Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Bläddrade tillbaka lite och fann att följande skrev jag i början av september, innan Sverige skulle möta Österrike i kvalgruppen till VM:
Min gissning idag är a) 30% chans att vi slår Österrike b) 20% chans att vi i så fall därefter slår en av de andra tvåorna.
Sammantaget 6% chans att vi når VM 2014.
Det är kört.
Och egentligen var det förstås halvkört redan när vi presterade så kassa resultat att vi rankades så att vi riskerade lottas in mot något omöjligt lag, och sedan helkört när vi lottades in med just Tyskland, samt slutligen totalkört när vi förlorade bortamatchen mot Österrike.
Arrrrrrgh!
Min bedömning är att vi nu - trots Zlatans peakår - tappar ett helt antal år från att vara med i världssparkbollen som följd av att Hamrén inte lagt allt jävla krut på att fixa till en backlinje och ett försvarsspel, och dessutom gnäller jag på de som tog ut nämnde Hamrén och låtit honom köra detta system ned i graven.
Finns bara en slutsats att dra...
AVGÅ ALLA!
Det hade väl varit enklast om vi tappat poäng mot Österrike och därmed varit borta. Nu hankade vi oss vidare ända in till tjugo minuter kvar av sista playoff-matchen, har precis vänt 0-1 till 2-1, portugiserna är i gungning och får vi in ett enda mål till är vi i VM!
Och så går det åt helvete.
Värst är ju att komma tvåa och göra det först väldigt sent, när det nästan är klart. Och nu är vi precis där.
Och hela tiden har det varit denna brist på en fungerande backlinje som ställt till det för oss idag var det förstås den bristen som sänkte oss när Ronaldo fick springa igenom på två kontringar och sätta 2 raka.
Visst, Sverige var tvungna ge allt i defensiven vilket betydde att man blev vidöppna för kontringar och Ronaldo är definitivt bäst i världen på det. Samtidigt såg det inte ohållbart ut. Före tvåan kunde man ställt honom offside, det hade vilken allsvensk backlinje som helst fixat. Och före trean kunde den back man slog passningen förbi hunnit kasta sig och ut men benet för att bryta. Men nej.
Hamren har ägnat de här åren till att se till att Zlatan spelar och dessutom att det fungerat. Men han borde definitivt fixat en fyrbackslinge värd namnet och i första hand ordnat ett mittlås. Kunde han inte ordnat det på alla år?
Mest irriterande att lösningen fanns inom räckhåll. I Köpenhamn. Där lirar Olof Mellberg fortfarande och är på en nivå att han definitivt kunnat gå in och styra och ställa där bak. Jag vet, Hamrén har ju SMSat Olof och fått nej, typ. Men eftersom det var så extremt nödvändigt borde han fått uppdraget att ordna det eller avgå. Zlatan är ju polare med Mellberg, han kunde hjälpt till. Hade Hamrén ha förstått det skulle vi spelat VM till sommaren. Nu gör vi det inte...
Och även om man alltid förstått att hockey är sport och sparkboll bara sparkboll lurades man att sitta och hoppas på Sverige.
Men fy för den lede. Visst är Ronaldo duktiga men vårt problem var förstås att vi kommer med den sämsta backlinje vi någonsin haft. Speciellt mittlåset som var öppnare än en glädjeflicka fredagen efter avlöningsdag. Vid flera tillfällen kunde man ställt Ronaldo offside om man varit vaken.
Lagerbäck, kom tillbaka! Allt är förlåtet!
Sven.Savage: Helt rätt, som alltid, nästan: Dvs det är en Härnösands-pöjk o en Lungviks-(Kramfors)-pöjk.
Men visst, kommer Starka Trädet igång ( väldans match-ovan nu, som tur är) KAN han bli väldigt farlig frampå vårkanten, nu har väl Pölsan nästan 2 femmor inne på rehab-avdelningen, men de kommer väl tebax ut på rinken?
VAD säger nu Huge, huru ska han försvara sparkandet av Rahm-träffen? Är det nu kanske helt RÄTT att fota han i arschlet? Från att förut varit helt fel? Liite Bagdad-Bob - varning på Huge, kanske? :-)
Fy satan. Dags för Sverige-Portugal om några timmar. Jag skiter rätt mycket i sparkboll numera, finns inte tid när man är hockeyintresserad. Men VM i sparkboll är en höjdpunkt och det vore otroligt kul om Sverige fick vara med när det bär av i sparkbollens hemland Brasilien.
Nu räknar jag förstås med att Sverige inte har något att hämta där, men skulle vi gå dit kan man ju hoppas att vi under det dryga halvår som återstår kan ta fram en backlinje som, i stället för att varva matchavgörande misstag, kan närma sig den nivå vi alltid haft. Man kanske kan hyra in konsulten Lagerbäck, han skulle nog fixa saken. Med en sådan backlinje kan vi ha chans att slå vilket annat lag som helst eftersom vi har Zlatan.
Men jag tror att våra möjligheter är små att kvalificera oss. Vi kanske inte blir krossade ikväll, även om det visst kan rulla iväg till typ 0-3. Mer troligt kanske att vi förlorar platsen till VM genom 0-0 eller 2-1, värstingsiffrorna.
Dragan 2k och zigge: Man kan väl förmoda att Fahlman kommer att vara väldigt kortfattad när det gäller att diskutera hur det var när Skellefteå-supportrar avrättade en Jonte-docka i naturlig storlek genom att genomföra en hängning av dockan från en bro över den väg där Jonte i spelarbuss, Jontes mor på utflykt och andra skulle passera.
Däremot blir det minst ett kapitel, sannolikt många fler som handlar om att Osten Bergström förklarade för Jonte att han inte längre platsade utan skulle erbjudas gå till andra klubber i samband med januarideadline ett år.
Historien om hur Jonte fick chansen att i Luleå Hockey utvecklas till en stor hockeyspelare, uppmärksammades och fick ett NHL-kontrakt och faktiskt gjorde succé därborta innan han pga sjukdom fick dra sig bort, den första delen av historien hur Luleå Hockey tog honom dit till guld och gröna skog, kommer att redovisas kortfattat i en bisats.
