DansbandsWolf: Härligt att höra:-) Såg matchen på TV och satan vad Luleå ägde sönder Dampungen, som ska vara så omöjlig att möta. Men nu finns det stor chans för Gludfest i morgon - underbart!
Sven.Savage: Hej Sven, eftersom rubriken pratat om glud kan jag med gott samvete prata LHF dam här. Just hemkommen från Delfinen med årets leende på läpparna. Fan vad jag är stolt över vårat LHF om hur vi behandlar 50% av mänskligheten. Man blir på riktigt tårögd. Den goodwill LHF sprider och gratis får spridning i riksmedia är ovärderlig. Och vår damsatsning har betalat sig flera ggr om och är troligtvis den enda i landet som går + ekonomiskt. Denna goodwill svätter naturligtvis över även på herrarna då vi skriver 2016 med jämnställdhet som någonting helt naturligt. Vet att en hel del nya sponsorer varav några verkligt stora fått upp ögonen på LHF och gör framtiden mer än ljus. En liten reflektion....publikintäkterna idag....~3000 x 50:- = 150kkr + minst lika mycket i morgon är en inte föraktlig summa i dagens damhockey där våran finalmotståndare fick gå ut med tiggarbrev för att få ihop till resan hit ( och nu skall de även betala övernattning....)
Kan överleva en förlust i kväll i Wermland för jag har redan börjat ladda för morgondagen och gludchans på HEMMAPLAN.
Nu är det strax nedsläpp och djävulen hur spännande det blir.
Warulfven har ju spöat oss fem matcher i rad och senast var de, trots underläge 3-0, synnerligen nära att nå ikapp.
En rimlig bedömning och objektiv dessutom att Warulfven vinner och kvitterar matchserien.
Senast försökte Warulfven vara stora och tuffa men upptäckte att Luleå är större och tuffare. Så nu kommer de att spela annorlunda. Men kanske är de lite hämmade av kunskapen att de möter ett tuffare lag?
eltifoso: Nja, Linus på Linjen, den tidigare lulespelaren är väl inte så mycket att hänga i granen? Arell tillbaka "glömde" du att påpeka och det är väl viktigare? Dessutom kommer peter hejsanhejsan andersson att springa ned till domarrummet i halvtid för att diskutera a) hur dömer ni? b) löneförhandling...
Lindberg Råkkar: Ja, hemmalag kan med stöd av publik sätta press på domare men den press man sätter på Hovet eller Scandal-i-analium liknar inget annat och med svaga zebror kan de vända förlust till vinst.
Det har vi själva råkat ut för i båda Götebrog och Stockholm och den här gången var det Köplustan som drabbades i Sthlm, de är nog inte vana att åka dit genom zebror, men nu hände det.
Folk talar visserligen om "träffade ju kroppen först" och sådant men som jag ser det kan det knappast bli tydligare. Han kommer definitivt blindside och sätter in en tackling som snurrar huvudet som en karusell på mottagaren. Skottet är redan avlossat och Sörensen har ingen möjlighet sno puck eller sådant skitsnack.
Nej det där var för alla vettiga bedömare fem minuter plus matchstraff för Sörensen och att han lade av den tacklingen när han precis kommit in på isen efter 2+10 för checking to the head bara ytterligare förvärrar det hela.
För mig är det självklart att DN ska och kommer att döma många matchers avstängning på Sörensen nu och de dubbla huvudattackerna borde självklart ge honom >5 matcher.
Det här var en ren stöld signalerad extremt svaga och fega zebror och att de inte skämdes ögonen ur sig efter att först ha blundat för det grova spelet och därefter kommit fram till att Djurgårn skulle ha PP, vilket avgjorde matchen...
Jag bedömer denna zebrakollaps vara NÄSTAN i nivå med höjdhopparens då ha gav Köplustan en vinst i kvartsfinal mot Luleå i Scandal-i-analium.
