Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Två perioder spelade. 25-9 i skott för Luleå, 2-0 i mål, Rautio håller nollan.
Pungen väldigt svag alltså, närmast chanslös. Så här kan det väl inte fortsätta, nog blir det väl pungfart i tredje?
SchkAIK-MooDoo 1-22 efter andra, Öret-Lustan likaså.
Harrejavvlar vad desperata pungarne är. Rautio blockerar puck, då kastar sig två pungar fram och trycker in både Rautio och puck i buren och swinging melin vill att man ska ringa på det!
Fånigt förstås och fortfarande 2-0.
Nu har swinging Melin hittat på vad göra som motvapen mot trillingarna Abbott. Inte oväntat skickar han fram nogypsy Rahimi att mucka med en Abbott och efter dubbeutvis har vi nu 4 mo4 varpå Arlbrandt+Hjalmarsson+Klassen+Olausson - fyra nu- och dåvarande Luleåspelare högt i pinneligan får stora ytor.
Och vilket underbart pass från Cam Abbott till Chris Abbott och 2-0! Upprinnelsen att Pungen har pucken under full kontroll bakom eget mål men Cam åker bara dit och tar över pucken, passar blint bakåt vilket blir perfekt till en helt fri Chis i slottet och...pang!
Tänk att trillingarna Abbott blivit så överljuvliga! Mannberg åkte och åkte i andra omgivningar men sedan har kom till twinsen har han visats passa perfekt och är själv så lik brorsorna att det är spökligt.
17-5 i skott för Luleå just nu mot bästigaste underhållarna, offensiva swinging Pungen...
Och MooDooismen sätter snyggt 0-2 efter att ha satt press på Schtaans backar som plockat in världens bästigaste junisar!
Mer, mer sådant!
Och nu börjar matchen! Och Cam, Chris och Mannberg-Abbott kör igång så att Swinging Melin dräglar: 1-0 av Cam på friläge efter 34 sekunder:-)
Själva kollar vi av kommentatorns standardkommentar att Pungen är bäst i serien i PP men Luleå är också bra, tredje bäst nämligen.
Pungen har gjort 44 mål på 173 chanser dvs 25,43% effektivitet.
Luleå har gjort 27 mål på 125 chanser dvs 21,60% effektivitet.
Men...i PP har Pungen släppt in 9 mål. Luleå 1.
Naturligtvis bör de målen borträknas för att se hur effektiva lagen är. Gör vi det får vi 20.23% för Pungen, 20,8% för Luleå.
Vi är alltså bättre i PP än bästigaste Pungen.
Fast nu rev Arla ned gamle polaren Olle och vi fick PP men missade. Så nu är vi nere på 20,63% effektivitet i PP...
Luleå ställer Berguven i mål. Jag tycker att det känns utmärkt. Både Rautio och Owuya går strålande och Luleåcoacherna kör sitt etablerade varannan match till dess en klart framstår i bättre form speciellt när det blir slutspel. Brukar gissa vem de väljer men idag var jag lite osäker och undrade om de funderade på att köra Mark in Da Park så länge han superimpade så där.
Hedman är också borta vilket gör att man i fjärde linan kör Cehlarik med Forsberg och Wallmark. Ojoj, det kan bli en j-a fart på den unga linan, det blir spännande. Hoppas de får stabila defensiva backar bakom sig bara, speciellt Cehlarik kan kännas som en säkerhetsrisk modell grande när han ska "försvara" i egen zon.
Vi får inga domare utan förbundet skickar Sjökvistarn och Lindhe i stället. Jag vill ju alltid ha domare för att veta att lagen får avgöra men det är klart att zebror kan ge oss en fördel som de vanligen gör med hemmalag när publiken får förklara vad och när de ska blåsa för något. Trevligt och otrevligt.
Men inte lika illa som det blir för SkAIK och MooDoo som får Kuben och Lärling vid visselpiporna. De där herrarna kan ju få för sig att blåsa sönder ett lag för att statuera exempel emellanåt så det här blir väl en högriskmatch. Har länge tyckt att nu måste det komma en motreaktion av SkAIK, men de fortsätter få stryk, har förlorat 5 av 7 senaste, helt oväntat. Men man hoppas förstås att det fortsätter inte bara för att det då blir en spännande PK efter matchen där man får reda på om allsångs-SkAIK kräver "We shall overco-o-ome..." eller helt sonika skickar ansvarige för att rulla tejp på klubbor för att svara för lagledningen.
Fråga: Är ni ledsna för att ni sparkade Anders Forsberg när han och MooDoo nu krossade er?
Svar: Jag vet att många lindar tejpen motsols men jag lindar medsols, har finnit det värdefullt.
Fråga: Men vad har de med Forsberg och MooDoos strålande spel idag att göra?
Svar: jag vet inte hur de lindar tejpen, det får stå för dem.
Fråga: Men vad tycker du om matchen?
Svar: Jag tycker att...ibland är den här världen så konstig...den är så jättekonstig!
Fråga: Du vill inte svara?
Svar: Ni ska inte påstå att kryyyvarpätarna i SheLeftYou ljuger, då blir jag ledsen i ögat!
Redigerad kommentar
zigge: He he, håller med. Saknade dock en viktig fråga från intervjuaren, frågan som skulle gjort intervjun perfekt: "hur känns det?"