Jontes uttalande om Twin Peaks Skellefteå kommer förstås att förklaras en missuppfattning och i stället kommer Jonte att genom ledande frågor att framställa att staden Skellefteå och Skellefteå AIK var himmel medan staden Luleå och Luleå Hockey var....något annat. Och den som inte tror på de uttalanden som Fahlman tillrättlägger från jones mun i de frågorna, kommer att få stödjande bevis i form av ett antal "anonyma och oberoende källor" som F tagit fram genom "journalistiskt arbete" men av sekretesskäl inte kan röja...
Redigerad kommentar
Dragan 2k: Va Fallosman med Jonte över till Americat? O följde han honom i Timrå? Eller är det Jontes anonyma fru som berättar?
Jag har tidigare tyckt rätt bra om Skeelet, men efter detta får man en fadd smak i munnen, inte pga att de sparkade AF, utan sättet, o att de FORTSÄTTER denna konstiga fars. Har INGEN i klubben vett att avsluta, sätta punkt, tysta dessa konstiga uttalanden o konstigheter? VAD vill de uppnå?
zigge: Ja, jädrar i det. Lakers vände 2-0 till 2-5 mot Trttoarkanten. Men nu gick i stället Lakers upp till tredje plats och puttade ned Luleå till sjätte.
På något sätt får man fortsätta undra: Vad händer?
Nåja. Kan Sverige lira in några bollar på portugal i morgon så vi får delta i Brasilien-VM kan man förlåta det mesta.
Såg att någon av kvällsdrakarna går ut stort med "portugiserna festar och jufsar i madrassen" troligen i syfte att störa motståndarna. Snart meddelar de säkert att Portugals coach försökt värva Ronaldo till MooDoo. Hur man än vänder sig har man rumpan bak och näsan mitt i ansiktet;-)
Sven.Savage:Nänänä, It aint over til the Fat Lady sings!
o Th´´jurgården torskar, ännu en gång - Hejja Challe!! :-)
Herregud, Trottoarkantens IF har 2-0 på Växjö Lakers, är på väg upp till tredje plats i tabellen! Vad händer?
Jag har ju hela tiden påstått att laget är en kandidat för kvalplatserna men de verkar skita i det och bara vinner och vinner?
Helt oförklarligt...
Zappaholic: He he, fin bild:-) För mig är det iofs helt OK att Bert visar känslor, skrattar, skäller och gråter. Kan t o m acceptera att han, skör som han var sade så mycket gallimatias att han nästa dag måste gå ut och dementera det mesta, även om det är förnedrande för SkAIK att de inte har någon mer stabil ansvarig att skicka på PK. Förutom målvaktstränaren då.
Däremot blir det en angelägenhet för alla oss andra när SkAIK nu officiellt går ut och tar heder och ära av en huvudtränare för en konkurrerande förening. Då kan SkAIK knappast kräva att vi ska "tro" på anonyma källor. Då kräver vi bevis.
Antingen kommer SkAIK ut ur brutusgarderoben och presenterar bevis eller så gör de en hel pudel och erkänner hur illa de fyras gäng uppfört sig. Eller så får de leva med att vara anklagade för fulspel i all evighet. Man kan inte acceptera att de smutskastar Forsberg utan tillstymmelse av bevis och i det sammanhanget är den fläskkotlettkammade s k hornalistens "braskande avslöjande" inte ett dugg värt.
Aftontrasans s k expert Mats Wennerblund har nu konstaterat att Skellefteå "nog" kommer att slå Warulfvens segerpoäng från Elitserien 2001/2002 då Ulfven fick 118 poäng, och att man var nära i fjol med sina 114 poäng.
Wennerskog, säsongen 2001/2002 spelade man bara 50 matcher i Elitserien. Räknar man om Warulfens pinnar till 55 matcher motsvarar det 130 poäng! Tror du fortfarande att SkAIK är på rekordväg?
Dessutom spekulerar "experten" Wennerman om SkAIK är seriens bästa lag någonsin?
Uppenbarligen har han vare sig hängt med och känner till att >100 svenska spelare, däribland nästan de 100 bästa i år inte spelar i serien eftersom de lirar utomlands. Läget tidigare var långt ifrån sådant. Hade det varit som förut betvivlar jag starkt att SkAIK ens varit serieledare. Jag tror att ganska många lag varit klart bättre årets SkAIK och att det bästa laget någonsin är Värsta Köplustan lockoutåret 2004/2005 med bl a Henke Lundqvist i målet och fyra förstafemmor i uppställningen. För övrigt är jag övertygad om att Luleå Hockeys lag 1997 hade krossat årets SkAIK.
Wennerson måste förstås ha NÅGON anledning att själv utnämna sig till "expert" men vad kan det vara?
Beats me.
Räknar vi lag längre bak, med färre omgångar och inga förlängningar utan bara 2 poäng för vinst har vi exempelvis
Warulfven 1989/1990 40 28 3 9 59
Räknar vi 3 p för vinst och multiplicerar med 55/40 för att motsvara 55 omgångar får vi 120 poäng - och då har vi inte inkluderat ev. bonuspinnar i sudd/straff.
Under 36-omgångar-elitserien har vi t ex säsongen
Pölsan 36 25 5 6 55
som vid samma omräkning ger 122 poäng - även det utan poängtillskott.
Läs och lär, Wennerbjörk!
Sven.Savage: Fan...nu ser det ju ut som om du egentligen är en journalist som M-Å-S-T-E få veta sanningen. Frilansande...eller vilken tidning jobbar du för egentligen?
Kunde lika gärna varit nån från A-bladet eller X-pressen som skrev sista halvan på det senaste från dig...
Anders Klang: Och syftet var förstås att "hjälpa" Skellefteå som låg dåligt till i semifinalen, genom att ställa till problem för Luleå.
Vad hade hänt om Fahlman inte gjort detta?
Det får vi aldrig veta.
Jag för min del tror att Luleå vunnit semifinalen i fyra raka om inte Fahlman ljugit ihop den där historien.
Efter Berts We shall overcome-framträdande twittrade Oscar Möller: " "Alla ni som tror att Bert spelar teater vet ingenting. INGENTING" "
Man kunde undra om Möller menade att HAN själv varit utsatt för värvningsförsök till Modo av Forsberg, något som Möller tidigare klart och tydligt svarat NEJ! på.
