Luleå HF

SHL · 118626 inlägg · 891 ämnen
« · 2919397 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Champions Hockey League.

I morgon och på onsdag spelas sjätte och avslutande omgång, innan det är dags för de 16 bästa lagen att spela slutspel.

Fiskrenset och Pölsan är redan klara för slutspel, men svenska mästarna Luleå är inte klara utan ligger i detta nu på plats 11 och måste bli bland de 16 bästa för att få spela slutspel.

Och hur skiljer man på lagen?

CHL har ju lite knepiga regler så vi får kolla upp det.

Regel 8.3.10.
Skulle två eller flera klubbar ha lika många poäng efter kvalspelets sex matcher kommer de att rankas enligt följande ordning:

1. Antal 3 -poängsvinster
2. Antal vinster totalt (inklusive på övertid eller straffar)
3. Målskillnad
4. Antal gjorda mål
5. Antal poäng i bortamatcher
6. Gjorda mål i bortamatcher
7. Position i 2025/26 ranking.

Kan redan säga att kriterium 5-6 inte blir aktuellt. Inte heller kriterium 7, vilket är tråkigt eftersom Luleå Hockey är topprankade efter regerande CHL-mästarna Zürich, som dock gått sämre i år och i detta nu faktiskt ligger 1p efter Luleå, samt i morgon bortamötet nuvarande ledarlaget Ilves Tampere som vunnit samtliga fem matcher.

I morgon har vi match i Delfinen mellan Luleå Hockey och italienska Bolzano

• OM Luleå vinner och får 2 eller 3 poäng är Luleå klara för slutspel. Så blir det ju troligen.

Men vad händer om Luleå förlorar mot Bolzano i morgon?

• OM Luleå tar 1 poäng och förlorar på övertid går Luleå sannolikt också till slutspel. Men det finns en risk för att vi blir lag 17 men det kräver följande resultat:

14 oktober
• Ilves Tampere ZSC Lions Zurich Zurich minst 1 p
• Sparta Prague Grenoble Grenoble minst 1p
• Storhamar Hamar Pinguins Bremerhaven Storhamar 1p eller 3p

15 oktober
• KalPa Kuopio KAC Klagenfurt Klagenfurt 3p
• EV Zug Kometa Brno Brno exakt 2p
• Lausanne HC Mountfield HK Mountfield 3 p vinst med >2 mål
• Red Bull Salzburg Eisbären Berlin Salzburg 3p

Allt detta måste alltså ske och det är inte troligt. Luleå går allstå sannolikt vidare även om vi bara tar 1 p av Bolzano.

• OM Luleå tar 0 poäng går vi sannolikt inte till slutspel. Men det kräver att minst 6 av 9 potentiella lag passerar oss. Har redan kollat upp de möjligheterna, men lägger inte ut det här (än) eftersom vi kan avvakta morgondagens match.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Och nu ljuger du igen. Exakt detta sa Sanny: "Jag tycker dock att det var bra att Lindström kollades upp innan han kom tillbaka i spel. Sedan kan jag hålla med Berglund om att Lindström inte hade behövt ligga kvar på isen så pass länge.#´"

Vilket du översätter till: "...Sanny ... menar för övrigt att det var fullt rimligt av Lindström att ligga kvar".

Som sagt. Jag ids inte hålla på och rätta dig hela tiden. Nu räcker det. Ajö!

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Jo, Larsson var den enda spelaren som blev utvisad för det i finalserien. Det hade varit legitimt att dra stora slutsatser utifrån det om finalserien var de enda matcherna som spelats.

Det är påståendena om att Shinnimin har lagt av med sitt fusk och att ligan bedriver en häxjakt mot honom som resten av Hockeysverige inte håller med om. Det är egentligen märkligt att hoppa på mig för den åsikten när den uppenbarligen delas av domare, disciplinnämnden och supportrar från alla lag förutom just Luleå.

Det är just därför som HV-supportrar och många andra påpekar att Bulan kastar sten i glashus när han klagar på att en spelare i ett annat lag förstärker en situation.

Sen kan jag förstå att det hör till gamet att försvara sina egna spelare, men snack om häxjakt och diverse konspirationer blir ganska oseriöst.

En objektiv part - Sanny Lindström - menar för övrigt att det var fullt rimligt av Lindström att ligga kvar och därefter spela vidare efter att ha kollats på av matchläkare. Så det är knappast så svartvitt som dina utfall mot Lindström försöker få det till. Men jag antar att du inte ens kan läsa den åsikten utan att börja attackera Sanny om allt möjligt?

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Trist att se hur du uppträder som en "käringen mot strömmen" och vill käfta emot och i de oändliga komma med meningslösa ej hållbara argument, och så småningom helt vederläggas. Men nu har jag inte tid med fortsatta gratislektioner till dig. Ha en fin dag.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Javisst klagade jag på hans teatraliska överdrivna förstärkningar i Plastjö. Och jag var mycket tveksam till att han skulle få spela i Luleå. Men nu har jag sett honom i många hundra matcher medan du - som bara sett enstaka, "vet att han fuskar" utan att kunna visa bevis annat än hitte-på.

