Luleå HF

SHL · 119999 inlägg · 892 ämnen

« · 1678244 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Listan 16 juni över Apans 15 exporterade ”stjärnor” till NHL, KHL och NLA

Ja, enligt Apdoktrinen har ju Apan 2014 levererat storstjärnor till de serier ute i världen som betalar bäst och har de största stjärnorna.

Dags att kolla upp den ”Apsanningen”. Vi jämför med Luleå, ett lag som inte levererat något alls, enligt Aporna.

 

NHL

1.   Pierre-Eduard Bellemare, drog till Philadelphia eller AHL

Har lyckats bli ordinarie i Philadelhia. Mycket duktigt av den franske köpespelaren.

 

2.   Melker Karlsson, till San José

Sattes i AHL men fick chansen i San José och har tagit den med dunder och brak. En härlig succé för köpespelaren från Lycksele.

 

3.   Joakim Lindström, till ”St:Louis”

Som vanligt komplett misslyckad i NHL. Han har försökt gång på gång men det går inte. I Sverige toppade han poängliga och utvsiningsliga och utsågs till bäste spelare i SHL. I NHL fegar han ur och törs inte lira sitt fula Apspel med följd att det blir inga utvisningar och det blir inga poäng. Han bara glider runt och gömmer sig. Tippas balla ur som vanligt och lämna NHL nu.

 

4.   Victor Arvidsson, till ”Nashville”

Misslyckad. Fick chanser hela TVÅ matcher i NHL, misslyckades och fått spela i AHL hela säsongen. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som i stort sett inte spelat i NHL (Per Lednin har lika imponerande NHL-karriär som ”NHL-stärnan” Arvidsson).

 

5.   Petter Emanuelsson, till ”San Jose Sharks”

Köpespelaren från Kiruna, misslyckad numera. Lirade några matcher i AHL, skadade axeln och har därefter varit borta. En ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

6.   Johan Alm, till Nashville

Misslyckad. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

7.   Oscar Sundqvist, till ”Pittsburgh”

Köpespelaren från Boden/Luleå. Lirade i SHL hela säsongen. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

8.   Anton Lindholm, till ”Colorado”

Förklarades av Apan som självklar för hög draft och NHL skulle inte motstå att plocka över honom. Draftades som #144. Colorado ville inte ha över honom. Spelat för Apan under säsongen när han inte spelat för Malmö i allsvenskan. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

9.   Marcus Pettersson, till ”Anaheim”

Förklarades av Apan som självklar för hög draft och NHL skulle inte motstå att plocka över honom. Draftades som #38. Anaheim ville inte ha över honom. Spelat för Apan några matcher under säsongen när han inte spelat för Vita Hästen i allsvenskan eller på junisnivå. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

10.                 Axel Holmström, till ”Detroit”

Förklarades av Apan som självklar för hög draft och NHL skulle inte motstå att plocka över honom. Draftades som #196. Detroit ville inte ha över honom. Spelat för Apan under säsongen. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

11.                 Sebastian Aho, till ”Topplag i NHL”

Köpespelare från Burkölen. Förklarades av Apan som självklar för hög draft och NHL skulle inte motstå att plocka över honom. Inget lag i NHL ville ha honom. Spelat för Apan under säsongen. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

Luleå har för närvarande inga spelare i NHL sedan Anders Nilsson lämnade NY Islanders och drog till KHL. Fast vi kan förstås till det lägga Viktor Fasth, Kalixgrabben som utbildades under junistiden  i Luleå. Viktor har ju haft utur med skador i NHL men ändå lyckats knipa spaden för Oilers.

 

 

KHL

1.   Henrik Karlsson, drog till Jokerit

Lyckats sådär. Långt ner på listan över vakter.

 

2.   Jimmie Eriksson, drog till St:Petersburg

Inte lyckats speciellt. Imponerar mest genom filmningar och utvisningar efter att ha spelat fult med klubban.

 

3.   OchApa Möller drog till AK Bars

Lyckats sådär i serien. Finns inte ens med på listor över poäng, har alldeles för dåligt. Har däremot lyckats bättre i slutspelet med tre matchavgörande mål.

 

Luleå har levererat egna spelaren Linus Omark som under seriespelet levererade nästan dubbelt så många poäng som Jimmie och Möller. Där kan man tala om en stor stjärna.

Och så har vi förstås Anders Grizzly Nilsson. Luleåvakten som lämnade NY Islanders i NHL för KHL och nu i slutspelet är KHLs allra bästa vakt. Fantastiskt!

Till det kan man förstås lägga ytterligare en spelare som i Luleå utvecklades och nådde svensk toppnivå: Simon Hjalmarsson, som nu är bäste svensk i poängligan i KHLs slutspel.

 

NLA

1.   Bud Holloway,  drog till Bern

Super-Bud lyckades väl ”sådär” i Schweiz. Han återfinns på plats 18 i poängstatistiken.

 

Om man jämför med Luleås exporter till Schweiz har vi Linus Klasen på plats 2.

Niklas Olausson levererade ungefär lika många poäng per match som Bud.

Johan Fransson levererade femte flet poäng per match av samtliga backar.

Till det kan vi lägga  ytterligare en spelare som Luleå tog upp till nationell toppnivå. Per Arlbrandt, som är nummer 13 i poängligan.

 

Sammanfattning
Av alla de 15 spelare som av Apan förklarades bli stjärnor i NHL eller liknande är det bara ynkliga två som ens kunnat få plats – inte som stjärnor utan som OK utfyllnadsspelare – och det är köpespelarna Bellemare och Melker. Några ytterligare köpespelare spelare har lyckats få spela i KHL eller Schweiz och av dessa är det väl bara Bud och Möller som fungerat någotsånär, även om de inte varit stjärnor.

Men det väsentliga resultatet för Apans ”NHL-stjärnor” är att de misslyckats och de allra flesta av dessa, av Apan förklarade som NHL-stjärnor, är ju att de aldrig spelat i NHL.

Om man jämför med Luleå kan vi inte matcha Apans två trunkbärare, köpespelare som får lira i NHL. Men däremot har vi levererat en massa lyckade spelare till KHL och NHA och flera av dessa ska utan vidare betecknas som superstjärnor i dessa ligor. I första hand Anders Nilsson och Linus Klasen men även Linus Omark.

