Funderar på att lägga in ett inlägg där jag slår larm om en ny skandal i klubben.
Jesse sågs lirande fia med knuff förra helgen. Om han så flagrant visar hur ointresserad han är av uppdraget att han splittrar sin fokusering när bara sex månader återstår till nedsläpp, ja då är det inte bra. Något måste man väl ändå kunna begära av ett fullfjädrat tränarproffs med jätteinkomst! Dessutom har han påstått sig vara More valuable än "lhf nu1" när han gick i plugget. rena korpralfasonerna!
Portello: Aha, såvare. Fint att veta att du är redigt klädd. Bättre än Kal och Ada iaf, som får dela på ett par Kalzippers. Kal försökte byta, med påståendet att paret var defekt eftersom det hade tre hål. Han behövde bara enhåliga KalZippers, eftersom han ändå skulle dra dem över skallen bara, som vanligt.
Zoogin: sydbotten närmar sig pite på topplistan, men du och jag håller avståndet, trots att jag lagt 19 inlägg idag, för det du också lagt 19. Men detta blir mitt 20e och avståndet kymper...
Portello: Hm, såg det. Och några pinnhål högre upp låg kalsongerna själva!
Jo, det känns bra och det känns obra.
Bra, för det kunde ha varit värre. Vid några tillfällen har jag vadhållit sådana vad att eventuella förluster skulle gjort mig till warulfv, men de gångerna har jag som tur sluppit ovinna.
Obra, eftersom alternativet skulle ha inneburit antingen att vi i lulehockey haft match i morgon eller på lördag, om det är då semin börjar (gar strykit alla i förväg inprickade datum i min almanacka nu).
Lulekickan: Tja, får man något sjyst erbjudande så får jag väl ta det där med klubbyte under övervägande. Vissa klubbar har varit på mig och tjatat redan under säsongens gång men jag har visat kalla handen hela tiden. Kommer inte riktigt ihåg just nu vilken hand det var, men den var tydligen väldigt effektiv. I och för sig så duger MooDoo ganska bra det också...
Zoogin: Fatta vad jag längta till den dagen då Homer bestämmer sig för att flytta hem. han har ju köpt hus å allt här i Piteå så det kanske inte dröjjer allt för många år. F ö går väl hans kontrakt ut snart? Kanske flyttlasset går då? Man kan ju alltid hoppas. Tänk er ett PP för Luleå med Homer stångades framför målet *drömmer sig bort*
Nu är det läge att damma av den här tråden igen. Kvalserien ikväll kl 19: Linköping- Skellefteå AIK. Fotbollsallsvenskan ikväll kl 19: Halmstad- GIF Sundsvall. Låt oss hoppas på lycklig norrländsk utgång i båda matcherna.
Zoogin: Håller med: hejja på Schleffte! Fast de är chanslösa, även om de skulle mot alla odds vinna kvällens match, som antagligen är den svåraste av de tio de spelar i serien. Skulle de trots allt plocka tre pinnar i kväll, räcker det tyvärr inte. Inte på långa vägar. Hoppas på korta s k genvägar och kantgator.
Läste just att en piteflicka blivit fröken Sverige. Nog för att jag tycker att sådana där tävlingar verkar höra till jura-tiden, men skall de nödvändigtvis kora någon, är det bra att det går korrekt till. Naturligtvis är de vackrast utanför sydbotten, på samma sätt som de spelar bästa hockeyn.
...jag menar: låt andra jäkta och slåss om att vinna NHLs poängliga och slikt. Det är ändå bara världsligt. Men vackrast, det är flickorna utanför sydbotten. Det kan de aldrig ta ifrån oss, videorullar eller DIFiplinnämnder göra sig icke besvär.
Jaa...vad ska jag nu tala med mig själv om? För att passera lizzard på topplistan och ta upp jakten på alla topplistejakters svurne fiende numero uno.
Jag kan kåsera om nicks. Upptäckte nyss en Simply Red i Timrå-färger, vilket får mig att se rött, helt enklet. Simply är ju en gammal lulesupporter. Så där får man väl inte göra? Tänk om alla skulle kalla sig Simply Red...Hur Skulle Det Se Ut?