En enda spelare straffades för filmning under finalspelet. Och det var INTE Shinnimin. Utan pölsan Johan Larsson.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Du hoppade tydligen över att ta del av hockeykunnige "Jonkens" information om Shinnimin, liksom det jag skrivit om Shinnimin. Shinnimin i Plastjö förstärkte rejält för att få utvisningar på motståndare. Men knappast fusk i form av rena filmningar, som typ Rödin brukade pyssla med.

De där överdrivna förstärkningarna tog han även med sig till Luleå, och det blev allt mer straff och uppmärksamhet. Så Bulan och Luleås ledning tog ett rejält kvartssamtal med Shinnimin och förklarade att han fick lägga av med det där eftersom det skämde ut Luleå och blev det inte så fick han söka sig till en annan klubb.

Och Shinnimin tänkte om och skärpte sig. De där kasta upp armarna i luften som en döende Messias är helt borta sedan flera år och nu har väsentligen förstärkningar - som de flesta forwards emellanåt använder, när domarna inte tar utvisningar annars, försvunnit.

Shinnimin gick ut offentligt i lokaltidningarna och förklarade att han bestämt sig att sluta överdriva och det gjorde han!

Men Shinnimin är en viktig och duktig hockeyspelare och ger sig in i tuffa situationer för att få målchans, och visst svarar motståndarna med att fula sig.

Och nu, när han har lagt av med förstärkningarna sedan flera år, får han betala för tidigare synder. Gång på gång har han utvisats, anmälts och dömts på väldigt tveksamma grunder. Luleås ledning gick ut i media och förklarade att det pågår en häxjakt på Shinnimin och han fick inte med sig utvisningar även när det var hur tydligt som helst; speciellt från dåvarande Apbusen Granberg som slog sönder klubba på Shinnimin och en gång efter avblåsning satt på liggande shinnimin och delade ut 5-6 monstercrosscheckingar. Däremot, när Shinnimin jublade mot nämnde granberg efter att ha målat, ja då visades shinnimin ut, eftersom granberg kunde bli ledsen, buhu.

Hösten 2022 i match i den gävliga staden snodde Shinnimin puck av Rödin, som var för lat för att åka skridskor och i stället smällde på med klubban mot Shinnimins båda benen och kans skridsko hamna de på bladet varpå han föll. Shinnimin var ju på väg ensam i kontring så helt meningslöst att tro att han skulle "filma" där. Han kastade sig upp direkt och satsade mot pölsamålet. Men blev avblåst av domarna som visade ut Rödin.

Publiken i den gävliga arenan blev galen och vrålade att det var filmning av Shinnimin och detsamma gjorde ni på den pölserliga sidan. Jag la fram bild efter bild som tydligt visade vad som hänt, men ni vägrade acceptera det. Vi påpekade också att Shinnimin lagt av med de överdrivna förstärkningarna

Pinsamt var det efter matchen när den vidrige jävlefödde och tidigare pölsaspelaren hansabrahamsson intervjuade Rödin och ställde 10-15 otroligt ledande frågor och Rödin ville först inte svara något speciellt, men till slut tvingade hnsabrahamsson honom att "erkänna" att det är inte bra om han filmar.

Det var vidrigt att se och höra hur gävlar i media, på läktaren och på nätet öste ut allt detta hat och vägrade lyssna på svar.

Sedan har ni med stor säkerhet inte sett Shinnimin spela 2023-2025, innan finalen, annat än max fyra matcher. Medan vi sett honom mer än hundra matcher under samma tid. Och vi förklarar att han har lagt av med det där pinsamheterna.

Men ni vägrade lyssna. Och ni vägrade se på vad han gjorde. Det var bara fusk, fusk, fusk och ni visste minsann bättre än vi.

Och då insåg jag att det bland pölsasupportrar finns en bland många uttalad uppfattning om att ni begriper hockey bättre än vi andra.

Vilket man äcklas av.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Det som vi framförallt gjorde var att påpeka att Shinnimin är en fuskare. En spelare som uppenbarligen medvetet provocerar väldigt mycket. En spelare som fått mer böter än alla andra för filmning/förstärkning, en spelare som Luleåpubliken skanderade ”Filmare!” till när spelade i Växjö, där han till och med pekade finger till Luleåpubliken. Och ja, en spelare som du försvarar helhjärtat enbart eftersom han råkar spela för Luleå. Jag gissar att du inte försvarade honom när han spelade för Växjö.

På Twitter förekommer hat, hot och rent olagliga saker som aldrig skulle få förekomma på Hockeysnack. Det går inte att jämföras med vad som skrivs här.