Eller när klacken i Fjollbollen kastade in mynt på isen för att rädda svårt utsatt Djurgårn i semi mot Luleå för 15 år sedan, utan att Djurgårn bestraffades för hanteringen av publiken - det var väl dessutom samma match då de av Djurgårn utsedda matchvärdarna med polishjälp flyttade hela Luleklacken som inte tilläts sitta ensamma på en läktare utan placerades ut en och en i hela jävla Fjollbollen.
Nej, det finns en del att önska inom hockeyn för att säkra sportsliga matcher...
Sven.Savage: Frågan är vad man ska dra gränsen för vad som borde resultera i civila åtal och inte endast avstängningar av förbundet/hockeyligan? Jag kan tycka att det som Fernholm råkade ut för borde ha lett till ett civilt åtal, som fotbollsöverfallet i länken gjorde. Det enda felet med domen i länken var förstås att gärningsmannen inte blev dömd för grov misshandel. Nu menar jag inte att varenda ful tackling borde gå till domstol, men om man medvetet skadar en motståndarspelare (medmänniska) med ett överfall som överhuvudtaget inte har någonting med sporten att göra så borde man inte kunna gömma sig bakom "spelet hockey" eller "spelet fotboll" utan dömas i en civil domstol som man hade gjort i andra sammanhang.
Jag lagade lite mat och missade målet för mitt eget mål. Försökte spola bak för att se vad som hände, men då dör Cmores sändning. Dessutom sätter tydligen Chris Abbott 2-2 men inte heller det har jag sett.
Det verkar dock som att markus "javisst, jag har bestämt att NHL vill ha mig" svensson levererar sina vanliga megasilar.
Sven.Savage: Nä, Hv har inget att hämta hem....dom försöker iaf, det ska dom berömmas för, men när de väl vaskat fram en vass chans skjuter de mitt i magen på Svensson, som alltid gör en "kanonräddning" medans SKAIKs avslut sitter i hårt i krysset...ja, se avslut som inte PeeWee sållar in förståss. Osäkert intryck ger han, då skulle jag faktiskt hellre ha Svensson i mål :)
En 23-årig hockeyspelare i Nacka har dömts till två års avstängning, sedan han överfallit en Bålstaspelare som kollideras med Nackaspelarens storebror. När man ser på den första kollisionen är det tveksamt om Bålstaspelaren gör något fel, men jag vet förstås inte vad som hänt tidigare och andra saker.
Det jag vet är att Nackaspelaren, som nu är avstängd, tar fart från egen zon och jagar över isen för att när han kommer fram till motståndarens zon, där bålstaspelaren sitter ned på isen, försvarslös, i full fart crosschecka honom över halsen vilket han följer upp med att kasta sig över honom för att agera vidare.
Jo. Det är så extremt korkat att nog kan man försvara TVÅ ÅRS avstängning, vilket förstås innebär att den killen spelar inte hockey vidare i livet. Inte minst för att markera att det finns en gräns för vad som kan accepteras i hockey.
Vissa dumheter är så extremt dumma att man får ta ansvar för vad man gjort och som ytterlighet innebär det att hockeyn säger "Nej tack. Sådana som du vill vi inte veta av."
Samtidigt kan jag fundera på vilket straff hade varit jämförelsevis rättvist för Pite-Foppa som höjde armbågen och avslutade Fernholms hockeykarriär. Eller Lustabacken som siktade in sig och kastade uppåt för att köra den stenhårda axeln i ansiktet på Cam Abbott, därmed avslutande hans karriär? I första fallet utskällt av en enig expertis, i andra fallet applåderad?
Apan har redan ledning 0-2 på HV efter 11 minuter i bortamatchen, sedan de inlett med 7-1 hemma.
Taktiskt gäng, som efter att ha "förlorat" två sista matcherna i serien mot Öret och HV - inklusive detaljen att köra med 10 junisar mot Öret - såg till att fixa ett lagom motstånd i kvarten.
Ser att Ulf-Tures inte så smarte sidekick, hårt pressad för all skit han öser in, försöker hoppa på mig genom lögnaktiga påståenden med orden "Eller sitta och ljuga som Savage: I Skellefteåboken hyllas Breivik.".
