Nu har jag själv sett reprisen på målet flera ggr. Om man fixerar blicken på puckens bana precis när den går in i mål, råder det ingen som helst tvekan om att puckens bana i luften är stigande! Skulle den ha träffat Lasus klubba skulle puckens bana i luften istället varit på väg nedåt. Jag är övertygad om att pucken går direkt in... Den träffar iallafall INTE! Lasus klubba.
Om du har sett reprisbilderna och följer puckbanan hela vägen in i mål, förstår ja INTE hur du kan tycka att pucken styrs in i målet NEDÅT..., för så MÅSTE det ju vara om det ska vara vara Hög Klubba!, och målet därför ska kunna underkännas! Och puckens bana i luften är STIGANDE!! när den går in.
I länken nedan, precis före 48 sek. in i klippet, syns det Tydligt i slow motion!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Skulle den ha träffat Lasus klubba skulle puckens bana i luften istället varit på väg nedåt. Jag är övertygad om att pucken går direkt in...
Den träffar iallafall INTE! Lasus klubba.
Om du har sett reprisbilderna och följer puckbanan hela vägen in i mål, förstår ja INTE hur du kan tycka att pucken styrs in i målet NEDÅT..., för så MÅSTE det ju vara om det ska vara vara Hög Klubba!, och målet därför ska kunna underkännas!
Och puckens bana i luften är STIGANDE!! när den går in.
I länken nedan, precis före 48 sek. in i klippet, syns det Tydligt i slow motion!