Nog trodde man väl att Apan skulle ha åtminstone några resultat att komma med i den stora världen efter den här säsongen. Men det visar sig vara en s k Apsanning, dvs väsentligen en ren lögn som vanligt. Nästan alla har misslyckats, några få har fått plats utan att framträda speciellt.

Luleå äger sönder Apan internationellt: när det gäller exporter den här säsongen.; liksom vi krossade Apan i Europa när vi återigen blev EuropamästareJ

Min prognos är att nästa säsong äger vi också sönder Apan nationellt. 2015-2016 blir den såsong när Apan faller. Det blir väl trevligt.

 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Luleåpojken Anders Grizzly Nilsson håller nollan igen när Ak Bars spöar Sibir med 1-0 på övertid. 

Imponerande avgjort av OchApa Möller som nu petat in avgörande mål i tre matcher i slutspelet. Duktig kille den där trots att han spelat i Apan.

Men nu var det Anders Nilsson det gällde. Här har vi Grizzlys senaste spelade matcher:

AK Bars - Avangard 4-0
Avangrad - AK Bars 0-2
Avangard - AK Bars 1-3
AK Bars - Avangard 2-0
AK Bars - Sibir 2-0
AK Bars - Sibir 2-1
Sibir - Ak Bars 2-1 
Sibir - AK Bars 0-1 

AK Bars har alltså vunnit 7/8 senaste matcherna med målen 17-4. Nog har OchApa Möller varit värdefull, men den riktiga förklaringen till AK Bars framgångar är förstås målvakten: Anders Grizzly Nilsson från Luleå.

Under dessa åtta matcher har han fått exakt 200 skott på AK Bars mål och han har räddat 196 av dessa. Han har alltså 98% räddningar.

Helt enastående och väldigt symptomatiskt för Målvaktsmiraklet från Luleå där vi levererat massor av toppvakter under många år, i stort sett alla Luleåpojkar utvecklade av Luleå Hockey: Anders Nilsson, Joel Lassinantti, David Rautio, Mattias Modig, Gusten Törnqvist. Till dessa kan vi lägga vakter från närområdet som också utvecklats sedan junistiden av Luleå Hockey: Viktor Fasth, Daniel Larsson och Hentos brorsas brorsa. Plus JG - junis-VM-vakten som kom till Luleå som junior.

Det är fantastiskt vilket vaktfacit vi har.

Lasse Bagdad-Bob J hos aporna, som aldrig gjort annat än att köpa färdiga vakter utvecklade av andra klubbar, gråter sig till sömns varje natt.

Och avslutningsvis, hur ligger Anders Nilsson till för KHLs slutspelsstatistik för vakter? Ja, de räknar på tre sätt:

Antal hållna nollor
1. Anders Nilsson, AK Bars

Högsta procent räddningar
1. Anders Nilsson, AK Bars

Minst antal mål insläppta per match
1. Anders Nilsson, AK Bars

Sammanfattningsvis
Anders Nilsson är den mest framgångsrika, den största stjärnan, som kommit från Luleå eller från Apan under många år. Apan har aldrig någonsin levererat en stjärna på Anders Nilssons nivå. 

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ibland skriver jag om hockey utan att det närmare gäller vare sig Luleå eller Apan. 

På sätt och vis är det nog mina bästa inlägg. Och här kommer ett sådant.

Mr MadHawk reflekterar i sin blogg (länk) om läget för hängivna motgångarsupportrars känslor att följa sitt lag som kämpar på gränsen mellan Allsvenskan och Elitserien SHL.

När nu Malmö mot alla odds lyckats och äntligen tar sig upp igen passar han på att skriva mycket om hur han känner med Trottoarsupportrarna och beskriver hur de flesta Malmösupportrar som var på plats vid vinstmatchen för Malmö i Leksand efter matchen applåderade och hyllade Trottoarens supportrar.

Och han nämner också hur Trottoarsupportrarna för åtta år sedan applåderade Malmösupportrarna efter en match i Leksand när det var Trottoaren som sparkade Malmö ur Elitserien just applådera Malmösupportrarna.

Detta får alla som älskar hockey att älska hockey ännu mer. Detta är vad vi alla förstår, som förstår hockey på riktigt, alla vi motgångssupportrar som är med vår klubb i vått och tort, i medgång och motgång. Och inte bara strömmar in och solar oss i glansen när det går bra för klubben. Vi som är med i såväl medgång som motgång kan fullständigt väl förstå andra hockeysupportrar även om de håller på ett annat lag än det vi håller på.

Personligen har jag förföljt Trottoaren senaste året, bl a genom att kalla laget för Trottoarkantens IF, men denna förföljelse är riktat mot ledningen, inte mot spelarna och inte mot supportrarna. Naturligtvis kan jag förstå hur mycket klubben betyder för supportrarna och kan dessutom förstå deras svåra situation eftersom den lilla byn Leksand kämpar mot en enorm motvind och troligen på sikt är chanslösa, kommer inte att kunna bli kvar på svensk elitnivå.

Men i allt detta kan jag inte acceptera Trottoarens extra mygel för att inte säga trixande mot moral och lagar för att rädda laget. Eftersom det sker på bekostnad av andra klubbar. I denna situation vill jag påstå att Trottoaren stal Timrås plats i Elitserien SHL och det kan inte accepteras.

Men allt ovanstående om Trottoarens trixande är en annan sak.

Som hockeyälskare älskar jag och hyllar Malmös och Trottoarens supportrar och många av lagens spelare. 

Speciellt imponerad och lycklig blir man av att se vilka goda vinnare de är. Klassiska lag med klassiska supportrar som kan hockey.

Det är i detta sammanhang som jag och andra är så negativt inställda mot så många Apsupportrar som beter sig som otroligt dåliga vinnare, som tycks mindre älska sitt eget lag men vara ute i offentligheten bara för att vara stöddiga och håna och hata motståndarna. Fyfan. Och vi som varit med tillräckligt länge vet förstås att det går upp och det går ned och även Apans tid på tronen kommer att gå mot sitt slut och naturligtvis kommer dessa hatarsupportrar då att försvinna. För att hata någon annanstans. Fyfan för dessa Apsupportrar och av samma skäl: all hyllning till Malmös och Trottoarens supportrar.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Huge: Klok bedömning, Huge.

Visst går det att förstå att Pölsasupportrar blir frustrerade över att tappa Sweatt. Att han skulle gå verkar ha varit klart, han har gjort en utmärkt säsong och många ville ha honom och var beredda att betala bra för det vilket Pölsan nog inte kunde matcha.