Här kommer sanningen som jag håller mig till: Vinalkisen Ulf-Ture, som på den tiden bland annat kallade sig "Sten-Georg" tyckte att det var en god idé att den 10 september 2012 på Luleå Hockeys sida på svenska fans, under en artikel rubricerad "Luleåbloggen: LuleåBloggen: Luleå Hockey, hela Sveriges lag!" lägga in följande kommentar:
"Breivik, där har ni hela Norges man!"
Alla som tycker att det är en lämplig kommentar under en artikel om hockey räcker upp handen. Sexfingrade händer godkänns inte.
Se gärna länk för källa. Jag hittar nämligen inte på utan kan bekräfta det jag säger.
Vaktligan i slutspelet toppas av David Rautio Berguv, Luleågrabb, utbildad av Luleå Hockey. Trea ligger Joel Lassinantti, Luleågrabb, utbildad av Luleå Hockey.
Däremellan har maskussvensson, nittiotvåprocentarn, nästlat sig in, beroende på att han kunde stå i vägen för fösningar från utklassade HV.
Vi får se om Lustans lassejohansson börjar vackla. Då får de sätta in JG, utbildad av Luleå Hockey. Blir trevligt i så fall med tre Luleåvakter toppande vaktligan.
BGJ: Med nuvarande hittpå-system möter ni som seriesegrare ett lag från plats 8-10 i kvarten, vilket mer eller mindre innebär direktbiljett till semi.
I semi har ni år efter år fått Pungen, ett lag vars försvarspel aldrig dugt och ni har lika bekvämt abonnerat på finalerna. I år, när Pungen äntligen skaffat sig ett försvar, garanteras ni slippa Pung i semi.
Våren 2013 mötte ni i final ett Luleå som fått kämpa djuret i kvart och semi mot Lusta och Ulfv och väl i final tog vi slut, till stor del beroende på att Apspelarna ville mer och kämpade bättre. Och var utvilade.
Våren 2014 var Köplustan och Läjkrarna i för j-a bra form och vi väntade med spänning på när ni skulle möta de lagen.I kvarten fick ni möta laget från plats 10, HV, vilket blev samma munsbit som det blir i år. Under tiden passade laget från plats 9, Pungen, på att slå ut laget från plats 2, Köplustan. Sedan fick ni Pungen i semi och det var lika enkelt som vanligt. Läjkrarna var för j-a grymma. I kvarten spöade laget från plats 3, Läjkers, Luleå som hade Linusarna Omark och Klasen men Läjkers neutraliserade våra stjärnor och vann. I semi åkte Läjkers på det enda lag jag tror kunde rå på dem det året, Warulfven, och torskade. Varpå Apan körde över Ulfven med 4-0. Det slutspelet slapp ni möta Luleå, som säkert velat jäklas med er, och ni slapp möta de två svåraste hoten, 2an Lustan och 3an Läjkers. I slutet av serien kom Lustan upp till Skellefteå och krossade er med 1-6. Matchen innan hade Läjkers slagit Lustan med 4-2.
Jodå, nog fanns det konkurrens det året. Men eftersom konkurrenterna plockades bort behövde ni bara möta lagen från plats 10, plats 9 och plats 5 för en andra Le Mat.
Våren 2015 kom ni inte undan längre. Ni råkade på värsta hotet, Läjkers, i final. Och förlorade.
Jodå. Nog har ni haft en hel del råflyt med er. Inte säkert att ni har behövt det. Men råflyt har ni haft.
Sven.Savage: slippa och slippa. har Lustan varit bra nog för att ta sig ända fram tidigare år? uppenbarligen inte. ni slog ut dom för 3 år sen. LHC året efter samtidigt som FBK slog ut Växjö. någonstans handlar det ju då om hur laget tar lärdom av sina Slutspels sejourer. Frölunda och RR har inte lyckats riktigt med de. Växjö och Hallam har gjort det bättre. iaf ifjol då man lärt sig sin läxa efter uttåget mot FBK året före.
rent generellt blir det lite konstigt att man säger att Skellefteå fått slippa tuffare motstånd. man har fått det motstånd som varit bäst på att ta sig fram till finalerna.. vare sig man tycker att andra lag borde gått längre i slutspelet så har dessa lag inte varit bra nog för att ta sig ända fram. (exempelvis lustan).
