Luleå HF

SHL · 122123 inlägg · 893 ämnen

« · 900117 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Träningsmatcher 07
OK, Tarvainen är ingen värvning som ger jätteeko i landet. Men samtidigt är det en klar breddning av truppen och nog fasen ska han väl kunna komma upp i 20-talet poäng i alla fall. Dessutom är han högerfattad vilket borde kunna förbättra power play en del.

Sv: Träningsmatcher 07
Albert Hall: Hur lätt är det att komma till ett lag i total avsaknad utav självförtroende då och dominera. Visst var Blake Sloan en flopp. Inte tu tal om någonting annat!

Men vi tappade ändå Hedström, Hagos och Nordgren inför denna säsong som sedan inte ersattes. Utifrån dessa förutsättningar gjorde vi det väldigt bra som undvek kvalserien. Vi var i avsaknad utav naturliga målskyttar och tvingades panikvärva Adam Svoboda, Pavel Rosa och Marko Jantunen efter jul för att reda up det hela och tack vare att vi lyckades besegra Södertälje hemma med 3-2 i en 6-poängsmatch med Svoboda debuterandes mellan stolparna grejade vi kontraktet. Förlust i den matchen och avståndet ner till SSK hade varit blott 1p.

Då är jag inte lika säker på att vi hade grejat det!

Kan du skönja ett mönster broder? Kan du se några likartade tendenser? Vad blir din slutsats?

Sv: Träningsmatcher 07
Metal Guru: För att ungdomsverksamheten var bristfällig och undermålig precis som jag poängterade i ett tidigare inlägg.

Tidigare har man bara mätt sina framgångar på juniorsidan i antalet landslagsspelare och vilka sportsliga resultat man uppnått. Som man sedan använt sig utav på ett fiffigt sätt i marknadsundersökningar, kampanjer och i broschyrer samt i annonser och i affischeringssyfte. Man har valt att blunda för sanningen och de faktiska omständigheterna kring verksamheten. Man har hela tiden skyllt ifrån sig och ryckt på axlarna när antalet egna produkter i A-lagstruppen kommit på tal med den enkla bortförklaringen att de varit för dåliga.

Det resonemanget köpte eller köper inte jag! Visst långtifrån alla juniorer har långt ifrån den talang, glöd, engagemang, offervilja och träningsbenägenhet som krävs för att nå riktigt långt. Man måste vara jävligt målinriktad, äregirig och envis för att bli någonting stort.

Men att inte en enda spelare på senare delen 90-talet eller att någon fler än Crippe Söderström och Mats Hansson skulle ha platsat ser jag som väldigt anmärkningsvärt. Så dåliga kan väl ändå inte spelarna vara?

I sådana fall är de väldigt alarmerande skulle jag vilja påstå. Istället vill jag tro att det rör sig om en organisatorisk fråga.

Om ledarskapet är trovärdigt och utvecklande samt omväxlande så kan du vara fullständigt övertygaad om att du får dina adepter att stanna upp och hörsamma det du vill förmedla. Och ett bra ledarskap är en bra grund för framtida framgångar.

Sedan gäller det ju förstås att A-lagstränarna också litar på sina kompanjoner i juniorled och släpper fram dessa förmågor. Dock inte till vilket pris som helst.

Men du kan inte bara lyfta upp en massa spelare för att det skall se snyggt ut i statistiken, låta dem byta om, sitta på bänken, göra något sporadiskt inhopp och sedan bänka dem igen för att de råkar kladda lite för mycket pucken eller slå ett felpass i egen zon.

Däremot skall du tillrättavisa dem och instruera. Men låt dem spela vidare. Om de känner tränarens förtroende och inte blir bortplockade för minsta lilla grej så kommer de att växa som individer både på plan och vid sidan om.

Det är människor vi snackar om och precis som du och jag så älskar vi att få beröm men avskyr kritik. Till kritikens försvar skall väl sägas att den många gånger är korrekt men svider i skinnet rätt rejält när den delas men vid lite närmare eftertanke så inser man att den varit väldigt nyttig och lärorik också.

Det handlar om att våga vilja tro!

Sv: Träningsmatcher 07
Albert Hall:
Men det röda strecket på kartan då?

Sv: Träningsmatcher 07
Metal Guru: Nubben har väl försökt att utöka upptagningsområdet? Jag har för mig att han försökte pinka in reviret ända ner till Stockholm häromåret.