Men idag förklarar Möller att det handlade inte om något sådant. Däremot om att han syftade till att Bert spelar inte teater, Bert upplever det så där.
Som utomstående kan jag bara konstatera att genom Bert har nu SkAIK officiellt förklarat att AF försökte värva Skellefteåspelare till Modo. Tidigare har man bara spridit skvallerrykten i lönndom. Och sedan kom man i skandalhournalistens bok ut med "bevis" av hemliga spelare, källor som inte kunde röjas, men de "bevisen" förkastar alla eftersom det finns helt förklarande uttalanden av AF om dessa.
När nu klubben officiellt säger A kräver vi att man också säger B.
Kräver SkAIK att vi ska tro på deras version får de presentera riktiga bevis, riktiga vittnen. Fahlman-äcklet har tillräckligt många gånger ljugit och handskats ovarsamt med sanningen i SkAIK-promoverande syfte för att hans löjligheter om "hemliga källor" ska accepteras.
Kom ut ur skvallergarderoben nu, SkAIK och presentera bevis i stället för att kräva att alla bräker med i er We shall overcome....
Annars är det fan i mig hög tid att ni kommer med en ursäkt till ANders Forsberg.
Med den bakgrunden.... när Fahlman skriver i sin bok att "Forsberg försökte värva Skellefteåspelare till Modo, det har jag hemlig information om men kan inte röja min källa" är det mycket svårt att tro annat än att han ljuger som vanligt.
Skydda hedersmannen Anders Forsberg mot denne galne s k "journalist"!
Ingen av oss har väl något emot att supportrar kan vara extremt enögda, det hör till och så är vi alla av och till i stridens hetta.
Men det äckliga med den fläskkotlettkammade är att han inte kan skilja på privat supportande och uppdrag som journalist där han förväntas föra fram en objektiv och rättvis bild av verkligheten, ett uppdrag som är så viktigt att vi i grundlagen säkrat ett extra skydd för journalister och den tredje statsmaktens viktiga uppdrag att föra fram oberoende information.
Men äcklet använder det där skyddet för en privat vendetta mot andra hockeylag och då blir det för vidrigt. Han drar sig inte för att ljuga om vad fan som helst och påstår att "det har hemliga vittnen" berättat, men han kan inte berätta vem som sagt någotr för "som jounalist har han ett grundlagsskyddat uppdrag att inte röja källor"... plus han förföljer andra med regn av stenbumlingar men skriver skandalartiklar om han själv utsätts för ett gruskorn angående "Jag är mordhotad!" "Min familj är mordhotad!" "Jag är förföljd, måste ta timeout!" o s v. Lurade ett antal okritiska andra mediamänniskor att t o m tro på honom och ge honom ett pris som fria ordets beskyddare, samtidigt som en stor del av den riktigt insatta presskåren inklusive sportjournalister förklarade att han var en skam genom sina ageranden...
Dragan 2k: Håller med du, om Fahlman. Han har ju gjort till vana att använda yrket till att föfölja andra lag, beteenden som var mer förståeliga om genomförda av random Supportrars men blir föraktliga när de göms bakom en förväntad "journalistik".
Några exempel på hur han förföljt Luleå Hockey innan "Ostengate" var
a) ringde upp en influensasjuk sportchef Chrunack sent en lördagnatt och krävde kommentar om att det varit bråk på en läktare där bl a lulesupportrar fanns. Chrunack vägrade kommentera med hänsyn till att han var omtöcknad och sjukskriven men Fahlman insisterade "har du ingen åsikt om Supportrar som förstör och saboterar?", ja, sådana är väl ärthjärnor svarade chrunack och vaknade med morgonlöpen från sexpresssen "Chrunack om Luleå Fans: De är ärthjärnor!"
b) Efter en förlustmatch i Delfinen då domaren gjort en riktigt usel insats mot hemmalaget. Innan presskonferensen, influensasjuk Chrunack stod och småsnackade off record med några journalister som frågade vad tycker du man ska göra med den domaren varpå Chrunack skojade "man borde gå fram och hosta på honom så han dör" och folk skrattade. Nästa morgon har Fahlman vevat upp krigsrubrikerna "Luleå Hockey MORDHOTAR domare!" och krävde som vanligt att förbundet och polismyndigheter "tog itu med Luleå Hockey"...
c) Luleåfans rullade ut en två meter banderoll högst upp på hemmaläktaren under match "Frige Darwit" som stöd för den i Etiopien utan rättegång fängslade journalisten varpå Fahlman skrev en artikel där han "krävde att det är hög tid att hockeyförbundet tar i med hårdhandskarna mot Luleå hockeyförening" och hänvisade till "förbud mot politisk propaganda under hockeymatcher"...
d) Inför en premiärmatch mot Skellefteå hemma i Luleå samlades Luleåsupportrar i staden för att ladda upp följt av en traditionsenlig marsch till ishallen. I det långa tåget fanns några personer som hittade på att bränna en Skellefteåflagga och la det på youtube. Vilket fick Fahlman att skriva monsterartikeln Allan där han gick till frontalangrepp mot Luleåfans generellt och krävde att polisen måste bura in hela gänget - väl vetande att motsvarande filmer när Skellefteåfans brände Luleåflaggor fanns i överflöd på nätet samt att Luleåaktionen var ett svar på detta. Men det egna agerandet höll Fahlman tyst om...
e) Ett bråk på bortastå i Skellefteå isstadion under match mot Luleå. Vid granskningen efteråt konstaterades oskickligt beteende av Skellefteåvakter som utan anledning - som vakter vid alla andra ishallar bedömde saken - fick för sig att vandra in bland Luleåfansen och veva vilt omkring sig. Bilderna på 150 kg Skellefteåvakter med mord i blick och gärning gick över landet. Men Fahlman konkluderade att allt var Luleåfans fel och de måste stoppas!
