Sven.Savage: Jag noterar ett tufft spelschema framöver. Från 28 januari och 10 dagar framöver har vi 6 matcher varav två tillfällen med back to back med match två dagar i följd. Sen är det 9 dagars uppehåll. Känns inte bra, hög skaderisk. Jag har inte koll på om alla andra lag samtidigt också har en samma matchbelastning.
Osj02: Ja. Med hänsyn till vprt spel på senare tid, t ex mot Röglet och Arslet borta (Pungen enda plumpen) känns det som att vi är tillbaka fär vi var i slutet av serien förra året speciellt när vi nu tar in Lassi igen.
{7536}: Man är mycket imponerad över att Luleå står upp och vinner en sådan här match. Laget är starkt nu! och vi får väl förklara lite mindre lyckat för någon månad sendan med att spelarna var försvagade post-covid.
Men jag tycker att denna Pölsa kämpade rejält och många lag hade inte lyckats vinna match mot dem. Jag tror definitivt att Pölsan kommer att fortsätta lyckas bra i serien och längtar efter den dag som snart kommer då de passerar Apan.
Zappaholic: Och nu ska jag säga emot mig själv. Det händer att folk får 5-10 matchers avstängning för riktigt fula överträdelser.
Men att offret samtidigt blir borta kanske 20-30 matcher.
Där tycker jag att man skulle på något vis koppla straffet till effekten i syfte att hårt markera att den typen av förseelser ska överhuvudtaget inte förekomma på isen.
Senast ni slog ut oss i slutspel hade Emil Larsson, då i Luleå, en central puck i slottet med chans att panga in en kvittering. Då kommer i hög fart bakifrån en pölsa och sätter in en monstertackling bakifrån och det bestraffas inte alls. Emil blev inte skadad. Men han kastades mot Jonathan Granström som träffades i huvudet av Emils huvud och granström har väl inte spelat sedan dess? Jag tycker att det var vidrigt att nämnda pölsa inte bestraffades. Han borde ha blivit avstängd lika länge som Granström inte kunde spela...
Sven.Savage: Länge sedan man såg en sådan rättvis seger. Luleå mot Ersson och är det såhär Brynäs tänkt spela resten av säsongen så blir det kvalspel sanna mina ord. Ölunds strut var dock vacker men det var också allt. Harpers huvudjakt var inte vackert men vi får tacka för där sprack Erssons mödom till sist.
En dag på jobbet för Luleå, 3p och nu plats 2 i tabellen. Man får vara nöjd.
Zappaholic: Ja. Som du känner till från civilrätt har resultatet betydelse för straffet och detsamma har också krupit in i hockeyns regelverk. Trots att det är helt vidrigt och jag är säker på att du, liksom jag och i stort sett alla som följer hockey anser att det är GÄRNINGEN som ska bestraffas och inte följden.
Ett illustrativt exempel är utvisningen av Rakshani mot er på 5+match när det var en ytterligt liten överträdelse där dock Scott olyckligt och oväntat slog ansiktet i sargen. 2 min eller 2+10 hade varit OK, men zebrorna överreagerade hysteriskt. Var det kanske Peter Andersson som vrålade då? Eller hade vrålat innan och satt tryck på zebrorna?
Pölsan avslutar med sex forwards och tom kasse drygt två minuter men Luleå stpr upp bra och släpper knappt fram Pölsan till chans, samtidigt som Luleå försöker panga in långskott i det tomma målet och lyckas vid tredje-fjärde försöket.
Zappaholic: Det här var en match mellan två lag som kämpande jävligt bra, kändes snarast som en slutspelsmatch. Luleå VAR det bättre laget men visst kunde det ha blivit en pölserlig vinst ändå eftersom det stod jämnt så länge.
Men mitt i allt detta. Irriterande med PA:s skådespelare mot domarna under matchen. Däremot är han rakryggad och ärlig vid intervju EFTER match vilket han ska ha respekt för.
Zappaholic: Ingenstans. Men du skrev "Den är inte hård" och det är vad jag invänder mot. Det är betydelselöst hur hård den är. Och för övrigt kommer han med ganska rejäl fart från sidan och stöter en stenhård axelkåpa i huvudet på en motståndare. Nu blev det ingen svår skada, tack och lov, men det kunde mycket väl ha blivit det.
Zappaholic: Håller inte alls med. Medveten axeltackling mot huvud ska visas ut från match, oberoende av vilken skada det än orsakar eller inte orsakar. Den som visar att han vill köra axeln i huvudet på andra har inget på isen att göra. Punkt slut.
När det gäller att Ilomäki inte blev hjärnskakad utan bara blödande i läppen och matchläkaren bedömer att han kan spela vidare är det ovidkommande för straffet till den som agerar som Harper.
Zappaholic: Inga konstigheter, spelet var inte avblåst och då gäller normala regler till dess avblåsning faktiskt skett. Allt annat vore ju obegripligt.
Zappaholic: ALLA hockeyspelare är framåtlutade när de går framåt, men ska inte behöva räkna med attacker från sidan av folk som sätter stenhårda axelkåpor i huvudet.
