Luleå HF

SHL · 119881 inlägg · 892 ämnen

« · 1617970 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Ingen orsak. Självklart ska detta stödjas. Nu har Luleå samlat ihop till en kvittering, men Lassila är omutlig eller så slarvas det med avsluten. Eller så är det stålet som är i vägen. Ska det bli tredje mållösa matchen mot VLH i denna irriterande kvart?

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Och för att komplettera Klsen-Linusens miss får nu Omrk-Linusen friläge i slottet och lägger ribba-ut.

Efter den första matchen har mönstret varit att de matcher vi förlorat har vi haft metallträffar och puckar på mållinje utan att få in dem. 

Tommy Åström "experten" visar sin kompetens genom att för svenska folket förklara att Dean Kukan är i första hand en defensivt lagd back...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DJ Hemp: Tack själv för stöd i denna svåra stund. Nu kör vi PPoch väljer att ha den ende back som kan skjuta - Fagerudd - på bänken och sätter in det "offensiva vapnet" Paaaavel Skrrrrrrrrbek....

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Inte oväntat ökar läjkrarna trycket mot detta tandlösa Luleå. Första halvan av andra perioden äger läjkrarna puck som vore det 5 mot 4 men utan att egentligen få till något rejält farligt. 

Så överraskar Luleå genom ett frläge på Klasen, som drar Lassila och bara har att lägga in pucken i det öppna målet, men tappar den! Så få chanser som vi får måste sådana helt enkelt sitta.

Det får iaf Läjkrarna att dra sig tillbaka något och Luleås linor får köra på lite offensivt andra halvan utan att få speciellt farliga lägen dock. Dessutom 2-3 lägen där zebrorna skulle kunnat ta ut läjkrar men avstår och publiken sätter inget Delfinentryck på zebrorna.

Nog känns det som att om/när inte Linusarna är beredda att ge tänder för vinst är vi körda och känslan är vidare att även om det bara står 0-1 har vi nu bara en period kvar av hockeysäsongen.

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Tack för din matchanalys så långt! Hamnade själv i ett långdraget samtal medan jag samtidigt försöker att följa spelet och dessutom dricka sprit, så att en eventuell besvikelse blir lindrigare(?) att leva med. Det du beskriver är väl ungefär som jag har upplevt andra perioden och nu måste det FAN hända lite saker framåt - annars är detta säsongens sista 20 minuter. Fortsatt PP nu!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Ja, en fjösmyra och en slöstyrning som syns på långt håll men går in i femte luckan. Anser jag att en sådan där måste Owuya ta? Ja, för fan.

Men det är ett vingklippt Luleå utan självförtroende vi har på isen, ett lag som räknar med att bli utslaget i kväll.

Jämför med det lag som spelade sjunde match mot Djurgårn för någa år seda, ett lag som gick ut med Vinna, Vinna, Vinna i ögonen och var beredda ge ögon, näsben och tänder för att backa upp det med.

Vad har vi idag? Ett räddhågset lag där ingen vill göra bort sig och därför helst inte vill ha puck. Så snart Linusarna ska få puck är läjkrar där för att crosschecka och ingen Linus verkar vilja spela alls.

Mest tydligt försvarsspelet. När Luleås backar har puck under kontroll i egen zon räcker det med en enda checkande läjk så gör vi bort oss, lägger en usel pass till nästa back så kasst att den checkande läjken kan gå vidare och sätta även den backen under ännu svårare press, varav det blir som bäst en sarg-ut till läjkrarna som får puck och börjar om. Motsvarande när Luleå ska checka är tryggt pass, eller pass-pass och läjkrarna går till attack. 

Överlag försiktigt spel från båda lagen med fokus på att inte släppa in mål snarare än att göra, och knappt några målchanser. Att läjkrarna då t o m ska ta ledningen på ett j-a skitmål tjänar inte annat förstås än till att göra Luleås ängsliga spelare ännu mer ängsliga.

Klasen-Linus-linan kommer ingen vart när Linusen är punktmarkerad och ledsnat på att gå in i situationerna eftersom det bara gör ont. Omark-Linus-linan precis likadant. Därmed är våra två viktigaste offensiva linor inte på isen idag, pinsamt. I stället är det Abbottarna som tutar och kör men de har ju inte så mycket att komma med, bara åka och vilja, men inte kunna, och någon tredje länk har de inte eftersom deras Linus (Persson) är om möjligt ännu kallare än de andra Linusarna. Av alla offensiva stjärnor som inte får till något betyder det att Luleås offensiv främst kännetecknas av Forsberg som kaosartat pressar på. Var är alla andra?