Att det då blev Luleå i stället för Apan, annat SHL-lag, eller lag i KHL alternativt nere på kontinenten kanske var överraskande för många.

Men att som Sebastian Enterfeldts kompis M Alwen ta ut sin frustration över att förlora Sweatt med att göra en tankvurpa och attackera Luleå? Det känns inte riktigt försvarbart.

Luleå har under senare år - framför allt under tiden med Rönken - spelat en hockey där inte alla kommit till sin rätt. T ex fungerade inte alls Harju hos oss då och man var tvungen att bli av med honom då. Men att man inte kunde ta vår hockey till högsta SHL-nivå berodde framför allt på att vi fått budgethandla under alla åren. Den ende etablerade klasspelare vi egentligen satsat på var ju Linus Klasen, medan andra numera framgångsrika och därmed kostsamma spelare var förhållandevis billiga då Osten scoutat dem, tagit dem till Luleå där de slagit igenom rejält. Med Pär Arlbrandt, Niklas Olausson, Simon Hjalmarsson, Elias Fälth, Sebastian Enterfeldt som exempel.

Luleå har mer eller mindre fått spela med budgetlag och endast Ostens fina scouting/värvningar samt Rönkens vinnande hockey höll oss fråm kvalspel och placerade oss i stället bland topplagen. Men trots en ligaseger och trots att vi nådde semi och nådde final lyckades vi inte nå ända fram utan åkte mot Apan båda gångerna. Hade Osten haft en större budget skulle det inte ha hänt.

Nu har han signalerat att Luleå har bättre ekonomiska förutsättningar. Det gäller inte bara Herr Hamster utan fler sponsorer. Nu sitter visserligen apor till höger och vänster och kastar skit på hamstern och blundar helt för vad hamstern själv deklarerat "jag kommer INTE att lägga mig vilka spelare Luleå är intresserade av utan litar på att Osten, Fagervall och Luleås ledning kan sådant bättre än jag. Apsupportrar och andra lyssnar inte på det men alla vi Luleåsupportrar som känt FruktHamster under åren och vet hur han ärligen tänker är ju tvärtom säkra på honom och litar på vad han säger.

Sammantaget innebär det att Osten nog har möjlighet att bättre komponera ett lag och dessutom vet vi att Fagervall modifierat Rönkenhockeyn med en mer offensiv idé t ex genom att han arbetat för ett säkrare backspel/försvarsspel i egen zon där vi när så är möjligt hittar sätt att spela oss ut press för att med behållen pucken leta anfall i stället för att prioritera säkerheten först genom att lyfta ut puckarna - men samtidigt ge bort den till motståndaren.

Allt detta är självklart för oss Luleåsupportrar och kompetenta bedömare - som Huge - förstår detta. 

Men Alwen blundar för verkligheten och attackerar Luleå av illvilja, frustration eller okunskap.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
alwenm: Och vad säger att inte Osten med miljardären i ryggen kommer att skaffa 2 spelare som lekkamrater till Sweatt och som är minst lika bra eller bättre än Scott och Rödin eller den omgivning han isf fått i SAIK, och därmed se till att poängen fortsätter att "växa som på träd", som dom gjort i Brynäs den här säsongen?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: klart som fan att man är bitter Över att en av våra förstakedjakillar går till ett annat SHL-lag.
Men det som fick mig att tänka om var just det att han gick till luleå och inte Skellefteå. För jag hade mått fruktansvärt illa om han gick till Skellefteå och får spela med calof och pesonen. Då skulle hans karriär fortsätta rätt upp precis som tiden med rödin och scott. Poängen skulle växa som på träd. Men nu när han istället ska spela med t.ex harju så kan jag inte se att han gör mer poäng än första säsongen i brynäs :) Så jag och många andra är glada för att osten brände halva luleås budget på sweatt!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Vinnare och förlorare
Då tänker jag i första hand på tredje delen av John Le Carrés triologi om Geroges Smiley, där de svenska titlarna förstås är eländiga jämfört med de engelska:

Mullvaden (1975), Tinker tailor soldier spy
Käpp i hjulet (1978), The honourable schoolboy
Vinnare och förlorare (1980), Smiley’s people

Men idag talar vi hockey. 

Tre Kronor
Eller 25-öringen, som jag kallar laget när det inte handlar om OS, har mött och spöat Slovakien idag med den utmärkte vakten Joel Lassinantti:-)

SM-slutspelet
Idag vann Läjkrarna rättvist borta mot Köplustan och leder nu med 2-1. Den här gången tror jag inte zebror, lärling och DIFiplinnämnd kan hjälpa Lustan. Nu tar Läjkrarna finalplatsen mot Apan. Det blir intressant! 

Kval till SHL
Och Malmö tog sista platsen genom att vinna sista matchen borta mot Trottoaren. Mycket tråkigt för Leksand och nu kanske tåget äntligen blir vid perrongen. Men Malmö har ju efterfrågats av alla lag och nu är de här. Faktum är ju att även Röglarna gick upp så nu får vi skånska derbyn igen i SHL. Och så tog sig Karlskrona upp för första gången. MooDooismen tråcklade sig kvar, men Trottoaren försvann alltså.

Kval till Allsvenskan
AVgjordes idag fastän en omgång kvarstår. AIK klarade sig kvar och får sällskap av de nya allsvenskarna Pantern, Tingsryd och Sundsvall. Så nu blir det allsvenska derbyn mellab timrå och sundsvall. Västerviok missade. 

Och nu kommer det. Dagens vid Trottoaren största förlorare: Södertälje SK. Ett av de i särklass mest anrika, troligen det allra mest anrika hockeylaget i Sverige har först tappat fästet om SHL. I år storsatsade man för att ta sig tillbaka - men i stället ramlar man ner i Division 1! 

Helt otroligt, igen-kligen, när man tänker på alla stora spelare som kommit från Södertälje. Men tiden kanske nu rinner ifrån staden, som den runnit från tidigare storlag som Göta, Gävle Godtemplare m fl. Hockeyn VAR ju Tälje tidigare, men så inte längre. Rickard Fagerlund byggde om Scaniarinken till en fin ny arena - AXA - men laget fanns inte. Under lång tid handlade det om vikande publiksiffror och sanningen är ju att Tälje håller på att bli en sparkbollsstad numera, dvs östra Sveriges svar på Göttlabörrrrg, vilket massor av lag långt upp i seresystemet vittnar om med namn som syrianska, assyriska, syriska, assyriansa och så vidare.