Nästa steg blir väl att underlätta för de vakter som intervjuas efter seger genom att fråga:
"Ja, nu känns det väl bra när du lyckades så fint i matchen men egentligen är det inte så viktigt för dig eftersom det framför allt är att det går bra som laget som betyder något och du har ju alltid bra stöd av utegrabbarna?"
Svar: Ja.
Vissa kanske varierar sig något och levererar följande svar:
Svar: Jo.
Sedan finns ju, för att ytterligare förhöja stämningen, de som alltid inleder ett uttalande med "Nej" vilket ger oss följande klarläggande och tydliga svar:
Svar: Nej. Ja.
Hockeyjournalistiken når nya, fantastiska höjder!
Sven.Savage:
Lycka till mot Pungen i kväll! Dock visas SkAIK - MooDoo i min kanal, så det blir den man ser fram till kvällens "peak", På Spåret. Där skulle för övrigt du och jag kunna bilda ett oslagbart par. Själv brukar jag minst spela jämnt med tävlingsdeltagarna och då krävs det knappast någon Einstein för att inse att du skulle komplettera så att vi lätt sopade banan med sållen.
P.S. Vi sopade isen med serieledarna i går - bl a 24-5 i skott i mittenperioden! D.S.
Zappaholic:OK, jag såg inte matchen men väl "tacklingen" och det är sjukt att han inte åker på match och rapport, men inte speciellt oväntat attdet ä Warulfven som står för sådant.
Molgan vågar ju inget när Wimmelflöjt är med, det är bara som att ha tredomare, gamla systemet. Eftersom Molgan ändå är så kass är det kanske klokt. Flöjten däremot har börjat spela överlägsen med olustiga felslut som han vägrar erkänna; som "proffsdomare" menar han sig vara ofelbar, trist. Oftast duger han ändå bra, även om det kan bli något rejält misstag per match men ibland flipprar han ur och står bara och småmyser när han retat upp folk.
Sven.Savage: Vimmelborg och Osynlige Mållgan våldförde sig på oss idag. Självklart gynnades äckliga Färjestad. Solklar huvudtackling och matchstraff gav inte ens en tvåa. En lika solklar flytt av målburen i sista minuten skulle renderat i straffslag. Svammelberg friade så klart.
Jag sätter min januarilön på att hade sånt här hänt när FBK eller SAIK spelat hemma hade Vimsigborg flöjtat desto friskare...
AVGÅ ALLA!
Återigen dags för formtopp. Köplustan-MooDoo hänger och körs på tisdag.
1 | Växjö Lakers HC | 10 | 21 |
2 | Luleå HF | 10 | 21 |
3 | Linköpings HC | 10 | 17 |
4 | Brynäs IF | 10 | 17 |
5 | Skellefteå AIK | 10 | 17 |
6 | Färjestads BK | 10 | 16 |
7 | MODO Hockey | 9 | 14 |
8 | HV 71 | 10 | 14 |
9 | Frölunda HC | 9 | 13 |
10 | Örebro HK | 10 | 10 |
11 | Leksands IF | 10 | 9 |
12 | AIK | 10 | 8 |
Lite imponerande att SkAIK kan hänga med så bra trots att de förlorat 5 av senaste 7. Gnaget och Öret tuggar där nere vilket talar för att de blir kvar, eftersom de är så pass efter i grundtabellen som ser ut så här:
1 | Skellefteå AIK | 40 | 83 |
2 | Frölunda HC | 39 | 68 |
3 | Växjö Lakers HC | 40 | 67 |
4 | Luleå HF | 40 | 66 |
5 | Brynäs IF | 40 | 62 |
6 | Färjestads BK | 40 | 60 |
7 | Leksands IF | 40 | 58 |
8 | Linköpings HC | 40 | 57 |
9 | MODO Hockey | 39 | 57 |
10 | HV 71 | 40 | 53 |
11 | Örebro HK | 40 | 44 |
12 | AIK | 40 | 42 |
Och den vanliga frågan avser förstås: hur slutar serien om lagen fortsätter som de gjort senaste 9-10 matcherna? Svaret blir:
1 | Skellefteå AIK | 55 | 109 |
2 | Växjö Lakers HC | 55 | 99 |
3 | Luleå HF | 55 | 98 |
4 | Frölunda HC | 55 | 91 |
5 | Brynäs IF | 55 | 88 |
6 | Färjestads BK | 55 | 84 |
7 | Linköpings HC | 55 | 83 |
8 | MODO Hockey | 55 | 82 |
9 | HV 71 | 55 | 74 |
10 | Leksands IF | 55 | 72 |
11 | Örebro HK | 55 | 59 |
12 | AIK | 55 | 54 |
Vilket ger åttondelsfinaler med:
Pungen-Trottoarkanten
MooDoo - HV 1-7
Och då tror vi att MooDoo och Pungen går vidare.
I kvarten får vi sedan;
SkAIK-MooDoo
Läjkers-Pungen
Luleå-Warulfven
Köplustan-Pölsan
Borde landa i SkAIK, Läjkers, Luleå och Lustan till semi, men det är långt ifrån säkert. Jokern är väl i första hand Pölsan, i nästan hand Warulfven. Kanske t o m Pungen kan överraska medan MooDoo förstås får det svårast mot SkAIK.