Jaha. Linor som är helt osynliga, stjärnor som ingen märkt, backar som inte törs något och en vakt som silar. Kan inte Luleå komma ut starkare än så här i första perioden i en vinna eller försvinna-match, och ändå hamna under med 0-1, då har man svårt att tro att de kan göra något bättre nu i andra och sedan i tredje. Läjkrarna däremot som har full kontroll på det som sker på isen kan säkert stärkta nu trycka på mer framåt och fixa fler mål - och därigenom redan ikväll ta en plats i semi mot Lustan eller Ulfven.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

0-1. Skitmål... : (

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Kollade upp hur Luleå åkt ut ur slutspelet i ishockey. Sedan man började med bäst av sju, 2001, har Luleå varje gång man åkt ut, förlorat sista fyra matcherna; med tre undantag då mot MooDoo, Warulfven och Pungen då vi förlorade 4 av de 5 avslutande matcherna.

Vilket alltså tyder på att när vi åker ut är vi helt utspelade. Om vi är med, vinner vi.

Eftersom vi vunnit 2/3 senaste bör vi satsestetiskt inte bli utslagna genom förlust idag utan tvärtom vinna denna och även sjunde matchen. Å andra sidan vet inte satsestetisk historia om när hela backuppsättningen försvinner.

Publiken imponerar. Nina Anderssons mikrofon fungerar inte för nationalsången - då tar publiken över och fixar det själva, snyggt!

Jaha, dags för nedsläpp. Får vi hoppas slippa läjkrar som genom tufft spel lyckas stoppa den inledande Luleåpressen? Och därefter att lulebackmisstag sänker oss.

KOM IGEN, LULEÅ!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Och nu när jag kopplat upp mig och väntar match på webben upptäcker jag att de sänder matchen på kanal 9 som jag har här i skärgården ändå. 

OK, bra att ha alternativ.

Ser att Gunnarsson är borta, han klev ju av träningen i förmiddags så det var ju väntat. Frallan fortfarande borta, liksom förstås Robin.

Ja. jädrar i det. Vem hade trott att vi skulle spela en slutspelsvinna eller försvinna med en backuppsättning som Lundkvist, Oskarsson, Hjelm, Kukan, Skrbek och landslagsjanne, med Fagerudd som sjua.

Halva den uppsättning vi skulle haft som tongivande backar är alltså borta. Vilket innebär att vi är kraftigt försvagade, just i den lagdel där vi är som svagats, som levererat misstag med vilka vi förlorat matcher. 

Linorna är OK men för att tala stora problemet där punktmarkerar ju läjkrarna våra Linusar och då måste andra kliva fram.

Rautio är lite förkyld, kanske därför man ställer Owuya i mål.

Och så har vi zebratilldelningen. Vi får Sören fribrottare och Patrik höjdhoppare. Riktigt uselt, alltså, men möjligen kan man ha flyt med Sören som tenderar att bli hemmadomare om publiken kräver det tillräckligt starkt. Höjdhopparen tenderar ju tyvärr till att förstöra för båda lagen och vilket som blir mest drabbat vet man inte i förväg.

Jaha. Bättre förutsättningar kunde vi haft. Bara att leva på hoppet då för så länge det inte är över är det inte över.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ishockeyn kan mycket väl befinna sig i något som kallas "The slippery slope", eller på ren svenska, Det sluttande planet. Därför anser jag att vi sätter ner foten redan nu, det vill säga att vi inom Svenska Ishockeyförbundet inför en bonnakvot. Åtgärd nr 1 blir att vi stoppar Rögle om det laget skulle kvalificera sig för SHL, då Ängelholm är en för liten stad. Örebro godkänns dock. Sedan flyttar vi upp det lag ur trion MIF, DIF och AIK som placerar sig högst. En ren smygåtgärd som ingen utanför Ängelholm lär uppmärksamma. Därmed har vi satt snöbollen i rullning åt rätt håll igen...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
"Vi ska komma ut som aldrig förr och köra över dem helt enkelt", säger Linus Omark.