Hos Lule finns Tha Bear. Mycket innovativt. Häromnatten fanns - på officiella lulesidan - en spritt språngande "LHF nu!" som 16.30 förklarade att första groggen var upphälld, och framåt 9-snåret hade han blivit helt förryckt: sprätte in tio inlägg i minuten; samtliga lika obegripliga och allmänt huggande till höger och vänster. han försökte sig på att översätta mitt namn, men höll nog ordboken upp-och-ed, eller så sökte han betydelsen i ett lexikon för estniska-urdu. Ju mer han förklarade vad jag hette, desto djupare förlorade han sig i uttalanden som endast liknade normala uttalanden på så sätt att där fanns såväl konsonanter som vokaler, låt vara i en ordning som man inte sett sedan min barndomskompis - en sådan där som höll på Notivkens IF i stället för självklara Lule Sport - sedan han "råkade" välta Alfapetet i ett, för honom, förlorat läge.
Kom att tänka på det där, när jag nyss noterade att warulfven har en deltagare under nicket Guinness, vilket jag starkt protesterar mot, eftersom det är mitt namn. Borde vara, och är, fast i en annan form.
Zoogin: Elaka Linkping har tagit ledningen med 1-0 efter två minuter. Tyvärr är onlinjen lite störd av att där är en annan match mellan vräkta slöblunda och bär-jäst-aden eller något. Att de inte kan uppehålla sig. När det pågår hockey.
De borde naturligtvis lämna walk over, hur det nu skall heta, när det är på is? Slide over, kanske? Förefaller passande, eftersom slide fastener, ehuru ovanligt och okänt, faktiskt betyder blixtlås, den andra kompatanten. Kompa tanten? Ojdå. Nu börjar det bli barnförbjudet, vilket vi tangerande redan när vi kom in på slide, tror jag. Det är warulfvens fel, detta uppslagsverk över hakningar och krokningar: Närulfven, Warulfven, och Hurulfven.
Paddan: Vad tusan! Har de satt en Padd-Cam på dig för att övervaka att du inte är på olovliga vägar?
Rösterna skall man lita på. Utom i de fall de är lagda i Florida, på guvernörens brorsa, medelst ett finurligt system där man måste vara en lotteriets einstein för att rösta på annan än brorsan.
Dysso: Har man sett! De har inte ens spelat fyra minuter, och Zippers får redan lira fem mot tre. Den där warulfven har börjat beklaga sig i media, för de tycker det är orättvist att de blir utvisade bara för att de hakar och crosscheckar ner motståndare: det är ju slutspel, ju! Himmmla orättvist! Det var hak, det var krok, det var dudeliduttabort i landsvägskroken...
Sven Savage: Jepp, var dessutom alldeles nyss ett reportage i Mittnytt från dessa tester. Men tydligen hade jag inte en av mina bättre dagar eftersom alla mina arbetsinsatser var helt bortklippta. Ingen Bollywood-karriär där med andra ord!
Apropos inget har jag nu passerat lizzard, som i stort sett varit borta sedan vår match mot warulfven i januari. Lizzard återkom något senare med utropet jag är tillbaka, och nu skall jag försöka vara mer aktiv, fast det blev inget - och nu är jag förbi. Och redan hack-i-häl-senan på zoogin! bara 300 mezz efter, eller något sådant...
Kickan: Vårt gemensamma Schtaankämpande hann inte nå full blomning innan första var schluut. Men troligen kommer white thrash ut som bålgetingar i andra. Linkping hade tydligen 17-7 i skott, kan inte ha varit för muntert.
Vad tusan! Warulfven redde ut 3 mot 5 läget, och nu visar de ut en Zipper...för hooking! Det måste vara fel. Den regeln skall per definition bara nyttjas mot warulfven, men mot den skall den å andra sidan nyttjas så fort de lämnar båset.