Det närmaste man kommer hat här är förmodligen ditt enorma agg mot Skellefteå, som du förmodligen ser som befogad kritik, men som objektiva personer kan se genomsyras av något helt annat med diverse öknamn på spelare och så vidare.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Håller inte med. Näthatet kom i första hand från Pölsan, och du var en av de som inledningsvis stod för mest hat, dock på er sida. Men poliskonstapel zappaholic, som utvecklats till att bli din sidekick och tycker som du tycker i allt, var vänlig nog att copy-pasta in allt du skrev in på vår sida - t.o.m. under brinnande match.

När Luleå och Warulfven möttes i final tre år tidigare kom vi supportrar överens om att avstå från varandras sidor medan finalen pågick. Detta för att undvika att subjektiva överord skulle leda till konflikter oss emellan.

Så agerar hockeysupportrar med netiquette, god ton och sunt förnuft.

Men inte pölsan Zappaholic inte. Han skulle in på vår sida med elaka attacker och uppmuntra till hat mellan supportrar. Och när man besökte er sida fick man svart på vitt: blint har, ljug och överdrifter och allt syftade till att förklara att Luleå som lag inklusive ledare, supportrar, staden och länet var fuskiga, fulspelande föraktliga värda bara hat.

Där fick vi se Pölsans riktiga ansikte. Hata, hata och hata.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Anders Klang: Jo, jag håller med om att fokuset på Shinnimin inte gynnade Brynäs. Han är en spelare som provocerar medvetet och laget & fansen gick i fällan, även fast jag tvivlar på att det hade någon större betydelse på utfallet av matchserien. Hörde för övrigt i senaste avsnittet av Sanny & Svensson att Shinnimin är den spelaren som fått flest böter för filmning/förstärkning sedan systemet infördes, och att Luleå är laget som har fått flest böter (mycket på grund av Shinnimin).

Angående Wickberg, så hade han en rörfirma. Det var inte så att alla spelarna anställdes där, däremot hade han ett brett kontaktnät som innebar att jobb kunde ordnas hos andra firmor i stan beroende på spelarens bakgrund eller talang. Du kan läsa mer om det i länken om du är intresserad.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Tyvärr mycket näthat från båda lagens supportar, men på arenan i Gävle var alla trevliga mot varandra. Särskilt på appen som tidigare hette Twitter var det många infantila attacker mot allt och allt. Tyvärr är det likadant där vilket ämne som än diskuterats, spelar ingen roll om det är krig eller ett mindre allvarligt ämnen som hockeymatcher.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Var Brynäs ett amatörlag under storhetstiden? Många spelare hade anställning hos Brynäs legendarens Thure Wikberg byggfirma där de….spelade ishockey. Och varför är så många Brynäsare fixerade vid Shinimin?
Han har inte spelat en match i SHL den här säsongen och er besatthet av honom i finalserien var allt annat än ett framgångsrecept

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Själv tyckte jag att det hatades av bara fan på det pölserliga sidan, på snacket, speciellt innan finalen och inledningsvis. Och det signalerade förstås vad supportrar i gemen kunde ha i huvudet.

Jodå, vi hade supportrar på isen sedan vi vunnit game six, men de trängde alla ihop sig på ena kortsidan när det var dags för prisutdelning och som du borde kunna förstå av bilden älskade alla, inte hatade.

Men bortalaget bangade att hämta sina silver eftersom de anade hat och terror. De fick göra som de ville, vi brydde oss inte nämnvärt.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Själv var jag på alla finaler i Gävle och märkte inget hat från något håll. Däremot har jag respekt för att man som bortalag inte vill vara kvar på isen när hemmafansen stormar densamma, oavsett vilket hemmalaget är. Tycker egentligen inte det är några konstigheter och det skulle förvåna mig om något bortalag hade agerat annorlunda. Kan egentligen inte minnas en enda gång när silvermedaljerna har delats ut till ett bortalag på isen samtidigt som isen är full av hemmasupportrar heller. När Bulans Brynäs tog emot silvermedaljerna 2017 var HV-fansen kvar på läktarna.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: När Luleå på hemmais förlorade finalen i game seven mot Warulfven 2022 sörjde vi. Men att någon skulle ställa till med terror mot Warulfven? Det är bara okunnigt och fånigt. Sådana är vi inte.

När vi tre år senare vann gludet var vi bara lyckliga.

Och att snacka om terrorhot och att pölsans spelare riskerade hat gör bara den som inte begriper hockey. Luleå firade och fortsatte med det i dagar och hela sommaren. Vi var lyckliga och ingen skulle ha fått för sig att i stället för att glädjas attackera pölsans spelare? Helt sjukt att påstå något sådant. Vi har själva varit där och vi skulle förstått er besvikelse och sorg. Pölsan skulle ha respekterats och hyllats på isen om man varit där.

Terror, hat och så vidare?

Helt obegripligt skitsnack. Det finns inte i våra gener.

Men ni pölsor tycks annorlunda. Redan innan pucken släppts i finalen drev du och andra på som fan på er plats i snacket och mobiliserade igång hat, förakt och förföljelse mot Luleå Hockeys lag och supportrar.

Själva var vi lyckliga att vara i final och hoppades att det lag vi älskade skulle lyckas denna gång.