Det låter ju lovande!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Någon, vi kan kalla honom DJ Hemp, borde tipsa SHL om att ta in Sven Savage som entertainer och konferencier till nästa upptaktsträff för SHL. Dels för ditt engagemang och din kunskap inom ämnet ishockey och dels för en mycket underhållande framtoning. Sedan står du där och dryper av ironiska och syrliga kommentarer om lagen samt drar diverse anekdoter, de kan vara självupplevda eller varför inte den om Styvben Starke? En garanterad succé skulle jag säga och då menar jag allvar till 100%.

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Håller en värmländsk tumme för er Sven, bit ihop och strid till sista blodsdroppen så kan det gå vägen

Våra grönvita kämpar lyckades trots alla motgångar ta sig samman och besegra mäktiga Brynäs på ett starkt sätt, kom igen nu och gör oss sällskap i den celebra top4klubben

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja, satan i gatan. Ni har drabbats av samma oflyt som vi: backproblem när allt ska avgöras. I övrigt lite samma scenario i våra resp matchserier: jämna och täta matcher där vinstuddamålet lika gärna kunde ha gått åt andra hållet.
Ett jävla tjat om små marginaler men likförbannat en sliten klyscha som alltid gäller i såna här lägen.
Hoppas ni kan uppbåda tillräckligt med kraft för att få till en direkt avgörande fight, jag håller tummarna stenhårt ikväll på O´Learys i Gamla Stan.
Har standbyjobb så perfekt att slinka in där för att se matchen under arbetstid sas.
Ett tufft jobb, jag vet. Men nån måste ju göra skitjobbet också, alla kan inte sitta bakom ratten när det är matchdags...    :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Idag gäller det!

Som tidigare känt var vi chanslösa första matchen i kvartsfinalen då Läjkrarna tog ledningen med 1-0 i matcher men därefter har det varit jämnt mellan lagen som vunnit två matcher var. Var och en av dessa fyra matcher kunde med lite flyt/oflyt gått till det andra laget. Så det kan väl betraktas som "rättvist" att det nu står 3-2 till Läjkrarna.

Detta resonemang om flyt/oflyt antyder att det är 50:50 mellan lagen och färför borde Luleås chans att vinna kvartsfinalen ligga på 25% medan Läjkrarna har 75%.

Men tyvärr tror jag Läjkrarnas chanser är större än så.

Dels lyckades de väldigt bra med sina intentioner att "bevaka motståndarnas spetsar", vilket betyder "punktmarkera Linusarna med fysiskt spel så långt som zebrorna tillåter". Dessutom körde de generellt bråk- och störhockey för att vinna man mot man-situationerna och ta spelglädjen från Luleå. Och så lyckades de jävlas så pass med oss att vi föll in i den "bölja-hockey" som Läjkrarna helst ser, då den ger Läjkrarna bäst chans, medan kontrollerad Rönkenhockey från båda håll inneburit att Luleå kontrollerar Läjkrarna men Läjkrarna kontrollerar inte oss lika bra - vi har gubbar som kan dyrka upp sådan hockey.

Dels har vår backuppsättning som redan tidigare är tveksam ordentligt naggats genom att först defensiva klippan Robin Jonsson försvunnit med diskbråck, därefter har Frallan blivit borta med okänd skada och slutligen har Daniel Gunnarsson - som äntligen skärpt till sig - klivit av senast och vi vet inte om han kan spela ikväll. Vidare har Pavel Skrbek, som skulle vara defensiv klippa, visat allt åldern tar ut sin rätt och han hinner helt enkelt inte med och blir därför en defensiv risk. 

Med de förutsättningarna: hur fan ska vi kunna fixa detta? Kan vi ens vinna kvällens match hemma i Delfinen för att åstadkomma en avgörande sjunde match på fredag?

Det vete fan. Idag är det laget som måste veta vad som behövs och ta fram det. Det som kan tippa över kampen i vår vågskål är viljan att vinna och idag måste man ge allt för att inte sommarsemestern ska starta nio-femton matcher för tidigt. Senast var det Läjkrarna som gick ut med desperat vilja att vinna och lyckades men ikväll måste vi ta det kommandot och jag hoppas att laget får stöd av en fullsatt Delfin helt klädd i rött a la Djurgårdskvarten för några år sedan. 