f) Vid en bortamatch i Luleå hade Skellefteåsupportrna en buss på parkeringen. Där upptäckte någon att någon stod och pissade bakom bussen. Att folk smyger undan och pissar händer och en buss är ju en bra plats att ta skydd bakom. Ingen vet om det ens var någon Luleåsupporter som pissade, kanske var det en skellefteåsupporter? Men Fahlman vevade på stora artikeln med brösttonerna och krävde "att polisen nu tog itu med Luleåfansen som attackerat Skellefteåbussen och pissat på den". Samtidigt visste Fahlman om att Luleåsupportrarnas buss på motsvarande Skellefteåbesök många gånger utsatts för angrepp typ stenkastning men det har han inte skrivit ett skit om.
g) Tidigt på 2000-talet, Skellefteå har ett bra lag i Allsvenskan, förväntas kliva upp i Elitserien. Då har laget en blööööt fest i en kåk utanför Skellefteå och den stora stjärnan, amerikanen Hinz får för sig att dra iväg "in till stan". Han kör fram som en vettvilling, dyngrak som han är och kör av vägen och kraschar. När polis kommer till platsen hittar de ett gång flaskor och vinlådor i bilen och utanför raglar Hinz omkring plakat berusad. Skandal! och lokaltidningen skriver om saken. Det skulle man inte gjort, det borde man hållt tyst om, hävdar Skellefteåsupportrarna. Hinz åker förstås dit och pinsamt nog försöker han fly landet för att komma undan rättvisan men stoppas på Arlanda, han kan inte spela kvar i klubben. Fahlman råkade arbeta på tidningen som skrev om det hela, han säger förstås upp sig i protest. Skellefteåsupportrna hävdar att det är tidningens "fel" att Skellefteå förstås misslyckas i det efterkommande kvalspelet, utan Hinz, och föföljer den kvinnliga chefsredaktören under ett år, skrapar sönder hennes bil och sticker hål på däcken vid fyra tillfällen, ringer på nätterna och framför i fyllan och villan mordhot mot henne och hennes småbarn, efter ett år ger hon upp och lämnar Skellefteå. Vad gör polisen under året? Inget effektiovt. Vad gör Skellefteå AIK? Inget? Vad skriver Fahlman för att försvara en förföljd jounalist? Ingenting.
h) Inför en match Skellefteå-Luleå skriver Fahlman en monsterartikel i tidningen med jätterubriken "Till Luleåsupportrar: STANNA HEMMA, IDIOTER!" och hävdar att Luleåsupportrarna väsentligen är idioter, "bevisat" genom Fahlmans egna skriverier, och bortalagets Supportrar är inte välkomna till Skellefteå. Med denna artikel mobiliserar han förstås egna hulliganer. Efter matchen, som Luleå vann, lägger sig ett antal idioter i bakhåll, laddade med stenbumlingar och när Luleås Supporterbuss passerar under bron bombarderas den med stenbumlingar med krossade fönster och blodvite bland luleåsupportrarna som följd. På själva brottsplatsen ringer Luleå Supportklubbs ordförande upp Fahlman för att förklara vad hans skriverier lett till, kopplas hem till honom, men Fahlman är inte hemma. Ordföranden hälsar då till Fahlmans fru att han vill att Fahlman kontaktar honom. Vad gör Fahlman? Jo, han skiter i att dra någon stor artikel om angreppet på luleåsupportrarna men vevar upp stora artikeln där "Luleå Supportrar förföljer mig och attackerar min familj i hemmet!"
Och så vidare. När Luleå spöade Skellefteå i två första matcherna i semifinalen 2011 och det följdes av monsterrubrikerna "Rasistattack av Luleås sportchef" undertecknad Fahlman tänkte jag först att herregud, det kan han väl inte ljuga om ändå, men så småningom insåg jag att av Fahlman kunde man vänta sig vad som helst. Han bröstade som vanligt upp sig och hävdade att "genom journalistiskt arbete har jag identiferat ett flertal oberoende källor som bekräftat att Osten matchen igenom ropat rasistiska slagord". I efterhand visade sig att de där "oberoende källorna" inte existerade. ALlt som blev kvar var en gammal tant och en gammal farbror som suttit tillsammans på rad 12 på en läktare i sudden death i Skellefteå i ett slutspel: gissa att det är våldsam stämning där och då och de gamla kan mycket väl inbillat sig vad som helst, skrämda av omgivningen. Fahlman tubbade på att de skulle anmäla till höger och vänster och om de nu feluppfattat något under situationen kunde de sedan inte backa och fortsatta hävda detsamma - men drygt tio personer som suttit brevid dem (de flesta från Luleå iofs) hade inte hört ett dugg och trots att polis och åklagare sökte ytterligare vittnen som "hört" under ett halvår lyckades de inte finna en enda. Polisen kunde dock konstatera att det fanns folk som fahlman presenterat som oberoende vittnen som i efterhand erkände att de inte hört något alls, bland dessa fanns bland annat kända galningar från Skellefteåläktaren....
Redigerad kommentar
Knegare: En vanesak, att skriva, och mina fingrar sköter vanligen saken själva varpå 10-20 rader rullar iväg utan att huvudet är med. Vilken någon gång/ibland/ofta/alltid märks på innehållet;-)
När det gäller Forsbergs förnekande innan han presenterades av MooDoo är det väl en s k vit lögn som accepteras i dessa sammanhang; såväl för spelare som för tränare och sportchefer. Vilket AF förstås kunde/borde kört för SkAIKs spelare i omklädningsrummet också, när de frågade om hans framtid, men antagligen svarade han som det var eftersom han var sur på Lasse J och de andra (bert/klockare/wallsson) som mörkade för honom och pratade med varandra bakom stängda dörrar.
Egentligen finns det ett bästa sätt att hantera sådana frågor: Inga kommentarer. Det är inte bekymmerslöst förstås men då slipper man ljuga, inte ens vitt.
Mer tränade och/eller omdömesgilla personer förklarar i stället att "vi för inte sådana förhandlingar genom media", "sådana beslut måste meddelas i speciellt ordning" o s v.
Mest intressant just nu: undrar om Möller och/eller Holloway kommer att hålla käften nu? Möller verkar ju ha sagt a och därmed är han kanske beredd att säga b också. Skulle det ske får man åtminstone deras vittnesbörd och får se om AF kan svara vettigt eller om de hamnar i ett "ord mot ord"-läge.