Sven.Savage: Med den högsta ärligeten jag kan uppbåda. Sedan Piteå vägrade ge spelare till Luleå, vad har vi egentligen missat? :) Piteå överskattar sig själva och visst har vi fått ett gäng helgrymma spelare därifrån under åren men sedan Mattis Öhlund (som för övrigt var den sopigaste back någonsin i Luleås tröja de första två åren av tre) har de egentligen producerat? :) Låt dem tjura.
Blister Brigade: He he, Approdukter? Enda anledningen till att de hamnade en kort tid hos Apan var ju att det fortfarande finns några felrunkade pitbor som inte sluter upp med Norrbottens lag utan hellre vill göra dåligt för Luleå i tron att det tar Pite till himmelen till slut.
Landslagsjanne skulle förstås ha gått till Lule omedelstrax, men då hade ju vissa pubar, arbetande för Mats Holmgrens i Fjollträsk, "kommit på" att pite skulle vara farmarlag till AIK (ja, det riktiga) så han fick gå dit och på väg hem stanna av hos Apan innan han följde ljuset. Jag känner personligen de som låg bakom hela skiten så jag vet vad jag talar om. Likadant Foppa som hamnade i trubblet att vissa pitledare hade lierat sig med Apan, i syfte att motverka Norrbottens egna lag, men även han hittade ju hem.
När Luleå blev ett riktigt hockeylag hängde hela Norrbotten på, men efter Renberg-Holmström-Öhlund fick några pitbor fnatt och menade att om inte den stora Satan Luleå stulit pites spelare skulle man varit bästigast i landet. Och en j-a massa år lyckades dessa se till att aldrig i helvitte fick en pitbo gå till Luleå; ungefär samma medeltidsmentalitet som pitbon Aplasse kört med hos Apan ett decennium.
Nej, det där är en trist del i norrbottnisk hockey och tack och lov är den utdöende.
Jag gillar Apan, igen-kligen, men den här anti-Luleå-mentaliteten är trist. Under match är jag gärna fiende med Apan men efter match känner jag mig mer som Apa än som sydbottning. Tror att detsamma gäller dig. Men alltför många Apor har en knepig och snedrunkad syn på att hata de som de borde vara vänner med.
eltifoso: Skål! Ber om ursäkt om jag skrev något överilat i mina agressioner men Luleå mot FBK brukar varva upp mig mer än fakeaik-lag osv :) Tror det kommer bli något utomordentligt tufft i nästa match då ni nog går vinnande. Vet inte om det märktes men har den största respekt för FBK som slutspelslag och om vi någonsin möts i Coopen så lovar jag att bjuda dig på en öl :)
Sven.Savage: Jag gillade gårdagens march alltid lika trevligt att spö HV! kul att se att du lyfter fram skellefteå produkterna Janne och Pite-foppa man märker att dom har hjälp lule framåt och Foppa som får lira i den äldsta jun.. hrm 4'e kedjan i serien borde inspirera era övriga juniorer ;-) skämt o sido ni gjorde det grymt bra ikväll och fbk har något att fundera på!
M.Lemiux: Ja, harrejavvvvvlar vilken match! Att se hur hela Luleå kunde som ett lag göra allt rätt så länge, bara för att pressas upp mot planket med svansen mellan benen när luriga Warulfven fann på råd i tredje. De var ju tvungna att ta risker och långt in i tredje hängde 4-0 i luften som konsekvens av de chanser vi fick, men de lyckades finurliga som ulvar äro att trixa sig in igen och Tommys vaktplock med åtta minuter kvar var så giftig - man kom att tänka på Rönkens plock i avgörande kvarten mot DIF - att man bara förstod att med så j-a många rävar bakom örat kan det bara lyckas. Och så nära de blev, till slut.