En match i taget, eller rättare ett byte i taget. Och nu vill vi se Luleå plocka Läjkrar med tråkig men kul hockey. Var hur tråkiga som helst - bara ni vinner grabbar! Då blir det kul.

Semifinaler

Ja, eftersom Pungen studsade tillbaka och nu får en sjunde match i Scandal-I-Analium har vi fyra varianter att se fram emot.

Vinnare -> semi

Lustan, Läjkrarna ->
Schleffte-Warulfven
Lustan-Läkrarna 

Lustan, Luleå ->
Schleffte-Luleå
Lustan-Läjkrarna

Pungen, Läjkrarna ->
Schleffte-Pungen
Läjkrarna-Warulfven

Pungen, Luleå ->
Schleffte-Pungen
Warulfven-Luleå 

Så vi vet förutsättningarna. Och skulle vi vinna ikväll vet vi redan efter torsdagsmatchen Lustan-Pungen vilket lag vi får möta i semifinal om vi sedan också vinner i Växjö.

Själv sitter jag på konferensmiddag klockan 19.00 på en skärgårdsö och kommer att live följa matchen på laptop. Så jag får se match, men det blir nog svårt att skriva samtidigt. Jag får glädjas eller lida i det tysta.

Kom igen nu, Luleå! Det här är en sådan match som man tränar och spelar ett helt år för att få chans att delta i. En match, då hjältar skapas. Kom igen nu, Luleå!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

He he, lite samma tankar där ser jag. Men då önskar jag en fortsatt bra kväll med korthuset! : )

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Ja, vi har ju för vana att mötas visuellt. Hur länge har vi hållit på nu egentligen? Jo, i mer än 17 år om än med flera års uppehåll. Nu känner jag mig rätt upprymd inför morgondagens ödesmatch, men förbannar det faktum att Luleå har backproblem.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Hockeyn är över men det var bara en liten aptitretare inför morgondagens öööööödesmatch. Undrar om Luleå har några backar att ställa på isen överhuvudtaget? Omark kanske får ta en backplats, han har ju f n tanduppsättningen att göra en "Robin Jonsson" iaf...

Nu är det dags att koppla in Netflix och det blir nog två avsnitt av House of Cards på raken - har en känsla av att Kevin Spacey kommer att vara ännu vidrigare än tidigare:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tre kassar av Frederik Storm i 3-1-vinsten. Vad är det för en lirare? Nu har Malmö häng...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Vi får mötas på den virtuella H-läktaren:-) 

Malmoe vinner 1-3.

Fast jag lutar mot att Djurgårn fixar det till slut. Efter halva serien har vi nu:

1. Rögle +5 10p
2. Öret +4 10p
3. Malmö -1 8p
4. Gurkan +1 7p
5. Djurgårn -2 6p
6. Gnaget -4 4p

Och närmaste två matcherna torsdag-lördag har vi Djurgårn-Rögle och Rögle-Djurgårn... 

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och då sätter MIF 1-3!!! : )

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
VIK har plockat ut goalien...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Ja, jag skulle tro det angående Gnaget. Visst fan, de slog ju ut Luleå med 4-0(?) i matcher i någon kvart. Jaji, men nu är det över. Bajen och Göta är ju inte riktigt att räkna med numera heller, så vart ska ni i Lule08 nu ta vägen för att se ert lag?

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Nope, DIF eller AIK, vanligen båda två har alltid funnits där.

Niu är Gnaget borta, bye bye. De dansade några år med Viktor Fasth som keeper, slog ut serievinnarna i kvart två år i rad. Men nu försvinner de och är nog borta för lång tid framåt. Undrar om de inte tar upp möjligheten att gå till KHL igen nu?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
3-2 och slut. Nu är Gnaget körda!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Har det någonsin varit noll 08-lag i högsta serien? Det kan jag inte tänka mig...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Ja, nu är allt ljus på Hovet här hemma. Snacka om ödesmatch. Gnaget är ruggigt illa ute i KS vid förlust...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ska Malmö tappa 2-0 mot VIK igen???

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Klok inställning att hitta positiva grejer i alla lägen:-)

Nu har Pungen vunnit. Det blir avgörande i Göttlabörrrrg på torsdag. 