Jag kan ju tycka att om t ex Möller inte velat uttala något negativt utåt om AF blir han ändå tvungen att acceptera om han ska vara solidarisk med den klubb som betalar hans lön eller med en tidigare tränare.
AF har ju redan presenterat ett försvar, kan tyckas. Han har uppgivit att han under åren i Skellefteå alltid förde resonemang med spelarna om deras framtid och bl a i sådana lägen lyckats övertyga spelare att stanna kvar i SkAIK i stället för att söka lyckan på andra håll. Känns ju rätt välformulerat av AF men är det korrekt och kan det ha missförståtts? Eller är det ett försök till bortförklaring?
Den fläkskotlettskammade s k "journalisten" lyfter som enda "bevis" fram att AF till en icke namngiven hemlig spelare ska ha sagt att "om du har funderingar inför kommande säsong vill jag ha ett finger med i spelet" eller någoot liknande - vilket den fläskkotlettskammade kopplar ihop med att det hände en vecka innan AF fick sparken.
Är det det "bevis" SkAIK och fläskkotletten vill dra fram är det pinsamt uselt. AF kan ju utan vidare förklara att "jag räknade inte med att få sparken inom en vecka utan vara fortsatt huvudansvarig 4-5 månader till medan SkAIK tog Guld och om nämnde spelare skulle tagit upp frågan med mig skulle jag naturligtvis övertalat honom att skriva på för SkAIK, eftersom jag var anställd och ansvarig för SkAIK."
Har de inte mer än sådär är det uselt. Men den fläskkotlettskammade har ju för vana att inte bara göra en höna av en fjäder utan själv trolla fram fjädrar för att göra höna av.
Sven.Savage: å andra sidan så har ju aldrig Forsberg heller sagt rakt ut i frågan om han var klar för Moodoo heller i samband med kicken...han nekade ju i sten hela tiden fast det hela tiden var klart..
Å en annan sak...jävlar vad du skriver...önskar att jag kunde få ut i skrift lika begripligt det jag har i huvve...
Ja, det kanske kommer mer.
När ryktena spreds i lönndom förklarades att det handlade om Oscar Möller och Bud Holloway.
SPORT-Expressen pratade i måndags med Oscar Möller, vars kontrakt med Skellefteå går ut efter säsongen.– Nej.
Klarare än så kan det väl inte bli.
Men igår finner man att Möller twittrar
"Alla ni som tror Bert spelar teater vet ingenting. INGENTING."
Och? Kommer du ut ur ryktesgarderoben och talar sanning nu så att Anders Forberg kan bemöta det? Har han - trots vad du förnekade - sagt åt dig "häng med till Modo" eller? Eller har du själv eller någon annan dragit helt felaktiga slutsatser av några andra förhållanden? Ut med språket nu i stället för att sprida rykten!
Bud då?
Först svarade han inga kommentarer. Därefter bl a i Norran
Häromdagen kom det fram uppgifter att Bud Holloway är en av spelarna som Anders Forsberg ska ha försökt få med sig till sin nya klubb som enligt uppgifter ska vara Modo. Men Holloway säger att han inte har pratat med några svenska klubbar överhuvudtaget inför nästa säsong.
– Nej, jag har inte pratat med Skellefteå och jag har inte pratat med Modo heller. Jag har överhuvudtaget inte snackat med någon elitserieklubb inför nästa år, säger han.
Så, vad gäller?
Om det verkligen var sant att AF försökt värva Möller/Holloway borde de definitivt tala klartext om det redan från början. Det tror jag hela landet skulle ha accepterat. Hade det varit obekvämt för Möller/Holloway? Säkert, men alternativet att ljuga om annat samt smyga ut skvallerrykten var INTE ett bättre alternativ. Om påståendena om värvningsförsök var korrekta skulle SkAIK helt enkelt fastställt att de inblandade hade ansvar att stå för sina påståenden. Något annat är inte acceptabelt.
Och så länge de inte kommut ut ur ryktesgarderoben har vi all anledning att misstänka att det handlar om att dölja den palatsrevolution som genomfördes.
Just att boken ges ut i samarbete med föreningen är en viktig detalj i sammanhanget, nu när Lars Johansson säger inga kommentarer på frågor om varför Forsberg fick sparken.
För samtidigt som hans förening säljer en bok med dessa anklagelser så kan man naturligtvis säga att Johansson kommenterat saken i allra högsta grad."
Men SkAIKs tystnad och ryktesspridning av skvaller i skymundan synes nu över vilket är bra. Idag följer Bert upp gårdagens föreställning då han sa "a" med att säga om inte "b" så åtminstone halvvägs dit. Och uttalar sig i båda tabloiderna.
Nu ändrar han sig. Det är inte media han är förbannad på. Det är Anders Forberg. OK, det fattade vi ändå.
Därefter påstår han att "Anders Forsberg försökte värva spelare till Modo". OK, bra, tycker jag, att SkAIK äntligen talar ur skägget. Tidigare har de inte talat klartext utan gått skvallervägar via Fahlman och Garpenlöv. Men i och med att SkAIK valde att tillsammans med Fahlman stå för det påståendet är det nödvändigt att de erkänner och inte kryper undan sitt ansvar. Gott så.
Nu har vi alltså krypit fram från smussel och mygel. Nu är det SkAIK vs. Anders Forsberg. Fint.
Frågan är bara hur det nu utvecklas eller dör. Eftersom SkAIK nu lägger fram sin inställning kan Anders svara på den och har delvis också gjort det. Då står ord mot ord.
Kan vi komma längre? Kan vi få trovärdiga vittnen att uttala sig? Ja, i våras påstods det ju att det handlade om spelare med utgående kontrakt och inte vilka spelare som helst utan viktiga stjärnor. Har för mig att man omedelbart identifierade att det handlade om Oscar Möller och Bud Holloway och jag har lika klart för mig att båda två svarade på frågan med ett tydligt "NEJ, Anders Forberg har inte försökt värva mig till Modo".
Så, vad handlar det om? Ljuger de? Eller gäller det någon annan?
Nu hävdar SkAIK att "styrelsen har beslutat" att klubben inte ska ge fakta i form av vilka spelare det handlade om.