Södertälje, AIK, Björklöven - tre lag som dominerade och plockade svenska mästerskap under 80-talet och nu, 25 år senare, är de borta. 

Medan Örebro, Växjö och Karlskrona spelar i Elitserien SHL.

Ur led är tiden. 

Klockan glappar festårrrru.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Blister Brigade: Mitt inlägg var åt h-e, tack för att du rättar mig. Jag snabbläste bara någonstans och uppfattade att Apan värvat Pudas, men det var många år sedan. Nu är det ju Pölsan som tagit honom. Bra gjort:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Va menar du? Brynäs värvningen av Pudas?  en 400k+ spelare som sweatt går väl dit han får bäst betalt? hoppas ni får valuta för pengarna medans vi får nöja oss med mediokra egna produkter som Axel Holmström ;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Alla vi som tyckt att Apan - VI BLIR HÅRT STRAFFADE!, VI BLIR BEHANDLADE MED EN FRUKTANSVÄRD BRIST PÅ RESPEKT!, DEN HÄR VÄRLDEN ÄR SÅ KONSTIG! - legat i en Pudaslåda och givit rättshaverismen en klubb får nu ytterligare vatten på sin kvarn.

Lasse Bagdad-Bob J - med ett färskt rekord som köpespelareinköpare - gråter med CryBert för att Sweatt valde Luleå i stället för Apan. Så nu har de köpt in en Pudas för att trösta sig.

Dessa Apor!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jag har ju lite olika anledningar att skriva här.

I första hand gäller det ju att skriva om Luleå Hockey.

I andra hand kan jag tycka lite om vad som helst i hockey som inte bara gäller Luleå.

Och i tredje hand granskar och analyserar jag Apan, för att kompensera och balansera det dravel som sprids på andra håll. Lägger också till några pikar i Apriktning vilket jag tycker att de förtjänat.

Och i fjärde hand...kan jag skriva lite om vad som helst.

Nu gäller det den andra handen. Och ämnet för dagen är Hockeyligans stölder från lag som på ett sportsligt sätt avancerar upp i högsta divisionen. Då beslutar de övriga, redan befintliga lagen - ja, Luleå är ett av dessa; jag är objektiv när jag diskuterar hockey övergirpande - att de lag som nyss kommit upp ska få 25% mindre än övriga lag av ersättningarna från Cmore, d v s 6 miljoner mindre. Det motsvarar alltså lönen för en spelare som skulle vara överlägset bäst i ligan eller 2-3 lirare på toppnivå.

Hur jävla juste, rättvist och sportsligt är det?

Det är naturligtvis åt helvete! 

Jag tycker att det är skandalöst och fult och är dessutom starkt misstänkande att det är Warulfven och Köplustan i första hand - de klubbar som t o m velat stänga ligan i alla år för att bli "marknadsmässiga" som ligger bakom detta, och övriga har inte kunnat motstå miljonerna.

Men ibland är det nödvändigt att visa moral, ryggrad och varför inte värdegrunnnnnd i stället för att räkna pengarna man lyckas försnilla sig.

Jag tycker att detta är för jävligt, rent ut åt helvitte för att tala klarspråk. Fy faan!

I fjol var det Djurgårn som blev bestulen. I år är det Karlskrona och Rögle. Och kanske Malmö, om de slår Trottoarkanten i kväll.

Robert Pettersson på HockeySverige har tänkt som jag tidigare och nu följer han upp med en granskande analys av läget idag. Eftersom han förstås gjort det ordentligt finns ingen anledning att jag försöker så jag länkar till honom.

Jag kan bara förvånas över att inte många andra tar upp detta för att brännmärka tjuvarna. Nej, förvånas kanske är fel ord. Kanske snarare att mina fördomar bekräftas. 

Tänk om vi supportrar - som normalt är medlemmar i de klubbar vi älskar - utnyttjade vår medlems- och ägarskap till att begära att klubbarna agerar sportsligt och vägrar följa de vidriga 30 silverpenningar som Warulfven och Köplustan går i spetsen för att dela ut?

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
alwenm:Med tanke på alla bittra inlägg här och på andra lags forum av div motståndarfans så har Osten gjort ett klipp.
Deras kvidande är musik i mina öron och det bästa är att det kommer mera :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
alwenm: du menar väl utan scott och rödin var sweatt en dussinlirarw? ;) Osten är dum som bränner 400k på en spelare som sweatt. Hade varit bättre för luleå att värva omark eller klasen

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Wilhelmsson: bitter och bitter vet jag väl inte. Tycker att sweatt var den sämsta i vår första kedja, utan scott och sweatt gick det inte för honom. Minns när han spelade tilsammans med Harju i brynäs, då gjorde han 6 poäng på 20 matcher. Då han istället fick spela med scott och rödin så började poängen ramla in. han hade bara en riktigt bra säsong i brynäs och det är därför jag tror han kommer floppa. Ingen bitterhet där inte!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Wilhelmsson: Som vi exempelvis önskade Sebastian Enterfeldt all lycka till när han gick till Pölsan och vi är glada att det går fortsatt bra för honom.

En härlig grabb, hockeyspelare och oerhört fin känsla för laghockey. Hälsa honom det, alwenm!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
alwenm: så där skriver bara en bitter supporter, jag önskar då alla spelare lycka till som lämnar luleå, att önska att det går dåligt för en annan person är bara ett bevis på att intelligensen ligger på dagisnivå, fan det är bara hockey det handlar om, orka trolla omkring på andra forum och önska att det går dåligt för andra är bara pinsamt.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: när jag såg att sweatt skulle gå till luleå så kändes det helt klart rätt!
Är det någonstans hans karriär tar tvärstopp så är det då i Luleå :) Grattis till tidernas dyraste flopp!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

St Petersburg lyckades undvika att bli utslagna av CSKA Mockba med 4-0 i matcher i semifinalen om Gagarin Cup, genom att vinna dagens match med 4-1.

Jimmie Hollywood imponerade i matchen genom att INTE bli utvisad för filmning. Hans enda apliknande insats på hela matchen visas i länken.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Huge: JAvisst är det trist att höra alla dessa kommentarer som bara slickar apfötter för närvarande, ända till dess att något lag visar hur naken apkejsaren är. Synd att det inte blev ni i kvarten, det hade varit underbart att se david stjälpa apgoliat.