Vi älskade, ni hatade.

Och det är förklaringen till dessa helt sjuka påståenden från dig om terrorhot och hat.

För oss finns det inte, det är hockey och man vinner eller förlorar och lever med det.

Men inte för er, tydligen. Jodå, vi inser att det finns kunniga och sunda pölsasupportrar.

Men den hata, hata-subgrupp som du tydligen tillhör.

Den kan vi och andra som älskar hockey bara förakta. Som framgick tydligt frångårdagens "diskussion" lyfte du fram att Luleå skadar spelare och filmar. Efter analys framgår tydligt att Pölsan själv står för minst lika mycket sådant och snarare mer.

Sammantaget står du knappast för hockey utan snarare för hat och hot, ljug och idioti.

Skämmes, tammefan.

Om du nu i vanlig ordning ser fram emot att diskutera även detta i all oändlighet, bara för att slutligen bli vederlagd över hela horisonten, så kan du glömma det. Jag ids inte slösa tid på att krossa din lögnaktiga försök till argument igen. Vill du ha behandling för ditt behov av intellektuell masochism får du söka sådan terapi och betala för det på annat håll.

Själv kommer jag att vara upptagen med betydligt viktigare händelser. Som att peta näsan.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Facit på hur Brynäsfansen agerar vid SM-guld har du senast från 2012. De fans som ha tillkommit sedan dess är fortfarande barn.

Svaret är att Brynäsfansen inte stormande isen, följde säkerhetsskrifterna och lät det förlorande laget Skellefteå ta emot sitt utan att säkerheten naggades.

Du kan knappast garantera säkerheten vid en planinvasion. Även om du skulle likt en tankeläsare i Star Trek veta alla Luleåfans avsikter, så kan du knappast garantera att alla åskådare var Luleåfans. Det räcker med att en person vill illa för att det ska kunna gå illa, och - rätta mig om jag har fel - Säkerhetspolisen bedömde terrorhotnivån vara fyra på en femgradig skala vid tidpunkten.

Därtill fanns uppenbarligen mycket näthat från lite olika håll och kanter under finalserien. Det hade varit korkat av Brynäs att stanna kvar på isen när många åskådare uppenbarligen bröt mot säkerhetsreglerna.

Det är för övrigt mycket anmärkningsvärt att en Luleåsupporter som du fokuserar på att bortalaget lämnar isen efter ett SM-guld, man skulle kunna tro att agget och attackerna mot motståndaren drunknade i segerglädjen, men icke.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Ett underbart foto av Limpan som lyfter Le Mat inför alla lyckliga supportrar. Pölsan vågade inte vara kvar på isen för att hämta silvermedaljerna. Riktigt fånigt. De hade bara hyllats av våra supportrar.

Men de kanske är vana vid sina egna supportrar som hellre hatar än älskar.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2025-10-12-kl-190825.png


Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
På tisdag-onsdag spelas CHL:s kvalificeringsspelets sjätte match. Fiskrenset och Pölsan är redan klara för slutspelet och åttondelsfinal.

Luleå däremot behöver minst 1p hemma mot Bolzano för att bli säkert klara. Skulle vi torska kan vi också gå vidare, om inte 6 av de 9 lag som kan passera oss lyckas med det. Rätt osannolikt att så sker så troligen går vi till slutspel, även om vi får stryk av Bolzano.

Men efter den fina insatsen mot Plastjö igår tror man att Luleå kommer att vara bättre än tidigare och dessutom att vi inte vilar våra stjärnor denna gång.

Personligen hoppas jag att också Klagenfurt går vidare och att de får möta Luleå Hockey. Skulle vara intressant att se Klagenfurts #29 åter i Delfinen.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
• Elitserien för herrar toppas av Fiskrenset, hela 5p före tvåan Röglet.
• Elitserien för damer toppas av DamRenset, hela 10p före tvåan DamPölsan.

Det finns alltså en chans att Fiskrenset samma år vinner hockeyglud för både herrar och damer.

Det har aldrig hänt, men i fjol när Luleå tog gludet för herrar, hade damerna vunnit glud många år i rad, men förlorade finalen mot DamRenset.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Jag ska i alla fall upp och bygga tidigt i morgon, så nu får du klara dig själv. Sov gott.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Du har suttit och mobiliserat masshysteriskt hat mot Luleå eftersom vi, enligt dig, "har Shinnimin som filmar och fuskar," samt tidigare hade "Anton, som pensionerat spelare till höger och vänster" och för det ska "hela Luleå för alltid skämmas och föraktas år efter år".

Så går vi igenom saken och några bevis har du inte, bara eget tyckande. Men däremot lyfter vi pölsans tidigare kapten Jacob Blomqvists vidriga överfall på Luleås Emil Larsson som kastades på Jonathan Granström vars karriär tog slut efter den våldsamma krock som pölsan initierade och vidare har vi att Pölsan Rödin på otaliga filmer ses kasta sig oattackerad för att fuska till sig utvisningar, samt att den ende som fälldes för filmning under finalspelet var Pölsans egen lagkapten.