Paddan: Fin bild, på buskarna, paddan. Såg en liknande innan de började bomba och ha sig. Idag fick jag per mail en bill-gates-historia...fåsenu, om jag kan hitta den...
Padd-Cam-Paddan: Behöver jag påpeka att jag själv använder Macintosh?
På ett dataexpo (COMDEX) nyligen jämförde Bill Gates dataindustrin med bilindustrin och sade, "Om GM hade följt med i teknologin som dataindustrin gjort skulle vi alla ha kört 25-dollars bilar som kör 1000 mil på en gallon bensin".
Som svar på Bill Gates uttalande gav GM ut en pressrelease som innehöll följande:
Om GM hade utvecklat sin teknologi som Microsoft, skulle vi alla kört omkring i bilar med följande egenskaper:
1. Utan någon orsak skulle din bil krascha två gånger om dagen.
2. Varje gång de målade om väglinjerna skulle du behöva köpa ny bil.
3. Av och till dör din bil på motorvägen utan någon orsak. Du måste då köra åt sidan, stänga alla fönster, stänga av tändningen, starta om bilen och öppna alla fönster igen innan du fortsätter. Av något skäl accepterar du detta.
4. Av och till orsakar enkla manövrer, t.ex. att du svänger åt vänster, att bilen stannar och vägrar starta. Du måste då återinstallera motorn i bilen.
5. Macintosh skulle tillverka en bil som drivs med solenergi, var pålitlig, fem gånger så snabb och två gånger enklare att köra men endast går att köra på fem procent av vägnätet.
6. Varningslamporna för olja, temperatur och blinkers skulle bytas ut mot en enda varningsskylt med texten, "Denna bil har utfört en förbjuden åtgärd och kommer att stängas av".
7. Systemet för airbagarna skulle fråga, "Är du helt säker?" innan de löste ut.
8. Plötsligt och utan orsak skulle du bli utelåst och bilen bli omöjlig att öppna förrän du samtidigt öppnar alla dörrhandtag, vrider om nyckeln och håller i radioantennen.
9. Varje gång en ny bilmodell släpps måste köparna lära sig köra på nytt eftersom inga reglage fungerar på samma sätt som de gjorde i den gamla bilen.
10. Du måste trycka på knappen "Start" för att stänga av motorn.
Lulekickan: Viktigt att SAIK håller tätt i början av perioderna också. Dom har haft en hemsk ovana att släppa in ett eller flera mål de första 2-3 minuterna.
Kickan: Samma här. Kollade, att 4+ inte gick att kolla på. Gissar att de sänder zippers-warulfven på anal+ vilken jag har, men gitter ej kolla.
Noterade att de åtta flitigaste skribenterna just nu är här, förutom lizzard. En för lite. LL är väl på söderstadion där bajen har 1-0 på elfsborgarna. Giffarna ligger under med samma siffror mot halmstad.
Men ikväll är det schtaan som gäller. Ge järnet! Give the iron! Donnez le fer! Geben das Eisen! Da el hierro!
Viska något, om linkpingarnas systrar, i linkpingarnas systrars bröders öron...
Portello: I 1:a perioden hade de ju inget, så man kan ju alltid hoppas att Rönnmark har tänkt kompensera dem för de (helt säkert) oförtjänta utvisningarna nu genom att skicka ut några Linkpingare i rad.
Dysso är ett ord vi hittade på nån gång på stenåldern.. Alltså inte bara ett smeknamn ingen annan har, utan ett ord som inte finns! Tycker det är lite fegt att kalla sig för "Sven", faktiskt. :P
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Funderar på att lägga in ett inlägg där jag slår larm om en ny skandal i klubben.
Jesse sågs lirande fia med knuff förra helgen. Om han så flagrant visar hur ointresserad han är av uppdraget att han splittrar sin fokusering när bara sex månader återstår till nedsläpp, ja då är det inte bra. Något måste man väl ändå kunna begära av ett fullfjädrat tränarproffs med jätteinkomst! Dessutom har han påstått sig vara More valuable än "lhf nu1" när han gick i plugget. rena korpralfasonerna!