Jahaja. Ja, det är SkAIKs sak att besluta om men då undrar jag om alla externt är beredda att tro SkAIK på deras ord mot Anders Forsbergs. De "bevis" som Fahlman presenterade som stöd har redan förkastats.
Personligen tror jag faktiskt att allt är skitsnack. Det handlar säkert om att de där fyras gäng ansåg att de inte behövde Forsberg utan själva kunde fixa allt. Plus att de i så fall inte gillade att omvärlden uppfattade det annorlunda än de själva, att alla trodde att det var Anders Forsberg som var att tacka för SkAIKs framgångar. Inte så konstigt eftersom det vanligen var han som företrädde SkAIK utåt, ett självklart uppdrag för en ansvarig huvudtränare.
Det tror jag är anledningen och under Anders Forsbergs tredje kontraktsår integrerade man konspiratoriskt bakom stängda dörrar med målsättningen att bli av med Forsberg. Hade man rätt eller fel? Det vet jag faktiskt inte. Så mycket vet vi andra ju inte om vad som förekommit internt, kanske har de rätt?
Men problemet verkar ha varit att man inte varit modiga nog att stå för sin åsikt. Lasse J verkar ju hur lång tid som helst ha vägrat ge AF besked. Och när man äntligen väljer att agera kör man fram helt andra motiv än de egentliga, eftersom man inte vågar stå för dessa.
Där tycker jag att media missat. Man borde hårdare satt åt Lasse J och SkAIKs ledning och kräft besked om varför man hanterat den anställde AF så illa genom att vägra ge honom besked om framtiden och t o m vägrat diskutera frågorna med honom. Den kritiken kommer man inte alls undan och den har man hittills sluppit eftersom man lagt ut dimråder om värvningsförsök.
Det vore intressant om nu media kan vrida fokus rätt och gå på det jag nämner, men jag är tveksam till om det blir av.
Däremot kan jag lugnt konstatera att de fyras gäng har fullständigt fel i ett avseende. De har bedömt att Anders Forsberg inte har något att tillföra SkAIK, att han inte har någon egenskap som inte de själva klarar av lika bra eller bättre.
I en huvudansvarigs uppdrag ingår att representera laget och föreningen utåt. I detta avseende är Anders Forsberg otroligt duktig, en av de bästa. Kan de fyra ersätta det? Nej, det tror jag inte.
Lasse J förklarade att han skulle vara ansvarig för alla laguttagningar men när har han representerat SkAIK? I stort sett aldrig.
Wallson dårå? Ja, han får ju som regel svara, men ser mest ut att vara nödig för nummer två, kommer något så när undan men är många klasser under AF.
Klockare? Skämtar du?
Bert (som inom parentes sagt nu påstod att han ska ansvara som ansiktet utåt)? Ja, det vet vi redan hur bra det fungerar.
Målvaktstränaren? Ja, det är väl han som lyckas bäst genom att helt korrekt svara att han inte har några kommentarer om någonting. Men skickar de fram den nissen tillräckligt ofta kanske media får för sig att fråga honom hur det kommer sig att Skellefteå AIK aldrig haft någon egen Skellefteå-grabb i målet för SkAIK i ELitserien eller SHL utan bara köpt färdiga utifrån...
Sven.Savage: Först å främst från dig så gillar jag förkortningen SkAIK...jävligt bra...tydligt bra.
Men det här med "alla" representanter från just SkAIK som kastar sig över Forsberg...är det inte "idioten" Fahlman som öser mest skit? Å klubben som sådant styr inte det där rötägget överhuvudtaget...han skulle nog inte hålla käft heller om så klubben bad honom.
Helt seriöst så om man skulle träffa honom "irl" så skulle jag be han fara åt helvete...
Knegare: Finfint:-)
Det jag tror att vi utomstående tänker, men många inom SkAIK-sfären inte accepterar, är att vi ifrågasätter inte att Skellefteå AIK för närvarande har landets bästa hockeylag, men vi avsäger oss inte vår rätt att ha åsikter om annat.
Hur skulle det annars se ut? Anta att SkAIK av någon anledning vill att alla ska spela iförda solglasögon i SHL och när någon för fram annan åsikt grinar Bert, pekar på tabellen som är överst, och klagar att vi andra påstår att gruvarbetarna i Skellefteå ljuger om vi inte applåderar förslaget om solglasögon.
Visst kan SkAIK hävda att frågan om Anders Forsberg är en intern angelägenhet men det köper vi knappast. Svartmålningen riktas mot en konkurrerande hockeyklubbs huvudtränare och då blir det allmängiltigt.
Och det tål att påpekas: vore det en tränare hos SkAIK som någon annan förening kastade skit på hade det varit vårt allas ansvar att försvara även den. Att se alla representanter från SkAIK kasta sig över den ensamme Anders Forsberg tilltalar inte vårt sinne för fair play.
I samma anda har jag inget emot om det allmänt diskuteras hur Luleå skött Oscar Sundh. För mig är det mycket besynnerligt och det vore konstigt om inte också externa undrar vad man har för sig. Har ingen aning om vad som är den korrekta förklaringen men Luleå Hockeyförening mäste kunna hantera en sådan sak.
Ungefär som SkAIK måste kunna hantera frågorna om Anders Forsberg.
Sedan kan nog SkAIK-supportrarna på sätt och vis glädjas åt att det hela diskuteras. Det blåser på toppen och en anledning till att det hela är så intressant är förstås att Skellefteå går så bra och har så mycket cred på så många områden. Då blir det förstås extra intressant när någon affär dyker upp.
Anta att allt detta inte gällt Skellefteå utan typ Örebro, eller kanske Almtuna, Troja/Ljungby eller liknande. Hur många skulle brytt sig tro?
Redigerad kommentar
Anders Klang: Javisst.
Ingen ifrågasätter att Skellefteå har landets klart starkaste hockeylag sedan en tid.
Många vet dessutom att det delvis beror på att de flesta av Sveriges hundra skickligaste hockeyspelare f n spelar i länder utanför Sverige. Hade den utvecklingen inte gått så fort senaste åren skulle ett antal föreningar ha klart bättre hockey än SkAIK.