Allt talade alltså emot ditt hitte-på, och det enda du borde ha gjort är att be om ursäkt. Men icke då. Utan fortsätter inbilla dig att du har rätt fastän allt talat emot.

Snart förklarar du väl att jorden är platt och dessutom universums medelpunkt.

Skruva på kapsylen nu och gå och lägg dig.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Blir tyvärr tvungen att som Trump om Biden säga att "vad du där vill säga begriper vare sig jag eller andra och knappast du heller".

Du gjorde bort dig. Köp det och be om ursäkt. Eller ge dig.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Om Pölsan. Fram till årets final hade jag faktiskt kommit att respektera Pölsan och Pölsa-andan och det berodde förstås på att vi bytt spelare och tränare och man följt er bättre. Vad det gäller laget Pölsan kan jag fortfarande känna detsamma.'

Men när det gäller supportrarna och i synnerhet de som finns på nätet är det en annan sak. En helt annan sak.

Jag upptäckte snabbt att du och andra framför allt koncentrerade er på att HATA oss och motivera det med hur mycket lögner som helst.

Det var vidrigt. Du skrev bl a att eftersom vi hade Shinnimin i laget skämde det ut Luleå hockey såväl laget som klubben för åratal bakåt och framåt och så vidare. Och där fick ni med er en gävla pöbel som bara hatade och hatade och det var vidrigt att läsa.

Hur kommer det sig? Ja, jag har läst en hel del på er sida nu och varenda nolla som skriver tycks inbilla sig att den förstår hockey och allt bättre än spelare och tränare och allt sådant dravel är ju bara pinsamt att läsa. Men ni tycks klia varandras rygg och stödja, det var klokt sagt, och om bara de sparkar XX och köper in NN så blir vi bästigast, oj, vad kunniga ni är.

För en objektiv läsare känns det bara löjligt.

Men man inser att ni inbillar er att eftersom ni följer Pölsan vet ni mer om alla och bättre än alla.

Kanske kommer det som en överraskning. Men Pölsan är ingen vidare klubb och lag senaste fyrtio åren. Mer som en medioker föredettaklubb av föredettingar som - för den som har överblick - sannolikt kommer att försvinna som typ Atlas Copco och Göta - lag vars supportrar också trodde vara bästigast.

Ni är tämligen kassa och på väg att försvinna för oss andra som kan hockey.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Som sagt, Söderström tog tempen på CHL i Sverige. Han yttrade inte en åsikt utan en observation. Allt det där om att han ”vet bättre…” med efterföljande rant är alltså irrelevant.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: "sa även Fredrik Söderström i deras senaste podd någonting i stil med att svenska klubbar tänker på CHL som någonting katten har släpat in."

Jahaja. Först citerar du vad N N sagt, och sedan förklarar du att det har han inte alls sagt.

Lite svårt att förstå hur du misslyckas så när du försöker diskutera. Dricker du starkt kanske? Det är i så fall en dålig idé för att vinna debatt.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: ” Aha. Fredrik Söderström vet bäst om hela den europeiska hockeyn och hur framtiden för den är.”

Söderström tog tempen på hur hett CHL är i Sverige. Resterande som du yttrar om hans uttalande sa han inte utan är saker som du hittar på utifrån uttalandet. Det framgår inte i hans uttalande vad han tycker om CHL, han bara konstaterar att turneringen betraktas som något katten har släpat in i Sverige. Dvs en observation och inte en personlig åsikt. Så det är ganska oklart varför du helt plötsligt argumenterar mot saker som han inte har sagt…

Söderström konstaterar även att CHL är viktigare för norska klubbar, vilket han har kännedom om genom sin bakgrund och sina kontakter inom norsk hockey.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Ditt sätt att argumentera är speciellt på så vis att du helt saknar stöd för det du hittar-på och påstår. I stället tycks du ha fått för dig att eftersom du håller på Pölsan så vet du och ni per definition bättre än alla andra eftersom ni pölsor begriper hockey.

Bli inte chockad nu. Sanningen är den att ni pölsor senaste fyrtio år sedan är en medioker hockeyklubb och trenden och satsestetiken talar för att ni snart kan se fram emot derbyn mot Strömsbro och Jävla Godtemplare eftersom ni inte kommer att vara kvar bland landets elithockeyklubbar.

Lite tråkigt blir det, men samtidigt skönt att slippa ert övermaga ljug och hittepå.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Aha. Fredrik Söderström vet bäst om hela den europeiska hockeyn och hur framtiden för den är.

Att alla länder allt sedan sextiotalet haft uppfattningen att det här behöver etableras och gjort olika försök som alla stupat av olika anledningar, ända till dess att svenska och finska lag satsade egna miljoner på att etablera något fungerande följt av att sammanlagt 26 storklubbar i Europa samt sex nationsförbund och internationella hockeyförbundet valde att i samarbete gå in och köra helt enligt den satsningen, det är bara att glömma. Eftersom Fredrik Söderström - denna gura vad det gäller hockey - tycker annorlunda, och låt oss inte glömma att avundsjuka Apan och Pölsan håller med.