Sv: Träningsmatcher 07
Uno Gordon: Ja, den där Sloan som förgyllde laget förrförra säsongen var ju en riktigt bra scouting av Nubben. Där betalade sig ju amerikabiljetterna sig mångfaldigt på en endaste gång.

Klart Nubben måste resa Europa runt till en massa underliga länder för att leta talanger. För Nobbe, och numera Huczkowski, räcker det med att knalla över till B-hallen.

Sv: Träningsmatcher 07
Uno Gordon:
Du har missuppfattat begreppet 'upptagningsområde'.
Varför skulle just ett administrativt streck på en karta, exempelvis den röda Medelpadsgränsen hindra duktiga talanger i närområdet från att söka sig till en elitserieklubb som Timrå?

Sv: Träningsmatcher 07
Albert Hall: Det är väl i princip allting. Inte fan skall du inbilla att Nobbe har rest runt som en galning i Europa och Amerika för att leta spelare. Om det fenomenet är Nubben tämligen ensam. Tro mig.

Det fanns en tid i begynnelsen när även Timrås värvningsstrategi var katastrofal och man lyssnade på patetiskt agentsnack och studerade videofilmer för att hitta spelare. Den visionen har Nubben för länge sedan skrotat eftersom det höll på gå åt h-e 02/03 av just den enkla anledningen.

Sv: Träningsmatcher 07
Albert Hall: Tack för passningen. Så Afghanistan har ett hockeyförbund. Så pass. Trodde det landet var utraderat på kartan sedan USA:s härjningar.

Och att värva slovener i sig är väl inget fel? Jag kan ge dig medhåll för att uppbyggnaden av ungdomsverksamheten var undermålig och bristfällig i Timrå IK.

Därav har man inför detta spelår rådit bot och bättring på den fronten. Man har sparkat ut de gamla uvarna ur föreningen i form utav gamla spelare som man haft rundgång i systemet utav på ledarsidan. Istället har via rekommendationer ifrån Jonte Hedström valt att anställa en amerikansk tränare utifrån (närmast ifrån Skellefteå) som ny juniortränare. Dessutoom har man värvat Björn Svenssons lillebror Magnus Svensson-Pääjärvi ifrån Malmö samt Mathias Enroth ifrån Djurgården. Lägg därtill Anton Lander samt Christopher och Sebastian Erixon och jag ser ljust på framtiden.

Att vi sedan inte ens är i närheten utav eran talangabrik ser jag inte som något nederlag i sig. Visst vore det önskvärt med fler egna produkter i A-lagstruppen men sportsligt står vi oss väl rustade ändå och lilla Medelpad är till ytan sett ett betydligt mindre landskap än Norrbotten och vi har således inte ett lika stort upptagningsområde att ta utav.

Dock har vi sått ett frö och det blåser förändringarnas vindar inom kommunen och Region Mitt Y-län.

Wait and see.

Sv: Träningsmatcher 07
Uno Gordon:

Nämn en spelare vi värvat på andra- och tredjehandsinformation.

Sv: Träningsmatcher 07
Albert Hall: Naturligtvis tror du inte på Timrå. Det har du väl aldrig gjort och kommer heller aldrig att göra. Du trodde väl inte på Timrå SM-kvartsfinalerna -03 heller baserat på ren okunskap.

Och att du vet mer om Luleå än merparten av HS-folket betvivlar jag inte ett ögonblick.

Och jag erkänner att jag inte har någon inblick i kulisserna i LHF så att jag vet och kan allt. Men jag har ändå följt laget sedan -93 och alltid hållit mina tummar för laget.

Och gråtit en smula när laget blivit nedpissat utav Brynäs genom åren.

Så nog har jag lite koll ändå¨. Dessutom har jag en del polare i Norrbotten som underättar mig en hel del och så blir jag snart själv Pitebo (om bara några veckor faktiskt).

Men jag tycker ni de senaste säsongerna bara värvat spelare uteslutande på andrahands och tredjehandsinformation. Varför inte resa runt i Europa och scouta fram guldkornen likt Kent "Nubben" Norberg istället för att bara lyssna på hörsägen?

Och det är bra att man tror på det man håller på med men det får inte gå till överdrift.

Risken är överhängande att det blir baktungt och baksmällan svår, hård och ohanterlig!

Jag älskar ishockey och vill ha LHF kvar i det innersta rummet! Och jag gråter inte ett smack ifall jag har fel och du har rätt.

