Albert Hall: Jaså, du skulle med andra ord känna dig helt offside och vara i behov av en timeout efter att ha varit helt under isen ifall något sådant mot alla odds skulle inträffa.
Paddan: På tal om satsetik. Här på jobbet skulle jag på ett möte tidigare i veckan i förbigående nämna något som var "statistiskt bevisat". Till min fasa så hör jag mig själv säga "satsetiskt bevisat"! Sen kunde jag för mitt liv inte komma på vad det verkligen hette och allt bara låste sig...... :-)
Nåja, vad gör man inte för att förgylla vardagen för sina arbetskamrater.
Albert Hall: Hahaha, inte lätt när forumsjukan sprider sig till arbetslivet. Själv så har jag bara problem med att komma ihåg om jag gjort allt som jag borde ha gjort innan arbetsdagen är slut. Verkar som att jag får återkomma hit efter julhelgerna för att städa ur kontoret.
Får väl komma ihåg att ta hem min fina musmatta med elitseriens spelprogram på i varje fall.
Paddan: Nu kommer du väl inte att kunna vara här lika mycket dagtid va? Vem ska jag nu lära mig alla oväsentligheter som du lärt mig? Jag kommer nog att sakna dig. Lite. Trots allt.
Albert Hall: Verkar inte bättre. Å andra sidan så börjar jag något vuxendagisliknande efter vecka 3 2003 så då finns risken att jag någon dag varannan vecka eller så kan vara online. Låter bra det.
Ha så kul, och kom ihåg täckoverallen och polokragen när du ska åka stjärtlapp.
Albert Hall: Jag åkte buss, vilket tog betydligt längre tid än jag hade tänkt mig. Hela bussresan var som en parodi. Förutom förseningen var tamefan allt sönder, inklusive toan, och väl hemma i Luleå fick jag släpa mina väskor i 2 dm snö längs stans enda oplogade trottoar. Jippie! Synd att jag inte hade medar istället för hjul på den största väskan.
Lulekickan: Nu är det ju lugnt. Du skulle varit med vid lunchtid. Fast jag kan tänka mig att det var snörök efter E4. Kanske du skulle investera i en kälke?
Albert Hall: Det är bara Whedin som känns som ett modoistiskt namn av alla uppräknade. MooDooister brukar ju i regel heta Hedin, Sedin, Medin, Ledin, Xedin, Redin, Wedin, Nedin, Bedin, Cedin, Dedin osv. Kanske heter de alla egentligen samma sak, åsså byter de bara ut första bokstaven i efternamnet på ungarna för att få lite variation.
Albert Hall: Jag kan föreställa mig precis hur det var vid lunchtid. Jag hann ju inte mer än säga att jag skulle njuta av det fina vädret i Umeå någon timma till innan himlen rasade in där också. Det var som en satans vägg av snö och när jag sedan skulle iväg från jobbet ville jag bara skrika "Helvete" hela tiden eftersom det blåste så förbannat att jag knappt kunde andas. Jag är i alla fall glad att jag inte körde själv, det var ju inte direkt idealiskt bilväder.
Sååå, hur reagerade dina kollegor på det satsetiskt bevisade? Eller var det ingen som tnkte på det mer än du?
Det blir skoj att kolla träningen imorgon. Ohockeyveckor är plågsamma och dessutom blir det kul att se Garvey i aktion. Sedan måste jag nog försöka handla lite julklappar till andra än mig själv, och jag antar att alla inte (konstigt nog) mest av allt önskar sig prylar ur souvenirbutiken så det blir nog till att lämna arenan efter träningen.
Lulekickan: Jo, så var det. Snön föll inte lodrätt som i julsagorna, utan vågrätt!
Satsestiken. Mina kollegor tittade förundrat på mig, jag kunde säkert gjort nått elegant av situationen och skojat bort den, men det låste sig. Totalt. Jag satt fast i den jäkla satsestiken. Så dom började ju skratta och då gjorde ju jag det också. Sen var det nån som sa statistiken och då löste det sig ju. Tror nog de flesta där kommer att komma ihåg det tyvärr..... men det bjuder jag på.
Jag är också oerhört sugen på att kolla Garvey! En konståkare med 190 utvisningsminuter som rekord. Intressant. Så många hade väl inte ens du när du sysslade med konståkning va?
Albert Hall: Fast nu är det ju lite bättre väder i alla fall. Det blåser visserligen mer än man skulle önska och det är ju rätt kallt, men den förbaskade snön har ju slutat yra i alla fall.
Kanske skulle man testa lite forumska på kollegorna, bara för att se hur de skulle reagera. Mottas det väl kanske jag rentutav kan börja skriva domarna på forumska. Så här i lyselektrikernas tid kanske inte särskilt många av "klienterna" ens skulle reagera.
Njae, 190 minuter har jag aldrig kommit upp i, däremot har jag foulat ut mig några gånger när jag spelade basket. Kul att de tränar även under helgen, annars hade jag säkert sysselsatt mig med något jag verkligen borde göra istället : ) Jag pratade med Dannberg idag. Han sa att Tavve är positivt överraskad av Garvey och det skulle ju kunna tala för att det blir en fortsättning för Garvey i LHF.
Albert Hall: Hörruduru, jag säger aaaldrig något elakt ju. Ja kanske när jag är arg, fast det är inte allvarligt elakt egentligen, bara lagom elakt och bara om någon förtjänar det.
Ibland måste man röra motståndarspelarna även i basket, annars kan de ju göra poäng och då skulle ju vi ha kunnat förlora. Jag hatar att förlora.
Med tanke på att både Jante och Tavve är positivt överraskade tycker jag vi skriver 15-årskontrakt med killen direkt. Han måste vara rent överjävligt överljuvligt bra. Hur som helst tänker jag försöka ta reda på det imorgon, och jag skall inte sitta på läktaren utan vandra omkring runt sargen så jag kommer riktigt nära spelet och får se det från alla håll och i alla vinklar. Det är en helt annan upplevelse än att se hockey från läktarplats.
Lulekickan: Yepp, hockey från sargkant är ett helt annat spel. På Delfinentiden, och ibland även nu, brukar jag ibland kolla uppvärmingen och någon del av matchen från kortsidan nedanför där du sitter. Huj, vad fort det går! Oj, vad tufft det är! Kul att kolla ansiktsuttryck när det är sargdueller vid kortplanket!
Fast om man vill kolla hur spelet verkligen ser ut, spelsystem och hur folk rör sig på plan så ska man sitta lite högre upp, i alla fall om man är låtsasexpert som jag. Förslagsvis på rad 11.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Jag hoppas dom 60 procenten har rätt.