Albert Hall: Vi kanske får starta den där terapigruppen trots allt, det börjar vara akut tror jag bestämt.
Jag fick just telefonsamtal från en Kärpätsupporter som vi träffade under cupen i Uleåborg. De kommer hit och kollar matchen mot Leksand den 12 december. Skoj!
Jo, den DVD'n är nog inte alls fel. Det tråkiga är väl att man redan har sett de flesta avsnitten.
Vore kanon om det släpptes DVD'er till alla lag, med en/flera av deras respektive SM-guld slutspel. Vem här skulle inte köpa en DVD med slutspelet 96'? Jag skulle kasta mig över slutspelet 95'...
Lulekickan: Ja, hockeyplankmissbruk är inte att leka med. Som när min kompis frågade mig för en stund sen: Hur tror du det går, vem vinner? Jag svarade: Jag vet inte. Jag har så dålig koll på södra allsvenskan, så jag tror nog inte att jag vinner i alla fall. Han tittade på mig som om jag inte var klok och började surra nått om valet.
Lulekickan: Kanske får man en hel sektion för sig själv den 26? Men tänk om dom inte släpper in en, kallar en "sanitär olägenhet" och skickar hem en? Nä, säkrast men tvättar sig. Innan den 26 i alla fall.
Salcin: Ja, maten brukar ju onekligen vara en av fördelarna med att semestra, nästan oavsett var man än semestrar. I och för sig har de rätt äcklig mat i vissa länder men med tanke på min totala brist på intresse för matlagning är det sällan jag orkar fixa något som ens kommer i närheten av att likna något slags kulinariskt mästerverk. Skräpmat är faktiskt inte att förakta, man får maten nästan innan man har beställt den och man blir mätt. Dessutom är det inte helt äckligt om man bara ser till att undvika McD:s äckelburgare.
Sedan är ju semester rätt skönt på andra sätt. Man behöver få lite miljöombyte ibland och slippa vardagslunken hemma i Sverige.
Albert Hall: Nej, jag har också upptäckt att stora folksamlingar kan skingras och försvinna spårlöst långt innan man har hunnit fram till dem. Fördelen är dock att man slipper köa när man är och handlar och får ha hela butiken för sig själv. Billigt blir det också eftersom även personalen brukar rymma : )
Det enda som är bra med den här årstiden är som sagt var att hockeyn startar annars gillar jag inte alls hösten.
Men är egentligen inte värmen jag kommer att sakna mest från Kreta, utan snarare maten och vinet. Delikata rätter har avnjutits under 14 dar, och när jag själv en rätt usel kock så blir mest skräpmat hemma.
Dom har en sed där ouzo eller raki serverades vid samband med notan, om man inte drack upp det så var det ett tecken på att man inte gillat maten. Ouzo gick an men raki är en hembränd variant som det bara smakar finkel om, trots det svepte jag vackert i det varje gång.
Albert Hall: Nej, det är nog bäst du låter bli att försumma dig själv. Man måste ju kunna vistas bland folk IRL också, eller i vart fall är det ju kul att kunna göra det ibland utan att de tittar konstigt på en och går omvägar för att slippa möta en.
Albert Hall: Lag jag inte har direkt stenkoll på, och det gäller väl främst södra allsvenskan, kryssar jag. I vart fall om det är två lag som var ungefär lika dåliga i fjol, även om jag inte vet vad de har tappat respektive värvat i år. Räknar inte med att ha särskilt många rätt när det gäller södras matcher i alla fall.
Lulekickan: Om jag är VIP så borde Portello också var det. Nä nu ska jag gå och duscha, man kan ju inte låta den personliga hygienen förfalla på grund av HS, eller? :-)
Lulekickan: Såja. Då har jag slängt in mina tips. Mycket på känsla blev det ju. Jag har inte så stor koll på styrkeförhållandet mellan exempelvis Mörrum och Tranås. Fast jag tror Lasse Lindgren tränar Mörrum, så därför fick dom mitt tips.
lizzard: Han kanske är nån slags VIP eller nåt. Om jag var med på listan innan jag tippade eller inte vet jag inte. Jag tror nämligen jag hade tippat redan när jag kollade.
Lulekickan: det låter lite väl långsökt att man skulle bil med bara man var in å tittade men hur Albert Hall kommit dit utan att tippa har jag inget bra svar på
Albert Hall: Det var ju inga problem att lämna realistiska tips den här gången iaf. Vi fanns ju inte ens med så varken optimistkickan eller pessimistalbert behöver ju gå till överdrift åt något håll.
Albert Hall: Fast jag var ju in och tippade så att jag är med kanske beror på det, eller så kanske man slängs dit så fort man kollar vad tävlingen handlar om.
lizzard: Ok, nu blir man ju nästan tvungen att vara med. Måste ju tänka på LHF:s ära. Dessutom behövs det nog en sansad pessimist med i det där gänget....... :-)
Tydligen är det Sportförlaget som ger ut boken, så har vi tur är den i samma stora format som t ex de där årsböckerna. På www.sportforlaget.se kan man se ungefär vad man förhoppningsvis har att vänta sig.
Albert Hall: Jag vet inte om den är klar riktigt ännu, men vi borde inte behöva vänta alltför länge. I tidningen sas det att den troligen skulle vara klar inom de närmaste veckorna, men man vet ju inte exakt när intervjun gjordes. Helt klart ska man ha ett exemplar, eller kanske till och med två. En att bläddra flitigt i och en att spara mer eller mindre orörd.