Nu vet vi var du får kunskap ifrån.

Inte imponerande.

My God. Du är ju pinsamt enkel att utklassa. Varför slösar jag tid på dig?

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Angående CHL så sa även Fredrik Söderström i deras senaste podd någonting i stil med att svenska klubbar tänker på CHL som någonting katten har släpat in. Han gav alltså uttryck till vad han uppfattar som en allmän uppfattning, och han har ingenting med varken mig eller Brynäs att göra. Det är så som gemene supporter i Sverige ser på turneringen om du kliver ur bubblan.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Men Shinnimin filmar inte. Begriper du inte skillnaden? Vill du att jag förklarar den för dig?

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Ja, så tar vi ditt morgoninlägg, ditt fullständigt misslyckade försök att argumentera om något du redan totalt förlorat.

"Men om du ska in och styra fria medier "

Vad är det för gävla skitsnack? Jag har aldrig andats en sekund om att styra medier. Däremot har jag lyft att de är fö gävla pinsamma att vara så gävla lata att sitta i Fjollträsk och nonchalera CHL liksom de nonchalerar övrig hockey om de inte hittar någon som raaaaasar eller någon man kan starta drev mot a la "vilken tränare ska sparkas först?"

men du tycker att det är bra journalistik och det säger mer om dig än om mig.

"CHL är en skrivbordsprodukt..." ja det påstår du, vilket visar att du han ingen gävla aning om alla försök att etablera ett XHL sedan ta mig fan sextio år tillbaka, och CHL är det bästa hittills.

Jag kan nöja mig med att visa upp vad som samlats in:

Year Winners Runners-up
1966 ZKL Brno (TCH) EV Füssen (FRG)
1967 ZKL Brno (TCH) Ilves Tampere (FIN)
1968 ZKL Brno (TCH) Dukla Jihlava (TCH)
1969 CSKA Moscow (URS) KAC Klagenfurt (AUT)
1970 CSKA Moscow (URS) Spartak Moscow (URS)
1971 CSKA Moscow (URS) Dukla Jihlava (TCH)
1972 CSKA Moscow (URS) Brynäs Gävle (SWE)
1973 CSKA Moscow (URS) Brynäs Gävle (SWE)
1974 CSKA Moscow (URS) HC Pardubice (TCH)
1975 Krylya Sovetov Moscow (URS) Dukla Jihlava (TCH)
1976 CSKA Moscow (URS) Poldi Kladno (TCH)
1977 Poldi Kladno (TCH) Spartak Moscow (URS)
1978 CSKA Moscow (URS) Poldi Kladno (TCH)
1979 CSKA Moscow (URS) Poldi Kladno (TCH)
1980 CSKA Moscow (URS) Tappara Tampere (FIN)
1981 CSKA Moscow (URS) IFK Helsinki (FIN)
1982 CSKA Moscow (URS) TJ Vítkovice (TCH)
1983 CSKA Moscow (URS) Dukla Jihlava (TCH)
1984 CSKA Moscow (URS) Dukla Jihlava (TCH)
1985 CSKA Moscow (URS) Kölner HC (FRG)
1986 CSKA Moscow (URS) Södertälje SK (SWE)
1987 CSKA Moscow (URS) TJ VSZ Košice (TCH)
1988 CSKA Moscow (URS) HC Pardubice (TCH)
1989 CSKA Moscow (URS) TJ VSZ Košice (TCH)
1990 CSKA Moscow (URS) TPS Turku (FIN)
1991 Djurgården Stockholm (SWE) Dynamo Moscow (URS)
1992 Djurgården Stockholm (SWE) Düsseldorfer EG (GER)
1993 Malmö Hockey (SWE) Dynamo Moscow (RUS)
1994 TPS Turku (FIN) Dynamo Moscow (RUS)
1995 Jokerit Helsinki (FIN) Lada Toglitatti (RUS)
1996 Jokerit Helsinki (FIN) Kölner Haie (GER)
1997 Lada Togliatti (RUS) Modo Örnsköldsvik (SWE)
European Hockey League

Year Winners Runners-up
1997 TPS Turku (FIN) Dynamo Moscow (RUS)
1998 VEU Feldkirch (AUT) Dynamo Moscow (RUS)
1999 Metallurg Magnitogorsk (RUS) Dynamo Moscow (RUS)
2000 Metallurg Magnitogorsk (RUS) Sparta Prague (CZE)
European Champions Cup

Year Winners Runners-up
2005 Avangard Omsk (RUS) Kärpät Oulu (FIN)
2006 Dynamo Moscow (RUS) Kärpät Oulu (FIN)
2007 Ak Bars Kazan (RUS) HPK Hämeenlinna (FIN)
2008 Metallurg Magnitogorsk (RUS) Sparta Prague (CZE)
Champions Hockey League

Year Winners Runners-up
2009 ZSC Lions Zurich (SUI) Metallurg Magnitogorsk (RUS)
European Trophy

Year Winners Runners-up
2010 Eisbären Berlin (GER) HV71 Jönköping (SWE)
2011 Red Bull Salzburg (AUT) Jokerit Helsinki (FIN)
2012 Luleå Hockey (SWE) Färjestad Karlstad (SWE)
2013 JYP Jyväskylä (FIN) Färjestad Karlstad (SWE)

och detta innan CHL ens startade och sju har det hållit i tolv år.