Men mina vibbar är inte lika positiva som dina.

Sv: Träningsmatcher 07
Bolivar: Känns som en rätt stabil värvning, borde inte vara alltför dyr med tanke på att han inte direkt rosat marknade poängmässigt senaste säsongerna i Sverige.
Jag gillar han i alla fall, stor, stark med bra skott och högerskytt så han fyller många behov som Luleå saknat i flera säsonger.
Omark-Isaksson-Tarvainen = Nobbe-Bulan-Rosén ge oss nu den uppställningen så får vi lite "old time hockey just like Eddie Shore" i Luleå för att citera en viss person ur en känd film.

Sv: Träningsmatcher 07
Jesper Jonsson:

grattis till en riktigt bra spelare.

Sv: Träningsmatcher 07
Bolivar: Snygg? Åtminstone snyggt klädd.

Sv: Träningsmatcher 07
Hawerchuk: Exakt. Och om LHF ska dra lärdom av något lag i ES så inte är det en klubb som tvingas värva spelare till sitt J-20. Från Afghanistan eller Slovenien eller var dom nu hittat fynden...

Då vänder jag hellre (och det är ju vad vi gjort de snaste tio åren) blickarna till en annan klubb med föredömlig verksamhet på ungdomssidan. Eller, om man blickar mot ett annat köpelag än Timrå, mot en klubb som i och för sig spelat i gräsliga färger men som man trots allt måste beundra för den verksamhet man byggt upp.

Sv: Träningsmatcher 07
Jesper Jonsson: Och nu är i alla fall Tarvainen klar för en säsong.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet
Albert Hall:

Skellefteå och Djurgården spelar kvalserien du behöver inte oroa dig ett dugg.

Sv: Träningsmatcher 07
Hawerchuk: Jag tycker det är intressant att andra supportrar är så himla intresserade av vårat lag.

Bara det gör ju det extra spännande.
Tänk bara när säsongen drar igång. Hur mycket folk skall det inte vara här då.

Sv: Träningsmatcher 07
Uno Gordon: Dunka skallen i skrivbordet så känns det bättre sen.

Jag tycker Luleå har ett jäkligt spännande lag på g. Det blir givetvis kämpigt att ta en slutspelsplats med många jämnbra lag kring platserna 6-10, men klaffar allt så tror jag säsongen blir roligare än förra. Stark backsida, lovande målvakt och forwards, Chabada och Bartecko. Nä, så jävla illa ser det faktiskt inte ut.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet
Albert Hall:

nej men ejdepalm är en try out alltså en spelare som har svårt att få kontrakt. hur många nyförvärv har lule presenterat efter honom?

Sv: Träningsmatcher 07
Uno Gordon: Jag ser inte alls allt i rosenrött. Jag är realist och kan/vet nog mer om LHF och deras förutsättningar än 98% av folket på HS.

För övrigt så tror jag att Lule spelar exakt lika många SM-finaler som Timrå. Fast vi möts inte i den. Resten får du klura ut själv. På tal om rosenrött alltså.

Sv: Träningsmatcher 07
Albert Hall: Nej väljer man se allting i rosenrött och ljust så. Jag lyckönskar er verkligen.

Det är ju tur att ni i framtidstron kvar iallafall på laget. Inte många som har det.

Ni är hockeyns motsvarighet till Trelleborg. Odödliga, osårbara och en aldrig sinande källa utav tro på de egna förmågorna.

Det ordnar sig. Det är långt kvar än broder.

Men skyll inte på mig när migränen sätter in och du blir illamående.

JAG VARNADE DIG!

Sv: Träningsmatcher 07
Uno Gordon: Två träningsmatcher i augusti. Kanske ska man inte dra på stora katastroftrumman för att man snittat 3,5 insläppta?

Sv: Träningsmatcher 07
Lindberg Råkkar: Ni är ju iaf offensiva framåt. 6 mål på 2 matcher ger ett snitt på 3. Fast å andra sidan släpper ni till en hel del också, 7 på 2 matcher vilket i smitt lir 3,5.

Ohållbart!

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet
distanserad: Ja, jag är känd för min enorma humor. Till skillnad från dig som är känd som ett stolpskott.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet
Albert Hall: Hahaha. Den var rolig

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet
Barbapappa: Nåja, ES avgörs på isen och inte på internet. Vi har för övrigt inte värvat Ejdepalm, ännu iaf. Han är med för att visa att han platsar.