Nu är det officiellt att Sweatt skrivit på för Luleå (länk). Tydligen har han varit jagad av många klubbar och en av dessa har förstås varit Apan. Känns fint att se hur Osten äger sönder Lasse Bagdad-Bob J:-) Vi hälsar Sweatt varmt välkommen. Undrar vad norrbottenshumorn kommer att döpa honom till?

Osten berättar att Riksidrottsnämnden lovat besked om Chris Abbott första veckan i april så snart vet vi. Vore riktigt skönt att se rättvisa skipas. Samt att RIN slår amatörerna zebrorna-lärlingskämtet-DIFiplinnämnden på fingrarna.

Sanning är tyvärr den att orättvisan redan drabbat oss eftersom vi var nära ta någon av de tre sista matcherna varav två suddar men kunde inte tippa in skiten eftersom vi blivit berövade våra båda bottar. Chris var visseligen på isen sista matchen, men helt under isen på isen. Tragiskt att för andra gången blivit bortmyglade en kvartsfinal mot Köplustan. Och riktigt trist eftersom vi annars hade fått chansen att visa hur man spöar apor vilket vi gjort effektivt under våren i såväl SHL som CHL.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ungefär samma scenario idag som i våra möten med SAIK i kvarten: LHC skapar en hel del men har svårt att få in pucken och sen avgör SAIK på nåt billigt skräpmål.
4 spelar stirrar på puck när Burström lägger fram en backhandflip till en totalt sopren målskytt.

Dagens: "titta så otroligt bra SAIK gör i allting, dom har ju revolutionerat hockeyn och gör otroooooliga saker på isen och som inga andra klarar av":

Kommentatorn när Burström lägger fram backhandflippen:

"Titta och njut, vilken enorm skicklighet. Inte många spelare som klarar av att slå en sån läcker backhandflip!!!"

Bara det att alla pojklagsspelare får lära sig såna saker redan i P12, typ....

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Har arbetat med annat, men haft semifinalen uppe och den verkar lika trist som vanligt.

Pungen arbetar på hyggligt och får till 0-1 som de håller länge. Så glömmer de bort att försvara sig 22 sekunder och vips är det 2-1. Sedan skärper Pungen till sig igen, kvitterar på en mycket misstänkt hög puck. 

Därefter blundar claesson för när apsevc sätter in en ful crosschecking vid sargen mot pungen harts högra armbåge eller om det var handled och pungen går ned sig varefter aporna smäller in ett suddavgörande.

3-0 i matcher nu mellan ett lag som inte har något riktigt försvar och ett annat lag som bara galopperar på i anfall.

Ganska trist hockey, att se matcher avgöras för att ena laget saknar försvar. Mindre kunniga apsupportrar tycker förstås att det är skojigt och tror att de ser på "teknisk, kreativ, elegant, ljuvlig, fantastisk" hockey. De har förstås inte så lätt att bedöma saken.

Vi andra, som vet att uppskatta hockey där alla lagdelar fungerar, tycker ju det är lika intressant som en allstarmatch, eller som en "hockey" med ansiktsmålning och banjomusik.

Bara att hoppas att Läjkrarna tar Köplustan nu, så får Apan möta ett riktigt lag i final.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Lindberg Råkkar: Hm, ja visst har vi haft spelare som fungerat bra på annat håll men vi inte kunnat ge rätt omgivning men tror du inte att det tycks finnas bättre muskler att komponera ett helt fungerande lag nu? Jag tror det:-)

Och kom ihåg att Kalle Kerman hade ett mycket stort inflytande på lules hockey. Det var ju sedan han blivit skadad inför en match som rograrna satte ihop en lina de själva inte trodde på, en kombination som rönnberg inte själv hittat fast han haft verktygen i massor av år i junis och a-lag, men som kom till av misstag, som ett hopplock inför en match bara. Men den linan öste in mål redan första gången de fick chansen, kunde inte ändras på och bra var väl det eftersom de fortsatte ösa in till dess fredrikmygganpettersson tilläts crosschecka ansikten utan att höjdhopparen brydde sig.

Jag talar om Snygg-Mats och the Övertorneå Connection;-)

Och tack till Kalle Kerman!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Kaiser och Wilhelmsson: Fint av nårtpavör att de vill bjuda på kunskap, men har de någon kunskap att bjuda på?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Huge: Tack! Hoppas verkligen vi kan komponera ett lag där Sweatt kan fungera lika väl som han gjort hos er! Att få in en larsgörannilsson låter perfekt, tar gärna några andra ekvivalenter till norrbottensimporter till er också typ salmingbrödernabröderna och tord:-)

Blir spännande att se vad ni sätter ihop för lag till nästa säsong. Stora ändringar tycks det och första gången karlskronasportchefen och bulan får välja:-) Det lär ju bli förändringar hos oss också men lite svårt att bedöma ännu. Prtas ju om att bottarna kanske inte blir kvar och röglarna har redan anmält sitt eventuella intresse. När dte gäller gamla egna hjältar såg både landslagsjanne och ledin långsamma ut mot slutet och kanske börjar tiden rinna ut och åldern ta ut sin rätt till slut. Janne har ju redan signat ett år till ändå. När det gäller ledin vet jag inte. Han var ju strålande under hösten men efter den långa frånvaro sedan "det var inte meningen" tollefsen krossade Ledins armbågsled har Ledin inte alls varit densamme?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
zigge: He he, självklart! Hoppas bara de inte släpper in några hästar när det ska swingas. Huruvida michelingubben melin kategoriseras som häst är mer oklart;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Huge: Sweatt har alla förutsättningar att bli en Kalle Kerman värvning för oss, för som det ser ut i dagsläget har vi ju ingen spelare som kan lira med honom i hans fart.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Wilhelmsson: Jo, ett skämt kanske... :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Kaiser: bara ett dåligt NP skämt den 1 April .....