Men Pölsan har inte lyckats något vidare annat än att fått spö två gånger för över 50 år sedan.

Bara att erkänna, Peja, att din enda gävla och dominerande orsak till att du snackar skit om CHL är att din gävla Pölsa inte var med och satsade på detta, utan snålade ur sig. Det är likadant som Apan. Era väsentliga invändningar handlar bara om avundsjuka för att ni var så gävla snåla att ni vägrade satsa på visionen om ett bra europamästerskap. Och för det bör ni skämmas utav helvete.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Tack för att du kollade igenom videon innan andra gången du valde att kommentera innehållet.

Ja, det är olika spelare i videon, men Shinnimin är den som förekommer vid överlägset främst tillfällen. Själv tycker jag det är obegripligt att Luleå tog in en spelare som till och med hade visat finger till deras klack, men jag antar att vi tänker olika där.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Ha ha ha, nu har jag snabbkollat YouTube och det är lika värdelöst som det mesta du klickar ur dig. Jo, det finns inslag med Shinnimin, men det handlar om tveksamma situationer - förstärkningar, och 95% av din gävla yuotubr visar andra spelare - bland annat hur er fuskande filmare Rödin slänger sig på isen när ingen är i närheten.

Om du ska övertyga mig med en film föreslår jag att du hittar en film som inte visar att det är jag som har rätt i allt.

Ha ha ha ha ha ...

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Du hade hela gävla finalen på dig att producera bevis på att Shinnimin filmat och misslyckades fullständigt. Så de bevisen finns inte. Säg inledningen och insåg att du är lika kass som vanligt eftersom det visade Shinnimin förstärka. Men du vet ju inte skillnaden, trots att du har Elitseriens mest påvisade fuskare-filmare Rödin i laget, som faller när någon tittat på honom. Skäms utan helvete, för fusk, lögner och inbilskhet.

Hur många gånger har Pölsan fått kvala för att hänga kvar? Och hur gävla usla var pölsan säsongen igenom innan kval? Gång på gång?

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Och så kan du vara så artig att ge fullständigt fan i att attackera Bulans bedömning av situationer i hockey. Kan upplysa dig om att han kan lägga en gävla äggmök som kommer att innehålla mer hockeykompetens än du kan klämma ur dig efter att ha samrått bland pölsans ljuga och hitta-på hybrisgäng i veckor.

Ni är bara för pinsamma i er inbilska skit.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Japp det var inget snack och vi gjorde dubbelt så många mål som dom denna kväll

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: ”I nga filmningar utan pinsamma förstärkningar. Du förstår inte skillnaden men så förstår du inte heller hockey. Annat än på jävle-nivå, dvs ljug och hitte-på.”

Detta svarade du alltså långt kortare än 7 minuter efter min länk till videon vilket betyder att du inte har sett samtliga 7 minuter. Vilket betyder att du argumenterar i Shinnimins favör per default utan att ens bemöda dig att kolla på situationerna.

Liar liar, pants on fire…

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Förstår du överhuvudtaget skillnaden mellan filmningar och förstärkningar?

Eller är du lika pinsamt okunnig där som när det gäller hockey i övrigt?

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Inga filmningar utan pinsamma förstärkningar. Du förstår inte skillnaden men så förstår du inte heller hockey. Annat än på jävle-nivå, dvs ljug och hitte-på.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: När du nu ska lyfta Pölsans prestationer sedan 1993 så glöm för all del inte att berätta om hur gävla många gånger ni hamnat i kval för att överhuvudtaget bli kvar i Elitserien SHL. Till slut åkte ni i alla fall ur, och trenden är att ni nog snart är där igen. Kanske redan till våren?

Trenden och historien talar för att vi snart lär slippa era gävlar i svensk elithockey. Sedan kan ni sitta nere i träsket och hitta-på att ni är bäst i hockey i Sverige. Medan vi andra lag som tillhör eliten slipper höra ert gävla skitsnack.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: ”Du fortsätter ljuga. Du har uppmanats att visa en enda film på YouTube som visar att Shinnimin filmar, men fullständigt misslyckats.”

Sökte på SHL filmningar på YouTube. Det första som kommer upp är ert 7 minuter långt klipp med olika spelare där Shinnimin är mest frekvent av samtliga. Den första situationen i videon visar hur Shinnimin filmar mot Luleå och därefter pekar finger till Luleåklacken. Var det då som er dåvarande sportchef satt och tänkte ”honom ska vi ha!”?