Men går det som gissat har vi sedan i semi:
SkAIK-Lustan
Luleå-Växjö
Och kommer vi så långt lutar det nog mot repris på fjolårets final. I så fall blir väl mästarna segertippade men speciellt eftersom de just är mästare kanske inte med mer än 60:40%?
zigge:Det vore kul om ni grejar det, zigge: ju mer oro vi kan åstadkomma i den svartgula AIK-kopierande själen, desto mer spännande kan det bli under slutspelet. Man får väl fortfarande tro att SkAIK blir omöjliga att komma åt där förutom någon random förlustmatch, men trevligt om det blir lite spänning.
Börjar se klart ut nere i botten nu, även om Gnaget studsade upp om spöade Läjkers som vunnit allt efter decemberuppehållet inklusive spöat SkAIK två ggr och utklassat SkAIK och Pungen med 6/7-0.
Men HV vann och är nu hela 9p före Öret och 11p före Gnaget med bara 15 omgångar kvar. Båda kvallagen är väl klara nu. För Öret blev förlusten mot MooDoo igår avgörande, för Gnaget blev redan dubbelförlusten mot HV 1-7 efter nyår spiken i kistan.
Warulfven närmade sig Pölsan lite och är kvar på sjätteplats nu. Steg för steg tar de sig uppåt i tabellen, lurande i vassen kanske de kniper något lag till innan det är över.
Men Asplöven följde upp krossen av Bofors med att slå även Björklöven i Trädderbyt, mellan de båda lövträden i serien samtidigt som två tallar vilade.
Kul observation mellan Norrbotten och Västerbotten igår där vi vann både i SHL och i Allsvenskan.
Aspis har nu klättrat uppåt igen och är på sjätteplats dvs playoff till SHL-kval. Men det återstår bortåt 20 omgångar så det kan nog gå åt helvitte fortfarande. Men kul att se Aspis framgångar med ett lag där bortåt hälften lirat i Luleå Hockey tidigare och fler kommer att göra det i framtiden:-)
Hm, Buffalo fick tillbaka några skadade och bänkade några spelare ej ombytta i matchen som gick i natt mot Toronto. Tyvärr var Linus Omark en av dem.
Jag tycker ju att han varit på väg men har fått chansen nu bortåt tio matcher och inte lyckats och eller haft flytet att ta poäng. Ett pass har det bara blivit och han har fått rätt hyggligt med chanser ändå. Och även om han inte briljerat framåt har han ändå inte skämt ut sig bakåt, inte alls. Visserligen har han inte givit sig in i sargkamper i egen zon speciellt utan snarare tagit uppgift att markera i slott och så där men han har knappast orsakat några problem för laget.
Men i NHL är points kung och OK för att han lyckats när det gäller plusminus men man vill säkerligen se assists och mål för att acceptera honom. Kan han skylla bort det, att det bara blivit en pinne, på att han inte spelar med duktiga medspelare? Ja, till viss del. Men det räcker förstås inte. Folk tenderar blunda för förklaringar och bara se på resultat och resultaten finns inte och det är hela saken.
Så, OK, han får nog fler och fortsatta chanser men lite trist att det kom till det här läget att han bänkas för det känns som att han behöver spela in sig och få självförtroende för att kunna leverera. Och det här blir nog en liten knäpp tyvärr. Nå, det ger sig.
Nu håller jag tummarna för att nästa gång han kommer med sitter ett par mål!
Redigerad kommentar
DJ Hemp: Stort tack! Schtaan har åkte på många nederlag på sistone och media tävlar i att förklara att de är slut. Samtidigt som de leder serien med 15 poäng...
Sanningen är förstås den att gårdagens match kunde slutat lite hur som helst men inte alls orättvist att Luleå vann. Orsaken förstås att hela vårt lag kämpade så bra och inte tillät Schtaan så mycket. SkAIKarna fick emellanåt åt upp bra tryck i PP men annars var det inte så lätt för dem att komma fram.
SkAIK har ju förlorat mycket på sistone - 5 av 7 matcher - och förstår jag rätt är det väsentligen beroende på att de har skadade backar, i den redan något svaga backuppsättningen, och fyllt på med junisar.
Så lite salt får man ta hjälp av för att förklara matchen. Men i vilket fall var det viktigt att vi spöat SkAIK två ggr i rad nu, efter att ha förlorat typ 10 matcher i rad mot dem. Det kan bli värdefullt mellan öronen på lulespelare för framtiden.
Ja, hehe, jag tycker att jag använder väldigt lite tid för att skriva här men eftersom jag skriver snabbt blir det jämförelsevis mycket. Egentligen hade jag bara tänkt skriva säsongen 2012-2013 men nu har det blivit en halv säsong till. Tänker att samtidigt som jag ser match kan jag skriva, sedan blir det inlägg under någon kaffepaus, plus något till som avkoppling och Vips! har jag fyllt en sida till;-)
Livet går väl, som i matcher i perioder. När Timrå öste på i Allsvenskan, tog kvalet och avancerade upp blev det en väldig fart på er alla. Framgång födde framgång, nubben värvade bäst i landet, zäta räddade laget kritiska mellanåret, timrå lyckades allt bättre och knackade på om topplatserna.