Jag tycker att det är många lag som inte är bättre än LHF på papperet. Inte ens Mora.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet
Albert Hall:

både surovy och renberg är ju två spelare som skulle kunna ta plats i vilken första femma i es som helst. sedan har ni förlorat leinonen och hynning. det är kännbara förluster för vilket lag som helst.

och det värkar inte som att ni har ekonomi att erbjuda en vettig lön till nån spelare heller. misstänker att det är därför som ni värvat spelare som ejdepalm. hade jag varit dej så hade jag varit orolig.

men ni blir inte sist det blir skellefteå;)

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet
Uno Gordon: Det blir knappast SM-final den här säsongen. Men inte heller kvalserie.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet
Albert Hall: Vi ses i SM-finalen då. För dit tar ni väl er med detta oerhört skickliga lag ni skrapat ihop.

Kör hårt!

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet
Uno Gordon: LHF spelar inte kvalserien till våren. Jag fattar inte varför nästan alla tippar LHF i absoluta botten. Vad är motiveringen? Att vi tappat Surovy? En spelare av 25? Resten är ersatt. Folk verkar ha glömt att vi har ett halvt lag födda i mitten och slutet på åttitalet som gjorde bra ifrån sig redan ifjol och är på väg uppåt i karriären. Två VM-backar. Chabada. Bartecko.

Jag är känd som en obotlig pessimist, men nu sitter jag bara och småler när jag läser alla "experttips". Vi har ett minst lika bra lag (med betoning på lag) som förra säsongen.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet
Uno Gordon: Tillägg: Se och lär utav Timrå IK! Det finns bara en väg ut ur detta dilemma och det är att satsa. Att köra lågbudget nu för att sedan måste panikvärva i elfte timmen för undvika Kvalserien när kvalstrecken kryper svettigt nära och flåsar i nackarna är dödsdömt och idiotiskt ifrån början till slut.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet
LL: Har ni ingen scoutverksamhet i Norrbotten? Jag tycker det luktar panik och lågbudget-variant över Luleå denna säsong.

Jussi Tarvainen? Miroslav Skovira? Avdankade föredettingar och meritlösa nobodys är alltså vad ni sätter ert hopp och tilltro till i vinter.

Krydda det med Gusten Törnqvist, Mats Lavander och Tommi Miettinen och man bör ställa sig frågan vad det är som försiggår?

Jag tycker föreningen LHF spelar ett högt spel. Ett riskabelt sådant.

Visst jag gillar erat offensiva tänk vad beträffar satsningen på unga hungriga lovande juniorer och första-års seniorer, men detta lagbygge är sannerligen inget att ta i när det blåser snålt. Det svajar betänkligt.

Jag begriper mig inte på vilken filosofi föreningen LHF använder sig utav?

Föreningen LHF är lika jävla dåligt skött som fotbollslaget GIF Sundsvall. Alltså har ni inte lärt er någonting alls överhuvudtaget efter mer än 20 säsonger i Elitserien? Finns det överhuvudtaget någon strategi? Vart är pengarna?

Se och lär utav Timrå IK! Det finns bara en väg ut ur detta dilemma och det är att satsa. Att köra lågbudget nu för att sedan måste panikvärva i elfte timmen för undvika Kvalserien när kvalstrecken kryper svettigt nära och flåsar i nackarna.

Det är sorgligt att se vilka risker en sådan fin och anrik förening som LHF är beredd att ta.

Man satsar allt på ett kort och är kaxigt självsäkra på att man än en gång skall reda upp efter sig bara för att man gjort tidigare.

Det är en farlig stig ni vandrar på och eran nonchalanta hållning kommer att straffa ut er ur Elitserien förr eller senare.

Var så säkra!

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet
LL:

Jag hade ju hellre sett en center, fast det kryllar ju inte av lediga sådana just nu. Men hellre Tarvainen än att chansa på någon kanadick från farmarligan. Att Taravinen inte gör bort sig i ES har han ju bevisat, 35, 26 och 28 poäng på sina tre säsonger i LHC mellan 2003 och 2006 är ju godkänt.

Jag hade gissat att han var äldre än sina 31 år, känns som att han varit med länge.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet
Jussi Tarvainen på g till Luleå, enligt Expressen. Vad tror vi om det? Själv är jag lite skeptisk, han har inga särskilt imponerande siffror på senare år.