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Skellefteå AIK fans bidrar gärna med kunskap och utveckling...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Grattis till ett kanonkap i Sweatt, som det verkar. Vi får väl betala tillbaka lite grann för alla spelare som gått motsatt väg de senaste åren, även om jag helst hade sett Sweatt utanför SHL förstås och det av rent egoistiska skäl, som du förstår.
Är definitivt den snabbaste spelaren överlag i hela SHL sen "Virvelvinden från Vuollerim" sågs på isen, och med rätt omgivning har ni en kanongiftig förstafemma. Kan tänka mig att Osten velat ha både Rödin och Sweatt, men ni får fanimej nöja er med Sweatt, nån måtta på roffandet får det ändå vara.
Vi kanske kan få nåt i utbyte, Ledin och nån till vore en fin gest från er sida, tycker jag....   ;-)

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:Roger Melin klar för Vita Hästen - så MÅSTE det ju bara vara - appselut! Dagsens sanning.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Läjkers och Köplustan lirar övertidsperiod efter övertidsperiod utan att avgöra. Någon kanske tänker att nu tröttar de ut varandra och vinnaren blir ett lätt byte för en utvilad Apa.

Men det är inte säkert. OK för att ju mer man lirar, desto större chans för skador, avstängningar och sådana avbräck men samtidigt kan laget bli allt starkare och mer samspelt. 

1997 spöade Luleå Köplustan med 3-0 och Gnaget med 3-0 och fick sedan vänta in Warulfven för final, eftersom Ulfven nådde dit först efter 3-2 mot HV och 3-2 mot Trottoaren inklusive 36 min OT i en match mot HV, samt 19, 26 och 59 (1) minuters OT i tre matcher mot Trottoaren. Enkel match för Luleå, ansåg alla, men Warulfven kämpade sig till oavgjort i första finalmatchen i Delfinen mot Luleå och vann på OT och vi kunde aldrig hämta tillbaka det eftersom lagen bekvämt vann alla hemmamatcher därefter. 

Jahaja. Nu har Läjkrarna tydligen vunnit matchen efter totalt 104 minuter spelade varav 87 minuter utan mål åt någondera hållet.

Blir Läjkrarna Apans Warulfv tro?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sitter och arbetar med något helt annat men har utan ljud matchen Läjkers-Köplustan på i en sidomonitor. Tittar inte just på spelet men kollar ställningen emellanåt och tydligen 1-1 och bara halva sista kvar. 

Tycker, utan att ha sett spelet, att det är besynnerligt att Läjkrarna inte äger ned Köplustan och att de redan förlorat första matchen och nu riskerar andra.

Vore ju trist om Läjkers - som jag tror har de verktyg som behövs för att fixa Apan - skulle åka ut nu med följd att det blir Apan-Lustan i final eftersom det skulle förvåna mig om inte Apan vinner en sådan match mellan två tuta-och-köra-gäng där nog Apan tutar och kör bäst.

När det gäller lag som kan spela både anfalls och försvarshockey - i synnerhet det sistnämnda som måste fungera mot Apan - är det nog Läjkers i första hand som kan plocka Apa. I andra hand kanske det var Öret och i tredje Luleå. T o m Bulan Boys var ju trots 0-4 i matcher inte så långt ifrån att göra det och hade de inte haft så många skadade skulle de varit i semi mot Köplustan idag.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Blister Brigade: Förresten, när det gäller Ostens överklagan till Riksidrottsnämnden förtjänas det att återigen påpeka att RI inte alls tar upp vad som helst. I de allra flesta fall ska hockeyn själv få besluta utan att RI griper in.

Men det finns två skäl för RI att inhibera ett beslut av hockeyförbundets rättskipare för att pröva ärendet själv:

1. det är av vikt för rättstillämpningen att ärendet prövas av RIN, eller

2. det finns synnerliga skäl för sådan prövning, såsom att det förekommit grovt formfel vid handläggningen av ärendet eller om rättstillämpning som legat till grund för beslutet uppenbart strider mot dessa stadgar.

Det handlar alltså om väldigt starka skäl och i belysning av RI:s bedömning kan man verkligen ifrågasätta vad DN ställt till med.

Effekten av DN:s - och lärlings - korkade uppträdande blev ju att Luleå som gått fram till 3-1 i matcher och hade kontroll på Köplustan i ett nafs tappade våra båda Abbottar utan att lärling och DN hade något problem med det.

Helt klart är att om lag berövas 2/3 av en förstalina blir det en massa omkastningar och lagets försvagas allvarligt. 

Att Abbotten klev in i sjunde matchen var ju snarast till vår nackdel. Han var en skugga av sitt vanliga jag - och förlorade t o m >50% av tekningarna!

Hur skulle det ha gått om de a) bestraffat det brutala överfallet på Cam b) stängt av andra knätacklande Köplustor c) inte stängt av Chris för en knätackling som inte fanns?

Ja eftersom vi spelade oavgjort i match 5-6 och förlorade först i sudd är det lätt att dra slutsatsen att om vi inte hade försvagats genom lärlings/DN:s korkade "beslut" skulle vi ha tagit denna kvart.

I så fall hade vi haft Luleå-Apan i semi nu. DET skulle ha varit intressant.

Gissa varför vi är irriterade...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Blister Brigade: Tack för ursäkten, även om jag inser att du säkert har rätt: att jag gjort mig förtjänt av det så mycket skit som jag kastat. 

Håller med dig om DN. För några år sedan var den riktigt j-a kass med domar lite huller om buller och speciellt jävligt att man inte arbetade för att skydda spelare från hjärnskakning och hjärnskador genom markerande domar. Sedan har det där blivit bättre.

Men i år har det ju ballat ur igen med knepiga slewfoot, knätacklingar, huvudtacklingar-domar.

Tror dock att det största, helt överlägsna vidrigaste som skett är att vi bytt ut videodomarna mot ett situationsrum, kombinerat med en referensgrupp för spelares säkerhet.

Dvs i princip är detta oerhört klokt och synnerligen välkommet. Men bekymret är att man satt Christer Lärling att leda detta och jag är säker på att det är han och ingen annan som fattar besluten. Vilket han gör ungefär lika idiotiskt när han som zebra fick tuppjuck och visade ut spelare efter spelare från det lag han snöat in på för den matchkvällen.

Zebrorna KAN ta beslut match plus rapport som innebär att det går till DN, men det mesta kommer ju via Lärlingen och då blir det förstås samma j-a elände. En del som borde gått till DN komemr inte dit eftersom filtret lärling inte släpper vidare. Annat som inte borde dit skickar han gladeligen upp och det värsta är att den j-a dåren anmäler fallen tillsammans med en egen tolkning och beskrivning av vad som hänt.

Jag har läst några sådana lärlingbeskrivningar och de kan vara så enögt, subjektivt usla att det är en sportslig rättskandal att den nissen inte redan har fått sparken. 

