Faktum är att under de tre första perioderna dömde FriSören 8 minuter PP för Öret mot 0 för Luleå, om man tar bort dubbelutvisning och en jättetydlig sex man på Öret.
I fjärde perioden äntligen 2 min PP för Luleå, billig, och så fick Öret 2 min också på en halvt billig sex man av Luleå.
Känns alltså som att zebrorna delvis har hållit Öret kvar i matchen, fast mest är det förstås Enrothen.
Sven.Savage: Ja han är jävligt bra den där Enroth, men bara fortsätta trumma på! Lassi är inte dålig han heller. Stabbiga backar i Öret, orkar vi åka,så vinner vi. Nästa PP då smäller det
eltifoso: Jo, underhållande fjärdeperiod och Luleå har helt tagit över matchen. Så nu är det väl upplagt för Enroth att stjäla match, bara Öret får en slumpchans och målar.
mattias - 74: Håller med, men FriSören hade innan dess hittat 5 bedömningsutvisningar på Luleå, 1 på Öret, och kände väl att han skitit i så mycket på Öret att han behövde ta något.
Fjärde perioden över och fortfarande 1-1 efter en period där Luleå fullständigt ägde hockeyn och hade massor med stora chanser men Enroth visar det vi väntat oss av honom och ger Öret chans att stjäla matchen.
Sammantaget under tre perioder jämnt men denna fjärde period var helt och hållet Luleås. I studion räknade de fram 13-1 i stora målchanser för Luleå i fyran. Enroth-Luleå 1-1.
I paus intervjuas Kovacs, som ser slut ut, och Engsund, som brinner av spellust!
Sven.Savage: Men vad in i fan? Luleå kör ett jätteanfall i många minuter och örena är så trötta. Då kliver Mattson in för tidigt och Luleå åker på utvisning för sex man.
Gudars skymning! Vi har spelat fyra minuter och det har varit BARA Luleå och vi har haft ett flertal riktigt bra lägen, men fortfarande 1-1. In med den nu!
Sven.Savage: FriSören skulle ta 5+GM om han tacklade så ngn gick sönder fast tacklingen är perfekt satt, Det är en gåta att SHL inte vill ha tacklingar och fysiskt spel i SHL utan damhockey!
Sven.Savage: Problemet är bara Tyrre vill tackla men han vågar inte göra det, För skulle han sätta upp tackling på Emil skulle nog dem få sopa i hop han och sedan plocka i hop han efteråt!
{6908}: Ja, jämn match och naturligtvis delvis beroende av att FriSörens ena öga är skygglapptäckt.
Mycket, mycket spännande nu när ett suddmål avgör allt och konsekvensen 1-1 eller 2-0 i matcher betyder så mycket.
Tycker att Tyrre synts oväntat lite idag, delvis eftersom Öret satt en sabotagelina mot Limpans lina, men hoppas verkligen att han är OK i axeln, som Emil Larsson (förstås) siktade in sig på inledningsvis i matchen förstås.
Perro: Ja, sammanlagt har vi väl sett en jämn match och det känns som att vilket som helst av lagen kan vinna nu när det blir sudden death.
Samtidigt vet vi att ställningen 1-1 i matcher eller 2-0 i matcher efter denna match får en mycket stor betydelse.
Och det känns inte bra att konstatera att FriSören och Harnebring hittat FEM gånger så många utvisningar på Luleå som på Öret. Med tanke på hur starka vi är i PP har det förstås stor effekt.
Sven.Savage: FriSören har problem då han vill förfördela ena lagen och missgynna det andra men det är rätt genomskinligt det meck han håller på med tyvärr, Sudden lär bli ett skitmål som avgör det hela ngn typ Shinnimin som sticker in nosen och gräver el styr in den....
{6908}: Nej. 1-1 efter tre perioder. I slutminuterna låg Luleå på rejält men Örena försvarade sig.
Nu väntar vi på suddperiod.
Känns inte bra när FriSören hittat 5 utvisningar på Luleå mot 1 på Öret (räknar bort sex man för helvete eftersom det inte är en domarbedömning direkt.
Sven.Savage: Det är nästan så man skulle kunna unna Einar avgöra matchen i afton, kanske det kan ge han lite boost men men lär väl inte ske det heller!
Helvete! Stolpskott i PP som vi annars städade av bra, men efter PP sätter Öret 1-1 då Nikupeteri och Rasken står och sover när det kommer ett lurigt framspel och ett öre kan slå in puck.
Strax därefter utvisning på Luleå igen. FriSören tycks koncentrera sig på att hitta Luleåutvisningar. Förutom sex ören på isen första matchminuten har Öret fått 1 utvisningar och Luleå fått FEM (!) utvisningar.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?