I sådana här lägen längtar man tillbaka till 90-talet när Luleå hade spelare som fick gå ut på isen för att uppfostra sådana som Harper.
Senaste 4.20 har Pölsan haft PP 4.00 men deras av media fruktade PP kommer inte riktigt åt tack vare utmärkt boxspel av Luleå som är nära och på och Pölsan får inte tid att briljera.
Fem min spelade av tredje nu fortfarande 1-1.
Känns som att Luleå fortsatt har mer spel och attacker mot mål men inte så högoktaniga chanser och Erson känns rätt säker i varje situation, därtill har han bra hjälp av starkt kämpande försvarliga pölsor. Pölsan har färre attacker, men på något vis känns de mer kreativa i anfallszon och chanserna känns farligare, men även The Wall är stabil som fan.
Fan, Mattson i bra läge nyss, har halva målet vidöppet och lyfter över Ersons utsträckta ben, men i stolpen.
Sven.Savage: Haha, nu överdriver du lite, även om Peter iofs kan gnälla på domarna. Fast Bulan är väl inte alltid kylig han heller när han tycker nåt är fel.
Sven.Savage: Harper protesterar ju inte ens. Han åker ju snällt ut från isen in i omklädningsrummet. Tacklingen då? Jo den är onödig om än inte så speciellt hård. Annars hade Ilomäki inte spelat vidare. Onödigt som sagt, även om Ilomäki inte kan åka omkring framåtlutad som en Stiga bordshockeyspelare...
Känns som att Pölsan lirar som de gjort i senare matcherna. Kämpar trots att de är nedtryckta i spelet men med giftiga forwards när de får chans. Kör också tufft fysiskt och det är kanske det som sätter igång Harper. Denne Harper kommer från sidan och sätter in en tackling med axel mot huvud och fattar inte varför han åker på match. Man förstår, att han har svårt att förstå, om hans intelligensnivå speglas av hans utseende av hjärnslö flåbuse.
Det som irriterar mest är Peter Anderssons osportsliga uppförande där han rycks anse det som sin uppgift att sätta press på domarna genom att uppträda som en SHL:s motsvarighet till trump.
När det gäller matchen: Luleå äger ju den ganska bra, men det tycks inte bekymra Pölsan som tycka ha det så här match efter match och så slår de till med giftiga forwards.
Vill nog tycka att båda lagen jobbar rejält och med 1-1 - Luleå inleder första minuterna av tredje i box - kan det nog sluta hur som helst.
Hm, Pölsan fick bara stå emot länge, men efter det lyckades boxspelet har de växt och kommit i många snabba spelvändningar, dock utan att få alltför farliga llägen.
Och nu hittar zebrorna en utvisning på Luleå som ingen av oss ser. PE-effekten?
Nu kommer Pölsans skrämmande effektiva PP. De har egentligen inte bättre stats än vi, men det beror ju att de tidigare varit kassa, nu rejält bättre.
Vi klarar dock detta, men då åkerthe Gun Gunler ut för klubba i ansiktet på Luleåspelare.
Perioden över, Luleå inleder andra med 1.57 i PP.
Utvisningen på Luleå var felaktig anser jag, medan Pölsan kunde haft betydligt fler. Men inte oväntat med FrSören och älvsby-öhlund.
Pölsan gör berkligen sitt bästa, men i brist på lika bra spel som Luleå kör de mer fysiskt och - enligt mig - tveksamt godkänt vid flera tillfällen.
Luleå ägde sönder Pölsan rejält länge i perioden men mot slutet fick matchen en karakär som bättre passade Pölsans giftiga attavkanfall.
Det här måste vi hindra. Kan vi inleda andra lika bra som första känns det bra:
Sven.Savage: Ja likt Linköping i tisdags känns det ungefär som när Sverige möter Italien i VM. Man undrar hur det gick till att det är 0-0 efter första perioden. Det är ju knappt så Brynäs får låna pucken. Men vi måste bli kyligare framför mål...
11.30 spelar och Luleå får nu matchens första PP. Det är Mannberg som ordentligt griper tag i lill-Nisses arm och sliter fast honom när han passerar efter sarg. Helt tydligt och Peter Andersson förlorar rejält i respekt genom att gestikulera och protestera mot zebrorna efter en sådan tydlig utvisning.
Luleå har helt dominerat spelat under inledning - är snabbare, skickligare och mer kreativa hela tiden trots att Pölsan verkligen kämpar, inte sällan med lite småfula tillgrep typ bultar och slår på spelare utan puck.
LULEÅ HAR MÅNGA GÅNGER PLACERAT PUCK FRAMFÖR OCH NÄRA PÖLSAVAKTEN, MEN DEN HAR VARIT STABIL OCH DESSUTOM KÄMPAR ALLA PÖLSOR FRAMFÖR VAKTEN SOM VORE DE RESERVMÅLISAR.
Äh, vad fan- Råkade skriva med versaler. Och äh, va fan - Luleå lyckades inte speciellt bra i PP. Pölsan ska ju ha ett tämligen skitkasst boxspel men inte idag inte.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?