Nej, nu vet de vad vi kan göra och till returen nere i den gredelina arenan på lördag kommer de säkert med ett helt nytt spel. Galleraporna, junislinan, kommer att vara ännu snabbare, stjärnan kommer att ta fram chans efter chans i stället för att skaffa sig 2+10 och de kommer att plocka fram ännu mer lägen för Nygrens äckligt imponerande bössa; idag hade han väl tre riktiga chanser, varav två gick utanför och den tredje satt fruktansvärt i bortre krysset.
Ja, fy fan. Det här har bara börjat. Är inte livet helt underbart?
eltifoso: Jag håller med dig: Så här ska slutspel se ut!
Och så har det alltid sett ut när våra två lag mötts; hockey när den är som bäst! Undantaget möjligen våren 2013 då man ganska snabbt kände att vi var för starka, samt våren 1998 då vi var chanslösa.
Men denna gång, liksom alla tidigare i övrigt, kommer det nog att bli en kamp in till sista centimetern för även om vi nu vänt blad från de fem förlusterna i rad och har visat att vi kan äga matcherna mot Ulfven, vet vi att ni alltid kommer tillbaka, vilket Tommys vaktinplock med åtta minuter kvar vilket tog er fram till nästan kvitterat visade, och ingen av oss glömmer innebörden i det gamla djungelordspråket:
Daddeh: Jo, när det gäller att vara tuffa och beredda på fysiskt spel ägde vi sönder Warulfven och det känns skönt. Jag tycker faktiskt att det enda de försökte med var att slåss efter avblåsningar och då gärna 2 mot 1 eller 3 mot 2 för att inte säga 5 mot 1; odds de ville pröva ibland när de inte kom någon vart.
Den stämpel vi nu satt är att om de vill skrämmas fysiskt åker de dit. Och om vi går på intensivt med hög press är de för oskickliga för att hantera det. Men om vi krymper ihop och ger dem chans att anfalla letar de fram läge efter läge för Nygrens bössa, som är SHLs bästa.
Så, nu gäller det främst vilka kan styra spelet i den riktning man behöver. Objektivt sett är det Luleå som har initiativet att göra det, men trots vår härliga vinst idag ser jag inte oss i förarsätet utan tror att det kan gå hur som helst.
En match i taget. Och ända in i kaklet. Enda sättet att nå semi för oss.
Blister Brigade: Ja, eller hur? Tänk bara på den trista match du såg igår; mellan en tråkig Apa som bara bekväm-vinner mot ett lag som inte har i slutspelet att göra.
När du nu ser ditt närmaste SHL-lag, hela Norrbottens Luleå Hockey, måste du för dig själv erkänna att det är ljuvlig underhållning! Landslagsjanne, foppa, pitekillar som lirar för Norrbottenslag; nog suger det väl lite att hålla på ditt rätta lag:-)
KulaShaker: Tack! Ja när det gäller er håller jag med du. Så orättvist drabbade av så många skador på så viktiga spelare tappade ni ju under säsongen från topp till plats 3 och så på slutet, när Apan la sig mot Öret och HV, t o m ned till en orättvis 10e plats, från vilken ni gav Djurgårn, som just nu är starka, en hård kamp om platsen i kvarten. Vi mötte ju er - när ni var försvagade och hade så många borta - i B2B där ni under stora delar lirade ut oss fullständigt och bara fick med oss två pinnar på småflyt.
Det är något med andan hos Pölsan som vi alla är avis på och det kändes helt fel när ni havererade tidigare men när Bulan kom in kom ni tillbaka och där är ni nu. Grymt att lag med just nu mer pengar snor spelare av er - som vi snöt Sweatt och kanske är vi på jakt efter Scott också. Men ändå finns ni där och kan aldrig räknas bort. Hoppas ni plockar in Joacim Ericsson i mål till kommande säsong. Skulle tro att han kan leverera fint vaktande och det känns rätt att han, som sävlig pojke kommer in i sitt rätta lag.
