Portello: En motiverad JR tillhör de absolut bästa spelarna i ES. Just nu skulle jag inte byta ut honom mot någon öht. Snarare skulle jag vilja klona honom så vi hade kunnat ha en i varje kedja.
Albert Hall: Grymt härligt med en trea idag. PP-spelet var väldigt glädjande, och även BP-spelet.Rönnqvist verkar vara i väldigt bra form.Tror han har gjort poäng i de flesta matcherna. Kanske alla? Någon som har koll? Hur var det med Luleås 2-2 mål? Var det Mäntylä eller Nordqvist som gjorde det.Olika bud på olika ställen... Måste även berömma Ryhed. Väldigt bra insats av honom.
Albert Hall: Det var säkert någon gröning som konverterat till luling och lagt sina sista kronor på entrébiljetten. Hade han inte slangat hade han inte tagit sig hem ju. Fast man kan ju tycka att det var onödigt att slänga bort tanklocket.
Albert Hall: Det satt jäkligt skönt med 3 poäng iaf. Jag sa på jobbet att om LHF förlorar idag så kommer jag inte till jobbet vare sig imorgon eller någon annan dag innan LHF har vunnit igen. Jag blir så jävla grinig när LHF förlorar att jag känner att folk borde slippa umgås med mig då.
difzi: jag tror inte att han spelade någonting alls. Han och Staffan Kronwall satt på bänken hela matchen vad jag såg (fast jag var förstås mest koncentrerad på Luleå så jag kan ha missat något byte här och var).
difzi: jo, matchen var rätt jämn men jag tycker att det ändå var ganska rättvist att Luleå vann då vi hade något fler heta lägen. I DIF var Daniel Tjärnqvist mycket bra liksom Nisse Ekman. Czerkawski och Espen Knutsen var nästan helt osynliga.
Puh, tre poäng trots en enorm DIF-press i tredje perioden. Luleå kom helt ur rytmen av ett tidigt spel i numerärt underläge och hittade aldrig in i det hela igen. Men tre poäng i alla fall, och bitvis finns det ett bra spel där.
3-2 till Luleå efter två perioder. Luleå dominerar perioden totalt, men det blir fortfarande lite för få målchanser. Tycker att Hynning och till viss del även Koch visar tendenser att börja hitta in i spelet lite mer, och det vore oerhört välkommet om de kunde börja producera lite. Kedjan med Holmström, Rönnken och Nordqvist är riktigt bra framåt - men de har lite problem i egen zon ibland.
2-2 efter den första perioden. Luleå pendlar mellan rätt bra spel och fruktansvärt virrigt dito. Från ca sex-sju minuter av perioden och ett par minuter framåt såg Luleå ut som ett division I-lag. Bra spel med en man mer - två mål på tre försök är mycket bra. Det blir dock för få målchanser framåt i spel fem mot fem för att det ska vara helt godkänt.
Vi behöver en seger - ja. Men om vi spelar som vi gjort de senaste matcherna kommer vi definitivt inte att vinna. I vilket fall som helst tror jag på en Luleå seger.
DIForever: Nämen titta! Något ringer i minet att jag kan ha upplevt den glädjen av segern, men endå inte. Coolt, alltså har vi brytit trenden, kan man säga =) Kankse vinner ikväll trorts allt, Djurgården kan vara rätt kämp villiga nu, vi behöver en seger.
Albert Hall: Vi har aldrig vunnit hos er, men hemma i Globen har vi vinnut! (nu talar jag under grundspel) Tror jag inte har sett någon match mot Lule, ingen jag mins i alla fall, men jag har hört att de altid är bra matcher. Hoppas att de håller sig, det tror jag, de är två bra lag som möts.
Portello: Jaha Ryhed som domare med dom nya hårdare regler som sak tas efter, jaja hoppas att Tjalle och Co har smort upp gångjärnen till utv båsen innan nedsläpp i COOP ARENA!!!
Du är ursäktad. Inte så lätt att komma ihåg resultatet i den matchen. Efterspelet handlade helt om Odoyas slagsmål med Ledin och huruvida Wikegård beordrat detta.
Ursäkta mig. Den matchen missade jag :) Men en trepoängare på sju år då. Tycker inte sannolikheten blir så himla mycket större för det :) Som sagt, 3-1 till Luleå.
Av tradition så brukar det vara väldigt bra matcher mellan Lule och Dif här i Lule. Jag brukar säga att om man bara ska se en enda match per säsong så ska man välja Djurgårn. Oftast så brukar faktiskt Lule vinna dom matcherna också. Fast ifjol har jag för mig att Dif vann den ena matchen efter att Jonte avgjort assisterat av Nordmark.
Djurgårdsvinst blir det också ikväll. LHF-DIF 1-4.
Då drabbas vi samman för första gången detta år. Matchen kommer säkerligen bli jämn men tror att ni lämnar plan med en 3poängare. Vi kan bara inte bryta vår hemska trend, men hoppas på att den bryts snart t.ex. idag.
Men tror på en bra match, hoppas på att den blir bra också.
Målvakter: Kristian Antila, Gusten Törnqvist. Första femman: Jaroslav Obsut, Johan Fransson, Tomas Holmström, Jonas Rönnqvist, Jonas Nordqvist. Andra femman: Niclas Wallin, Tuukka Mäntylä, Linus Fagemo, Johan Tellström, Karl Fabricius. Tredje femman: Roger Åkerström, Jan Sandström, Per Ledin, Thomas Koch, Justin Williams. Fjärde femman: Fredrik Hynning, Thomas Berglund, Emil Lundberg, Jonas Johansson, Johan Harju.
Om det stämmer verkar det som att det är omkastat i kedjorna. Första kedjan ser väldigt bra ut. En speldirigent i Rönnqvist, en målskytt i Nordqvist samt en som tar stryk framför mål i Holmström.
Så är det åter match igen. Vad jag hört så vaktar Antila målet ikväll. u är det det dags för tre poäng igen efter två raka förluster. Man kan ju alltid drömma om målfyrverkeri och vinst med 4-5 mål.
Portello: Nattinatti. Det märks att det är jobba-hemma-i-stan-vecka. Min dygnsrytm blir alltid totalrubbad då. Eller rättare sagt sover jag alldeles för lite eftersom jag ändå måste upp lika tidigt på morgonen.
Portello: Det är ju inte helt säkert att någon inom LHF vet ens. Någon som jobbat med ombyggnationen eller någon förbipasserande kan ju lika gärna ha plockat med sig den eftersom den stod utanför hallen rätt länge.
Du får vända dig till kommunen om du vill ha parkeringen asfalterad. LHF lär ha rätt litet inflytande på pajasen Karl Petersen som enbart är intresserad av att bygga 200-miljonersmonument (konserthus) över sig själv. Att det sedan bara intresserar max 70 pers, av vilka 95% nått den ålder att de är nära döden, skiter han i.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?