DN BORDE ju kunna räkna med att när en situation som granskats av experter kan de lita på att de är objektiva och kompetenta men så är inte fallet när Lärling skickar upp ärenden och det är för jävligt att se hur DN förlitar sig på "experten".

DNs beslut har varit så upprörande korkade att folk inte kan acceptera dem längre utan överklagar besluten till Riksidrottsnämnden som blir tvungna gå in och eliminera skitbesluten.

Se bara hur DN utfärdade ett beslut där man menade att Tollefsen "mordhotat" en hysterisk linjezebra. Eller när Chris Abbott stängdes av för en knätackling som inte fanns, medan zebror och lärling tillät riktiga knätacklingar av Köplustor utan bekymmer eller gnydde "heads-up" när en Köplusta kastade sig med full kraft med en stenhård axel inriktad för att krossa ansiktet på Cam Abbott, något Lustan också lyckades med och Lärling tyckte det var OK.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage: Im sorry, vi satt och surrade under lunchen om det här och skämtade om Osten med några Lhf fans på jobbet -nu blir det överklagan! haha ect ect.

Håller med att det är förstås en tråkig situation för Mark och man har förståelse för han och jag ber om ursäkt för ett klumpig skämt, det är lätt att dras med när du själv gärna kastar lite gliringar på vårat lag och organisation.

DN har väl kanske aldrig funkat så dåligt som den gjort i år?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Blister Brigade: Jag tror att alla vettiga inklusive Luleå Hockey och Mark in Da Park tycker att det är utmärkt att AD tar upp detta så att vi får en prejudicerande dom. 

Ser du det från Luleås sida har man inte kunnat använda Mark under två månader och det skulle ha gällt ett år vilket innebar att man var tvungen att investera i ny vakt, i detta fall Daniel Larsson. Mark som har ryskt medborgarskap var hela tiden öppen med att han satsade på att få ett KHL-kontrakt dessutom, så Luleå hade ingen anledning att räkna med honom, inte ens de sommarmånader han var anställd av oss, eftersom han skulle ha dragit till KHL så snart han fått ett kontrakt.

Ser du det från Marks sida har han förlorat inkomst under två månader. Naturligtvis vill han ha den ersättningen.

Min gissning är att Mark vinner målet men det får vi se. Tydligt är också att hockeyspelares kontrakt måste ta detta ad notam och i fortsättningen kommer nog alla klubbar, inte bara Luleå, att ordna det.

Men vem är den skyldige?

Jag anser att det är Rikksidrottsförbundets Dopingnämnd. De fattade ett otroligt korkat beslut. För det första handlade det om tveksamheter om han brutit eller inte brutit mot reglerna. Men man får acceptera att dopingkontrollanten är den vars ord väger tyngst där. Men för det andra lämnade han ett fullt korrekt dopingprov 30 minuter senare och han var helt ren och dopingfri.

I det läget borde han ha fått bannor, kanske böter, kanske en kort avstängning.

Men idioterna i Dopingnämnden stängde honom på 12 månader! Fullständigt åt helvete för jävla uselt, helt orimligt och bara utvisande att Dopingnämnden saknade sunt förnuft. Jävla galningar.

Sedan friades han av Riksidrottsnämnden.

I efterhand är det tydligt för alla att de som orsakat denna skada och således de som borde ställas till ekonomiskt ansvar är just Dopingnämnden. Nämndens ordförande, göteborgaren Åke Thimfors, till vardags hovrättsråd i VG region har naturligtvis ett tungt ansvar. Han borde hysta upp stålarna tycker jag.

Men gissningsvis har Dopingnämnden mer säkrade regler än hockeyklubbarna som ter sig amatörmässiga i sammanhanget och idioten Thimfors som ansvarar för ett domslut där Marks hela karriär och dröm om hockeyframgångar skulle knäckas av att han pissat en halvtimme för sent. Fy fan!

Detta om detta. Sedan har vi din fråga om "kanske Osten överklagar?"

Var inbillar du dig att ett kommande beslut i Arbetsdomstolen ska kunna överklagas? Till EU? Till Internationella domstolen i Haag? Till Apornas planet?

Vad är det för jävla skitsnack?

Tydligen har du varit naiv nog att lyssna på hatbrottslingar, galna f d hockeytränare som aldrig vunnit något och så kallade nyttiga idioter i media.

Ditt försök att håna Osten uppskattas inte.

Jag säger det igen: Vad är det för jävla skitsnack?Idioterna vill ha det till att Osten överklagar, trixar och fuskar med regler. Skitsnack!

Att ha möjlighet att överklaga ett som man uppfattar felaktigt domslut är själva grunden för vår rättskipning och synnerligen nödvändigt för att kontrollera den tredje parten i vår statsskick, vid sidan om regering, lagstiftande riksdag: den dömande makten, domstolarna. Att överklaga är den enda möjligheten att komma åt ett korrupt eller amatörmässigt system som fattar felaktiga beslut.

Osten har två gånger bedömt att Luleå Hockey/Luleåspelare varit utsatta för usel och orättvis behandling och besvärat sig över det:

första gången genom att till DIFiplinnämnden anmäla våldsbrottslingar i Djurgårn hockey när hockeyns egna system var korrupta och inte fungerade. Anmälan den gången ledde till viss men otillräcklig rättvisa.

andra gången sedan zebror tillsammans med Christer Lärling fattat helt korkade beslut som hårt drabbade Luleå. Anmälan den här gången ledde till viss men otillräcklig rättvisa.

Om du läser det jag skrivit tidigare i denna tråd finner du fakta för de båda situationerna. Luleå har drabbats hårt av felaktiga beslut, som knappats skulle ha fattats om det gällt t ex Djurgårn och inte Luleå, och hade Osten inte gått vidare med dessa två ärenden skulle han inte skött sitt jobb. Bra gjort, Osten!

Att sedan Wikegård och idioter till Apor av sportsliga skäl ser Osten som en fiende visar bara hur rädda de är för Luleå och hur osporstliga de är att "hämnas" för att de förlorat genom att på detta sätt snacka skit och håna Osten för en egentligen berömlig gärning.

Det var tråkigt att se att du sällar dig till den skaran, Blister.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage: inte lätt för Lulevakten, Owuya drar lhf till arbetsdomstolen kanske han vinner? kanske Osten överklagar?

http://www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/sverige/shl/lulea/article20553960.ab


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: stora tunga lule nästa år ska bli intressant att se om det funkar mot snabb spelande lag.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Knegare: Jo, så är det nog. Ni är ju så framgångsrika att det är ett helvitte ska du veta. Ni kan inte tänka er att torska mot Pungen så jag får några nya halmstrån? 