Men sedan kom motgångarna och degraderingen och förstås svårt för alla som varit med om den nyliga storhetstiden att acceptera barkbrödstillvaron. Men...deordnarsig. Förr eller senare kommer man tillbaka. Gissningsvis bara att kavla upp armarna och börja från början dvs från pojkar och sedan junisar. Personligen tänker jag att Timrå-Sundsvall har historien och förutsättningarna medan jag helt dömer ut Trottoarkantens IF på sikt;-)
Lite grann är det vårt uppdrag att hänga kvar och aldrig ge upp förrän den store domaren ovan där blåser av matchen och placerar oss permanent i något av båsen, antingen det heta eller det där änglar sjunger;-)
Kan Lule vinna Le Mat i år? Jag har lite svårt att tror det tyvärr. Vi kan nog ta i stort sett alla lag men detta SkAIK är nog alldeles för bra om nu inte Markus Svensson tappar stilen. Jag hade mer tro på oss i finalen senast men av någon anledning fick vi soppatorsk sista två matcherna mot Warulfven och de fyra mot SkAIK i finalen - i de sex matcherna förlorade vi nästan alla man-mot-man, något som vi vunnit hela tiden mot Köplustan i kvarten och de fyra inledande mot Ulfven. I år känns det som att vi egentligen bara har ett effektivt lagspel med enorm kämpavilja som bäst. Men lite för tunna framåt, kan bli alldeles för lätt nautraliserade av lag som ger tillräckligt mycket för att nå det målet. Olle exempelvis plockas alldeles för enkelt bort av SkAIK igår, det håller inte för en sådan spelare. Även Linus Klasen har lite svårt med för mycket markerande fysiskt mot sig även om han levererar ett antal ljuvliga. Och bland resten av gänget finns inte riktigt den ordentligt höga nivån att ta fram. Det som kunde ge oss borkmomentum kan väl vara om Owuya fortsätter vara sådär överjävlig för då kommer vi förstås att vinna matcher där vi är de sämre laget och en målvakt som går på vatten har inte så sällan vunnit Le Mat för sina lag. Eller Le Mans, för att tala SkAIKiska.
För att bli allvarliga konkurrenter skulle vi behöva 1 helst 2 förstärkningar framåt och då tänker jag inte forwards utan backar som kan sätta mål från blå linjen om de får chansen. Men det känns inte som att Osten är ute på marknaden för detta.
Nåja. Vi kommer igen och vi finns kvar, såväl i Allsvenskan som i SHL.
Anders Klang: Ja, Gudars skymning så stolt man blir av det Luleå som i tredje perioden ägde sönder Schtaan, som försökte gång på gång på gång, men kom ingen vart och det kändes som att vi kunde fortsatt period efter period ytterligare medan Schtaan kändes slut.
Vi har många år varit så nära men Schtaan har haft något extremt medgångsflyt och på något vis kämpat in kvitterings- eller vinstpucken med bara skeunder kvar. Men den här gången fick de ingen chans. Det känns som den underbara vändningen från 3-2 till 3-5 i Schleffte senast betydde massor för vårt lags inställning och den hade man med sig idag och kunde gå på vatten om det hade behövts.
Samtidigt är man något grymt impad av Mark in Da Park som ser hur cool ut som helst och verkar hinna med att se allt. Kommer håg honom som rookie då han kändes hysteriskt fladdrig, men oj, så han utvecklats. Nu ska sägas att Berguven är grymt bra och de matcher han står i princip är felfri men Mark har fått en grym start och har varit t o m bättre än felfri. Jag hade aldrig trott att han skulle vara så bra efter åren borta från Sverige men nu har vi två utmärkta målvakter och står oss som det nu ser ut bättre rustade på vaktfronten än något annat lag.
Blir intressant att se om Markus Svensson fortsätter hålla för annars är Schtaan illa ute. Andrevakten Steen de hämtar hem från Oskasshammhade i allsvenskan inte bättre än 89% räddningar så ansvaret vilar tungt på Svensson nu.
Schtaan har flörlorat 5 av 7 senaste. Men leder ändå serien med 16 pinnar. Rätt impande.
Men kvällen är vår:-)
Anders Klang: Ojoj, 2-1 till Luleå efter två perioder. Luleå kämpar riktigt bra. Klasen-Ola svårt komma loss i amndra perioden men resten av gänget är 50% bättre än vanligt. T o m Fabbe växer upp och lägger giftigt målpass!
Schtaan ändå giftigare när förstagänget får chans speciellt i PP.
Kom igen nu Luleå, ta sista perioden också!
Kollat lite på hemma-borta stats.
HEMMA
SkAIK, Pungen, Läjkers och Luleå c:a 2p/match
Lustan, HV, Pölsan, Trottoarkanten och Ulfven c:a 1,5p/match
MooDoo, Öret och Gnaget c:a 1p/match
BORTA
SkAIK och Lustan c:a 2p/match
Pölsan, Läjkers, MooDoo, Luleå, Ulfven, Trottoarkanten c:a 1,5p/match
Öret, HV, Gnaget, Pungen c:a 1p/match
Några anmärkningsvärda:
• Pungen är extremt mycket sämre borta
• Lustan och MooDoo är sämre hemma än borta.