Om du orkar se hela videon får du se fler filmningar av honom.

1:49 - Shinnimin gör en Lindström. Numera i Luleåtröja.

2:02 - Nästa Shinnimin-filmning.

2:10 - Shinnimin igen.

2:40 - Shinnimin igen.

2:52 - och igen.

3:12 - och igen.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Du fortsätter ljuga. Du har uppmanats att visa en enda film på YouTube som visar att Shinnimin filmar, men fullständigt misslyckats.

Samtidigt som vi alla skrattat ihjäl oss över film efter film där pölsan rödin kastar sig till höger och vänster utan att ingen är i närheten.

Det finns bara en slutsats att dra av detta. Ni är helt värdelösa lögnare och hoppar på motståndare fastän det är era egna spelare som är fuskande filmare.

Du kan ju diskutera saken med er kapten - som stod för 100% av samtliga dömda filmningar i finalen.

Fy satan så värdelösa ni är på allt förutom att ljuga och hitta på.

Men vi tackar för att det var så enkelt att krossa er i finalen, trots att ni själva hittade på att ni var minsann bästigast i 5 vs. 5 och så vidare.

Ni blev krossade. Ni var för usla. Ni dög inte alls. Ni kunde inte hockey. Acceptera det.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: ”Ni är ett skämt i hockey-Sverige. På Hedenhös tid fick ni en gävla massa glud och detta enbart eftersom ni köpt på er stjärnor från Norrbotten.”

Det krävs väldigt mycket fantasi för att få ett amatörlag till ett köpelag. Apropå gulden på 60- och 70-talet.

Dessvärre tror jag inte att en enda av de spelarna kom från Luleå… eller gjorde kanske någon enstaka det?

Och ja, jag håller med om att det är svagt av Brynäs att bara ha tagit tre SM-guld sedan 1993. Småklubbs-aura.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Ljuget om Shunnimin har vi redan hanterat. Vi, som sett Shinnimin >50 matcher per år vet hur han agerar, medan ni Pölsor, vet inte ett gävla skit trots att ni inbillar är veta bättre än alla andra.

Efter era masshysteriska påhopp i finalen utmanades ni att visa ett enda exempel på när Shinnimin filmar. Och det kunde ni inte. Samtidigt kunde vi visa talrika exempel på hur er pölsa Rödin filmar och fuskar. Sammantaget: ni är helt gävla utklassade hockeymässigt såväl på isen som när det gäller kunskap. Fåntrattar och idioter som inbillar er vara nåt som ni inte är.

Helt korrekt fälldes och bestraffades en spelare under finalmatcherna för filmning. Er lagkapten Johan Larsson, som är känd i hela landet för att "falla" enkelt.

Vår Shinnimin? Inte en enda filmning, fusk eller förstärkning. Däremot öste han in mål och assist som ingen pölsa kunde bestraffa.

Ni är ett skämt i hockey-Sverige. På Hedenhös tid fick ni en gävla massa glud och detta enbart eftersom ni köpt på er stjärnor från Norrbotten. Men senaste 40 åren är ni väsentligen blaha blaha, trots att ni supportrar ljuger och fånar er och tror er vara bästigast. Allra löjligast är att läsa hur ni under hela silly season öser in inlägg där ni "upptäckt" vilka spelare Pölsan bör köpa in. Och hur ni är dränker sidorna med er "kunskap" sitter pölsan till slut ändå med rena avskrädet.

Ha ha ha ha ha ....

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Håller med dig, Shinnimin lyckades inte så superbra i finalen när vi spöade Pölsan. Men ingen Pölsa gjorde fler poäng än Shinnimin. Så slutsatsen blir att vilka gävla usla spelare du har i ditt överdrivet överuppskattade gävla skitgång.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Du borde läsa kommentarsfält kring Bulans kommentarer om Lindströms filmning. Människor från hela landet förutom Luleå påpekar att Bulan har rätt i sak men kastar sten i glashus när han har Shinnimin i laget. Det är inte utmärkande för Brynäsfans att notera Shinnimins härjande.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Grattis till er fantastiska insats mot Pungen. Starkt att bara släppa in sju mål på hemmais mot detta lag. Starkt!

Ni kan för övrigt tacka ett riktigt hockeylag - Warulfven - för att slippa ligga på kvalplats nu. Men det fixar ni säkert. Med ert fantastiska försvarsspel.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: grattis till segern. Om ni gör tre mål i nästa match har ni 3 pinnar gör ni 2 förmodligen 3 pinnar om ni gör ett mål stor chans till en eller två pinnar. Välkomna 😇

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
eltifoso: Trevligt att ni krossade Öret.

Och du har helt rätt. Den inbilska pölsorna skämmer ut sig igen. Pinsamma.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Wilhelmsson: Det begriper vi, som kan hockey. Medan pölsorna ljuger vidare i tron att de är något att ha.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
eltifoso: He he, dessa pölsor som knappast haft något att kommande senaste 40 åren men inbillar sig vara facit. HA HA HA

« · 2919397 · »