Hur det går för oss vete fan. Det är svårt att spela ihop ett lag och se, hur lite Sweatt och Rajala - de dyra värvningarna betytt! Nu är det framför allt de tidigare helt misslyckade backarna som är vår styrka i kombination med Lassi och hårt arbetande linor, där Grana förstås sätter stil genom att sänka motståndare mentalt och knipa tekningar så det står härliga till:-)
All lycka till er nästa säsong efter alla grymma motgångar. Det kommer att glädja mig att se en stark Pölsa på pölserligt sätt kämpa ned lag efter lag och speciellt om ni plockar Apan som ni gjorde för några år sedan; om än då fullproppade med matchvinnare från egna junisled.
Vilken härlig match...hoppas att det fysiska spelet håller i sig, då får vi en fortsatt trevlig drabbning lagen emellan. Denna match var dock våran, väldigt onödigt att bjuda in Färjestad sådär.....hoppas nu Luleåspelarna har lärt sig läxan att inte lämna Nygren så där, fy fan vilken bössa han har. Även om nu denna match var våran och vi var bättre känna det som att det kan sluta hur som helst...Färjestad kan definitivt slå ut oss.
Sven.Savage: Gratulerar till segern! Känns som om det här kommer att bli kamp över minst sex matcher. Granis släpper ni honom till oss till nästa säsong, vi behöver få tillbaks hans hjärndöda ögon . ;-) Själv sitter jag bara och våndas över vad vår silly ska leda till, men jag tror att vi kommer att ta ytterligare ett kliv uppåt nästa säsong. Vet att många tycker att vi tappade i förhållande till fjolåret men jag håller inte med. Bulan och Bengtzen har något på gång. Blir kul att följa er matchserie mot bollklubben så här lite på distans, upp till kamp...
Sven.Savage: Självklart men nog känns Tollefsen viktigare för FBK tycker jag. Luleå har grymt bra bredd och en fight är en extra matchs avstängning bara. Tror faktiskt det bara skulle gynna Luleå...även om jag tycker Hedman är lika underskattad som Wallin är överskattad. Skönt med vinst iaf men nog fan är det ju illa det ska behöva bli spännande efter hur de två första perioderna såg ut.
Daddeh: Det gäller ju att vara smart också. Om Hedman bedömer att Ulfven förlorar mer på att tappa OKT än Luleå Hedman så kommer fighten. Men smart att vänta till rätt läge och rätt match.
Sven.Savage: Tycker det ser förjävla stabilt ut faktiskt. Luleå är inte bara ett par utan flera par större än motståndarna just nu. 3-0 känns i underkant då FBK knappt haft en målchans. Den som påstår vi fått hjälp av domarna i denna match injicerar rödvin direkt i ådrorna på deras taniga boskapsarmar. Jag har däremot lärt mig att man aldrig ska ta något för givet med de där jäkla FBK-arna. Det känns bra just nu men har ändå en viss oroskänsla inom mig som inte kommer avta förrän matchen är avblåst och Luleå vunnit.
Jag ogillar för övrigt Micke "Köttbullen" Johansson å det grövsta. Spela död efter en tackling av MicFlicker?! Vissa av dagens hockeyspelare har ingen stolthet alls.
Blister Brigade: Oh ja! Tyvärr är ju regelverket som det är annars tror jag absolut att bägge hade slängt handskarna redan. Det många inte verkar veta är att Hedman slogs ganska mycket när han åkte över pölen. Tror absolut inte att han bara skulle bli nån slagpåse...man behöver ju dessutom bara se på Tofsens näsa för att se han inte är alltför vass :P
Ulfven varvade upp i andra perioden, efter långsammare och mer fulspel i första, mycket snabbare Ulfv i andra.
Men fortfarande är Luleå det klart bättre laget och Ulfven får nästan inte fram några rejäla chanser medan Luleå fortsätter vaska fram - och dessutom fick vi under andra perioden betalt "radioaktivt" när långskott gick in via skymningar och styrningar.