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: där kan vi snacka om historia...mer än 10 år sen sist vi loosade ett kval...fast du söker väl minsta halmstrå att smutsa ner,eller?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

6-3 till Malmö. Avgörande match upe i Leksand alltså. Vilket av laget gör största Apan då?

Någon kanske förleds att tro att "göra en Apa" innebär en utmärkt insats. Men så är det inte. Att de tagit Le Mat sista åren är undantag i Aphistorien. 

Apans tradition är att alltid falla ihop när det gäller. Kolla bara på alla förlorade kval. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Trist ändå att vi inte får möta Apan i slutspelet. När man ser de där nickedockorna i Aplinorna åka runt och härja vet man ju att mot oss hade de inte fått lira det spelet. Och dessutom skulle det fordrats mycket för att måla på Joel.

Kändes ju som att vi fick tag på Apan när vi förlorade mot dem i början av januari.

Sedan möttes vi i Champions och då lirade vi oavgjort med försmak.

Veckan efteråt spelade vi retur i Champions och lirade ut Apan efter noter.

Och så möttes vi senare i SHL och återigen piskade vi upp Apan.

Nej, jag tror inte Apan skulle ha vunnit enkelt mot oss. Om de ens hade vunnit.  


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
5-3 till Malmö mot Trottoaren med en minut kvar. Ser alltså ut som att det blir 3-3 i matcher och avgörande uppe i Leksand, mellan två lag som båda brukar göra en Apan dvs balla ur när det gäller. 

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

M.Lemiux: Jo det är intressant att vi håller på att bygga ett stort och starkt Luleå. 

Under första delen av Rönkeneran hade vi små, nätta, lätta och artiga spelare som iofs lyckades fantastiskt bra, men det kändes inte rikktigt Luleå. Rönken lärde sig en hel del när djurgårdarna tog till värsta fulspelet mot oss och förstärkte sedan. 

Två år senare litade vi kvart mot Köplustan som höll på att förlora med då gjorde en Djurgårn dvs började köra med fula överfall på våra spelare, anförda av översteäcklet Joel Lundqvist. Då klev Fredrik Svensson in och ordnade upp det hela. Har sällan älskat en spelare så mycket som då. Lustan vek ner sig och förlorade snabbt. 

Supportrar som Råkkarn och Pingu har ju efterlyst det starkare Luleå i snart tjugo år nu och jag tror Osten jobbar för att fixa det. I mitten av nittiotalet dånade journalisterna när de upptäckte att Lulespelarna i snitt vägde fem kg mer än motståndarna. 5 kg muskler. Vilket Köplustan fick känna på -96, i den tuffaste SM-final som spelats.

Om Lasse Bagdad-Bob J tror att han även nästa år kan komma och komma med ett lag där backarna väger mindre än 80 kg tror jag det blir kuliga derbyn;-)

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Knegare: Hmm, det är möjligt. Jag har inte hört talas om det. Däremot kommer jag ihåg när vi lirade mot Bulan Boys - då Pölsan - för några år sedan. Luleå vann med 8-0 eller något liknande. Sista målet sattes av Johan Frallan Fransson som efter sitt mål körde supermålgesten "pumpen".

Frallans motiv var att han inte lyckats måla på 10-15 matcher och därför blev han så lycklig.

Men pölsorna uppfattade det som att han inte respekterade dem utan tvärtom gestikulerade med pumpen för att förnedra Pölsan. En åsikt som de flesta, även Frallan, förstod.

Som hämnd åkte Frallan på en monstertackling mot sargen av fd Luleåspelaren Snygg-Mats Lavander, något som han accepterade utan snack, efter sitt misstag.

Dåliga vinnare är inte populära.

I detta sammanhang vill jag hylla Apspelarna. De har efter varje match förklarat att motståndarna är ett jätteduktigt lag. Smart.

Själv hade vi en gång en spelare som i intervju efter en kvartsfinal förklarade att "vi pissade på dem". Motståndarna var Malmö och när journalisterna berättade om uttalandet för deras kapten den s k Överstegrisen Mats Lusth - just det, nuvarande tränaren, blev han så grym att hans ögon försvann och ersattes av svarta glödande kol. Kommer dock inte ihåg om han hämnades.

Till vårt försvar kan sägas att den spelare som stod för det pissiga uttalandet var en f d apa;-) Dock utan den hyfs som nuvarande apor står för.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ja, jisses vilket dåligt motstånd LHC bjuder på, de blir totalt överkörda. Det är som du säger Sven att de tror att det ska funka med hockey på Finsk modell, dvs inget försvar. Brynäs bjöd på mkt bättre motstånd och var definitivt värda att vinna 2 av matcherna de förlorade....trots att de hade många av deras bästa spelare skadad.

Är helt övertygad att vi hade tagit minst två matcher mot SKAIK också, nu blir det väl lite svårt att visa det men det är känslan iaf.

BTW, kul att Hedman kommer tillbaka..ser ut att det kommer att bli tungt att möta Luleå nästa säsong. Bara nu för fan Fagervall kan vakna upp ur sin jävla värld och inse att Nagander, som dessutom bistår med tufft och tungt spel, är minst 10 nivåer bättre än sopan Fagerudd som bara lyckas träffa skrillerna på sina motståndare.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Har läst nånstans...kommer fan inte ihåg vart...men det ska visst finnas ett "gentlemans agreement" bland spelarna i SHL om att börjar det rinna iväg mot tvåsiffrigt så ska lagen inte sikta definitivt på det...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Kaiser: He he:-)

Ja, jag hittade ju ingen sjumålsvinst i final på sjuttiotalet och enligt den artikel du länkade har det aldrig hänt - förrän Apan fixade det ifjol.

Imponerande vilken spännvid - vinna en finalmatch med 8-1, förlora en match om tredje pris med 0-14!

Den största differensen jag hittat i en semifinal var på 8 mål (8-0). Gissningsvis har inte värre presterats efter sjuttiotalet, fast säker är jag inte. 

Sitter och jobbar med annat så jag hoppar att kolla det nu. 

Nu släpper Apan in 2-7 så för ett nytt rekord krävs fyra mål med sex minuter kvar. Så det går nog inte. Inte idag. Men om två dagar?

Redigerad kommentar



« · 1678244 · »