• SkAIK är lika bra hemma som borta
• Öret och Gnaget lika dåliga hemma som borta,
• Pölsan, Trottoarkanten och Ulfen samma hemma som borta
• Läjkers, Luleå och HV lite bättre hemma än borta
Ball i sammanhanget att notera att Luleå har 10 av 16 avslutande nu i Delfinen.
Oball för Swinging att Pungen har 10 av 16 avslutande på bortais.
MooDoo har som Luleå 10 av 16 hemma, vilket normalt är en fördel, men...
Läser att Wikegård föreslår att Trottoarkantens IF ska få större del av TV-pengarna till SHL, eftersom de har högsta bortasiffrorna.
Intressant?
Pungen får väl betala till Trottoarkanten eftersom de drar minst publik borta. Vilket är lite konstigt eftersom Pungen är sämst i ligan på bortais, bara tagit 16p på 18 matcher. Samtidigt som Pungen är näst bästa hemmalag. Lite pyskologi att lösa för swinging Melin, kanske.
Visserligen kan man fortsätta resonemanget och hävda att t ex Köplustan ska ha mer pengar eftersom de drar mest publik hemma och totalt.
Yep, vem kan säga emot Wikegård? För att slippa alltför omfattande diskussioner kan vi väl bestämma att Trottoarkantens IF säljer en trottoarkant till Pungen för en miljon och sedan köper igen den för 2 000. Och så säljer Trottoarkanten den huvudfastigheten till Pungen så snart de behöver fylla på kassan.
På senare år dårå?
2010-11 | Timrå IK | 5 | 6 | 83 |
Färjestads BK | 4 | 5 | 80 | |
Skellefteå AIK | 7 | 9 | 78 | |
Frölunda HC | 4 | 7 | 57 | |
HV 71 | 4 | 7 | 57 | |
Djurgårdens IF | 4 | 8 | 50 | |
Luleå HF | 2 | 4 | 50 | |
Linköpings HC | 3 | 8 | 38 | |
AIK IF | 3 | 8 | 38 | |
Brynäs IF | 3 | 9 | 33 | |
MODO Hockey | 3 | 10 | 30 | |
Södertälje SK | 0 | 3 | 0 |
2011-12 | Brynäs IF | 5 | 7 | 71 |
Djurgårdens IF | 8 | 13 | 62 | |
Växjö Lakers HC | 8 | 13 | 62 | |
Frölunda HC | 5 | 9 | 56 | |
Linköpings HC | 4 | 8 | 50 | |
Luleå HF | 5 | 10 | 50 | |
MODO Hockey | 4 | 8 | 50 | |
HV 71 | 5 | 11 | 45 | |
Skellefteå AIK | 5 | 11 | 45 | |
Timrå IK | 4 | 9 | 44 | |
AIK | 4 | 10 | 40 | |
Färjestads BK | 3 | 11 | 27 |
2012-13 | AIK | 6 | 8 | 75 |
Frölunda HC | 6 | 9 | 67 | |
HV 71 | 4 | 6 | 67 | |
Timrå IK | 6 | 9 | 67 | |
Luleå HF | 6 | 12 | 50 | |
Växjö Lakers HC | 5 | 10 | 50 | |
Linköpings HC | 2 | 5 | 40 | |
Rögle BK | 2 | 5 | 40 | |
Färjestads BK | 3 | 8 | 38 | |
Brynäs IF | 2 | 6 | 33 | |
Skellefteå AIK | 1 | 3 | 33 | |
MODO Hockey | 0 | 5 | 0 |
2013-14 | Brynäs IF | 5 | 6 | 83 |
Luleå HF | 4 | 5 | 80 | |
HV 71 | 2 | 3 | 67 | |
Frölunda HC | 3 | 5 | 60 | |
AIK | 4 | 7 | 57 | |
Leksands IF | 3 | 6 | 50 | |
Växjö Lakers HC | 4 | 9 | 44 | |
Skellefteå AIK | 3 | 7 | 43 | |
MODO Hockey | 2 | 5 | 40 | |
Örebro HK | 3 | 8 | 38 | |
Färjestads BK | 3 | 9 | 33 | |
Linköpings HC | 1 | 4 | 25 |
Hm, det varierar lite. Petar man ihop dessa år har man:
1 | Timrå IK | 15 | 24 | 63 |
2 | Frölunda HC | 18 | 30 | 60 |
3 | Djurgårdens IF | 12 | 21 | 57 |
4 | HV 71 | 15 | 27 | 56 |
5 | Luleå HF | 17 | 31 | 55 |
6 | Brynäs IF | 15 | 28 | 54 |
7 | Skellefteå AIK | 16 | 30 | 53 |
8 | Växjö Lakers HC | 17 | 32 | 53 |
9 | AIK | 17 | 33 | 52 |
10 | Leksands IF | 3 | 6 | 50 |
11 | Linköpings HC | 10 | 25 | 40 |
12 | Rögle BK | 2 | 5 | 40 |
13 | Färjestads BK | 13 | 33 | 39 |
14 | Örebro HK | 3 | 8 | 38 |
15 | MODO Hockey | 9 | 28 | 32 |
16 | Södertälje SK | 0 | 3 | 0 |
Timrå vassast alltså. men Lustan, Luleå, Växjö och Gnaget har vunnit flest bonuspinnar.