Men själva inser de inte detta alternativt blundar de för sanningen. I den världsbild de försöker sprida ut och kräver ska allmänt accepteras handlar det om att Skellefteå är klokare och bättre på allt. Typiskt sektbeteende, om du frågar mig. Den här sneda verklighetsuppfattningen ser jag som det största hotet mot SkAIK kommande år. ATt bli maktfullkomlig och spydig är första steget till undergång.
När de fyras gäng intrigerade för att sparka Forsberg är den generande sanningen att de helt enkelt var avundsjuka och ville själva kliva fram för att ta äran. Men sekten kan inte erkänna det. I stället kräver man grinande att hela Sverige ska sjunga "We shall overcome".
Något är fel i en förening där man smygviskande gång på gång snackar skit om en tidigare huvudtränare och när det fortsätter genom att Bagdad Bob storlögnaren Fahlman upprepar det hela som "nya, braskande sanningar" men det hela tiden är obevisade skitsnack som, när de kollats , inte stämt, och vederbörande huvudtränare efter ett halvt år av angrepp till slut svarar att det inte stämmer.
Just nu är man poängmässigt klart bäst i landet men med så uttalade inre problem kommer man att vittra sönder.
Att föreningen där skickar fram bert friggebo robertsson att påstå att varenda kille som jobbar i gruvan i skellefteå ska inte behöva bli kallade för lögnare...
Antingen är han en person med svårt förvriden verklighetsuppfattning med suicidala risksugnalker. Där hoppas jag hans arbetsgivare tar sitt ansvar och kollar upp det riktigt noggrant.
Eller så är han en skenhelig kärringsnyftare och som sådan får han räkna med att bli bunden till skampåle av varje bortaklack i framtiden.
Inte oväntat är den som lagt mest ved på denna brasa förstås Bagdad Bob Fahlman, som gjort det till sin personliga "journalistiska" bragd att ljuga och fabricera affärer om alla lag som inte heter Skellefteå AIK. Jag tycekr det är hög tid att någon anmäler den där kotlettkammade lägnaren för att få stopp på hans vidrigheter.
Redigerad kommentar
Nu har vi ju en komplett formtopp så låt oss plocka fram den. Lagens resultat senaste sju matcherna:
1 | Skellefteå AIK | 7 | 19 |
2 | Frölunda HC | 7 | 15 |
3 | Leksands IF | 7 | 15 |
4 | MODO Hockey | 7 | 13 |
5 | HV 71 | 7 | 13 |
6 | Färjestads BK | 7 | 12 |
7 | Växjö Lakers HC | 7 | 9 |
8 | Brynäs IF | 7 | 9 |
9 | AIK | 7 | 8 |
10 | Linköpings HC | 7 | 6 |
11 | Luleå HF | 7 | 4 |
12 | Örebro HK | 7 | 3 |
För j-a dåligt. När det gäller Luleå hade man ju hoppats att marschen uppåt skulle fortsätta och nu var det dags att utmana Skellefteå på riktigt. Men det verkar vara en förhoppning som kommer på skam.
Mycket handlar om hur laget byggts. Vi kastade ut nästan alla finnar och fyllde väsentligen på med uppgraderingar från Asplöven eller närområdena. Alltså inga omfattande tunga värvningar. Ledin kom hem, bra. Men enda stora namnet från silly var Oscar Sundh och det blidde inte ens en tumme.
På Målvaktsidan har Berguven blivit ännu bättre och stabilare och det får man vara tacksam för. Värvningen av bellissimo känns...sådär. Han ståtar med sämsta stats i ELitserien och idag när han inte kastar in puckarna slutar han ändå på låga 88% räddade, annars har det varit vanligare med 80-85%.
Backarna lämnar mycket i övrigt att önska. När Frallan och landslagsjanne skadades verkar alla andra - i stället för att ta ett större ansvar - att ha släppt det mesta. Radar upp misstag, har inte längre det lagspel vi tidigare hade, sådana som Jonsson och Gunnarsson tappar i stort sett allt, ersättare som KUKan radar upp matchavgörande misstag när inte Hjelmen stiger fram och gör det som idag.
Bland linorna är fortfarande Klasen stjärnan medan Olle kan försvinna hela matcher. Abbotts ångar på men lyckas med inget och Linus Persson har tappat precis allt han hade i vår under slutspelet. De flesta övriga åker mest omkring och lyckas med inget.
Det känns som att det Luleå som byggts upp senaste åren i detta nu är helt förvunnet som följd av att vi inte fyllde på tillräckligt under silly (och schabblade bort Sundh på något vis), att de som fått gå in inte alls håller nödvändig klass och de övriga lagen bjuder emot genom att kämpa lika hårt som våra gubbar tillika med bättre talang överhuvudtaget.
Några matcher kunde man ta och tro att det bara var en dal men nu börjar det peka mot att laget är alldeles för svagt i år och det blir nog inget vidare av den här säsongen. Ska det bli annat av måste nog Osten öppna börsen för att ladda ner några rejäla förstärkningar nu. Tänk om vi fick in någon Niinimaa-liknande i stället för KUKan. Eller några rejäla forwards i stället för Mannberg, Trukhno, Persson, Fabricius med flera?
Ja, idag sågar jag så det stänker om det, sådan brukar jag inte vara, men efter 6 förluster på 7 matcher är...råttet mågat.
Anders Klang: Ja. Sant. Men kolla tabellen - nu är vi femma! Eftersom vi passeras av skämtet Trottoarkantens IF!
Fortsätter det så här är vi på plats 10 om 4-5 omgångar.
Ja, herregud. Hjelm lika j-a värdelös som KUKan var mot Köplustan, låter en forward gå helt sonika förbi sig genom att stirra på puck i stället för att följa backarnas grundlag 1: ta spelaren.
En j-a massa spelare i Luleås lag som inte syns alls idag, utom när de gör misstag.
Man undrar var sådana som Kukan, Mannber, Fabricius, Persson, Jonsson, Hjelm, Olausson, Truchno, Gunnarsson, Skrbek, Oscarsson, Wallmark, Fogström, t o m Abbotts och Ledin var idag.
Hedman och Klasen lite plus, landslagsjanne också, men var har Luleåhockeyn förvunnit hos de övriga? Är det "alla får göra som de vill nu så ser vi hur det går"?