Sv: Träningsmatcher 07
Paddan: Bäst jag skriver att vi torskade med 3-2 innan matchen är slut idag oxå så kanske man lyckas kämpa in en kvittering.
Den stora frågan är ju varför 5 spelare är borta om man ska tro på hemsidans laguppställning.
Årets upplaga har verkligen inte utrymme för skador och sjukdomar om ska grejja nytt kontrakt.

Sv: Träningsmatcher 07
Paddan:

3-2 nu.

Sv: Träningsmatcher 07
Paddan: alright

Sv: Träningsmatcher 07
Det verkar gå finfint för LHF i Sandviken. 3-0 till SSK inför sista perioden, om jag förstått saken rätt.

Sv: Träningsmatcher 07
Aliline: Det spelade ingen roll vad speakern sa, man hörde ju knappt nåt av det han sa...Men visst är det roligt ed speakers som inte har koll. I matchen mot CSKA så verkade det som han bara kunde ett namn, Micke Lind.. han gjorde ALLT.

Ja, Luleå spelade bra igår, precis som Brynäs gjorde långa stunder av matchen. En sak som var som i de andra två träningsmatcherna som Brynäs spelat var att man inte orkade riktigt. Att gå på tre femmor kostar på. Fast jag tror att Boork är inne på rätt linje där. Mycket istid för varje spelare gör att man får upp flåset ordentligt så när man sen går upp på fyra kedjor i serien så blir det lättare att hålla ett högt tempo.

Det är många som tippar Luleå långt ner i tabellen men de kan mycket väl överraska.

Sv: Träningsmatcher 07
Lindberg Råkar ha fel: Som skrivet blev det 4–4. Men det är aldrig för tidigt att ta ut förlusten i förskott. Lappa till Tälje nu!

Sv: Träningsmatcher 07
GävleLasse: Det var en bra match. Skoj att luleå kunde reducera och kvittera. Luleås andra period såg väldigt bra ut tycker jag, hade spelet långa stunder. Unge forwarden Kim Karlsson imponerade väldigt på mig. Ska bli intressant att följa hans utveckling. Linus Omark såg också bra ut (fick pris som bäste luleå spelare), bra fart på benen väldigt kraftfull i sin åkning. Snälla Luleå erbjud honom ett bra kontrakt efter denna säsong. Törnqvist hade några bra räddningar.

Haha speakern där sa fel några gånger:

- sa södertälje om brynäs en gång
- Anders Dackell istället för Andreas
- tyckte han så fel på tröjnumren också

Sv: Träningsmatcher 07
GävleLasse: intressant

nåja. trösktrollens fösta uppgårelse kanske

Sv: Träningsmatcher 07
Hannu Neimi: 3-4 spelare har spelat två matcher. Resten har spelat en match. Sen var det en femma som speladesin första.

En ganska skoj match att se. Högt tempo och det small ganska rejält i närkamperna.

Sv: Träningsmatcher 07
Lindberg Råkkar: Att få hämta in ett tvåmålsunderläge i slutet av matchen är en bra inledning av matchandet, speciellt psykologiskt. Brynäs har dessutom spelat två matcher

Sv: Träningsmatcher 07
Hannu Neimi: Jag erkänner, eftersom jag bara följde med fram till 4-2 och det bara var så lite kvar av matchen utgick jag från att man som vanligt torskat. Roligt att ha fel som omväxling.

Sv: Träningsmatcher 07
Lindberg Råkkar: Torsk? 4-4 med kvittering i slutsekunderna

Sv: Träningsmatcher 07
Uno Gordon: Torsk i 1:a träningsmatchen, något annat var väl inte att vänta heller. Vi får väl hoppas på bättring i Ålands-turneringen.

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Per HApps:

Ja ja ja…jag vet att jag inte borde kika in hit de gånger man tagit nattbussen hem från stan och kalas. Det är då man plägar 'bälga' ivra och 'tagit back' tycks både självklart och poetiskt. HÖH.

 Men i själva saken tar jag inget back – snarare en forward då. 

(ledsen för att min kommentar dröjde. Har först nu återvänt till själva brottsplatsen:-)

  

Sv: Renberg, lagbygge och framtid
Jesper Jonsson: Alltid lika charmigt med lite fniss från Jesper på Smedjegatan!

« · 900117 · »