Just nu känns det riktigt bra, efter det spel vi sett, och jag tycker att det påminner om när vi slog Warulfven i semi för några år sedan: Ulfven kan inte ställa upp tillräckligt med motstånd för att stoppa oss och en dominerande tuffing som OK Tollefsen hinner inte med när farten dras upp; för den delen ej heller Nygren, Gulas och andra toppar för Ulfvarne. Är väl igen-kligen bara Ulfvarnes junislina som har den hastighet som behövs men å andra sidan är galleraporna lite mer orutinerade och blir inte med i spelet när Luleå attackerar ulfvabackar med 1-2-3 forwards:-)
Just nu känns det som att det största hotet är det att vi har 3-0 - det svåraste läge som finns i hockey. Vänder spelet över för Warulfven kan det gå snabbt så det här är inte vunnet på långa vägar än. Ingen säger ingen får gå in i tredje och tro att vi vunnit - för då förlorar vi.
Mycket glad blir jag när jag ser Toni Rajala tacklas och Johan Harju ge sig in på brottning framför Ulfvens kasse. Det talar för att hela laget är beredda att kämpa allt det de kan och utan sådana insatser vinner man aldrig ett slutspel.
Ojoj, nu gäller det att inte tappa spelet i tredje utan bara köra på medan Ulfven måste chansa och ta risker som vi kan straffa:-)
Lindberg Råkkar: Vilket skitsnack av intervju-Ulfven i paus! Matchbilden är ju den att Luleå har ägt ned Warulfven ganska bra och Ulfven svarar genom att sega sig vid avblåsningar och dela ut tjuvsmällar i syfte att det ska bli slagsmål i stället för hockeymål.
Läget efter första perioden 1-0 till Luleå men 2-0 eller varför inte 3-0 skulle bättre ha speglat det vi sett. Just detta är obehagligt, med tanke på att Ulfven nästan alltid startar sömning för att bli bara värre och värre att tas med, och då är 1-0 inte mycket att gå på.
Men helt sant är att Luleå varit rejält mycket bättre än Ulfven i första och den stora skillnaden - förutom att vi går framåt, dumpar om det behövs, och kör så snabbt att Ulfven inte hinner med - är vår höga press där vi attackerar Ulfvar med puck i egen zon med sådan vilja att de blir vilsna och tappar tillbaka puck.
Jag tycker att Ulfvarne i försvaret är sega och hinner inte med, som vore de Tollefsens everyhopa. Tollefsen, förresten. Påminner om en alien från Independance day "You gotta come down here with an attitude, actin' all big and bad?" OKT har verkligen sökt bråk, i situationer med smågruff, avslutar han med att avlossa en eller flera proppar och man undrar varför inte zebrorna vågar ta ut honom, men peter hejsanhejsan andersson har väl förklarat att OKT anmäler zebrorna om de inte låter honom hållas som vanligt.
I ett av gruppen körde dock Grana en halv flygande mara på OKT och slängde honom i isen:-) Det pågick just då kurr över allt speciellt när Melart skulle spöa upp Gulas som frossat honom i rygg mot sarg (och åkte på 2+10) varpå två (!) ulvar kastar sig på Melart för att hjälpa Gulas. Så ingen kommenterade det, men jag tror att Tollefsen känner sig lite...liten, när han blir slängd i isen:-)
Nu dags för andra perioden. Ulfven kommer definitivt att bli bättre nu. Orkar Luleå stå emot? Att bara ha 1-0 med oss känns farligt lite...
Lindberg Råkkar: Domarna är helt klart inte Luleåvänliga ikväll. Det Hedman åkte ut för (dvs högerjobba junior) har Tollefsen gjort 2x och Nygren 1x redan. Blev lite det jag var tyvärr rädd för. Känns lite som att domarparet ska visa hur duktiga de är genom att inte falla för publiktrycket.
Blister Brigade: Hedman backade? Menar du när han började trycka upp klubban mot ansiktet? Klart som fan man inte trycker på framåt då :) Det slutade ju med att de var typ 1 dm från varandras nyllen medan käften gick.
eltifoso: Färjestadsgröna?! Fy för bövelen du har ju rätt! Har inte ens tänkt på det! Nu blir det guldfärgade Mariestads istället för resten av slutspelet :)
eltifoso: Haha jo kan bli mycket svett blod och tårar önskar att vi hade en Tollefsen i vårat lag han inger en del respekt, gilla hans diskussion med hedman som bara backade :)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?