Hur som helst är det rätt jämnt ändå under senare år vilket gissningsvis betyder att det inte är lika utslagsgivande som runt 2000 då man körde suddstraffar direkt och "firmor" som Luleås Myllys/Hostak och Malmös Hadelöv-Rihijärvi kunde ha mycket större betydelse.
Straffexperterna har ju varierat över åren, bl a eftersom det första tiden var suddstraffar direkt medan det numera är tre straffar var först, därefter suddstraffar. Öret exempelvis skulle tjänat på det gamla systemet men nu är det som det är.
Första åren (vunna straffar, totalt antal straffar, procent vunna):
1999-00 | ||||
Luleå HF | 5 | 6 | 83 | |
Västerås IK | 4 | 5 | 80 | |
Djurgårdens IF | 7 | 12 | 58 | |
HV 71 | 7 | 12 | 58 | |
Malmö IF | 6 | 11 | 55 | |
AIK | 3 | 6 | 50 | |
Färjestads BK | 2 | 4 | 50 | |
MoDo Hockey | 2 | 4 | 50 | |
Leksands IF | 4 | 9 | 44 | |
Västra Frölunda HC | 2 | 7 | 29 | |
Linköpings HC | 1 | 5 | 20 | |
Brynäs IF | 0 | 5 | 0 |
2000-01 | ||||
IF Björklöven | 4 | 5 | 80 | |
Leksands IF | 3 | 4 | 75 | |
Luleå HF | 3 | 4 | 75 | |
Malmö IF | 6 | 9 | 67 | |
AIK | 3 | 5 | 60 | |
Brynäs IF | 4 | 7 | 57 | |
Djurgårdens IF | 3 | 6 | 50 | |
Färjestads BK | 2 | 4 | 50 | |
MoDo Hockey | 4 | 9 | 44 | |
HV 71 | 3 | 8 | 38 | |
Timrå IK | 2 | 8 | 25 | |
Västra Frölunda HC | 0 | 5 | 0 |
2001-02 | AIK | 2 | 2 | 100 |
Färjestads BK | 5 | 6 | 83 | |
Luleå HF | 9 | 12 | 75 | |
MIF Redhawks | 6 | 8 | 75 | |
Västra Frölunda HC | 3 | 5 | 60 | |
MODO Hockey | 4 | 7 | 57 | |
Brynäs IF | 2 | 5 | 40 | |
Timrå IK | 4 | 10 | 40 | |
Linköpings HC | 3 | 8 | 38 | |
HV 71 | 2 | 6 | 33 | |
Djurgårdens IF | 2 | 7 | 29 | |
Södertälje SK | 2 | 12 | 17 |
Sammantaget under de första tre åren var Luleå (läs firma Myllys-Hostak) bäst i landet.
2002-03 | MODO Hockey | 2 | 2 | 100 |
MIF Redhawks | 6 | 7 | 86 | |
Brynäs IF | 4 | 6 | 67 | |
Västra Frölunda HC | 4 | 6 | 67 | |
Leksands IF | 2 | 3 | 67 | |
Djurgårdens IF | 3 | 5 | 60 | |
Södertälje SK | 3 | 6 | 50 | |
Timrå IK | 2 | 5 | 40 | |
Linköpings HC | 3 | 8 | 38 | |
Luleå HF | 2 | 6 | 33 | |
Färjestads BK | 1 | 5 | 20 | |
HV 71 | 1 | 7 | 14 |
2003-04 | MIF Redhawks | 5 | 5 | 100 |
Västra Frölunda HC | 6 | 8 | 75 | |
HV 71 | 5 | 7 | 71 | |
Brynäs IF | 2 | 3 | 67 | |
Djurgårdens IF | 5 | 9 | 56 | |
Luleå HF | 3 | 6 | 50 | |
Leksands IF | 5 | 11 | 45 | |
Färjestads BK | 2 | 5 | 40 | |
MODO Hockey | 2 | 6 | 33 | |
Södertälje SK | 1 | 4 | 25 | |
Linköpings HC | 1 | 5 | 20 | |
Timrå IK | 0 | 5 | 0 |
Därefter tappade Luleå och Malmö blev bäst. Eftersom Malmö varit näst bäst under de tre första åren efter Luleå blev man sammanlagt bästa lag under den här första femårsperioden.
Om straffläggning för bonuspoäng i Elitserien/SHL.
Det här har ju förekommit 1999-2004 samt från 2001, dvs under nio säsonger.
Vilket lag har vunnit mest på detta, dvs hur många bonuspinnar har lagen totalt fått genom att vinna straffläggningen?
1 | Luleå HF | 39 |
2 | Frölunda HC | 33 |
3 | HV 71 | 33 |
4 | Djurgårdens IF | 32 |
5 | Malmö IF | 29 |
6 | Brynäs IF | 27 |
7 | AIK | 25 |
8 | Färjestads BK | 25 |
9 | MODO Hockey | 23 |
10 | Timrå IK | 23 |
11 | Linköpings HC | 18 |
12 | Leksands IF | 17 |
13 | Växjö Lakers HC | 17 |
14 | Skellefteå AIK | 16 |
15 | Södertälje SK | 6 |
16 | IF Björklöven | 4 |
17 | Västerås IK | 4 |
18 | Örebro HK | 3 |
19 | Rögle BK | 2 |
Man tackar. Följdfrågan blir förstås vilket lag har förlorat flest straffläggningar?