På Hovet är det mycket Gnaget nu i tredje. DIF fick ändå ett PP men under de minuterna hade box-farliga Gnaget de flesta chanserna. 

Fem minuter kvar på Hovet, fortfarande 3-2 till Djurgårn.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
En helt avgörande batalj i Götet alltså:

Lustans Lakejer vs Pang på Pungen

Kul!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Ja, chansen finns att det blir Malmö för min del. Men jag tvivlar starkt på att de fixar det även om man så önskar. Annars får man la glädja sig åt att Timrå IK kommer på ett par besök...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Helt sjukt! Nu LEDER Rögle kvalserien, på 10p liksom Öret, men bättre målskillnad. Vad går de på nere i Ängelholm? Specialcider på mexikanska svampar?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Jahaja, nu har de börjat igen och Gurkan reducerar till 1-2 direkt. Om du beslutar testa Malmö som bostadsort kommande säsong får vi väl sitta och hålla på Malmö nu?

Och 3.33 kvar i Linköping. Lustan sätter 5-3. Nu inträffar hockeyns relativitetsteori när tiden går olidligt långsamt för Pungen medan den rusar iväg för Lustan, speciellt när de inte kan få hjälp av "klockan glappar festårru" som hemma...

Röglarna vinner på straffar...

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

5-3 med 01:30 kvar nu...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
1-2 i straffar i Örebro, fy fan!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: I kvartsfinalen 5-2 av Lustan med sex minuter kvar. 

Straffar i Örebro ja. en pinne hit eller dit kan bli viktig när serien och strecket mellan lag 2 och 3 ska räknas fram.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Brandlarmet hade alltså gått i Västerås, därav förseningen...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Fokuserar just på ÖHK - RBK i nuläget. Lutar åt straffar. 50-50 i så fall skulle jag tro. Huga...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Böljahockey i Linköping där matchen rinner ut snatt nu. Mindre än nio minuter kvar och Pungen ligger närmare 5-1 än Lustan 4-2. 

Ja, där satt 5-1. Vilket svar på 6-2 i Göttlabörrrg i förra matchen.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Ja, de kanske bara spelat två perioder men kaos-laget Rögle har förvirrat alla att tro att det är tre spelat. Nu kör de sudd i Örebro, Röglarna har altså minst en pinne.

Öret förlorade 5/17 matcher som gick till sudd i SHL, medan Röglarna var jämna....i Allsvenskan förstås.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Denna Pung! Bara en förstafemma och stora problem i serien, slutar nia. Nu har man först slagit ut åttan Trottoarkanten i två snabba och går nu för 3-3 i matcher mot tvåan Köplustan och är bara en matchvinst till från semifinal mot Schtaan!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Märkligt hur matchen i Örebro kan ligga en hel period före de andra kvalmatcherna. Antar att de har någon tid att passa. En besvikelse att inte ÖHK lyckades vinna...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och 17 sekunder senare 4-1! Swehockey påstår att det var Arlbrandt men nog ser det ut som att Hjalmarsson magar in den. Eller så var det Arla ändå. Båda utbildade var?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Simon Hjalmarsson 3-1 efter 3.30. En avgörande match på torsdag kommer allt närmare...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Hm, det pågår hockey och en period återstår.

Pungen-Lustan 1-2
Lustan tydligen dominerande under första perioden  Men man fick bara 1-1 och i andra tar Pungen över ordentligt och har nu ledningen efter två perioder. Men bara ett måls ledning, kan Lustan steppa upp och vinna hela kvarten genom en stark tredje, eller blir det en avgörande match i Scandal-I-Analium på torsdag?

Gurkan-Malmoe 0-2
Malmö tar chansen att avancera i kvalserien nu?

Öret-Rögle 2-2
Öret tar programenligt ledning hemma med 2-0 men på några minuter i andra studsar kaos-Rögle tillbaka. Vilket överraskningslag!

