändligt stort Kärringhjärta, precis som alla andra okärringar som passerat kommungränsen har.
På lördag öppnar free agents marknaden. Enligt artikeln på usatoday räknas Niclas Wallin upp i nivå 2. Vi får se nästa vecka och framåt om han får några bra bud.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?