Det var inte nån vidare match och vi skapade väl faktiskt inte mer lägen än de två vi gjorde mål på. Trots det hade vi i princip full koll på det mesta i 40 min men sen föll vi ihop totalt. En kombination av tur och dåliga beslut från Frölunda i bra lägen gjorde att vi med en fenomenal kämpainsats grejade 3 pinnar.
På torsdag börjar dock helvetesmånaden med 8 av 12 matcher på bortais, men klarar vi oss helskinnade igenom dessa så ser resten av programmet relativt lätt ut.
Okej nu har vi bara haft norbaggen här i 1 vecka men jag tycker man kan se extrema likheter med Jesse. Lång och gänglig, saknar intensitet i närkampsspel och skridskoåkning.
Har aldrig gillat Luleå hockey särskilt mycket men jag måste bara hoppa in i erat forum och gratulera till segern. Det är svårt att inte imponeras av er uppryckning här på sistone. Fan så tjuriga och svårslagna ni blivit. All heder å Luleå hockey som nu parkerar på 3e platsen i tabellen. I dagens match hade ni väl lite flyt med domaren där men vafan, sånt jämnar ut sig i längden.
Luleå går till slutspel helt klart, det är jag övertygad om. :)
skalpjägaren: oftast inte, men vissa matcher är det som om han har en omvänd magnet i plockhandsken. Dock brukar returerna för det mesta hamna ut åt sidorna, men Modig är lite av en klassisk puckmotare och det ser nog ofta fladdrigare ut än vad det egentligen är.
Jag vet inte om domarna har direktiv om det, men de blåser ofta väldigt tidigt när det blir sådana där situationer. Man kan helt klart diskutera om det kanske egentligen borde ha varit mål.
Jesper Jonsson: Ja, blåst är blåst, så är det. Det är jättesvårt att oblåsa men dessto lättare att inte blåsa när man inte borde... Det gick ju lite snabbt tycker jag.
Salcin: Absolut, 3p är alltid välkommet, turligt eller ej...
Släpper alltid Modig sådana returer eller? Det är ju helt otroligt att Frölunda inte kunde sätta några pucker med tanke på alla returer
skalpjägaren: Helt klart är det så, dommarn blåste på tok för tidigt borde vart mål. Men nog är man trots det glad över säsongens mest oförtjänta 3-poängare.
man får väl gratulera till 3p. Jag ska inte säga att domaren vann matchen åt er, det gör bara dåliga förlorare men ni får nog allt hålla med om att ni fick lite hjälp... ;)
Salcin: ja, det var ett fint mål. Men vi måste upp i banan igen, i samband med Phillips utvisning kom spelet av sig helt och Frölunda fick trycka på alldeles för mycket. Upp med spelet igen så ska det här ordna sig.
Metal Guru: Det är ok. Jag har tydligen blandat ihop dig med byfånen från Mora som lever på HS och gärna vara med och bestämma, men ändå är sveriges sämsta ambasadör för siten.
Salcin: Ja, Saravo har ju köpt korv hela säsongen. RIKTIGT USEL faktiskt. Sourovy får man väl ha lite överseende med en stund till efter lång skada - men han har verkligen inte haft ett enda rätt. 0 poäng.
Lindberg Råkkar: Jag tar förgivet att era moderatorer tar bort ditt inlägg så jag orkar inte ens kommentera det. Bara hoppas att du är ett barn som inte förstår bättre.
distanserad: Gäller det endast för Luleå? Trots jämn serie intressant resonemang där. V får alltså inte glädja oss åt att laget för tillfället spelar bra?
Linkan: tja, den tolkningen får stå för dig. Min tolkning är att ni lätt glömmer att vara ödmjuka när det går bra, och att risken finns för att man faller tungt när det vänder.
distanserad: Om du slutade provocera och vara kaxig kanske folk skulle ta dig på allvar, Att komma in i våran gästbok när Luleå spelar sin bästa hockey på ett par år och påstå att vi är ett sopgäng och ni är så himla bra, är ju bara patetiskt och löjligt.
Jesper Jonsson: Om du hade övat på att bli av med ditt typiska Luleå tunnelseende så hade du tittat utanför din egen bakgård för att vidga dina vyer lite. Då hade du upptäckt att det är väldigt tomt överallt på HS med ett par undantag. Så det märkliga fenomenet hade inte behövt ta upp så stor plats av din febrila hjärnverksamhet. Vem vet - du kanske till och med hade hunnit med en och annan vettig tanke istället.
Jesper Jonsson: Jag tror att det är så enkelt att distanserad har lite svårt att skilja på LHF och LHC, och så rusar pulsen till då han lite för sent upptäcker sitt misstag.
distanserad: intressera dig för LHC så intresserar jag mig för LHF, sen behöver du inte komma in hit och skriva att Luleå är ett skitgäng , om du påstår det undrar man ju hur kunnig du är? för övrigt har jag inte tänkt mäta kuk om vem som är mest kunnig inom hockey mm. Har spelat hockey tillräckligt länge för att veta spelets regler oavsett hur dumma inlägg jag skriver till dig, har du ingen egen gästbok att skriva i eller är ni för få?
Kanske skulle du ändå intressera dig lite, så kunde du lära dig ett och annat om hockey så du inte behöver göra dig dummare och dummare för vart inlägg.
distanserad: men då blir det fjärde förlusten idag istället. Kan erkänna har dålig koll på när köpelag spelar, igentligen intresserar dom inte mig ett smack finns ingen tradition eller nått.
Men sopgänget Luleå ligger endast 4 pinnar från dynastin. Med en match mer spelad.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?