1 | HV 71 | 34 |
2 | MODO Hockey | 33 |
3 | Linköpings HC | 33 |
4 | Färjestads BK | 32 |
5 | Timrå IK | 29 |
6 | Frölunda HC | 28 |
7 | Djurgårdens IF | 28 |
8 | Brynäs IF | 27 |
9 | Luleå HF | 26 |
10 | AIK | 21 |
11 | Södertälje SK | 19 |
12 | Leksands IF | 16 |
13 | Växjö Lakers HC | 15 |
14 | Skellefteå AIK | 14 |
15 | Malmö IF | 11 |
16 | Örebro HK | 5 |
17 | Rögle BK | 3 |
18 | IF Björklöven | 1 |
19 | Västerås IK | 1 |
Och så vill vi förstås se detta sammanlagt som hur många procent av straffläggningarna har lagen vunnit (siffran före procenten gäller hur många bonuspinnar man lirat om)?
1 | IF Björklöven | 5 | 80 |
2 | Västerås IK | 5 | 80 |
3 | Malmö IF | 40 | 73 |
4 | Luleå HF | 65 | 60 |
5 | AIK | 46 | 54 |
6 | Frölunda HC | 61 | 54 |
7 | Djurgårdens IF | 60 | 53 |
8 | Skellefteå AIK | 30 | 53 |
9 | Växjö Lakers HC | 32 | 53 |
10 | Leksands IF | 33 | 52 |
11 | Brynäs IF | 54 | 50 |
12 | HV 71 | 67 | 49 |
13 | Timrå IK | 52 | 44 |
14 | Färjestads BK | 57 | 44 |
15 | MODO Hockey | 56 | 41 |
16 | Rögle BK | 5 | 40 |
17 | Örebro HK | 8 | 38 |
18 | Linköpings HC | 51 | 35 |
19 | Södertälje SK | 25 | 24 |
Hm, högsta andel vunna gäller Västerås och Burkölen men som synes gällde det bara få matcher. Faktum är att båda lagen åkte ur den säsongen man presterade det där - man var nämligen betydligt sämre på allt annat än straffar.
Sammantaget är det först och främst Malmö och därefter Luleå som varit bäst på att lägga straffar. Och för Malmö gällde det förstås under den tidigare perioden medan Luleå varit med hela tiden.
På motsvarande sätt utmärker sig förstås Södertälje och Pungen. Tälje ungefär som Malmö dvs under de tidigare åren medan Pungen tar Luleås motsvarande, då man varit med flesta säsongerna, men medan Luleå varit bäst har Pungen varit sämst.
Intressant att Öret - trots Wiklander - går så uselt, men det beror förstås på att man vid sidan av Wiklander inte har några vettiga straffskyttar...
Redigerad kommentar
Linus grej är väl framför allt att vara playmaker och genom att lura försvararna sätta fina pass till medspelare i mållägen, men då gäller dt också att han har bra skyttar som söker lägen som medspelare. Alternativt att han själv fixar öppningar för egna målskott.
Den där skickligheten känns som att den behövs och kan tillföra i Buffalo och kul att han får chansen som han får io hälften av PP. Kan han börja lyckas landa poäng den vägen kanske han också kan flyttas till ännu bättre lina. Håller tummarna:-)
Läser Robert Pettersson på hockeysverige, som vanligt kuligt. I föregående krönika diskuterar han Omarks straffar. Robert ondgör sig över att folk framställer Omark som straffspecialist.
Har jag gjort det, funderade jag över, och kollade det jag skrivit. Förra gången Sabres mötte Caps skrev jag, när båda lagen lagt tre usla suddstraffar var, att "Senaste straffläggningen var ju riktigt usel från Buffalos sida. Kan de släppa fram Linus "trollkarlen" Omark nu?"
Vilket de gjorde, men Linus lades sin straff i stolpen. Ändå den bästa av de sju straffar som lagts. Därefter kom Steve Ott och lade en bättre, nämligen i mål.
Men straffspecialist har åtminstone jag aldrig kallat honom. Fast om någon hade frågat mig, skulle jag nog tänkt att "ja, det är han nog". Men utan att veta.
Robert presenterar dock fakta. Linus har i NHL lagt 9 straffar varav 2 i mål. I AHL har han lagt 11 straffar varav 1 mål. Robert försökte också kolla Linus år i Schweiz men hittade inte siffrorna.
Jag kollade när han lirade i Luleå Hockeys A-lag, men under de säsongerna fanns inte avgörande straffläggningar, så där fanns han inte. Skulle vara några random straffar i matcherna då, men det iddes jag inte koll. Vidare finns förstås KHL och Linus junisid i Sverige men jag har inte kollat.
Sammanfattningsvis har vi 3 mål av 20 straffar i AHL/NHL dvs 15% mål. Är det facit för en "specialist"? Nej, förstås inte. Där har Robert helt rätt.