Albert Hall: Jag fick tidningen idag så den trillar nog in hos dig inom kort också. När man får den beror nog främst på hur länge reklamslaven sover idag och var i distriktet man bor.
Lulekickan: Har inte fått den än, tidningen! Äntligen är den på väg alltså. Mmmmmm... det är ju verkligen porr för en LHF:are. Ska genast fladdra iväg och kolla vad du skrivit om boken.
Lulekickan: Låt kattfansk.... ehhhh..... den smarta katten och Paddan göra intelligenstestet som det snackas om på Lules officiella hemsida så får vi väl se vem som är inte ligent och tvärtom.
Albert Hall: I det senaste Luleå Hockey Magasinet står det endel om den kommande boken om LHF, fast det kanske du redan har upptäckt. Har du ännu inte fått tidningen så postade jag en sammanfattning av artikeln i boktråden på officiella.
Lulekickan: Ja, den du! Om du bara visste när det varit jag eller katten som svarat på dina inlägg. Men det är väl helt enkelt som så att de intelligenta inläggen har katten stått för medan jag bidrar med grodorna :)
Ajdå, och jag som baserat hela mitt hockeylagssupportande på att allt som händer i min klubb är ledande för hela hockeysveriges framtid och att de andra lagen bara är avundsjuka på oss när de kommer med kritik.... Nä, nu är maten färdig så det är väl bäst att äta lite. Ses senare ikväll antar jag.
Paddan: Det finns ju såna däringa kuvertklistrare som de använder på posten som man kan använda, så kuvertklistrandet kan nog ordnas utan att någon behöver skära sönder tungan. Det inköpet ska nog föreningen klara utan att ekonomin går omkull helt, det rör väl sig om ett par tior.
Ordvalet kanske bara beror på att deras ordförråd är begränsat. Kan man inte stava till fler ord än "bäst", "hata", "krossa" och "älska" blir nog inläggens innehåll därefter också. Plus då att de tror att bara för att man håller på ett lag måste man tycka att allt som rör den klubben är sketabäst och hata allt som rör alla andra klubbar.
Albert Hall: Man kan ju alltid hoppas att moderatorerna sköter sina jobb ordentligt så att inte sånt där slödder hittar hit till HS.
Om nu en superpessimist tycker att något är lätt, så måste det ju vara så otroligt lätt att logga in att till och med morsans katt skulle klara av det. Nog för att katten är otroligt intelligent, så vem vet, han kanske redan är inloggad!
Lulekickan: Hahaha, stackars den som måste slicka alla kuverten med utskick.
Nej, det har du nog rätt i. De verkar ju heller inte kunna variera sitt ordval heller utan tenderar att haka upp sig på lämpliga ord som "bäst" , "hata" , "krossa" och "älska". Män d kansche e bäst å visa vem man igenkligen e...
Paddan: Jag blev förvånad över hur lätt det var att regga sig när jag gjorde i juni nån gång. Det måste ju innebära att när jag tycte det var enkelt så måste ju alla andra suspekta individer också tycka att det är så. Men det är väl lika lätt att bli avreggad, kan jag tänka mig.
Paddan: Ingen dum idé, det finns säkert en massa som heter Lu Ling här i landet, för att inte tala om andra delar av världen. Vips så kommer vi att ha 2 miljarder medlemmar, det ni.
Möjligen är det så att de som postar den typen av inlägg som vi just har diskuterat inte är tillräckligt listiga för att räkna ut hur man manövrerar sig hit, eller så har de ansett att det inte finns tillräckligt många likasinnade för att det skall vara värt ett försök. Hur det än är med den saken så får de ju gärna fortsätta med vaddenugör och vardenugördet så att HS kan fortsätta hålla en sansad nivå.
Lulekickan: En idé, vaför inte kontakta alla vid namn Lu Ling och skicka inbetalningskort till LHF till dessa? :)
Är själv också förvånad, jag menar HS har trots allt nämnts i en hel del tidningar. Kan gärna vara utan dessa individer, finns nog av dessa på till exempel vår officiella hemsidas forum. Därför är det intressantare att hålla till här där det faktiskt diskuteras seriösare saker än vilken spelare som är snyggast mm.
Dysso: Ja, visst finns det supportrar som inte är så sansade även här, fast de är ju tack och lov i minoritet. Bland annat var det någon på AIK:s plank som blev heltokig bara för att jag hade funderingar kring hur de skulle klara att ta sig upp i ES igen med tanke på vad de förlorat och vad de värvat, fast han blev tillrättavisad rätt snabbt av såväl någon AIK:are som Albert.
Jag är faktiskt lite förvånad över att HS klarat sig så bra (hittills) från folk som bara spammar gästböckerna med "Lag X är bäst-inlägg" och liknande. Svenska Fans stängde ju ES-forumet i våras, men det ska väl öppna igen vad jag har förstått, och jag skulle tro att den där tokiga modoiten som spammade forumet med en massa Modo-är-bäst- och världens-bästigaste-plantisinlägg var en bidragande orsak till stängningen.
Hockeydiskussionerna och de hockeyrelaterade inläggen lär nog öka om någon vecka. Undrans om HS pallar en lulinginvasion med tanke på den redan väldans stora postningsfrekvensen i den här gb:n.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Jag fick just telefonsamtal från en Kärpätsupporter som vi träffade under cupen i Uleåborg. De kommer hit och kollar matchen mot Leksand den 12 december. Skoj!