Djurgården-Gnaget 3-2
Inför drygt 8000 Djurgårdssupportrar på Hovet chockar Gnaget DIF genom att leda matchen med 0-2 efter fyra minuter. Men Djurgårn har successivt arbetat sig tillbaka,  har bland annat 10 minuter PP mer än Gnaget och eftersom jag inte har viasat ser jag inte matchen och vet inte om det är rätt dömt eller om zebrorna Wolfram och Mikael Nord fallit igenom inför det starkaste hemmatryck man kan tänka sig. 0-1 kom faktiskt när Djurgårn hade PP - Gnaget var ju ett av de lag som gjorde flest mål i SHL med en man mindre, de är giftiga - men DIF har nu målat i två av sina PP båda gångerna Jens Jacobs, utbildad i Luleå i fjol;-) DIF har alltså vänt till 3-2 och med den matchbilden inför statsministern och åttatusen andra DIF-supportrar tror jag Gnaget är chanslöst nu.

Kvalserien har spelat halvvägs efter ikväll. Sist har ju Djurgårn och Gnaget legat och det av lagen som förlorar ikväll är nog avsågade för gott medan vinnaren - om det blir 3p får en god chans att hänga på kampen om SHL-platserna.

Nog är det häftigt att Röglarna kan överraska hela hockey-Sverige gång på gång och att de hämtar upp 2-0 på Öret borta är ganska sjukt. Jag hade nog tänkt att Öret var helt överlägset de andra och skulle ta maximala 30p. Iofs kan man säkert räkna med att Öret tar en av de två platserna i vilket fall, så resten hoppas väl att Röglarna får stryk idag för att de inte ska hänga på i kampen. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:SOZ trodde att ni spelade kväll men Nörskarnas intresse för hockey är än lägre än det är i Gäfle just nu :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

I kväll är det väl bara lichupi vs fullrunda på  slutspelsmenyn. Det börjar bli bråda dagar för Malmö nu. Torsk i vesseros och jag börjar misströsta rejält. Och så har vi ödesderby mellan jugode och ajk samt seriefinal mellan urrebo och ruggel. Spännande!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Svanru: Tack för det! Om du menar kvällens match är det Pungen och Lustan som möts, är inte säker på om den följs men i morgon kommer Luleå mot Läjkrarna. Då är jag visserligen ute på en skärgårdsö men ska kunna få in matchen på webben åtminstone, fast blir det vid middagsbord, framför lägereld eller annat? Det ger sig:-) 

När du nämner Oslo kan man spekulera i hur hockeyn blir om/när Jokerit och Vålerenga kliver in i KHL och blir sponsrade ett antal år för att köpa in legosoldater. Min gissning är att Vålerenga i första hand kommer att försök signa alla norska spelare på hög nivå, vilket i så fall innebär att ditt Warulfven dräneras;-) Mwn så många norska spelare som håller tillräcklig nivå finns det väl inte så de måste ju komplettera med andra spelare och svenskar ligger väl nära till hands, varför inte kompisar till de norska spelare man värvar hem...det kanske blir ytterligare drain från Warulfven? Undrar om Looben insett detta? Det var helt klart en mäktig ledarkonstellation man presenterade för att komma igen, men det kan skita sig om man inte har några spelare. Looben får helt enkelt köpa in sig hos Vålerenga.

Apropos det är det lite förvånande att KHL inte kunnat lura in något svenskt lag ännu. De fick ju allsvenska Gnaget för några år sedan men det stoppades av förbundet, vilket känns larvigt. I detta nu verkar det finnas risk att Sthlm för första gången blir utan lag i högsta divisionen så kanske KHL-spåret dyker upp igen. Något eller båda av sthlmslagen kan ju faktiskt bilda nytt och skita i förbundet och när de nu märkt att eftersom de inte har något stöd från huvudstadskommunen utan tvärtom drabbas av högre räkningar för vakter och hyror än alla andra och nu inte kan konkurrera längre så...men nog vore det trist om DIF/AIK hockey bara upphörde att existera. Men jag utesluter inte att så kan bli fallet. Bara att gå igenom varje SHL-lag för att se vilka Sthlmskillar de har i laget och fundera på hur starkt skulle ett lag från Fjollträsk bli om de hade råd behålla dem? Så inser man att DIF och Gnaget numera pinkar i motvind. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Lycka till ikväll och krya på dig. Själv sitter jag i Oslo utan möjlighet att se sändningen så om du orkar rapportera med dina analyser ikväll så skall jag läsa dem med förtjusning.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage:

Aha. Själv tar jag en hel del andra mediciner av diverse skäl. : )


« · 1617970 · »