Bella acceptabel faktiskt, kunde väl tagit något av målen men kunde släppt in andra skott.
Luleå tar ledningen med 0-2 och har därefter inte den förmåga man haft i tre år: att döda match, och i stället tar man sjätte förlusten på sju matcher...
Fy fan.
Oscar Sundh var väl bättre än samtliga Luleåspelare idag. Vad säger det om hur det står till i Luleå?
Snart dags för presskonferensen efter MooDoo-Schtaan med huvurollsinnehavaren Bert Kärringen Brutus Robertsson...
Nog fan ser den klubban ut att vara för hög....
Här kommer beskedet: bortdömt. Ja, det skulle varit väldigt förvånande annars.
Riktigt nära att Oscar Sundh med mindre än två minuter kvar hade avgjort för Pungen. Tänk vilket Sundhfinger upp i Luleås A-hole det hade varit.
Nå. fortfarande 2-2, 1,5 minuter kvar och vi går mot förlängning?
Anders Klang: Vi hoppas på det.
Men obehagligt att se att t ex Oscar Sundh går in och levererar mer på två perioder än han gjorde/fick göra i Luleå under tjugo matcher.
Tänk att under några år har vi "vetat" att om Luleå leder med 0-2 i Linköping är matchen redan vunnen. Men försvarsspelet är helt borta, läcker som ett såll när sådana som KUKan levererar nybörjarmisstag till höger och vänster.
Dags för tredje strax. Tänk att vi nu förlorat 5 av 6 senaste och man bara väntar sig att det fortsätter, speciellt när vår defensiv verkar ha försvunnit totalt.
Nå, man kan bara hoppas. Kom igen nu, Luleå, ge oss en framgång äntligen!
Shit! Mer än två år sedan Per Arlbrandt lämnade Luleå och sedan dess har vi mötts 12 matcher. Linköping har gått skitbra framåt dessa år och det hgar varit Per som dominerat - men han har aldrig lyckats göra mål på Luleå. Nu gjorde han det för första gången.
2-2
Bella har fått kämpa hårt och gjort det bra.
Wolfram börjar tappa matchen. Nu tar han utvisningar i parti och minut för vad som helst. Luleå spelade just nu PP och i detta PP snubblar en Pung på egna skridskor, helt av egen kraft. Wolfram vänder sig om, ser en Pung på isen, och visar ut närmsta lulespelare helt på chans. FYFAN!
Nu skickade SkAIK upp Bert Robertsson på presskonferensen.
Naturligtvis handlade det om händelserna i våras.
Bert grät, grinade, bölade och ojade sig och hedersmannen Anders Forberg visade återigen upp sin styrka genom att avstå från att kommentera saken och förklara att Bert var en känslomänniska.
AF kunde förstås ha förklarat att Bert var en kärring.
För VAD sa Bert egentligen?
I dagens tabloider har två bilder mejslats ut.
Aftontrasan spelar nyttig idiot och lyfter fram Bagdad Bob storljugaren Fahlmans bild av att "AF försökte värva spelare, det har jag hört i hemlighet men kan inte röja källan".
Sexpressen låter AF svara på det där och han förklarar att han inte alls försökt värva spelare.
Som bakgrund vet vi alla att de rykten som SkAIK spred var att AF försökt värva Oscar Möller och Bud Holloway och vi vet också att de båda tydligt och klart förklarat att det aldrig hänt!
Nu gnyr och gråter bert över att "en tidning ger en bild".....vad ini helvittes glödheta gör den andra tidningen då, gnäll-Bert?
Till slut vrider kärringen Bert upp allt till världskatastrofnivå, när han förklarar att eftersom sexpressen inte låter Bagdad Bob ljuga i deras tidning (de vet hur han ljuger eftersom han varit anställd där tidigare) har man därigenom påstått att "varenda kille som jobbar i gruvan i Skellefteå blir kallad för lögnare av Sexpressen"....
Vaddå?
Vad fan har killarna i gruvan i Skellefteå sagt som Sexpressen hävdar vara lögn?
Som alla vet är de som anklagas för lögn Bert kärringen Brutus Robertsson, Stefan Judas Klockare, Hans Opportunisten Wallsson och Lasse Pinochet Johansson, samt då Bagdad Bob Fahlman och andra nyttiga idioter som lgutit med påhittade skvallerrykten.
Grabbarna i gruvan är oskyldiga. Uselt försök av kärringen Robertsson att smita från sin skuld och försöka påstå att det är andra som ljugit - t ex gruvarabetarna...
Kärringen och hans kamrater framstår återigen som de karaktärslösa opportunister de är medan den ärlige Anders Forsberg äger ned dem totalt.
SkAIK vann matchen - MooDoo vann hedern och äran.
zigge: Ja, du har ju rätt, iaf efter hur det såg ut igår. som man saknade Thern-Schwatz...
Men ibland när anfallsspelet fungerat har ju mittfältarna varit "på" som fan. Fick känslig att de var för ängsliga igår, att inte backlinjen skulle fixa Ronaldo och kontringar, och därför vågade man inte gå på i mittfältet, plus dessutom så kassa de var i passningsspelet, 99% av passningarna var inte där de skulle komma, samt att handlinsgförlamade rörde de sig inte och sökte upp fria ytor, den som hade bollen hade ingen att spela till.
Och mycket riktigt, när man väl lyfte upp spelet och folket överraskades Portugal och med de två Zlatan-målen på fasta situationerna man då pressade sig till gick aööa på framåt (kanske skulle de där varit försiktigare) och de öppnade förstås för kontringar där Ronaldo var överlägsen och ägde sönder sveriges backar totalt.
Halv omgång nu. MooDoo och Lakers tar ut varandra, men MooDoo leder 0-1, Gnaget krossar Öret 5-0 och Köplustan rycker under Schtaan i toppen 3-1 på HV. EN period kvar.
Jag känner mig osäker på om Luleå har något att hämta i kommande slutspel. Som det just nu ser ut tror jag de som kan ha möjlighet utmana Schtaan om Le Mat kan bli eventuellt Köplustan eller MooDoo. Just idag skulle nog ingendera orka, men som de uutvecklats under serien finns chansen man blir ännu starkare till våren.