Ändå har han fått förtroendet av coachen i Buffalo två ggr redan, både ggrna faktiskt mot Caps. Så möjligen har coachen ingen koll, eller så är helt enkelt 15% inte alls dåligt jämfört med vad Buffalo för övrigt har att bjuda på. Eller så finns möjligheten att de faktiskt inte stirrar sig blinda på vinst och poäng utan släpper fram Linus för underhållningen, man kanske t o m bett honom försöka med Schweizstraffen? Fast det vore konstigt, alla seriösa sportansvariga brukar ju helt säkert se på vinst och framgång medan underhållningen kommer i andra hand: folk får gärna skälla på oss för att vara tråkiga bara vi vinner.
Detta om straffar. Låter ju knappast som något man ska vänta sig stordåd av Linus inom, nog har man varit med om straffskyttar som varit otroligt mycket mer framgångsrika.
När elitserien införde straffavgöranden hade vi ju firma Myllys-Hostak (senare gick Hento också in och häll ställningarna) med följd att Luleå var det lag som tog flest bonuspinnar av alla lag när man såg till straffarna. "Jävla lotteri, orättvist" stönade alla andra lag men vi, som vann på det, tyckte förstås det var skicklighet och rättvisa. Men alla klagade och man tog bort straffarna. Nu är de ju tillbaka sedan några år, men nu är det inte längre Luleå som är bäst på det.
Jag tror att bra straffläggare måste vara tekniskt duktiga, då kan de finta bort en vakt och hitta luckor. Men eftersom isen ofta är rätt kass efter fyra perioder är det lite vågspel och otekniska brukar mest tappa pucken då. Sedan kan man ju ha förmågan att klappa in puckarna hårt och exakt där man vill ha dem och sådana straffskyttar är förstås också vanliga straffspecialister.
Har sett några straffar av den där Wiklander i Öret och han ser jäkla duktig ut. Gillade den där av Klasen sist då han fintade skott några gånger och vakten visste varken ut eller in så när skottet äntligen kom blev han överraskad och hann inte upp till krysset dit skottet gick.
zigge: Yep, jag skrev det "Men...med 53 sekunder kvar klappar Caps in vinstmålet 2-1 fast! Bäckström har trippat ned en Sabres-spelare sekunden innan och målet döms bort!"
Man mednade att trippingen hindrade spelaren att hindra målet. Jag kanske missbedömde saken men jag tyckte som du att den var billig och konstigt att inte hemmapubliken protesterade värre än de gjorde. Som jag såg det skulle SkAIKaren Jimmie Eriksson sitta utvisad från 00.00 till 60.00 de flesta SkAIK-matcher, med samma bedömningsnivå, undantaget de som går till förlängning (där han förstås skulle vara längre utvisad).
Tur för Buffalo som annars hade förlorat tolfte bortamatchen på raken - dessutom var Buffalo det bättre laget under de tre perioderna plus fjärde också, så nog var de värda vinsten. Men Millers Mirakelräddning med två min kvar och det turligt bortdömda målet med en minut kvar...ojoj.
Yep, speciellt PPt vid inledningen av tredje var tämligen meningslöst. Tidigare var det bättre när Linus var inne. Faktum är att Buffalos PP ser synnerligen talanglöst ut. Som bäst handlar det om backskott följt av att alla går in och slåss om eventuella returer alternativt att en forward pressar sig in framför mål och lyckas med ingenting alls. En helt annan nivå när Linus är inne som playmaker. Han får ju bra chanser ändå och det går bättre och bättre. Jag tror det lossnar för honom snart. Tror han behöver lite tid att spela in sig - när han lirade i Luleå var det länge inte så mycket men till slut lossnade det och då kom det som en ketchupflaska:-)
Sven.Savage:Caps gjorde ju faktiskt 1 mål, med minuten kvar - men bortdömt, av ena huv.domaren. Uppfattade du för vad han åkte ut? Såg ut som en ganska billig utv, eller?
Sabres smala lycka. Dock ett långsamt o dåligt pp, vilket experterna påtalade.
Buffalos skärpning märktes först hemma. Inledningsvis denna säsong hade man hemma 2 vunna 1 oavgjord och 11 förlorade! Men däreftr har man senaste tio hemma 7 vunna, 2 oavgjorda och bara 1 förlorad!
Washington borta igår vann Sabres skotten med 35-29 och var det bättre laget - när man möttes hemma i Buffalo för någon vecka sedan var Caps överlägset och vann skotten 51-16. Menn Buffalo vann båda nämnda matcherna på straffar.
Buffalo är fortfarande sist i NHL men näst sist är Oilers som ligger 4 pinnar före - men har spelat fyra matcher mer än Sabres. Och på senaste tio matcherna är det bara tio lag i NHL son tagit fler pinnar än Sabres.
Sabres har alltså i praktiken troligen passerat Oilers - bse där ett Övertorneå-långfinger upp i Oilers' ass! :-)
Första bortavinsten för Buffalo sedan 6 november och under interimcoachen Ted Nolan!
Redigerad kommentar
Fan, Luleå tyckte tydligen att det var för enkelt och glider bara på hälarna i tredje, låter Hjalmarsson-Arlbrandt få fritt spelrum varpå puckarna duggar på Rautio. Snart sju minuter spelade och fortfarande 2-0 men fortsätter det så här kan det bli många pungamål. Som befarat.
Känns nästan som ett tidutläge. VAKNA, LULEÅ!